Ce se poate fura din casa unui sef de Finante publice: Un seif de o tona cu 370.000 euro si 160.000 lei. Vezi ce avere are acesta

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 31 ianuarie 2013, 14:59 Actualitate | Esenţial


Seful Finantelor Publice din Otelu Rosu, Petre Lupsac, a reclamat la politie ca i s-a furat un seif de o tona in care se aflau 370.000 de euro si 160.000 de lei, scrie Evenimentul Zilei. Petre Lupsac avea in 2012 un salariu lunar de aproximativ 2.800 de lei.

Potrivit unui comunicat de presa transmis, miercuri seara, de Politia Judeteana Caras-Severin, politistii din orasului Otelu Rosu au fost sesizati in scris, marti, de un barbat din localitate care a anuntat ca in cursul lunii ianuarie a fost plecat cu sotia in Thailanda si la intoarcere a descoperit ca hotii i-au spart casa si i-au furat mai multe bunuri, bijuterii din aur si bani.

Potrivit declaratiei de avere din 2012, Petru Lupsac detine patru terenuri dintre care trei intravilane, trei apartamente (Otelu Rosu, Timisoara si Bucuresti) si un spatiu comercial, noteaza Evenimentul Zilei. In declaratie mai figureaza trei autoturisme de lux si un autocamion Roman.

Petru Lupsac afirma ca a vandut anul trecut un teren cu 55.000 de lei si o masina cu 6.000 de euro. In conturi sale figurau 300.000 de lei iar la datorii 33.000 de lei.

Saalariile sale si ale sotiei au insumat circa 55.000 de lei. Petru Lupasc sustine insa ca a castigat din vanzarea merelor, prunelor si fanului - 218.000 lei de pe o suprafata de 7.500 de metri patrati.

Hotii au spart casa in momentul in care Mihaela-Cristina si Petru Lupsac erau in vacanta in Thailanda.

"Aveam aproximativ 300.000 de euro si un miliard si jumatate de lei, banii societatii la care e sotia administrator, bani personali si ai parintilor mei. Erau intr-un seif de o tona. Asta e problema, ca nu stiu cum au furat un seif de o tona", a declarat acesta pentru Express de Banat, preluat de Evenimentul Zilei.

Imobilul era pazit si supravegheat video. "Initial au furat un seif mai mic din camera, din dormitor, in care se gaseau cheile de la masina si garaj. Asa au reusit sa intre in garaj si de acolo au furat seiful mare. Acolo era paza si ziua, si noaptea. Avem si camere de filmat, se vad urme de cauciuc, semn ca au plecat cu o masina. Avem banuieli, e un cerc de suspecti, sunt deja dusi si la detectorul de minciuni si sper sa-i prind cat mai repede pentru a recupera cat mai mult din bani", a mai spus Petru Lupsac.

Ce avere are Petru Lupsac
Potrivit declaratie de avere din 2009, de cand este seful Administratiei Fiscale Orasul Rosu, Petru Lupsac:
- avea patru terenuri in suprafata de: 206 mp - Otelu Rosu, 1630 mp-Caransebes, 1034 mp-Comuna Zavoi, 1691 mp-Comuna Bautar;
- avea o centrala termica trecuta la categoria cladiri, in Otelul Rosu;
- avea un autoturism Audi din 1997 si un Renault din 2004;
- a avut venituri salariale de circa 50.000 lei, iar sotia de 20.000 lei;
- era actionar la firma SC. RECUP Metal SRL, din Otelul Rosu, dar firma avea activitatea suspendata;

Din 2009 pana in 2012 averea sa a crescut considerabil. Potrivit declaratiei de avere din 2012, Petru Lupsac:
- avea patru terenuri insuprafata de: 1.000 mp, 1630 mp, 1.692 mp, 3.302 mp;
- avea patru apartamente: doua in Otelu Rosu, unul in Timisoara, unul in Bucuresti;
- avea patru autoturisme: un autocamion, un Audi, doua Volkswagen Passat;
- a vandut un teren catre firma sa REMAT LMC, comtra sumei de 55.000 lei, si o masina Renault unei persoane fizice contra sumei de 6.000 euro;
- are in cont 300.000 lei si un imprumut de 33.400 lei;
- a avut venituri salariale de circa 34.000 lei, iar sotia sa circa 20.000 lei.
- a avut venituri din vanzare, prune, mere si fan in valoare de  120.000 lei, iar sotia sa 98.000 lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11352 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    Se intimpla si chestii bune. (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:07)

    RazTaz [utilizator]

    Stirea asta mi-a facut ziua mai vesela. Multumesc.
    • +29 (29 voturi)    
      16% impozit (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:45)

      cetatean.ro [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

      Intr-o tara normala, acum, ar trebui sa-l puna sa plateasca impozit pe aceasta suma sau sa vina cu acte doveditoare ca banii nu sunt la negru. Asta indiferent daca mai gaseste banii sau nu. Declaratia lui conteaza.
      • +16 (16 voturi)    
        lol (Joi, 31 ianuarie 2013, 16:14)

        andreiu [utilizator] i-a raspuns lui cetatean.ro

        Absolut corect. A dat in scris ca-i avea... , deci i-a castigat si trebuie impozitati. Sotii-sa sa aduca dovezi pentru banii firmei administrate pe care-i avea in seif.. restul intra in artimetica celor 16 procente.
      • +13 (13 voturi)    
        nu prea (Joi, 31 ianuarie 2013, 16:24)

        [utilizator] [utilizator] i-a raspuns lui cetatean.ro

        1.din oficiu ar trebui sa se sesizeze colegii lui ( superiori cel putin)si sa il intrebe de ce este diferenta intre ce spune si ce are afectiv ca si sume de bani.
        2.ar trebuie sa existe o sesizare la politie sau politia sa se sesizeze singura asupra banuielii de frauda si evaziune( este evidenta ).
        3.cei care stiu si au tainuit faptele lui( presupuse) intra si ei la complicitate.

        dat fiind tara,timpul si locul unde se desfasoara basmul asta fermecat e greu de crezut ca va pati ceva.

        oricum ar fi , ai nevoie de foarte mult tupeu sa faci reclamatie pentru furtul unor sume de bani pentru care nu ai o explicatie logica .am impresia ca oamenii de genul asta se cred deasupra legii TOT TIMPUL.

        cred ca e un Dumnezeu acolo sus care are grija de toate....sau macar sfantul Petru....:))
        • +7 (7 voturi)    
          sefii.... (Joi, 31 ianuarie 2013, 21:42)

          cris80 [utilizator] i-a raspuns lui [utilizator]

          pai sefii lui sunt cei mai ofticati ca si-au dat seama ca i-a cam tras in piept si lor le dadea cam putin fata de cat isi oprea el.
    • +2 (2 voturi)    
      asa da (Vineri, 1 februarie 2013, 11:54)

      ovgat [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

      Dumnezeu e sus si vede tot!!! Ce nu era a lui de drept s-a transferat la ai SARACI care aveau mai mare nevoie de aceste lucruri.
      Al draqu banditu,fantezii in Thailanda, casa supravegheata video, seif de o tona.
      hai sictir,coruptilor din din toate institutiile statului!!
  • +24 (24 voturi)    
    O tona (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:12)

    Emiliom [utilizator]

    Sa dovedeasca sursa banilor pe care i-a avut ca sa-si cumpere un seif de o tona. Restul e mizilic.
  • +23 (23 voturi)    
    ce mare scofala...... (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:18)

    translativus [utilizator]

    ....a strans si el, ca omu', dintr-un biet salariu de bugetar. Ce sariti asa pe el ? Altii a distrus tata si tot au fost realesi pentru a'si desavarsi "opera" !
    Ce lume rea !
  • +18 (18 voturi)    
    si nu platise nici licenta pentru anul asta (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:23)

    rov [utilizator]

    adica franciza ce-i permite sa stea in functie....
  • +25 (25 voturi)    
    Explicatie (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:27)

    HoriaDragusinoiu [anonim]

    Avea un seif fermecat :)
    • +14 (14 voturi)    
      seif fermecat (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:49)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui HoriaDragusinoiu

      ...care se oua euroi noapte de noapte....
      • +6 (6 voturi)    
        vreau si eu, (Joi, 31 ianuarie 2013, 22:54)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Manes

        vreau si eu. Ma multumesc si cu un seif de 10 kg care sa oua roni, macar o data pe saptamana, nu chiar in fiecare noapte.
    • +6 (8 voturi)    
      doamne ce am ras (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:56)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui HoriaDragusinoiu

      :))))))))))))))))))))))))))))))))
  • +16 (16 voturi)    
    Hotii (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:35)

    Mao2 [utilizator]

    isi merita banii, ba chiar ar trebui premiati de ANI, ANAF etc.....
  • +13 (13 voturi)    
    Cat ar fi trebuit sa munceasca (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:38)

    StiLLME [utilizator]

    Am facut un calcul rapid si daca pastra salariul intreg, in fiecare luna ii trebuiau 52 de ani ca sa ii stringa.
    Ce ma bucur ca i-au luat banii.
  • +16 (16 voturi)    
    ani (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:43)

    StiLLME [utilizator]

    26 de ani ar fi trebuit sa stranga cu tot cu nevasta-sa si sa nu cheltuie nimic.
  • +22 (22 voturi)    
    Mda (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:45)

    electron [utilizator]

    Ii tinea intr-un seif pentru ca era 100% legal dobanditi si nu avea incredere in banci ... Si in alta ordine de idei daca un neica nimeni din Otelul Rosu un orasel care nici nu stii bine unde este pe harta are asa ceva prin casa, unu din Cluj sau Bucuresti ce are? Direct cont in Elvetia
    • +14 (14 voturi)    
      da, corecta observatie (Joi, 31 ianuarie 2013, 16:52)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui electron

      ma tem ca dupa regula de trei simpla ajungem in situatia in care sefu' fiscului din Bucuresti are seiful personal in beciul bancii nationale.

      Oricum, sper ca hotii sa nu fie prinsi si sa se bucure de banii acestui nenorocit, eventual, pagubitul sa fie nevoit sa dea explicatii pentru bani si chiar sa plateasca impozit daca nu poate sa-i dovedeasca.

      Auzi, era plecat in vacanta in Tailanda. Bugetar slinos!
      • -8 (10 voturi)    
        sa mergem chiar mai sus (Joi, 31 ianuarie 2013, 17:35)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        sa ne inchipuim ce seif are seful national al fiscului, unul de-i zice Regina si raspunde la numele de Ble...
  • +20 (20 voturi)    
    Weight (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:47)

    Trojan.H [utilizator]

    Daca in Otelul Rosu seiful are o tona, cit or avea cele din Bucuresti, Constanta, Iasi sau Timisoara?
  • +21 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:54)

    [anonim]

  • +20 (20 voturi)    
    oare de ce mai e angajat la stat... (Joi, 31 ianuarie 2013, 15:58)

    DavidM [utilizator]

    "Petru Lupasc sustine insa ca a castigat din vanzarea merelor, prunelor si fanului - 218.000 lei de pe o suprafata de 7.500 de metri patrati."
    Doamneee cat poate sa minta!! Daca ar castiga suma de mai sus din pomicultura nu ar mai fi nevoie de un loc de munca. Eu am suprafata dubla si scot de 15 de ori mai putin...
    • +17 (17 voturi)    
      fisc (Joi, 31 ianuarie 2013, 16:25)

      no_remorse [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

      Da..dar nu esti sef la FISC :))))
    • +10 (10 voturi)    
      Mai e unu ... (Joi, 31 ianuarie 2013, 19:35)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

      Unu care declara ca a castigat pe vanzarea de oua nu stiu cate zeci de mii lei, desi ferma aparent a desfiintat-o cu vreo 2-3 ani inainte...

      PS: ferma e in comuna Cornu.
      • +11 (11 voturi)    
        Fermierul gospodar (Joi, 31 ianuarie 2013, 20:00)

        Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui antrax

        Un bun fermier, ca cel de care spui, aduna oua Faberge ajutat de matusa T.
  • +14 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 31 ianuarie 2013, 16:07)

    [anonim]

  • +21 (21 voturi)    
    cat de tare! (Joi, 31 ianuarie 2013, 16:11)

    un dac [utilizator]

    pai sa-l punem tata pe asta ministru la agricultura, daca de pe 7,500 mp de fructe scoate atata, mult hulitul impozit pare mizilic. deja ii vad pe oamenii de la voinesti mergand in concediu cu camioane mercedes, carand merele in piata cu iahtul pe dambovita, tigri bengalezi de paza printre copaci, erau la promotie pe NG Wild, divizia de media a lui Berlusconi sa le filmeze proprietatile, sa aiba si eu imagini de calitate cu hotii care fura si ei un mar de pofta etc.
    daca as fi eu prim ministru, as relansa economia doar prin sectorul de constructii de puscarii. Periprava ar redeveni statiunea de lux a deltei dunarii, jilava ar concura cu primaverii la locatari, iar pitestiul ar fi tot o celula, mai putin mall-ul, sa-si ia si gardienii bastoane noi de 3 ori pe luna.
  • +10 (10 voturi)    
    Cum au ridicat seiful e problema lui.. (Joi, 31 ianuarie 2013, 16:16)

    Radu Pandele [utilizator]

    Citez: "Asta e problema, ca nu stiu cum au furat un seif de o tona".
    Deci pe om nu-l doare de bani, ci il roade mai mult cum au luat hotii seiful.
    Si altii, saracii, daca pierd 50 lei sunt terminati de suparare..
    • +12 (12 voturi)    
      :) (Joi, 31 ianuarie 2013, 16:29)

      [utilizator] [utilizator] i-a raspuns lui Radu Pandele

      cica la astia ca Lupcas asta, se aplica dictonul:
      easy come- easy go.
      indiferent de tonaj.

      :))))))))))))))))))))))))
      • +11 (11 voturi)    
        De ce nu este suparat.. (Joi, 31 ianuarie 2013, 16:50)

        Radu Pandele [utilizator] i-a raspuns lui [utilizator]

        Odata ar fi ce spui tu: easy come- easy go :)
        Si apoi, cred ca a ramas SEIFUL MIJLOCIU
        Le-au furat doar pe cel mic si cel mare (asa scrie in articol), deci cel mijlociu a ramas :))
  • +6 (6 voturi)    
    n'ati priceput (Joi, 31 ianuarie 2013, 16:34)

    nash pandelica [utilizator]

    erau banii de salarii pentru oltchim, depozitati de dd.
  • +4 (4 voturi)    
    seiful (Joi, 31 ianuarie 2013, 18:02)

    Manes [utilizator]

    a fost probabil furat pentru a fi valorificat la fier vechi...
  • +6 (6 voturi)    
    Poveste de povestit la prosti (Joi, 31 ianuarie 2013, 18:54)

    fane_grija [utilizator]

    Probabil ca are livada cu merele de aur.
    Altfel nu-mi explic cum se pot obtine atatia bani de pe 7500 mp de teren.
  • -6 (6 voturi)    
    Explicatie (Joi, 31 ianuarie 2013, 19:31)

    xrogo [utilizator]

    e simpla,omul a fost subordonatul lui Blejnar,stiti voi care,ala pe care nu-l cunostea Basescu dar pe care-l numea la telefon"Sorine".
    Astia de la Finate daca tot aveau in fisa postului sa ia banii de la contribuabili,ii luau dar o parte ii doseau si asa s-a nascut o noua generatie de bugetari bogatasi.
    Auzi explicatie,cica nevasta avea 4 firme de fier vechi,si asa s-au imbogatit.
    De asta au cazut pedelacii si acum se chinuie sa se ridice,ca au mosit asemenea specimene,ba chiar le-au protejat.
    • +1 (1 vot)    
      poate omul lui roman (Vineri, 1 februarie 2013, 16:54)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ala de zicea ca industria este un morman de fiare vechi, de are nevastasa patru firme de fier vechi !
  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 1 februarie 2013, 6:25)

    [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 1 februarie 2013, 8:29)

    [anonim]

    • +4 (4 voturi)    
      si astia de unde sint? (Vineri, 1 februarie 2013, 8:59)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui

      nu sintem tot noi?
      Cunosc persoane care spun in gura mare ca nu mai suporta tara asta si pe de alta parte incearca sa obtina un post undeva la vreun inspectorat de stat sa se "aranjeze".
      • +3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 1 februarie 2013, 12:43)

        [anonim] i-a raspuns lui sorin3

        • 0 (0 voturi)