Ministrul Apararii: Romania ar putea trimite 10 militari in Mali. Propunerea va fi supusa aprobarii in CSAT

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 1 februarie 2013, 11:29 Actualitate | Esenţial


Ministrul Apararii, Mircea Dusa, a anuntat, vineri, ca Romania ar putea trimite zece militari in Mali, propunerea urmand sa fie supusa aprobarii, saptamana viitoare, in CSAT, potrivit Mediafax. Intrebat, vineri, la Cluj-Napoca, la finalul unei vizite facute la Spitalul Militar, la ce nivel este pregatita Romania sa participe din punct de vedere militar in Mali, Mircea Dusa a declarat ca tara, ca stat NATO si UE, are angajamente luate si isi va indeplini toate misiunile la nivelul acestor organisme.

"Romania, ca tara NATO si ca tara a UE, are angajamente luate si isi va indeplini toate misiunile la nivelul acestor organisme. O precizare va face, marti, CSAT. Presedintele a anuntat ca va propune o participare cu maximum zece militari la nivel de instruire si la nivel de ofiteri de stat major. Daca cei de la CE si UE vor considera ca trebuie sa sprijinim tehnic si logistic operatiunile din Mali, vom face demersurile necesare. Un comunicat oficial va fi dat, marti, dupa sedinta CSAT", a spus Mircea Dusa.

Dusa a avut, vineri dimineata, o intalnire cu conducerea Spitalului Militar din Cluj-Napoca, urmand sa mearga la Flotila 71 Aeriana de la Campia Turzii si la batalionul de tancuri din Turda.

Ministrul de Externe, Titus Corlatean, a participat, joi, la Bruxelles, la reuniunea sefilor diplomatiilor din statele UE, unde a informat ca autoritatile romane analizeaza posibilitatea unei participari romanesti la viitoarea misiune UE in Mali.

Dezbaterile referitoare la Mali au avut ca punct central reiterarea unanima a sprijinului statelor europene pentru interventia militara a Frantei. "In interventia sa, demnitarul roman s-a referit la necesitatea cooptarii statelor din vecinatate si din nordul Africii la eforturile de combatere a terorismului si crimei organizate. Totodata, a informat ca autoritatile romane analizeaza posibilitatea unei participari romanesti la viitoarea misiune UE in Mali", se arata intr-un comunicat al ministerului de resort.

Presedintele Traian Basescu declara, miercuri, ca Romania va fi solidara cu Franta, "dar daca cineva ne vede trimitand trupe luptatoare in Mali se insala", seful statului precizand ca tara noastra poate asigura instructori sau materiale pentru armata statului african: "Noi vom fi solidari cu Franta, dar daca cineva ne vede trimitand trupe luptatoare in Mali se insala", spunea Basescu, raspunzand unei intrebari.

Premierul Victor Ponta declara, sambata trecuta, la sediul MAE, ca a discutat cu presedintele Traian Basescu pe tema prezentei militare a Romaniei in Mali, el aratand ca la sedinta CSAT, convocata pentru 5 februarie, se vor lua decizii concrete pe aceasta tema.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2271 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    poate par putini 10 luptatori (Vineri, 1 februarie 2013, 11:34)

    nellino [utilizator]

    dar sunt de nivelul 34, fully armed, dotati cu potiuni magice si cu un card de credit fara limita de la Ministerul Apararii.
    • +15 (15 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 1 februarie 2013, 11:55)

      [anonim] i-a raspuns lui nellino

  • +19 (19 voturi)    
    E ca in banc (Vineri, 1 februarie 2013, 12:00)

    mansapiens [utilizator]

    Iranul si Irakul erau in connflict. Reagan, Gorbaciov si Ceausescu se decid sa ajute Irakul. Reagan:
    -Dau 100 de tancuri!
    Gorbaciov:
    -Dau 100 de tancuri!
    Ceausescu:
    -Dau un tanc!
    Gorbaciov si Reagan:
    -Nu se poate asa ceva! Noi contribuim de 100 de ori mai mult!
    Ceausescu:
    -Gata, m-ati convins! Hai, ca vi le dau pe amandoua!
  • +20 (20 voturi)    
    idiots (Vineri, 1 februarie 2013, 12:07)

    arathemis [utilizator]

    Mai bine s-ar lua 10 ministri sa fie trimisi in Mali. Cu un pic de noroc poate scapam de ei.
    • +14 (14 voturi)    
      ce bine ar fi? (Vineri, 1 februarie 2013, 12:32)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui arathemis

      si sa se duca toata echipa antenelor acolo si sa fie luati ostatici si sa nu se plateasca nici o rascumparare.

      ce bine ar fi...
  • +5 (5 voturi)    
    in stil usl (Vineri, 1 februarie 2013, 12:46)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    pariez ca aia 10 vor avea o remuneratie pe masura si sunt membri psd/pnl sau macar au poze cu kakaraw si ponta.
  • +7 (7 voturi)    
    noi si armata albaneza :) (Vineri, 1 februarie 2013, 13:03)

    ciolanos [utilizator]

    ....
    • +9 (9 voturi)    
      s-avem pardon... (Vineri, 1 februarie 2013, 13:22)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui ciolanos

      albania a anuntat ca va participa cu un avion dar a revenit spunand ca li s-a imbolnavit pilotul....
    • +1 (1 vot)    
      ...sintem, in total...24 (Vineri, 1 februarie 2013, 18:31)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui ciolanos

      O coalitie militara de..........................risu' curcilor.
  • +11 (11 voturi)    
    Eu zic sa facem economii de 10% la Buget (Vineri, 1 februarie 2013, 13:34)

    denvarel [utilizator]

    Si sa trimitem numai 9.
    Restul se poate lauda Ponta ca i-a redirectionat la tratamentele pentru cancer!
  • +6 (6 voturi)    
    "Cu manole 10/ Care-i si întrece" (Vineri, 1 februarie 2013, 13:46)

    capitan [utilizator]

    Faptul ca veti trimite acolo 10 militari am înteles (cealalta jumatate ramâne de paza în tara). Dar nu ati spus cu ce îi veti trimite. Sper doar sa nu faca autostopul :) ca na, suntem în recesiune.
  • +2 (6 voturi)    
    :) (Vineri, 1 februarie 2013, 14:03)

    sentenced [utilizator]

    Nici in evul mediu nu aveam armata mare... dar 10k de vlahi erau suficienti pt a invinge 100k de turci. :))
    Asa ca 10 romani n-ar trebui sa aiba probleme cu niste africani.
  • +5 (5 voturi)    
    The Expandables (Vineri, 1 februarie 2013, 14:25)

    Sebastian1323447557461 [anonim]

    Uau! Sylvester Stallone,Jason Statham, Jet Li,
    Dolph Lundgren, Eric Roberts, Bruce Willis, Mickey Rourke, Arnold Schwarzenegger si inca vreo 2. Astia o sa puna capat conflictului
  • +3 (3 voturi)    
    10 romani mititei in Mali (Vineri, 1 februarie 2013, 14:34)

    proletara [utilizator]

    Ce simpatici sunteti voi, cei tineri ..bascalie, veselie ..Oricum propunerea cu mai bine sa trimitem 10 ministri ...e de retinut. La fel si cu echipa de la Antene in frunte cu Felix. Poate scapam de ei ...
    Dincolo de bascalie ce-ar fi sa vina Dusa si sa propuna mai multi decat Franta, adica vreo 1.000 de militari, inclusiv ce va doriti voi , coruptii , manipulatorii. Sa scapam de ei ! Iar Felix ar scapa de ICCJ - care nu-l lasa pe mana TMB ! zic eu , baba proletara , Hi HI HI
  • +5 (5 voturi)    
    Plecat-am 9 din Vaslui (Vineri, 1 februarie 2013, 15:15)

    Catz Kitty [utilizator]

    si cu sergentul, 10
  • +3 (3 voturi)    
    wow (Vineri, 1 februarie 2013, 16:29)

    samariteanul [utilizator]

    Nu-s cam multi militauri???Poate ar trebui ceruta aprobarea de la ONU,ca e vorba de o armata imensa care necesita sute de vapoare,sute avioane si nu putem trece asa de usor,prin atatea tari!!!!Propun ca armata asta ,odata aprobata de CSAT sa plece in Mali cu tot Guvernul si Parlamentul tarii,an fanfare,ca sa dovedim ca sunt o gasca serioasa.Apropos in fruntea unei asemenea armii se cuvine sa fie maresalul Cacarau si generalul Ponta!!!
  • +4 (4 voturi)    
    De mult... (Vineri, 1 februarie 2013, 16:51)

    JestersTear [utilizator]

    ... nu am mai ras atat!
    Bascalia si comentariile mucalite sunt specialitatea romanului.
    Toate comentariile de mai sus ar trebui puse in rama si etalate in biroul ministrului apararii.
    :-)
    • +2 (2 voturi)    
      Sa-l ia cu ei si pe Marga ! (Vineri, 1 februarie 2013, 19:14)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Sa-l ia cu ei si pe Marga ! Cum a facut Napoleon in 1805 parca, in campania din Egipt ! Sa umple Mali-ul de cultura romaneasca ! Sa ne respecte tot Pamantul ! Ma opresc caci ma emotionez tare si-mi dau lacrimile !
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta se da bine cu Hollande (Vineri, 1 februarie 2013, 19:05)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Pt. a avea aliat in UE ,pe Hollande ,Ponta trimite "carne de tun" ,militari romani in Mali.Ce treaba avem noi in Mali ,unde Franta a schimbat regimul prin lovitura militara si are interese cu petrolul ?! Nu exista rezolutie ONU ,nici cerere NATO,numa interesul lui Ponta sa intre in gratiile lui Hollande,pt. a-i acoperii derapajele de la democratie.
    Nu suntem deacord cu interventia militarilor romani in Mali !
  • +1 (1 vot)    
    militari in Mali (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 11:23)

    titburi [utilizator]

    Participarea cu cei zece militari o vrem noi s-au o vor / impun altii?
    • 0 (0 voturi)    
      Ăia zece militari au facut lobby (Duminică, 3 februarie 2013, 16:07)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui titburi

      S-au plictisit in cazarma...