UPDATE Un director si un consilier din Ministerul Muncii, cercetati de DNA pentru coruptie - surse. DNA: Ministrul nu este invinuit si nu exista suspiciuni de coruptie la adresa sa. Interceptari Mariana Campeanu, la PNL: Nu mai pot! Ma obligati sa fac numai acte de coruptie. Imi dau demisia!

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 7 februarie 2013, 16:50 Actualitate | Esenţial


Un director si un consilier din cadrul Ministerului Muncii ar fi cercetati de DNA pentru coruptie, anunta Romania TV, care citeaza surse judiciare. Cei doi ar fi fost deja audiati de procurorii anticoruptie, scrie RTV.net, care publica niste stenograme atribuite unei sedinte a conducerii PNL in care ministrul muncii, Mariana Campeanu, s-ar fi plans ca este obligata sa faca "numai acte de coruptie" si ameninta cu demisia.

Biroul de presa al DNA a precizat, pentru HotNews.ro, ca "nu exista suspiciuni de coruptie cu privire" la ministrul Muncii, Mariana Campeanu, si "cu atat mai putin (aceasta) nu este invinuita".

"M-am saturat! Nu mai pot! Ma obligati sa fac numai acte de coruptie. Nu mai pot. Imi dau demisia!", ar fi spus Mariana Campeanu, potrivit stenogramei citate de Romania TV. Discutia ar fi avut loc la inceputul acestui an.

Romania TV sustine ca Mariana Campeanu a fost citata la DNA, insa nu s-a prezentat in fata procurorilor.

De notat ca timp de cateva ore inainte de prezentarea subiectului, care a avut loc la ora 16.00, Romania TV a anuntat, intr-o campanie de teasing, ca va prezenta "fapte extrem de grave comise de cel mai important ministru" din Guvern, "informatii care arunca in aer clasa politica".

Romania TV a anuntat inclusiv inregistrari video si audio, care nu au mai fost insa prezentate.

Premierul Victor Ponta a declarat joi, pentru Agerpres, ca ministrul Muncii, Mariana Campeanu, i-a comunicat ca nu este implicata in fapte de coruptie.

Anterior, seful Guvernului a afirmat ca se va interesa cu privire la informatiile aparute in presa privind o eventuala implicare in fapte de coruptie a ministrului Muncii, Mariana Campeanu. "O sa ma duc birou si o sa ma interesez, m-am invatat sa nu comentez lucruri pe care nu le-am auzit. (...) Ma duc sa verific", declarase Ponta, la Palatul Parlamentului.

"Nu este implicata in acest caz. Asa mi-a comunicat chiar ea", a spus ulterior Victor Ponta, dupa o discutie telefonica cu ministrul Muncii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10767 vizualizari

  • +67 (71 voturi)    
    :) (Joi, 7 februarie 2013, 17:24)

    Trojan.H [utilizator]

    Coruptie la USL? Trebuie sa fie o greseala...
    • +48 (50 voturi)    
      Intrebare: pentru cine lua spaga cele doua? (Joi, 7 februarie 2013, 19:03)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Raspuns: pentru PNL via madam Campeanu!...
      • 0 (2 voturi)    
        diferenta intre Hotnews si Romania Tv? (Vineri, 8 februarie 2013, 14:17)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Ambele dau replica doamnei Campeanu din presupusa inregistrare ca sigura (Hotnews chiar in titlul articolului....).
        DNA nu stie de ea.....deci?
        Una din doua:
        1. inregistrarea nu exista de loc
        2. exista ceva, inregistrare ilegala care nu poate sa fie luata in seama, nefiind facuta de "organe"....asa ceva pot sa fac, sa editez si eu, pe un laptop, tableta sau chiar telefon mai tare (cu un program de editare wav).
        Pentru un sunetist de la Romania tv este floare la ureche, poate sa-l monteze si pe Basescu spunand orice.
        Orice? Orice, orice! (prin cunoscuta metoda cpoy-paste)
        Problema este de ce se arunca asa ceva pe piata si care vor fi consecintele.
        • 0 (2 voturi)    
          Postacule (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 8:30)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          In PNL exista un razboi... incepi sa intelegi?
        • 0 (2 voturi)    
          una din doua (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 10:06)

          elwis [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          oricit de binevoitor ai fi , nu poti sa accepti ca madam sa conduca un minister si sa nu stie ce fac cei mai apropiati colaboratori ! si , ca sa enumar si eu :
          1.ori stia, dar a tacut ...milc !
          2.ori nu stia, si atunci pe cine vrea sa conduca ?
  • +56 (58 voturi)    
    Ce tare ! (Joi, 7 februarie 2013, 17:48)

    mircealun [utilizator]

    O crede pe cuvant ; poate a jurat pe rosu.
    Si eu vreau justitie dinasta, sa ma intrebe pe mine.
  • +47 (47 voturi)    
    Nu este implicata in ACEST caz? (Joi, 7 februarie 2013, 18:40)

    Mihail_AD [utilizator]

    Un astfel de raspuns din partea d-lui Ponta nu e un semn bun
    • +27 (29 voturi)    
      Sigur (Joi, 7 februarie 2013, 23:18)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

      e implicată în TOATE CELELALTE! Ca orice PeNaL-ist care se respectă!
      • 0 (0 voturi)    
        Marturie !/! (Vineri, 8 februarie 2013, 16:51)

        rotitza [utilizator] i-a raspuns lui dan63

        Cele zece porunci
        9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
  • +39 (41 voturi)    
    riscul la mamaie ,spaga la tataie ..... (Joi, 7 februarie 2013, 20:40)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Haide mamaie, esti obligata sa faci "numai acte de coruptie" .....nu cred ca te deranjeaza pe mata decat "ca esti obligata" adica la ordin astfel ca spaga ia alta directie decat riscul ! Stati linistiti, ca asta a dorit cetateanul roman(votant usl si nevotant), ca ororile rostite de usl din opozitie sa devina realitate.Iata ca devin !
  • +44 (48 voturi)    
    Manipulare grosolana! (Joi, 7 februarie 2013, 20:40)

    Alius [utilizator]

    Nu se exista asa ceva! Este mana ticalosului dictator Basescu!

    Serviciile secrete si DNA-ul lui Basescu, intrumentele lui Basescu de a sparge acest monolit al cinstei care este USL!

    Hai cu suspendarea! Codruta, Finutza, Mazeta, veniti fratilor in piata sa-l dam jos pe dictator! Piata Matache....
    • +5 (9 voturi)    
      Piata Matache e-n ruina... (Vineri, 8 februarie 2013, 10:19)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      .. a daramat-o Oprescu asa ca suna adunarea in alta parte!
  • +44 (46 voturi)    
    "Grup infractional organizat " (Joi, 7 februarie 2013, 21:15)

    adrian88000 [utilizator]

    Parca asa a spus Ioan Rus in vara , cand si-a dat demisia din guvernul Ponta.
    Si nu se referea la Pakistan.
    Se refera la u.s.l.. Sau nu mai tin eu minte buine ?
    • +24 (26 voturi)    
      Da, este corecta informatia ! (Joi, 7 februarie 2013, 23:30)

      math [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Ca si la Radio Erevan, Rus vorbea despre PDL iar bunicuta muncii vorbea la telefon cu Basescu.

      Tirania trebuie sa inceteze si USL trebuie lasata sa salveze poporul, fabricile si uzinele.
      • +4 (6 voturi)    
        O spui la mishto, nu? (Vineri, 8 februarie 2013, 10:24)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui math

        .. adica te referi la fabricile si uzinele pe care le baga-n insolventa...
    • +22 (24 voturi)    
      Nu , era tot un liberal, Moisescu. (Vineri, 8 februarie 2013, 0:03)

      gazania [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Se pare ca liberalii sunt mai lacomi decat psd-stii.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu Rus a spus... (Vineri, 8 februarie 2013, 10:22)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      .. ci V. Si era tot o discutie intre liberali.. Victor Dobre si V...cin' sa fie, cin' sa fie? Cum il cheama pe liberalul ala de la Sectorul 1, care si-a dat demisia ca vice PNL de curand si-l acuza Crin de tradare?
  • +30 (32 voturi)    
    pai.... (Joi, 7 februarie 2013, 21:27)

    gab0iu [utilizator]

    ...un roman vine la bulibasa acuzand un tigan ca i-a furat un curcan....bulibasa cheama tiganu in pricina si-l intreaba;
    "Furat-a-i cirigleaua?"... " furat!" raspunde tiganu.
    bulibasa:" bariu?"
    "bariu!" raspunde tiganu....
    bulibasa catre roman: "nu l-a furat el boierule!"
  • +23 (25 voturi)    
    Cata "iubire"in USL ! (Vineri, 8 februarie 2013, 0:01)

    gazania [utilizator]

    Cel mai mult imi place dragostea declarata pe toate posturile intre PNL si PSD, dar tv lor se paruiesc la greu. Au inceput timid, dar porcaria lui Badea cu Striblea i-a intaratat rau . De aici pana la trasul la gioale intre ei nu mai e mult.
  • +24 (26 voturi)    
    INCERCATI (Vineri, 8 februarie 2013, 0:38)

    niku56 [utilizator]

    Va rog incercati, un exercitiu de imaginatie.
    Ce se petrecea pe antene, daca in locul Marianei, era Boc,Urdea, Funeriu, sau ori care alt exministru portocaliu. Pe cate voci strigau D E M I S I A ?
    Pe alte meridiane, ministrul cu sef de cabinet, gasit in defect, demisiona in secunda doi, dar nu la noi.
  • +31 (33 voturi)    
    Hahahahahahaha, inca unul (Vineri, 8 februarie 2013, 1:33)

    Parzivall [utilizator]

    Cati penali or fi cu adevarat in cel mai cinstit guvern? Oare-s toti?
    • +1 (3 voturi)    
      Sigur ... (Vineri, 8 februarie 2013, 10:50)

      HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      ... sunt toti! Nu exista indoiala! Altfel cum ajungeau sa fie numiti acolo ?
  • 0 (8 voturi)    
    Reteta pentru un somn linistit (Vineri, 8 februarie 2013, 9:29)

    durnea [utilizator]

    D-na Campeanu nimeni nu va poate obliga sa faceti ceva incorect . Mergeti cum credeti ca e bine
    cu stima
    • -1 (3 voturi)    
      zau? (Vineri, 8 februarie 2013, 10:47)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui durnea

      si mai ramane ministru? tu chiar crezi ca un partid isi plateste presedintele, vp vreo 20, sefi de filiale, chirii etc cu cotizatiile lunare de la 100 000 membri (daca or fi platind toti)????
  • -2 (2 voturi)    
    manipulare ordinara (Vineri, 8 februarie 2013, 14:37)

    adrian4511 [utilizator]

    Se pare ca RTV a depasit masura. Titlurile emisunilor nu au acoperire in subiectele discutate. Mai mult, au continuat cu stirea desi DNA a comunicat altceva. O ia oare pe urma OTV?
  • 0 (0 voturi)    
    'cirigleaua' (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 10:21)

    elwis [utilizator]

    ce cauta 'curca' asta la min.muncii ? nu ati vazut-o cum a dat in bilbiiala cind cei de la FMI au intrebat-o de 'planul national de locuri de munca ...' ? asa a inteles ' masurile incluse si stimulentele materiale la crearea locurilor de munca ' ! cit de proasta trebuie sa fie ca sa nu stie cum se fac angajarile in ministerul ei sau sa creada ca o credem ?
    • +1 (1 vot)    
      Chiar se potriveste ! (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 23:23)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      Pai 15.000 de EURO erau stimulentele materiale la crearea locurilor de munca, prevazute in programul USL (dar de luat, nu de dat 1) !