Romanii cu masini inmatriculate in Bulgaria ar putea risca sa le fie confiscate daca trec Dunarea - presa bulgara

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 18:47 Actualitate | Esenţial


Autoritatile bulgare ar putea confisca aproape 35.000 de autoturisme conduse de romani in momentul in care acestea intra in tara, scrie sambata cotidianul bulgaresc Monitor, citat de Agerpres. Este vorba de autoturismele inscrise pe numele unor bulgari saraci, in majoritatea cazurilor de etnie roma.

De ani de zile mii de romani conduc autoturisme inmatriculate in Bulgaria, folosind procure emise de proprietarul oficial, cetatean bulgar. Asta pentru ca taxele de prima inmatriculare in Bulgaria sunt de opt ori mai mici, in medie, fata de cele din Romania.

Autoturismele sunt inmatriculate pe numele unui bulgar care primeste pentru acest serviciu intre 25 si 50 de euro. In schimbul acestei sume, el semneaza o procura cu care romanul poate sa conduca linistit masina. Schema este ilegala, dar autoritatile fiscale din Bulgaria au inceput recent sa inspecteze persoanele care au pe numele lor mai multe masini.

In majoritatea cazurilor o asemenea masina nu costa mai mult de 2.500 euro. Dar sunt persoane cu sute de autoturisme pe numele lor. Asta inseamna ca, daca cineva are 100 de masini de cate 2.500 euro fiecare si in acelasi timp este somer, persoana respectiva a ascuns venituri de 250.000 de euro si va fi acuzata de evaziune fiscala. In acest caz, proprietarul celor 100 de masini va trebui sa plateasca in jur de 50.000 de euro pentru veniturile ascunse de 250.000 de euro.

In cele mai multe cazuri aceste persoane nu au nimic in afara de masinile pe numele lor, asa ca in momentul in care un asemenea autoturism va intra in Bulgaria acesta va fi confiscat de stat, scrie Monitor. Ziarul precizeaza ca se asteapta ca multi romani sa ramana fara masinile lor cu placute bulgaresti in perioada minivacantei de 1 mai si de sarbatorile de Pasti (1-6 mai) cand vor vizita litoralul bulgaresc.

Cotidianul mai scrie ca recordul la numarul de masini inscrise pe numele unei persoane este detinut de un tanar de 21 ani din orasul Ruse care detine pe hartie 712 autoturisme. In afara de aceste afaceri, tanarul lucreaza la o spalatorie auto. In Ruse sunt cel putin 10 persoane cu intre 200 si 300 de autoturisme pe numele lor, situatia este similara si in alte orase din nordul Bulgariei, precum Vidin, Silistra si Dobrici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


22502 vizualizari

  • +17 (31 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 19:03)

    tudorr [utilizator]

    Pacat, asa ii puteam recunoste in trafic pe manelisti si bizoni sau nu parchez langa nr de bulgaria sau Vs ca iti gasesti masina atinsa :))
    • +17 (23 voturi)    
      nu e pacat (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 19:55)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Ar trebui sa te bucuri ca pe viitor o sa ii vezi cu ratb si o sa fie mai multe locuri de parcare si traficul ceva mai liber.
      • +11 (17 voturi)    
        daaa (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 22:35)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

        O maaaare rusine asta cu ratb, vere. Cururile voastre numai in masina sunt nobile, altfel va cade rangul, neam de opincari care v-ati trezit cu covrigu-n mana.
        Toata Europa si lumea civilizata incurajeaza transportul in comun si voi va bateti care e mai smecher cu masina.
        • -1 (5 voturi)    
          dar stii de ce incurajeaza? (Duminică, 7 aprilie 2013, 10:53)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui hollow

          Ca pe drumurile navetistilor din UK rar vezi 2 persoane in masina. Iar sa vezi 3 e chiar miracol.
          • 0 (2 voturi)    
            UK (Duminică, 7 aprilie 2013, 15:49)

            bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

            E o situatie speciala: tara cu cel mai prost si mai scump sistem de transport in comun.
    • +7 (9 voturi)    
      VS (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 22:08)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      ai ceva cu ei? De ce nu adaugi si alte judete? Eu am parcat langa nr de B si mi-a indoit portiera... Guess what: uitandu-ma in jur mai toate au nr de B... inclusiv a mea :)) Ce urmeaza?
  • +6 (16 voturi)    
    Guvernele BULGAR si ROMAN... (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 19:54)

    dincannes [utilizator]

    ...s-ar putea pune de acord, pentru a taxa inmatriculàrile identic.
    La fel trebuie fàcut in intreaga UE pentru taxa TVA.
  • +11 (19 voturi)    
    Sa ii vedem la treaba! (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 19:55)

    CAlex [utilizator]

    Ar fi o treaba. Idealizez, dar odata identificata frauda (venituri nedeclarate), sa lucreze cu Politia Romana si sa le confiste si din Romania...
    • -6 (12 voturi)    
      esti dus nenica (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 20:54)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui CAlex

      ... daca crezi ca asata era problema.
      Noi ne bucuram ca isi rupe unu gatu (aka impozite mari lu ala de linga mine) dar nu ne dam seama ca de fapt ne furam singuri caciula in loc ca rezolvam adevaratele probleme.
      Halal gandire ...
      • +8 (12 voturi)    
        Dus sau nu, rablele sunt la noi pe strazi... (Duminică, 7 aprilie 2013, 1:13)

        CAlex [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

        Nu-i adevarat, dar m-am saturat sa imi risc eu viata pe sosele, pentru ca alti romani isi cumpara si inmatriculeaza prin Bulgaria masini foarte vechi, majoritatea cu probleme de siguranta.

        Masina personala nu e o necesitate, nu este un drept. Daca nu iti permiti sa detii si sa conduci o masina conform legilor in vigoare, nu te du sa cauti "combinatii" pe la vecini.

        Bulgaria are impozite mici la masini straine pt ca ei nu au productie in tara, si are populatie saraca, ce nu isi permite masini noi.
        Romania e in alta situatie, pentru ca trebuie sa apere industria auto locala, generatoare a 8-10% din PIB...
        • -4 (6 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 7 aprilie 2013, 9:40)

          [anonim] i-a raspuns lui CAlex

      • +5 (5 voturi)    
        lumineaza-ma! (Duminică, 7 aprilie 2013, 4:53)

        mereuinminus [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

        domnule rakleta, care ar fi "adevaratele probleme", ca parca ar fi "sfintele moaste", toti ii dati cu stereotipul asta ca papagalii cu creierul spalat... unele dintre adevaratele probleme sunt problemele de trafic supraincarcat si ultrapoluant din rro si aproape total de izbeliste, din care rezulta cea mai mare rata de accidente mortale din UE... acu' te-ai lamurit?!? multumesc pt. amabila atentie!
      • +6 (6 voturi)    
        asta e problema... (Duminică, 7 aprilie 2013, 10:49)

        bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

        sa vezi ce o sa te "bucuri" tu cand o sa te loveasca unul cu masina din bulgaria si o sa-ti repari masina pe banii tai pentru ca "bulgarul" nu are asigurare.
        • 0 (0 voturi)    
          Daca nu are asigurare, e caz penal (Luni, 8 aprilie 2013, 0:56)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

          Problema se rezolva simplu. La controalele de circulație se verifica asigurarea mașinii (existența cărții verzi, valide, cu numele soferului trecut in ea). Cine conduce fără asigurare valabilă e la fel de periculos ca cineva conducand fără permis. De de sunt romanii atât de prosti sa nu înțeleagă asta.
    • +2 (4 voturi)    
      chiar nu vezi? (Duminică, 7 aprilie 2013, 12:56)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui CAlex

      Cand Parpanghel are BMW din BG, declara in RO ca nu are nimic si primeste ajutor social. Ochii pe cel ce coboara din masini BG si ai sa vezi ca peste 75% sunt din neamul lui Paprpanghel.
  • +12 (14 voturi)    
    daca se ve intampla asta, (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 22:32)

    un dac [utilizator]

    bulgarii vor demonstra inca o data ca sunt mult mai "pe faza" decat romanii. cum au demonstrat cu turismul, cum au demonstrat cu iesirile in strada, cum au demonstrat cu prezervarea zonelor istorice (nu doar cele cu miza turistica majora). desi o tara foarte saraca, au bunul simt sa pastreze taxe mai mici (vezi podul de la giurgiu, vezi tva, vezi taxa de inmatriculare auto etc).
  • +13 (15 voturi)    
    ce prosti, bulgarii (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 23:06)

    bogdanlungu [utilizator]

    ar fi trebuit sa nu spuna nimic. in acest fel "prada" ar fi fost mult mai mare.
    • 0 (4 voturi)    
      Este exact invers... (Duminică, 7 aprilie 2013, 10:58)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

      ...aceasta momeala a fost aruncata tot de mafia romaneasca din parlament si politie. Bulgarii cistiga mai mult din taxele mici de inmatriculare decit sa "execute" citiva soferi.
  • 0 (4 voturi)    
    greseala (Duminică, 7 aprilie 2013, 9:40)

    Flo.ro [utilizator]

    "Schema este ilegala, dar autoritatile..." -- schema NU e ilegala. Legea NU interzice ca un bulgar, posesor de autoturism, sa faca procura de utilizare unui roman. Dimpotriva, ar fi impotriva principiilor UE sa se interzica acest lucru, a se vede multiplele declaratii belicoase ale guvernelor noastre, cum ca "vom interzice circulatul masinilor de BG", ramase in final toate doar la stadiul de amenintare.

    Daca chiar ar vrea sa descurajeze fenomenul, bulgarii ar da o lege care ar taxa exponential mai mult a treia masina pe numele cuiva, si urmatoarele. Dar atentie, in BG cine s-a plans de fenomenul "masini inmatriculate BG care circula in RO"? ... cred ca doar asiguratorii. Statului BG nu cred ca-i pasa prea mult, sau chiar ii convine.
    • 0 (0 voturi)    
      Hai lasa povestea (Duminică, 7 aprilie 2013, 15:48)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Flo.ro

      cu principiile UE. In majoritatea statelor UE, trebuie sa-ti inmatriculezi masina acolo daca stai mai mult de 90 de zile. Si taxele sunt mari, iar amenzile si mai mari.