Corespondenta

Traian Basescu face o noua propunere: CSM sa selecteze candidatii pentru functiile de procuror general si sef al DNA, Presedintia si Ministerul Justitiei sa se angajeze ca vor respecta recomandarile

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:34 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu propune ca CSM sa selecteze cei doi candidati pentru functiile de procuror general si sef al DNA si sa-i recomande ministrului Justitiei, ca o solutie de deblocare a impasului privind numirile la conducerea parchetului general. Aceasta propunere vine dupa ce Traian Basescu le-a propus primului ministru, Victor Ponta, si presedintilor celor doua camere ale Parlamentului, Crin Antonescu si Valeriu Zgonea, in cadrul intalnirii de marti seara, crearea unei comisii formate din cate doi reprezentanti ai CSM, Ministerului Justitiei si Administratiei Prezidentiale, pentru a se stabili nominalizarile pentru functiile de procuror general si sef al DNA, dar formula a fost respinsa.

Noua propunere formulata de Traian Basescu, intr-o discutie cu ziaristii la bordul aeronavei care il transporta pe seful statului la Summitul Uniunea Europeana - America Latina din Chile, presupune ca ceilalti doi actori implicati in desemnarea procurorului general si a sefului DNA, respectiv Ministerul Justitiei si Presedintia, sa se angajeze ca vor respecta recomandarile facute de Consiliul Superior al Magistraturii.

"Avand in vedere ca CSM ii supravegheaza in activitate o solutie ar fi sa avem incredere in CSM si noi sa ne angajam ca respectam recomandarile", a spus Traian Basescu, adaugand ca aceasta solutie, in cazul in care va fi acceptata, ar putea fi extinsa si pentru "celelalte functii de adjuncti si sefi de sectii".

Seful statului a afirmat ca CSM poate garanta transparenta si depolitizarea procesului de selectie.

Traian Basescu a recunoscut ca "responsabilitatea CSM e destul de mare" in cadrul acestei variante, "dar macare are garantia neutralitatii".

"Cred ca este o solutie de deblocare", a mentionat acesta.

Presedintele a mai spus ca, in opinia sa, cheia credibilitatii justitie consta in doua elemente: numirea procurorului general si a sefului DNA si intrarea in vigoare a celord doua coduri.

Numirea procurorului general si a sefului DNA este prevazuta in acordul semnat in decembrie de premierul Victor Ponta si presedintele Traian Basescu, intre elemente fundamentale, astfel: proces transparent de numire a procurorului general si a sefului DNA - candidaturi deschise, criterii de experienta profesionala, integritate si rezultate pozitive in actiunea anticoruptie






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2467 vizualizari

  • -7 (15 voturi)    
    declaratie este un atac la institutiile statului ? (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:10)

    ics_11 [utilizator]

    acesta declaratie pare a fi un amestec in treburile justistiei, un atac menit sa faca tandari institutiile statului de drept si anume justitia, parlamentul si guvernul.
    dna Macovei ar trebui sa-si dea demisia. in semn de solidaritate, dna Reading, cea care a aprobat procdura propusa de min. justitiei, ar trebui sa-si dea si ea demisia pt. ca basescu nu est de acod cu aceasta procedura, considerand ca trebuie facuta mai atractiva : cine se inscrie trebuie sa primeasca un chupa-chups.
  • -4 (12 voturi)    
    Pana cand (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:14)

    evoque [utilizator]

    se schimba regulile dupa cum vor unii?
    Daca am, inteles bine aceasta regula a fost practicata sub bombonel dupa care a fost schimbata in vremea lui tariceanu de catre macovei si basescu, acum o schimbam din nou? de ce? ca sa aiba basescu control asupra procurorilor via csm?
    In conditiile acestea cine naiba mai crede ca basescu nu se amesteca in numirea procurorilor. Ar trebui ca procurori sa fie scosi din randul magistratilor, iar conducerea parchetelor sa fie stabilita prin alegeri interne, sa functioneze precum barourile de avocati.
    • -1 (3 voturi)    
      Ma, (Vineri, 25 ianuarie 2013, 17:25)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      in CSM,nu cumva,sunt mai multi judecatori decat procurori?
      Ma,dupa logica si bunul vostru simt ,se duce dracu' natia asta si,cred,ca chiar merita...
      • -1 (3 voturi)    
        foarte bine (Vineri, 25 ianuarie 2013, 18:11)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        sa se duca, poate asa scapa si natia asta de justitia facuta cu procurori si stenograme la televizor.
    • 0 (4 voturi)    
      PAi cine schimba?! (Vineri, 25 ianuarie 2013, 18:14)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Constipatia lui iorgovan nu era pentru bombonel?
      A, nu va place cand profita altul de ea!
      Ai grija ce iti doresti, s/ar putea sa se implineasca!
      POate ii vad pe rosii la bulau!
      Nu de alta dar plange bombonel ca nu are cine sa/i incalzeasca popoul!
      • -2 (4 voturi)    
        poate (Vineri, 25 ianuarie 2013, 18:54)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        isi incalzeste popoul cu baselu, deoarece marinarilor le place.
        Intre constitutia lui iorgovan si creatia partidului stat psd a lui nastase exista o distanta.
        In a profita de institutiile statului cand esti la putere este o meteahna a tuturor celor care au avut puterea, ce ar fi daca nimeni nu ar mai putea face acest lucru?? Ar fi cazul sa iti duci creierul la bulau si sa inveti ca independenta individului nu poate fi controlata de procurori, judecatori, servicii dupa placul unor indivizi aflati vremelnic la conducerea unei tari.
        • -1 (3 voturi)    
          Voi sunteti specializati doar pe Basescu (Vineri, 25 ianuarie 2013, 21:34)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Cam foarte putin pentru omul nou multilateral dezvoltat.
          • -1 (3 voturi)    
            am banuieli (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:09)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui ty

            ca basescu face parte din generatia oamenilor noi construiti in pepiniera pcr. Multumesc pentru confirmare, insa pepiniera respectiva a creat doar rebuturi la care unii se inclina si le idolatrizeaza.
            • 0 (0 voturi)    
              Confirmi cea ce stiam (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 11:03)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Nu poti sa scrii nimic fara sa faci referire la presedintele Basescu. Jalnic.
              • 0 (0 voturi)    
                ba da (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 15:41)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui ty

                cand nu o sa mai fie presedinte si cand o sa joace table cu voiculescu, nastase, videanu,etc la gherla.
  • -2 (14 voturi)    
    TB isi apara (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:22)

    danbaloiu [utilizator]

    cu indârjire ultimul sprijin pentru scaunul sau.
    In sitatia actuala CSM nu poate fi credibil: NU EXISTA!
  • +6 (10 voturi)    
    Pe seful vostru il asteapta (cu drag) ICCJ (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:46)

    Luk [utilizator]

    Stiu ca sunteti suparati ca nu i-a iesit smenul Pivniceresei, dar nu-i bai: ia un an, doi si iese daca scrie o carte cu povesti.
  • +2 (6 voturi)    
    Idee buna (Vineri, 25 ianuarie 2013, 17:06)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Dar va fi acceptata de uslasi? (Adica de Felix?)
    • -1 (5 voturi)    
      Pai ce? (Vineri, 25 ianuarie 2013, 17:23)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Suntem la piata, sa mai dea unul, sa mai cedeze altul...? Ce scrie in lege? Ca ministrul propune! Clar! Aaaa, a fost bine cand ministru era Macovei, acum ca nu mai este... nu mai e bine?

      Uite, am si eu o propunere: sa-i ia dracu pe toti! Am sa ma si explic: vad ca merge si fara procurorii astia (sunt interimari la conducere acum), sa nu mai vorbim de CSM, care numai organism suprem de gestionare a magistraturii nu mai e de ceva vreme... Si ce, nu functioneaza judcatoriile, tribunalele si curtile de apel?
    • 0 (2 voturi)    
      felix nu accepta (Vineri, 25 ianuarie 2013, 17:54)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      dupa cum ne-a anuntat basescu si cei din pdl, justitia este deja in mana lui felix, inca din momentul in care usl a acastigat alegerile. sau e in mana lui basescu ?!
  • -1 (3 voturi)    
    TB MARELE INVRAJBITOR (Vineri, 25 ianuarie 2013, 19:59)

    dincannes [utilizator]

    De 8 ani se ocupà numai de zizanii.
  • 0 (0 voturi)    
    are dreptate (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 9:06)

    ilie22sute [utilizator]

    Are dreptate Sa intelegem ca :Legea 303/2004 E NECONSTITUTIONALA Art. 134 din Constituia României, care spune aşa: "Consiliul Superior al Magistraturii propune Preşedintelui României numirea în funcţie a judecătorilor şi a procurorilor, CUexcepţia celor stagiari, în condiţiile legii".Sa intelegem ca şeful DNAsi procurorul general SUNT STAGIARI si fac parte din EXCEPTIE SI SE LEGIFEREAZA SEPARAT? Citim pe text , ce sa interpretam? Muzica dupa ureche? Citim TEXT sau NOTE MUZICALE Poate se rezolva D 117/P/2002, al P Î C C J, Secția de urmărire penală și criminalistică. Obiectul acestuia este „Moartea violentă a procurorului Cristian Panait. Inculpat:VV Ponta”. NUP se ascunde in parlament si e premier VV.P. nu poate fi asemuit CU un animal ( animalul ucide pentru a se hrani nu pentru functii sau bani ) NU AM CHEF SA MAI FIU CONDUS DE UN POSIBIL 100 % CRIMINAL! DOSARUL E DIN 2002! )
    • 0 (0 voturi)    
      ca sa fie clar (Duminică, 27 ianuarie 2013, 1:18)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui ilie22sute

      referitor la textul din constitutie ca procurorii sunt numiti de csm, cu exceptia celor stagiari, trebuie sa intelegi ca oricine va fi numit sef, el ESTE deja procuror. nu e vorba deci de numirea procurorilor ci, din cadrul procurorilor numiti deja de csm, trebuie numiti unii pe anumite functii : pe cea de sef la dna de exemplu.
      concret, candidatul nitu este deja procuror si a fost numit procuror de csm, conform constitutiei. ca el va ocupa sau nu o pozitie de conducere nu mai este reglementat in constitutie ci de legi, regulamente sau ceva asemenator.