VIDEO Victor Ponta: Raportul Comisiei Europene contine unele erori materiale. Puteau fi indreptate daca MCV era si de Cooperare

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:27 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta considera ca raportul Comisiei Europene contine anumite erori materiale, din cauza ca nu a fost discutat cu autoritatile romane. "Mecanismul era si de Cooperare, nu doar de Verificare", a spus premierul. Potrivit acestuia, o eroare se refera la faptul ca in raport a fost trecut faptul ca "nu s-a intamplat nimic" cu cei patru ministri din Guvernul Ponta I care aveau probleme de integritate: Ovidiu Silaghi, Liviu Pop, Eduard Hellvig si Ecaterina Andronescu. O alta eroare, in opinia premierului, este ca trei ministri din actualul cabinet sunt cercetati pentru coruptie.

"E si dezavantajul faptului ca raportul nu a mai fost discutat si cu noi, pentru ca sunt cateva erori materiale: inteleg ca nu s-a intamplat nimic cu cei patru ministri care aveau sesizare de la ANI. S-a intamplat! Nu mai sunt in Guvern si imi pare rau ca nu sunt. Si domnul Silaghi si domnul Helvig si domnul Pop si doamna Andronescu. Tocmai ca i-am sacrificat pentru ca aveau o sesizare de la ANI, de care n-ati mai auzit nimic si probabil ca nici nu veti mai auzi nimic in viitor", a spus Victor Ponta.

In ceea ce priveste cei trei ministri din actualul Guvern care au probleme cu justitia, Ponta afirma ca in afara de Relu Fenechiu nu cunoaste alte cazuri. "Am mai citit ca sunt trei ministri cercetati pentru coruptie. N-am reusit sa-i identific. Domnul Fenechiu e trimis in judecata pentru complicitate la abuz in serviciu, dar pe ceilalti doi nu i-am gasit oricat i-am cautat. Care sunteti, va rog sa spuneti, sa o recunoasteti singuri. Probabil ca e o eroare".

Un alt ministru cu probleme pe care nu l-a identificat premierul este, insa, Liviu Dragnea. In cazul acestuia, Directia Nationala Anticoruptie a inceput urmarirea sa penala in dosarul fraudarii referendumului. Fenechiu este acuzat DNA de abuz in serviciu si a fost trimis in judecata in dosarul Transformatorul, pentru ca ar fi vandut la preturi supraevaluate, transformatoare vechi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3639 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    tupeul cacaraului (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:39)

    mos ion roata [utilizator]

    de a numi ministrii ,persoane cu probleme in Justitie nu putea sa ramana nesanctionat.La fel numirea lui Becali in Comisia Juridica.Despre puscariabilii din celelalte partide ...ce sa mai zicem!?
  • +13 (13 voturi)    
    fa si tu la fel pontisor... (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:40)

    serbancc [utilizator]

    fa si tu un raport . daca nu aveau ce pune in raportul ala nu-l mai faceau . du-te la voiculescu si spune-i in fata ca e hot , ai curaj ?
  • +6 (6 voturi)    
    uite ca sunt si oameni care nu pot fi manipulati (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:48)

    Andor74 [utilizator]

    Mda, normal ca nu-i place ca nu i-a putut duce cu zaharelul. In conditiile in care vedem ca justitia din Romania reuseste performanta de a nu trimite la "zdup" politicieni si oameni influenti nici nu ne putem astepta la aprecieri pozitive din exterior. Pe plan intern oamenii pot fi prostiti foarte usor (a se vedea cati puscariabili au fost votati si au ajuns in parlament)....
  • +14 (14 voturi)    
    Ponta incearca sa ne prosteasca (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:49)

    Cristiann80 [utilizator]

    Era de asteptat sa avem un raport asa de dur, nu ma surprinde! Cu o presa dezinformatoare ca cea a lui Felix si care ameninta justitia pe fata, fabrica minciuni pe seama unor politicieni puternici la comanda lui Felix, cu un penal care se joaca cu justitia cum vrea el, asa cum face Voiculescu, cu un guvern format in proportie de 60% din penaii USL-ului, cu un parlament format din santajabili, baroni, escroci, imbogatiti ilicit asa cum sunt oamenii lui Dragnea si ai PSD-ului, ce pretentii sa avem? Cu un Crin Antonescu labil, care a atacat UE, cu un premier santajabil care nu misca de frica lui Voiculescu.....cum am vrea sa nu fim sanctionati? Tot ce s-a construit in ultimii 8 ani cu mare greutate, astazi Ponta si mafia lui a distrus. Asta-i adevarul.
    • -1 (1 vot)    
      si totusi (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:37)

      rider [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      ce s-a construit in ultimii 8 ani?
      ai vazut alti politicieni (in afara de Nastase) in inchisoare?
      a intrat Romania in Schengen?

      s-au facut, dar putine, prea putine ca sa conteze la UE.
    • -5 (5 voturi)    
      Daca puneti justitia inaintea economiei! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:09)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Ele merg mana in mana nu poti avea o justitie puternica cu o economie slaba. Un lider capabil adapteaza justitia la nivelul economiei si invers, le creste sau descreste in acelasi timp.
      • +2 (2 voturi)    
        Eu nu inteleg un lucru simplu! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 16:28)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        MCV = mecanism de cooperare si verificare!
        De ce potalaul mananca... ciuperci?!
        Cu cine pot coopera aia?
        Cu severin, bombonel, voicu, transfromatorul, cu chin zevzecul, cu pontalaul plagiator, cu sova antisemitul, cu pivnicereasa din masina bombonelului, ...
        Cati sa mai insir?!
        Ca de obicei, pontalaul va ia de prosti!
        Si sincer sa fiu, cam sunteti; doar l/ati votat, nu?
      • 0 (0 voturi)    
        ))) (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 16:55)

        nic1 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        am vazut cum USL-ul a intarit economia.Jaf la nivel guvernamental(Fenechiu,Dragnea ........etc.).
  • +8 (8 voturi)    
    Dragnea (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:53)

    LoveRomania [utilizator]

    Sa ne aducem aminte si de Dragnea, dar nu putem sa ii spunem numele ca nea ajutat cu 2 milioane de voturi la referendum si 1 milion la alegerile parlamentare
  • +10 (10 voturi)    
    Jenant (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:53)

    skanda7 [utilizator]

    Un om politic integru stie sa-si recunoasca propriile greseli. Din pacate Ponta are probleme grave de personalitate si ele se rasfrang nefericit asupra carierei lui politice si din pacate ne afecteaza direct si pe noi. Sunt curios cat o sa o mai tina asa cu minciuni, dezinformari si alte manevre parsive. Cred ca Iliescu e tare mandru de el.
  • +1 (1 vot)    
    printzipiile ne tradeaza (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:46)

    liviusmaximus [utilizator]

    Dl Ponta, ai o maaaare problema cu intelegerea si respectarea unor PRINCIPII . Conteaza ca e unul si nu sunt 3 ministri ? Important este PRINCIPIUL si te ghidezi dupa unul gresit. Ar trebui sa fii multumit ca nu mentioneaza ca prim-ministrul isi spune pareri despre dosare, arestati, judecati, amanati, etc. Tocmai ai mai facut-o cu Voiculescu, dupa Nastase si altii. Regula solicitata de CE este simpla - daca sunt cercetati, delimiteaza-te si lasa justitia sa decida. Acuzatul are apoi dreptul sa fie repus in functii, sa ceara daune, etc.
  • -2 (2 voturi)    
    MV (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:45)

    xrogo [utilizator]

    asa trebuia sa fie denumit raportul,ca intradevar cuvantul COOPERARE nu s-a regasit.
    • 0 (0 voturi)    
      ))) (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 16:59)

      nic1 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      au vazut ca nu au cine coopera(Hoti,Plagiatori,...etc).
      JOS ponta,cacarau.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce intelegi prin cooperare, (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 17:25)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ei sa-si publice raportul si noi sa-l facem praf?
      Asta-i singurul lucru la care ne pricepem?
  • +4 (4 voturi)    
    Nu stie ce inseamna eroare materiala!!!!! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:48)

    LiviuIordache [utilizator]

    Juristii, inclusiv aia de nota 7, cit a avut Ponta, rid de se prapadesc, dindu-si seama ca baiatul asta nu stie ce inseamna, in limbaj juridic, eroare materiala! Nu stie ce vorbeste! Eroarea materiala intr-un document cu caracter juridic, sintagma inseamna in drept o greseala fara influenta asupra fondului problemei. De pilda, o data gresita evident: 30 februarie, in loc de ultima zi a lunii februarie! Sau o eroare de dactilo, care ar putea schimba un cuvint sau l-ar face interpretabil. Sau un nume care apare de 3 ori bine si o data gresit, Mrian, in loc de Marian. Ca sa nu fie dubii, indreptarea se face simplu, prin consemnare pe marginea documentului, cu semnatura si stampila. Cind spui ca nu vezi decit un ministru cercetat, adica Fenechiu, si ca faptul ca se vorbeste de 3 ar fi eroare materiala este atit ignoranta crasa, cum spuneam mai spus, dar si jigodism consecvent. CE vorbeste de 3 ministri CERCETATI, nu doar trimisi in judecata, adica si de Sova si Dragnea. Adica 3! Marele Procuror, care a practicat aceasta meserie 2 ani si jumatate, adica abia trecuse de la incopciat dosare si scris citatii, cu o lucrare zisa de doctorat (ce poate fi original intr-o monografie?) copiata in proportie de 38,5 la suta nu are notiuni elementare de drept, de limbaj juridic. Auzi, erori materiale????
    • +1 (1 vot)    
      Dr. Ponta... (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 16:44)

      Dinoone [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      Este un politician dintr-o tara cu istorie mare si glorioasa si cu o cultura asemenea... daca scoate un doctorat in filosofie, contrazice si argumentele astea. Cei ce sustin afirmatiile Primului Orator deasemenea pot fi adeptii scolii filosofice sofiste, iar noi nu putem decat sa "scoatem palaria" dar sa o punem repede inapoi sa nu ne prinda "curentul".
  • +2 (2 voturi)    
    intrebarea e alta (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:53)

    gugu [utilizator]

    Inteleg ca nu i-a identificat pe toti 3, si cu toate ca ieri se lauda ca nu o sa fie nici o mentiune pentru guvern, Intrebarea e: Ce va face cu cel pe care l-a identificat?

    Cred ca bate toba cu faptul ca nu poate identifica, poate poate astfel nimeni nu o sa il intrebe ce va face concret cu Ministrul Transporturilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta să dea un anunţ... (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 16:19)

    corvus coraX [utilizator]

    ...la mica publicitate că are nevoie de ajutor pentru a identifica penalii şi posibilii penali din guvern. Ce hahaleră de premier!
  • +2 (2 voturi)    
    cabinetul PM dl PONTA precizeaza (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 16:58)

    the [utilizator]

    este probabil o neintelegere a afirmatiilor dlui Priministru , Domnia sa e la curent cu cei trei, dar din motive de corectitudine incearca sa-i ind... idi...inden... tifice (sper ca e corect ?) si pe ceilalti penibili de viitoare probleme cu justitia necrutatoare subliminata (sau subminata ? na ca m-am incurcat) autoritatii dictatoriale a viitorului fost presedinte, care deocamdata il lasam sa mai guste bucatarie egzotica, pina io iesi pe nas !

    purtatorul de vorbe de colo-colo al biroului priministerial
  • 0 (0 voturi)    
    Care-i mai tare ? (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 18:50)

    gristero [utilizator]

    Ponta, tu intelegi prin cooperarea intre CE si noi , ca sa fii consultat in prealabil daca toate constatarile lor
    iti convin sau nu ?Ti-au dat niste "repere"asupra carora trebuia sa te apleci si sa le rezolvi .
    Nerezolvandu-le(decat partial), oamenii au inteles ce "seriosi"sunteti si ce "disponibilitate "aveti pentru cooperare !!
    Ori poate prin verificare, intelegi ca tu trebuie sa verifici CE ?
    Oricum, prea mult optimism pentru cate confuzii ai in cap si fata de glacialul raport MCV !