Ministerul Economiei vrea sa interzica achizitionarea fierului vechi de la persoane fizice

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 24 aprilie 2013, 13:45 Actualitate | Esenţial


Ministerul Economiei vrea sa interzica achizitionarea deseurilor de la persoane fizice, argumentand ca furtul de fier vechi din infrastructura de energie, petrol, gaze, comunicatii, apa, canalizare si altele sectoare de utilitate publica pune in pericol siguranta cetatenilor si produce prejudicii grave, scrie Mediafax.

"Se interzice achizitionarea de la persoane fizice a deseurilor metalice feroase si neferoase provenite din sectorul energetic, inclusiv sectorul productiei de petrol si gaze naturale, al telecomunicatiilor, serviciilor de apa si canalizare precum si din alte sectoare de utilitate publica", potrivit unui proiect de ordonanta de urgenta elaborat de Ministerul Economiei.

Potrivit proiectului, cumparatorii de fier vechi vor fi obligati sa ceara de la vanzatorii de fier vechi datele de identificare, respectiv numele, actul de identitate, codul numeric personal si domiciliul.

Daca nu vor solicita aceste informatii, cumparatorii de fier vechi sunt pasibili de amenzi cuprinse intre 10.000 si 30.000 de lei.

 "Deseurile metalice feroase si neferoase care fac obiectul contraventiilor prevazute in prezenta ordonanta de urgenta se confisca si se valorifica in conditiile legii, iar sumele obtinute in urma valorificarii acestora se fac venit la bugetul de stat", precizeaza nota de fundamentare a proiectului de act normativ.

Ministerul Economiei, Varujan Vosganian, a spus de mai multe ori, dupa intalniri cu noul proprietar al uzinelor Mechel, ca industria siderurgica este afectata de tranzactiile cu fier vechi ieftin din importat din alte state.

La randul lor, reprezentantii noului proprietar al combinatelor Mechel, firma Invest Nikarom, s-au plans lui Vosganian de concurenta neloiala de pe piata fierului vechi, importat de unele firme la preturi mici din tari precum Ucraina.

Guvernul a interzis, in luna martie a anului trecut, firmelor care lucreaza cu deseuri industriale reciclabile sa mai cumpere de la persoane fizice metale feroviare, precum sina de cale ferata, argumentand ca furturile de materiale a ridicat suma pagubelor la peste 10 milioane lei si afecteaza grav siguranta circulatiei trenurilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7473 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Tarziu, tarziu,... (Miercuri, 24 aprilie 2013, 13:56)

    Sani [utilizator]

    Bai smenari de guvernanti (actuali si fosti dar si "inainte de fosti") - sa nu se supere cei 70% - , greu v-a trebuit sa intelegeti ca trebuie ales intre 2 variante:
    1. ne distrug hotii de fier vechi tara
    SAU
    2. ii distrugem noi pe ei

    Ce dracu a fost asa de greu?
    Aaah, ma scuzati, interese, interese.....
    Da' atunci cu DNA-ul ce aveti? Nu va place ca va baga la mititica?

    As vrea sa stiu cat de mult sunt bagati in afacere clanurile Sportivilor, Camatarilor, diversi interlopi din PNL, PSD, PC, PDL?
    Se poate?

    PS: In orice caz interlopii din USL au crescut mult in numar si importanta de cand cei din PDL au migrat la ei de au format:
    CLANURILE UNITE USL & SON
    • -4 (6 voturi)    
      ce zic tu ? (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:25)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      de fapt ce vrei sa spui ? referitor la subiect ..ca nu prea se intelege ....
      • +9 (11 voturi)    
        Pe indelete (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:59)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        1: Cred ca guvernantii puteau sa dea o lege in acest sens de vreo 20 de ani cel putin.
        2. Acesti hoti de fier vechi pun in pericol siguranta cetateanului (capace de canalizare)
        3. Este o problema de securitate nationala (semnalizare pe caile ferate, transport energie electrica). Ar trebui considerat ca un act de sabotaj!
        4. Cred ca o parte din politicieni au interese in aceasta zona. Cum altfel se poate explica intarzierea de la lua masuri?
        5. Cred ca din toate partidele dar mai mult iin USL sunt "o galeata" de interlopi bagati in afaceri de acest gen.

        Clar acum?
        Sincer nu stiu ce era greu de inteles din primul comentariu.....Dar ma rog, cei 70%.....
        • 0 (0 voturi)    
          Acum este foarte clar (Miercuri, 24 aprilie 2013, 19:06)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          Mai putin invinuirea ce o aduci pedesereului: s-au schimbat numeroase guvernari, s-a dovedit ca politicienii din TOATE partidele au interese in zona, almiteri dadeau aceasta lege de muuuult, nu abia acum in 2013 cind nu prea mai sunt cabluri si capace de furat!
  • +14 (14 voturi)    
    mai bine mai tarziu decat niciodata (Miercuri, 24 aprilie 2013, 13:57)

    cbogdan [utilizator]

    De atatia ani se fura capace de canal, sina de cale ferata, cabluri, etc. Anumite etnii conlocuitoare si-au construit "palate" din acest "business". Nimeni n-a vazut nimic. Cum se explica oare aceasta orbire ? Se cotiza bine la "partid" ?
  • +3 (7 voturi)    
    Si chiar credeti ca nu vor gasi cai ocolitoare?? (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:13)

    LiviuX [utilizator]

    Atat timp cat poti fi platit pentru asta, sigur vor gasi. Dupa mine, singura masura cu adevarat eficienta ar fi sa se procedeze ca in alte tari civilizate: Ai deseuri ca fier vechi, cupru, aluminiu, hartie, etc.? Foarte bine, le pui la poarta sau in containere speciale la gunoi, se organizeaza periodic actiuni de ridicare pe strazi, dar NU IEI nici un ban pe ele. Asta ar trebui sa fie ca o datorie cetateneasca de protejare a mediului.
    Asta poate fi combinat su schimbarea incadrarii faptei: nu furt, ci tentativa de omor in masa deosebit de grav. Caci asta se poate intampla daca furi cablurile de la instalatiile de semnalizare CFR.
    • +1 (5 voturi)    
      fier vechi? (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:30)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Si in tarile civilizate fierul vechi se vinde. Dovada actiunile de "prelevare" pe caile ferate franceze (tot de compatrioti de ai nostri). Ba chiar poti sa duci fierul vechi la vecinii din germania sau belgia.
      • +1 (1 vot)    
        Nu am spus in toate tarile... (Miercuri, 24 aprilie 2013, 15:44)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui codo

        Daca e vorba de cantitati mari (tone), cred ca e mult mai usor de urmarit cine si ce aduce. Iar pentru cantitati mici, astea se predau benevol, fara bani asa ca ar dispare interesul. Iar ca tara, de ex. Canada.
    • +2 (2 voturi)    
      Poliția (Miercuri, 24 aprilie 2013, 16:18)

      Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Fiți serios, aici e treaba poliției și atît. Nu e nevoie de cine știe ce legi. Se interzice colectarea de șine, capace, osii, conductori groși. Putorile alea de polițiști de la sate ce păzesc?

      Dacă omul a adunat cutii de conservă din aluminiu în grădină vreme de 10 ani, are dreptul să ia un ban pe ele (exemplu inventat, nu spun că o persoană reală ar face asta). Nu cred că puteți argumenta că colectorii de metale ar confunda o conservă sau mînerul de la mașina de tocat carne cu niște șine sau un capac de canal.
    • +1 (1 vot)    
      cred ca este cea mai inteligenta (Miercuri, 24 aprilie 2013, 18:50)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ..si de bun solutie care am auzit-o pana acum. Si la care nu m-am gandit .
      Sa nu se mai ofere bani. Nici macar un leu! Pentru niciun fel de material metalic adus de cetateni la centre de recuperare. Asa cum ai zis.. datorie cetateneasca. Si atunci "colectionarii " sabotori, care ne pun vietile in pericol se vor .. auto-eutanasia.
      Insa pentru materiale reciclabile , hartie, pet-uri din plastic, alte tipuri de plastic, sticle si borcane, mai ales cele din zonele verzi sau alte spatii publice sa fie preturi suficient de atractive astfel incat sa fie "indemnati" sa pastreze curatenia si sa protejeze mediul.
      La fel de buna este ideea cu incadrarea "colectionarilor" de obiecte metalice care nu le apartin , la categoria "atentate si sabotaj "
  • +9 (9 voturi)    
    Aplicati Legea (Miercuri, 24 aprilie 2013, 15:19)

    tybvaly [utilizator]

    Conform Codului Penal art 217 si 218 pentru degradarea unor mijloace de transport în comun pedeapsa este de la 15 ani pana la inchisoare pe viata !!!

    De ce nu aplicati legea????
  • +3 (3 voturi)    
    2 intrebari (Miercuri, 24 aprilie 2013, 16:57)

    un dac [utilizator]

    1. ce se intampla cu caloriferul lui Marga? El va trebui insotit de datele de identificare a celui care-si renoveaza apartamentul si isi schimba caloriferele?
    2. intra sub incidenta acestei legi si parlamentarii care vand tara la pret de fier vechi sub denumirea de "privatizare"?
  • +1 (3 voturi)    
    Alte . . . . (Miercuri, 24 aprilie 2013, 18:03)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .jumatati de masura? Ordonanta trebuie sa prevada sec: Se interzice colectarea si vinderea de catre personae fizice a fierului vechi sau a altor metale! Si cu asta basta! Cine va sta sa analizeze provenienta metalelor si sa stabileasca; Aste e de la gaze, asta e dela ape si canalizare , asta e de la CFR. asta e de la electrice etc. etc. ? Cum centrele de fier vechi nu vor avea asemenea constatatori oricand vor putea ridica din umeri si sa spuna ca nu cunosc provenienta marfii. INTERZICERE TOTALA, asta este solutia!
    • 0 (0 voturi)    
      centrele de colectare (Miercuri, 24 aprilie 2013, 21:44)

      Masria [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Problemele cred ca sunt la centrele de fier vechi, Acolo sunt oamenii care profita de colectarea si vinderea fierului vechi care au ajuns sa fie o rusine nationala. Daca nu ai un act de provenienta nu poti vinde ceva ce nu este al tau. Cum se face preluarea fierului de la persoanele fizice? De ce s-a ajuns aici? Pentru ca este profitabil pentru cine detine un astfel de centru. Cine sunt acele persoane?
  • +1 (1 vot)    
    Să fure doar baronii! (Miercuri, 24 aprilie 2013, 20:52)

    TimantiusRaptor [utilizator]

    iar după regionalizare doar voievozii, bre, r-ați ai dracului de fomiști (marș la cremofere, hail hiclăr și useleaua!)
  • 0 (0 voturi)    
    Solutii se gasesc (Miercuri, 24 aprilie 2013, 20:54)

    Cristi.Moldovan [utilizator]

    N-a fi greu sa-si faca un SRL si sa continue sa vanda in mod legal.. fierul vechi furat.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ar fi chiar asa de simplu (Joi, 25 aprilie 2013, 14:08)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Cristi.Moldovan

      Fiind SRL trebuie sa se supuna acelorasi legi: deci NU de la persoane fizice si sa aiba acte de provenienta daca sunt de la firme.