Vicepremier ungar: Maghiarii care traiesc in comunitati largi au dreptul la autonomie teritoriala. Guvernul Ungariei sustine aceste planuri

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 9 aprilie 2013, 7:17 Actualitate | Esenţial


Etnicii maghiari care traiesc in comunitati largi au dreptul la autonomie teritoriala, afirma vicepremierul ungar Zsolt Semjen, responsabil de Politicile pentru comunitatile maghiare din strainatate.

Eforturile pentru autonomie ale comunitatilor maghiare nu sunt departe de realitate dat fiind ca urmeaza un principiu al Uniunii Europene, a declarat vicepremierul Zsolt Semjen in cursul unei conferinte pe tema "autodeterminarii" desfasurata la Budapesta, informeaza MTI citat de Mediafax.

Diaspora maghiara are dreptul la autonomie culturala, iar maghiarii care traiesc in comunitati largi trebuie sa primeasca autonomie teritoriala, a adaugat Semjen, explicand ca fiecare comunitate trebuie sa isi elaboreze propriul concept de autonomie in functie de propriile necesitati. Guvernul Ungariei va sustine aceste planuri, dar Budapesta nu va impune planuri de autonomie comunitatilor maghiare, a precizat Semjen.

Etnicii maghiari nu trebuie considerati cetateni de rang secund in cadrul Uniunii Europene, ci trebuie sa beneficieze de aceleasi drepturi ca toti ceilalti, a incheiat Semjen.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3297 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Gand la gand (Marţi, 9 aprilie 2013, 8:58)

    Cheie primara [utilizator]

    Si guvernul Romaniei sustine aceste planuri. Vrea mortzish regionalizarea tzarii.
    • +3 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 9 aprilie 2013, 10:43)

      GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui Cheie primara

    • +2 (2 voturi)    
      @Z. Semjen (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:59)

      [utilizator] [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      Da' reciproca o sustineti ca fiind valabila?
      Romanii care traiesc in Ungaria intr-o comunitate mai larga, au dreptul la autonomie teritoriala?

      Diaspora romaneasca din Ungaria are dreptul la autonomie culturala?

      Etnicii romani ( din Ungaria) nu trebuie considerati cetateni de rang secund in cadrul Uniunii Europene , ci trebuie sa beneficieze de aceleasi drepturi ca toti ceilalti.

      Cum suna?
      Daca voi nu asigurati asa ceva altor etnici din Ungaria , de ce puneti conditii pe care niciodata nu le-ati luat in calcul si nu v-ati gandit macar la ele?
      Sa decida Jobbik ca o Ungarie mai buna este o Ungarie in care toate comunitatile mai largi sa aiba autonomie.Culturala si teritoriala.
      Aveti curaj sa intrebati pe Jobbik asta?

      Va spun eu.Veti imigra a doua zi.
      ÜDVÖZÖLJÜK ROMÁNIA Úr Semjen
      • 0 (0 voturi)    
        @Z.Semjen (Joi, 11 aprilie 2013, 8:08)

        Yelenna [utilizator] i-a raspuns lui [utilizator]

        Diferenta e ca Romania ar primi cu bratele deschise toti etnicii romani traitori in Ungaria.

        In rest, sunt de acord ca cetatenii de etnie maghiara din RO sa aiba drepturi egale cu cei romani,cu conditia ca acest lucru sa nu duca la secesionism, segregationism.
  • +1 (9 voturi)    
    Autonomiile (Marţi, 9 aprilie 2013, 9:26)

    Omics [utilizator]

    Autonomiile maghiarilor vor fi bune exemple pentru comunitățile de români care comunități au serioase particularități regionale de care românii nu sunt conștienți. Iar pe plan mai larg, subminarea statelor naționale de către regiuni ajută la consolidarea Republicii Europa.
  • +17 (23 voturi)    
    Ciudata folosinta a cuvantului "trebuie" (Marţi, 9 aprilie 2013, 9:29)

    alex1234 [utilizator]

    1. Vicepremierul ungar Zsolt Semjen zice:
    "Maghiarii care traiesc in comunitati largi Trebuie sa primeasca autonomie teritoriala"

    Ciudata folosinta a cuvantului "trebuie"..cand vine vorba de legislatia altor state.
    Vicepremierul maghiar are tupeul sa spuna ce "trebuie"
    sa se-ntample pe teritoriul altor state , desi nu exista nici o lege Europeana sau Mondiala in acest sens....

    Oare a si dat cu pumnul in masa, sa arate el ca "trebuie"?
    S-a si uitat urat, la cei carorara nu le trece prin cap "ce trebuie"?
    A scos o bata si a invartit-o prin aer, sa-i ameninte pe cei care "nu fac ce trebuie"?

    Eu cred ca "trebuie" ca dumnealui sa-si vada de lungul nasului, si mai "trebuie" sa nu-si bage nasul unde nu-i fierbe oala adica in curtea altor tari.

    3. Si-apoi de ce doar "comunitatile mari" si nu si "cele mici"? Aia "mici" ce vina ar avea? doar aceea "ca-s mici"?
    Si cine zice care-s "aia mari" si "care-s aia mici"?
    Tot vicepremierul maghiar?
    Pai lui o sa i se para ca 6% e o cifra astronomica, nu?
    Ah, o sa zica 100% pe un anumit teritoriu definit tot de el? Pai merg si eu in parc cu 100 de prieteni si luam parcul pentru "dacii-liberi", ca vom fi 100% intr-o anumita zona a parcului

    Daca zice Semjen ca parcul nu-i un teritoriu "mare" mergem maine 500 000 si ne stabilim in H-C...

    Art.25 din Constitutie:
    (2) Fiecărui cetăţean îi este asigurat dreptul de a-şi stabili domiciliul sau reşedinţa în orice localitate din ţară, de a emigra, precum şi de a reveni în ţară.

    Deci el zice "ce trebuie",
    tot el ar legifera "ce trebuie" si
    tot el ar pune in aplicare "ceea ce trebuie"
    si Culmea Culmilor toate astea pe teritoriul Altor State...

    4. Guvernul nostru "ar trebui" sa puna o nota de protest in bratele Ambasadorului Maghiar
    Dar cand chiar "Trebuie" sa faca ceva Guvernul nostru declara "ca nu trebuie sa faca nimic".('trebuie', pentru ca intra in atributiile lui)
    Iar cand "Nu Trebuie" sa faca ceva Guvernul nostru se apuca si vinde toate intreprinderile energetice ale Tarii
    • 0 (2 voturi)    
      Nu cred că merita analiză :) (Marţi, 9 aprilie 2013, 11:40)

      Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Nu știu dacă ce spune Zsolt Semjen merită analiză detaliată :)

      Oricum guvernul de la Budapesta este cam ca cel de la București: recită permanent povești populiste. Cred că diferența e că Viktoraș al lor e mai periculos pentru economie decît al nostru, pentru că e mai curajos în guvernarea după ureche (chiar dacă e mai puțin incompetent).
    • -2 (2 voturi)    
      din exemplele tale (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:06)

      robertTm [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      pentru exemplul cu 100 de oameni in parc, e aberant sa ceara autonomie
      dar daca se muta 500000 de oameni la un loc si vor autonomie eu sunt pentru. sa plateasca parte la proiectele nationale gen armata/politie nationala/administratie nationala si dupa sa se organizeze cum cred ce cuvinta. Nu vad de ce romanii din transilvania sa devina din asupriti asupritori , sau sa i trimita pe unguri la ei in tara ... daca se aplica regula asta nu mai erau nici romani in transilvania
      • +2 (2 voturi)    
        Cum nu mai erau Romani in Ardeal? (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:31)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui robertTm

        1. exemplu cu 100 de oameni nu e aberant....
        ci arata cat de aberanta e gandirea vicepremierul maghiar ...care imparte comunitatile in "mici" si "mari" c-asa vor muschii lui....

        100 de oameni conteaza la fel de mult ca 100 000 , nu poti trata diferit dpdv legal un om fata de altul doar pentru ca unul se asociaza cu 100 000 si altul doar cu 100.

        din pacata si tu si vicepremierul ala, credeti ca puteti face discriminari de genul asta....

        bine ca nu faceti voi legile in tara noastra ca s-ar anunge la discriminari jenante.


        2. Cum adica nu mai erau Romani in Ardeal?

        Vad ca ai logica asemanatoare cu vicepremierul respectiv?

        Noi romanii din Ardeal am fost intotdfeauna majoritari in Ardeal...ia recensamintele austriece cele mai vechi din Ardeal.
        Pune mana pe ele..si verifica-le

        3. Autonomie "pentru unii anume"
        nu se poate logic, ca sa fie clar si pentru tine...

        - autonomiile pentru blonde, bruneti, unguri, bogati saraci , handicapati, nehandicapati, pentru cei 100 din parcuri ca si pentru cei din HC, s-ar bate cap in cap

        autonomia oricarui cetatean roman trebuie sa fie egala cu autonomia oricarui alt cetatean roman...asta trebuie bagat bine la cap.

        Deci autonomie pentru toti da, Autonomie pentru "unii anume" nu se poate logic ...decat pentru unii pentru care logica nu conteaza....si care se preteaza la discriminari

        4. N-ai inteles: aia 500 000 de romani propusi platesc deja impozite mai multe decat toata HC, mai ramane sa se stabileasca unde vor ei...si au acest drept conform Constitutiei
        Ei nu se muta ca sa ceara autonomie "pentru unii" si se muta ca sa nu mai ceara unii aberatii de-astea discriminatorii...

        Ei cer ca majoritatea cetatenilor acestei tari ca:

        Autonomia oricarui cetatean roman trebuie sa fie egala cu autonomia oricarui alt cetatean roman...asta trebuie bagat bine la cap.

        De-aia se vor muta aia.
  • +4 (8 voturi)    
    Declaratie de razboi (Marţi, 9 aprilie 2013, 9:43)

    bubalacap [utilizator]

    Eu zic sa intram peste ungaria, putin, pana nu este prea tarziu. Hunii nu stiu decat de frica armelor, sau poate s-au pregatit si pentru asta.
    Dar ma intreb cu ce-i gadilam, ca armata si armament nu mai avem. Aa da, le trimitem doua batalioane de gitanes si, sigur, astia-i pun la pamant!
    • +10 (10 voturi)    
      cu armele lor (Marţi, 9 aprilie 2013, 10:14)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui bubalacap

      nooo. Trebuie doar sa dam drumul la 1 milion de tigani sa mearga in Ungaria si sa ceara autonomie teritoriala acolo.
    • +3 (7 voturi)    
      si de ce nu mai avem armata (Marţi, 9 aprilie 2013, 10:30)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui bubalacap

      ca macar sa le spunem lu'baietii astia: Ma, nu ne suparati.
      N-ar fi o intrebare la care sa raspunda cu destele'n usa tata.Ilici si tov.Miluta Cuza?
    • +2 (2 voturi)    
      fara iritare (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:54)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui bubalacap

      Domnule ar trebui sa stii ca ungurii nu au nimic in comun cu hunii.Distanta venirii lor in europa este de aproape o jumatata de mileniu asadar,,,,,Ungurii isi cauta si acum identitatea,ei nu stiu de unde vin de unde se trag,spre deosebire de huni despre care vorbesc multiple izvoare istorice..Revenind la subiect, nu trebuie sa ne batem capul cu astfel de declaratii,ei asta-asteapta ,ca sa poata polemiza cu romanii,.trebuie ignorati cu desavirsire si actionat doar atunci cind pericliteaza statul de drept.
  • +3 (7 voturi)    
    doar atat (Marţi, 9 aprilie 2013, 10:07)

    danzigk [utilizator]

    "ce tie nu-ti place altuia nu face"
  • +12 (16 voturi)    
    Ungaria - Coreea de Nord a Europei (Marţi, 9 aprilie 2013, 10:21)

    tisa [utilizator]

    Ce se intimpla cu Ungaria? Mai zilele trecute o stire spunea ca se afla pe primul loc in Europa la manifestari anti semite. Astazi citim aceste declaratii surprinzatoare. Oare numai situatia sa economica poate explica acest derapaj?
    Mitul Ungariei medievale inca face ravagii in mintea ungurilor.
    • +1 (1 vot)    
      Mintea de azi a unor unguri (Marţi, 9 aprilie 2013, 11:42)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui tisa

      Nu mitul e de vină (Ungaria medievală era universalistă și multietnică) ci mintea.
  • +6 (6 voturi)    
    Afrontul adus românilor de catre unguri (Marţi, 9 aprilie 2013, 11:19)

    old man [utilizator]

    Luati si cititi!

    http://www.gazetanord-vest.ro/2012/12/12/ecouri-din-serbia-la-afrontul-adus-romanilor-pe-bani-europeni/

    si vedeti ce slabi suntem si ce putine stim despre propria istorie. De aceea fac ungurii misto de noi.

    - Academia doarme;
    - Mass media doarme;
    - Invatamantul doarme;
    - Noi dormim...
  • -1 (3 voturi)    
    in ungaria traiesc cei mai multi unguri (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:45)

    visio [utilizator]

    si are aceste drept...deocamdata...insa nimic nu este vesnic...