Hunedoara: O inginera si-a reclamat patronul dupa a fost pusa sa inconjoare sediul firmei de 250 de ori

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 1 aprilie 2013, 17:34 Actualitate | Esenţial


Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM) Hunedoara a declansat o ancheta in cazul unei tinere care a reclamat faptul ca patronul firmei la care era angajata, a pus-o sa inconjoare sediul societatii, intr-una din zilele de munca, pe motiv ca nu are ce sa-i dea de lucru, femeia afirmand ca a facut 250 de ture in jurul cladirii, dupa care s-a decis sa se opreasca si sa reclame fapta ca un abuz la Politie si ITM, relateaza Agerpres.

Femeia, in varsta de 23 de ani, este de profesie inginer si lucra la o firma din municipiul Hunedoara, specializata in proiectarea si executia retelelor de distributie a gazului metan.

"Patronul firmei mi-a spus ca in ziua respectiva nu are ce sa-mi dea de lucru si m-a trimis sa inconjor sediul firmei. Am facut acest lucru de 250 de ori, intre orele 8 si 11, dupa care m-am dus la Politie si apoi la ITM unde am reclamat fapta, considerand-o ca este un abuz", a declarat luni, pentru Agerpres, tanara Ionela Lungu.

Ea a explicat ca seria reprosurilor venite din partea angajatorului a inceput in luna ianuarie, la un an dupa ce fusese incadrata in firma in baza unui program de sprijin al absolventilor, facilitate oferita de stat prin intermediul agentiilor de ocupare a fortei de munca.

"Mi-am dat demisia de la acea firma dupa ce nu am mai fost primita la lucru si mi s-a schimbat incadrarea din inginer proiectant in inginer de executie. Patronul a refuzat sa ma mai primeasca la lucru si a spus ca-mi scoate biroul pe hol", a spus Ionela Lungu.

In replica, patronul firmei din Hunedoara, Jane Magaon, a acuzat-o pe tanara inginera ca nu si-a indeplinit sarcinile de serviciu si ca ar fi ineficienta in cadrul firmei. El a recunoscut ca a trimis-o pe fata sa inconjoare sediul firmei, dar a precizat ca era vorba de efectuarea unei masuratori a perimetrului ocupat de cladire, datele urmand sa fie folosite ulterior.

"Daca mi-a spus ca este inginer proiectant, atunci am pus-o sa masoare perimetrul cladirii si nu s-o inconjoare. Nici acum nu mi-a adus masuratorile. Eu nu am dat-o afara pe tanara, ci i-am dat de lucru. Eu am nevoie de oameni care sa lucreze, nu sa stea acasa si sa primeasca banii", a afirmat patronul firmei.

El a acuzat-o pe tanara ca, din luna ianuarie, ar fi ramas foarte multe zile in concediu medical si ca atunci cand a venit la serviciu a refuzat sa mearga cu oamenii pe teren, pentru a supraveghea lucrarile.

ITM Hunedoara va incepe marti o ancheta in acest caz, a declarat purtatorul de cuvant al institutiei, Sorin Gabriel Istrate. El a mentionat ca verificarile se refera la doua reclamatii depuse de Ionela Lungu la adresa fostului sau patron, in una dintre ele acesta fiind invinuit si de discriminare in fata colegilor.

"Controlul la firma din municipiul Hunedoara se va intinde pe durata a doua zile. Dorim sa verificam cele relatate in reclamatiile depuse la sediul ITM Hunedoara", a spus Istrate.

Potrivit legii, discriminarea la locul de munca se poate pedepsi cu o amenda de pana la 100.000 de lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5302 vizualizari

  • +3 (19 voturi)    
    Bravo (Luni, 1 aprilie 2013, 18:22)

    malika ela [utilizator]

    Bravo ei ca a reclamat. Asa trebuie procedat, ca doar nu suntem tara fara legi.
  • +1 (11 voturi)    
    Putin (Luni, 1 aprilie 2013, 18:51)

    Vladynica [utilizator]

    Trebuia sa faca 270 de ture si sa ceara marire de salariu!
  • +2 (18 voturi)    
    mod de gandire-......."..patron..".........?? (Luni, 1 aprilie 2013, 19:01)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    un nesimtit.....angajezi pt. o functie,apoi o trimiti sa mature curtea............asta-i capacitatea manageriala a patronilor din romania,...din prostia lor se pierd capacitati intelectuale,pt. care statul a cheltuit niste bani, in schimb ei ...imbecili cum sunt, nu inteleg, ca acordarea unor facilitati,are ca scop,pe linga incadrarea tinerilor si dezvoltarea afacerii.... ei de fapt se gandesc cum sa faca bijnitarie, .............asta-i mentalitate de "patron"???
    • 0 (2 voturi)    
      Discutabil (Marţi, 2 aprilie 2013, 9:48)

      a2t [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      Cine isi inchipuie ca o firma mica sau medie isi permite sa respecte cu strictete fisa postului este putin naiv. O firma trebuie in primul rand sa se muleze dupa ce ii cere piata, angajatii au de ales intre a-si modifica profilul si a fi dati afara. Din cate am citit in articol, cei doi au un conflict ce dureaza de mai mult timp, patronul a gresit cand i-a spus sa inconjoare cladirea, dar pe de alta parte domnisoara inginer proiectant ar fi avut teoretic o mie si una de cai legale prin care ar fi putut sa il scoata din sarite si pe cel mai calm om (scutiri medicale in zilele critice de dinainte de termene, fisa postului citita la virgula, etc etc). Eu zic sa nu ne pronuntam si sa nu intram in jocul insuflat de titlul "senzational" al articolului.
  • +8 (12 voturi)    
    23 de ani= inginer stagiar (Luni, 1 aprilie 2013, 20:08)

    aniod [utilizator]

    Am lucrat si eu ca inginer de diferite grade.
    Cand termin facultatea esti stagiar. Ca sa faci proiecte, iti trebuie ceva experienta. Nu stiu care din cei doi minte, dar meseria se fura, intai asculti la altii, mai te uiti in dreapta- stanga. Un inginer proiectant este cu adevarat dupa ce castiga experienta. Munca il face proiectant , nu diploma. Un stagiar cu pretentii de proiectant care isi reclama in viteza si cu scandal patronul, cu siguranta ii face si pe alti patroni sa se gandeasca de doua ori inainte sa angajeze pe cineva cu calitati similare.
    • -3 (11 voturi)    
      Nu'i chiar asa (Luni, 1 aprilie 2013, 21:51)

      lulunw [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Meseria se fura? Nicidecum. Meseria se invata cu profesori buni, si dupa ce te angajezi, cu mentori care te ajuta sa infloresti profesional, nu cu imbecili care te trimit sa alergi in jurul sediului. Genul acesta de abuz la locul de munca trebuie pedepsit foarte aspru. Daca asa se poarta cu inginerii, ma intreb ce fac cu tehnicienii sau muncitorii... Ii trag in teapa?
      • +3 (5 voturi)    
        Pe ce lume traiesti, amice? (Marţi, 2 aprilie 2013, 7:58)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui lulunw

        In ultimii 25 de ani nu am vazut pe vreun absolvente de facultate care, cum a ajuns la locul de munca sa stie sa face ceea ce se cere pt meserie. Asta este minunatul invatzamant romanesc.
        Doar daca la locul de munca organizeaza un training special sau se gaseste cumva un fel de "mentor" care sa-i invetze pe cei proaspeti (dar rareori gasesti pe cineva dispus sa faca asaceva).
        Altfel, intr-adevar, meseria se fura. Asta fie ca e sa fie inginer, economist sau jurist...
        • +2 (4 voturi)    
          "Furt" de meserie vs Facultate (Marţi, 2 aprilie 2013, 11:13)

          CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Daca asa stau lucrurile, ce rost mai are sa iti pierzi timpul cu facultatea? Treci direct la "furat" de meserie!
        • +1 (1 vot)    
          Nu stiu de ce ai compara mere cu pere... (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:06)

          Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          ...poate doar de dragul de a vorbi, pur si simplu. Ce legatura are ce ai zis tu cu faptul ca imbecilul ala a pus femeia respectiva (stagiara sau nu) sa dea niste ture de "teren"? Chiar nu realizezi absurdul situatiei?
  • 0 (8 voturi)    
    e clar că ”inginera” minte (Marţi, 2 aprilie 2013, 0:09)

    visio [utilizator]

    sau, dacă nu minte e proastă; deci a fost colegă cu Victor Ponta zis Plagiatorul din bucurești; cât trebuie să fi de proastă să alergi în jurul clădirii și apoi să reclami motivul pentru care ai comis chestia asta? acea clădire are un proiect detaliat; dacă ”inteligenta” nu știe să citească este și vina patronului pentru că a acceptat un ”produs” ieftin; proaspeții absolvenții au regim special la angajare; dacă s-a mulțumit cu una care nu știe să folosească un ACAD sau altceva, e numai vina lui; mă gândesc la proverbul acela cu scumpirea tărâțelor...la așa sac, așa petec...
  • +2 (6 voturi)    
    Nu putea sa-si dea demisia inainte de a face 250 ? (Marţi, 2 aprilie 2013, 0:28)

    gazania [utilizator]

    Ce-i in mintea ei?Daca s-a simtit umilita de ce naiba a executat sarcina?N-are orgoliu, mandrie?Daca avea nu-l mai reclama DUPA ce l-a ascultat.
    • +1 (1 vot)    
      Probabil o fi avand rate, facturi, etc... (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:08)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui gazania

      Pe post de mandrie si etc. Asta nu prea pricep multi. Eu, tu, altul, poate ne permitem sa reactionam asa. Asta nu inseamna ca toata lumea poate face asta.