Mona Pivniceru: Legea privind degrevarea instantelor intra in vigoare pe 15 februarie, odata cu Codul de procedura civila/ Raportul MCV este pozitiv in ansamblul sau

de C. Ionel, A. Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2013, 18:37 Actualitate | Esenţial


Ministrul Justitiei, Mona Pivniceru, a caracterizat raportul din cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare, publicat miercuri de Comisia Europeana, drept unul "pozitiv in ansamblul lui". Ministrul Pivniceru precizeaza ca, potrivit raportului, ministerul a elaborat o strategie multianuala pentru intrarea in vigoare a celor 4 Coduri. Raportul mai evidentiaza ca remarca pozitiva masurile legislative care au transformat ICCJ intr-o adevarata Curte de Casatie, masuri initiate, potrivit Monei Pivniceru, de Ministerul Justitiei.

Declaratii Mona Pivniceru
  • Data intrarii in vigoare a Codului de procedura civila - 15 februarie
  • La data de 15 februarie, atat Codul de procedura civila cat si legea de degrevare a instantelor vor intra impreuna in vigoare.
  • despre raportul MCV: Raportul este pozitiv in ansamblul lui.
  • Raportul retine ca MJ a elaborat o strategie multianuala pentru intrarea in vigoare a celor 4 Coduri.
  • S-a elaborat acel memorandum care a impartit pe durata a 3 ani pasii legali si de infrastructura urmand ca la finalizarea a 3 ani, sistemul judiciar sa poata primi toate aceste 3 Coduri.
  • Guvernul a luat o serie de masuri privind resursele umane si financiare.
  • Am implementat toate masurile prevazute de memorandum pentru anul 2013.
  • Asteptam adoptarea de catre Parlament a bugetului MJ.
  • A mai ramas in discutie doar legea de punere in aplicare a Codului de procedura penala.
  • O alta remarca pozitiva din raport priveste modificarile legislative ale MJ de natura a transforma ICCJ intr-o adevarata Curte de Casatie.
  • MJ a fost initiatorul unor masuri legislative in acest sens.
  • Raportul remarca pozitiv procedura de promovare a magistratilor, noile dispozitii.

Intrebata cum comenteaza criticile din raport referitoare la prezenta in guvern a unor ministri cercetati penal, Mona Pivniceru a raspuns: "Chiar raportul, in concluziile sale, mentioneaza urmatoarele: 'Desi Constitutia si rolul si hotararile Curtii Constitutionale au fost respectate, angajamentele referitoare la protectia sistemului judiciar impotriva atacurilor, la inlocuirea ministrilor impotriva carora au fost pronuntate hotarari', deci pronuntate hotarari 'in materie de integritate si la demisia parlamentarilor care fac obiectul unor hotarari definitive in materie de incompatibilitate si conflicte de interese sau care au fost condamnati definitiv pentru coruptie' sa se faca un pas inapoi.

Ceea ce inseamna ca chiar in viziunea Comisiei trebuie sa discutam despre hotarari judecatoresti definitive. La stiinta mea, la acest moment nu sunt ministri care sa fi fost condamnati definitiv printr-o hotarare judecatoreasca irevocabila si sa continue sa fie membri ai Guvernului Romaniei".

"Cu privire la atacurile din presa, este o chestiune care vizeaza in primul rand apararea independentei sistemului judiciar de catre Consiliul Superior al Magistraturii, ceea ce cumva excede din competentele ministrului de justitie", a continuat ministrul. 

Intrebata care este parerea sa cu privire la ancheta EVZ.ro conform careia consiliera sa Cristina Manda ar fi fost partenera de afaceri cu un fost ofiter de securitate, Mona Pivniceru a declarat: "Este o chestiune care pe mine personal nu ma intereseaza. Pe mine la acest moment ma intereseaza daca acea persoana are toate garantiile de integritate cerute de statul roman si profesionalismul necesar pentru a face fata unei functii sau unei profesii destul de complicate si hartuite cum e aceea de consilier al ministrului. Restul ziselor, spuselor, biografiilor romantate, neromantate care se fac, din moment ce nu ajung la limita legii care sa ma impiedice pe mine sa imi aleg un consilier in conditiile legii - chiar nici nu sunt la curent si nici nu cred ca ma intereseaza".

Intrebare: I s-a refuzat certificatul ORNISS doamnei Manda?

Mona Pivniceru: Nu. Doamna consilier Manda are certificat ORNISS si are un certificat mai inalt decat nivelul ORNISS pentru ca a negociat tratatul cu NATO.    

Citeste si:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1830 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    E, na! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 18:42)

    omezu [utilizator]

    Ce i-ati dat frate sa citeasca? De fapt, in ansamblu, raportul chiar o lauda!
    Astia ai lui Cacarau, fara exceptie, sunt sub orice critica!
  • +6 (6 voturi)    
    Mona mulge vaca (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 18:49)

    bogdan1477 [utilizator]

    Raportul MCV e pozitiv in ce priveste ANI, DNA si CSM si e negativ in ce priveste respectarea statului de drept de catre parlament si guvern, in ce priveste procedurile netransparente de selectie a canduidatilor la PG& DNA (SE AUDE MONA??? SAU MONA TOT MULGE VACA?), la toate cazurile de parlamentari (99% USL) care nu-si dau sau nu si-au dat demisia din parlament cind erau cercetati de justitie, de atacurile la adresa justitiei (de la acordul USL cu DOGARU la toate incercarile de distrugere a ANI sau a DNA).

    Da la mirlani nu trebuie umblat cu limbaj diplomatic. La mirlani trebe spus clar: cei 3 ministri cercetati penal sunt vozganian, fenechiu si dragnea, trustul tv care lanseaza atacuri mirshave la adresa insititutiilor e antena 3, ministrul care vrea sa numeasca marionete la DNA si ANI e Pivniceru, si tot asha. La voi nu merge cu vorba buna sau aluzia, la voi merge doar cu parul.
  • +6 (6 voturi)    
    Pivniceru si Justitia (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 18:54)

    Lilianamaria [utilizator]

    Am remarcat ca d-na ministru sta cam prost cu gramatica limbii romane... Dar in esenta d-na ministru parca nu ar avea de-a face cu justitia... totul e in roz... . Ati uitat d-na ministru de magistrati tarati prin noroi la latrina 3, de ingerintele in justitie ale politicienilor si marilor corupti. Chiar dvs ati fost in masina unui infractor... Nu am vazut o luare de pozitie a dvs la presiunile exercitate asupra judecatorilor, membrilor CSM. Binenteles ca esecul cu procurorul sef la DNA si parchet vi se datoreaza deoarece ati propus doi impotenti... Totul e minunat in curtea ministerului justitiei...
  • +5 (5 voturi)    
    Clar (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 18:59)

    Danavincze [utilizator]

    Cred ca a citit MCV antena3. Ăla e clar favorabil puterii. Si sa nu uit Basescu e de vina.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce hazlie e Mona (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 19:02)

    Parzivall [utilizator]

    Hahahahahahaha, si asta crede ca toti is prosti. pai mai Mona, mai suntem si care stim sa citim si sa gandim...chiar si in engleza.
  • +8 (8 voturi)    
    e negativ!!! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 19:07)

    MirceaIo [utilizator]

    Asta nu e zdravana. Raportul e negariv si ea zice ca e pozitiv. Din cauza voastra lichelelor am fost atatia ani izolati.
    • 0 (0 voturi)    
      fara partinire (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 20:41)

      ivasile [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Nu tin partea niciunui partid, insa sa nu uitam cine a condus Romania din 2004 incoace. Daca basescu + pdl-ul erau atat de buni, acum eram in Schengen
      Lichele sunt toti cei care au fost si sunt la conducere din '90 incoace. Fara exceptie. Pe toti i-a durut (si ii doare in continuare) in qur de interesul national, de soarta romaniei. Singurul lor scop este sa suga si mai multi bani din buget pentru a-si spori averile personale.
      In alta ordine de idei, includerea in schengen nu are nici o legatura cu rapoartele MCV. Ne vor primi cand vor dori muschii lor, pana atunci vor tot inventa pretexte.
  • +2 (2 voturi)    
    Are dreptate (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 19:34)

    LoveRomania [utilizator]

    Sa stiti ca Mona are dreptate, au fost indeplinite o parte din punctele cerute de Felix, ca doar el este seful ei si nu nebuniii aia de la UE care vor sa se bage peste justitie.
  • +2 (2 voturi)    
    ptr PIVNIceru care sta prost in MCV! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 19:55)

    ..13 [utilizator]

    Nu stiu ce a citit doamna Ministru, dar chiar dansa sta extrem de prost in raportul MCV din care citez de la pag.7:

    "asigurarea faptului că persoanele care urmează să fie numite la conducerea
    Ministerului Public si a DNA-ului sunt alese dintr-un număr suficient de mare de și
    candidayi de înaltă calitate profesională, în urma unui proces deschis si transparent, că
    îndeplinesc criteriile stabilite în Acordul de colaborare institut ională, în special în
    ceea ce priveste competenta profesională, integritatea is rezultatele înregistrate în
    actiunea anticoruptie. Un aviz favorabil din partea Consiliului Superior al
    Magistraturii va fi un pas important în obtinerea încrederii publicului"

    Asa pentru ca imi este tare draga doamna Ministru si bine pregatita precum a evaluat=o domnul Presedinte.

    Concluzii MCV-ului, si nu pot sa le scriu cu litere mai mari, ca nu ma lasa rubricuta, sunt:

    "Prezenta evaluare arată că România a pus în aplicare doar unele dintre recomandările
    Comisiei ... În acelasi timp, nu au fost făcute încă numirile la conducerea
    Ministerului Public si la DNA-ului."

    Hai sa ne traiesti Doamna Pivniceru!

    P.S. Dar pana cand?
  • +2 (2 voturi)    
    si inca una... (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 20:04)

    ..13 [utilizator]

    In raport se mentioneaza explicit, printr=o nota de subsol ca inca nu este cunoscuta data la care intra in vigoare noile coduri, dar ca a primit asigurari ca data urmeaza sa fie 1 februarie 2013...

    Ca tacamul sa fie complet, Mona ne anunta dara de 15 Februarie 2013, iar unul ca mine pe cine sa creada???

    Evident, ca pe nimeni! Doar vazand!
  • +2 (2 voturi)    
    Acum e momentul... (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 20:17)

    solar [utilizator]

    Oameni buni,
    Acum e momentul sa scoatem la iveala acordul secret-nesecret, nu conteaza- dintre USL si colonelul Mircea Dogaru cu Sindicatele lui catanesti comuniste!! Domnilor, este o problema extraordinar de serioasa care nu poate sa nu aiba o reactie fara echivoc din partea societatii civile. Nu ne putem culca pe o ureche si sa nu vedem ca de acolo a tasnit tirul test de lovitura de stat cu ajutor rusesc si nostalgic URSS,care ne-a luat prin surprindere pe toti. De cand am citit cartea extraordinara a lui LARY L. WATTS("Razboiul clandestin al blocului sovietic cu Romania") nu mai pot privi nici prezentul, nici viitorul imediat cu ochii naivitatii si cu somnul indus de CRINUL ANTONESCU. Lipsa noastra de reactie la ce s-a intamplat in vara nu poate sa ramana la modul lanced care s-a prefigurat pana acum. Ma adresez celor care chiar daca apreciaza pe toti Dostoievski si Soljenitanii lor, nu le-ar conveni sa se lepede de marea cultura europeana in care noi ne simtim mult mai acasa!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    cum i-o zice in limbaj psihiatric? (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 21:16)

    AliKimiku [utilizator]

    dedublarea personalitatii? schizofrenie?
    Se pare ca e boala care a atins tot guvernul Ponta incepand cu titularul.
    tanti Pivniceru transforma negrul in alb fara sa clipeasca.