UPDATE Liviu Dragnea: Compania de Autostrazi si Drumuri Nationale este veriga slaba, este ultima data cand mai acceptam aceasta balba nationala

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2013, 10:09 Actualitate | Esenţial


Vicepremierul Liviu Dragnea a criticat conducerea Companiei de Autostrazi si Drumuri Nationale (CNADNR) pentru modul in care a prezentat informatiile in Comandamentul de iarna convocat vineri la Guvern, atentionand ca este "veriga slaba" si ca este ultima data cand accepta "aceasta balba nationala".

UPDATE Criticile intervin in contextul in care CNADNR ar fi intarziat sa dispuna dislocarea unei autofreze in judetul Vaslui, potrivit Agerpres.

"Eu vreau sa va rog, pentru ca in tot acest angrenaj din Comitetul National pentru Situatii de Urgenta si comitetele judetene, in ultima perioada tot sistemul a inceput sa functioneze, toate rotitele se invart cu viteza fireasca, comunicarea a inceput sa functioneze, institutiile au inceput sa colaboreze, avem o singura problema, o singura veriga slaba: CNADNR. Este ultima data cand mai acceptam aceasta balbaiala din partea CNADNR", a afirmat Liviu Dragnea, la Comandamentul de iarna reunit la Palatul Victoria.

In contextul in care directorul CNADNR lipsea de la comandament, Dragnea i-a atras atentia delegatului Companiei sa vina informat la reuniune.

"Ori veniti aici informati, ori nu. Domnul Mircea Pop v-a informat azi dimineata, spunand ca stie de problema, pentru ca stia de la ministrul (n.r. Internelor) Radu Stroe. CNADNR are toate contractele (de deszapezire) pe drumurile nationale. Nu mai avem probleme cu consiliile judetene, incepem sa avem probleme cu Compania Nationala. Stiti foarte bine ca, spre deosebire de CJ, unde contractele s-au facut in asa fel incat firmele care au castigat licitatia decid cand intra si nu mai au timp morti pana sa primeasca ordinul de actiune, la dumneavoastra Compania nu poate sa mute, sa scoata o masina din baza pana cand nu primeste ordinul de la functionarii dumneavoastra. Va rog sa remediati imediat aceasta disfunctionalitate', le-a cerut vicepremierul Liviu Dragnea reprezentantilor CNADNR.

Ministrul Internelor, Radu Stroe, a acuzat, la randul sau, CNADNR ca nu a trimis o freza in Vaslui la cererea prefectului.

"Am vorbit de dimineata cu directorul general Pop. Trimiteti freza acolo! Sper ca puteti vorbi la telefon sa ne comunicati daca s-a intamplat treaba asta sau daca cei de la Vaslui au fost informati ca va veni freza, pentru ca Buzaul si Braila si zona aceasta de Curbura va trebui foarte bine amenajata cu utilajele necesare, cu material antiderapant, cu toate ca nu se prevede o situatie ca si cea de acum doua saptamani. Trebuie sa fim pregatiti din timp, ca nu stim cata zapada va cadea", a spus Stroe.

Reprezentantul CNADNR a aratat, la randul sau, ca directorul Pop "cunostea problema autofrezei, care trebuia dislocata in judetul Vaslui" si ca ii daduse un ordin in acest sens directorului regional.

"De asemenea, Vasluiul are doua autofreze, care sunt ale judetului. La ora 7,50 ele inca nu incepusera sa actioneze, deoarece stratul de zapada nu era suficient (de mare - n.r.), ca ele sa aiba si eficienta", a raportat reprezentantul CNADNR.

Ministrul delegat Dan Sova, in coordonarea caruia functioneaza CNADNR, nu a fost prezent la Guvern pentru aceasta sedinta, potrivit Mediafax.

La sedinta Comandamentului, mai multe autoritatile locale au reclamat ca nu au putut comunica eficient cu reprezentantii CNADNR in ultimele zile, cu atat mai putin in ultimele ore.

Declaratia lui Dragnea vine la doua zile dupa ce presedintele CJ Vrancea Marian Oprisan i s-a plans vicepremierului ca ministrul delegat Dan Sova nu ii raspunde la telefon.

"Domnule viceprim-ministru, Marian Oprisan este numele meu, va rog sa imi permiteti, sa-l rugati pe domnul ministru delegat Sova si sa-i spun urmatorul lucru: in judetul Vrancea este cel mai mare nod rutier din sud-estul Romaniei, sectia de drumuri nationale Vrancea este una mult subdimensionata si ca-l rog ca, impreuna cu cei de la CNADNR, sa ia masuri pentru ca Vrancea are o retea de 570 km de drumuri nationale si intotdeauna - repet, intotdeauna - CNADNR nu si-a facut treaba pe sectoarele de drum din cei 570 de kilometri.

Si il rog respectuos, poate raspunde si la telefon, pentru ca nu sun ca sa-i declar dragoste, ci sunt reprezentantul legal si constitutional a 400 de mii de cetateni, si poate e bine sa vorbeasca cu colegii atunci cand sunt probleme urgente", a spus presedintele Consiliului Judetean in cadrul unei videoconferinte a comandamentului de iarna, organizata miercuri la Palatul Victoria, citat de Mediafax.

 Dragnea l-a intrebat pe Dan Sova, prezent in sala, daca doreste sa-i raspunda lui Marian Oprisan, dar ministrul delegat a precizat ca va analiza situatia.

"Daca sunt probleme la Vrancea, vom cerceta si vom lua masurile pe care le-am luat si in alte situatii", a spus Sova.

In schimb, vicepremierul Dragnea a afirmat ca cele semnalate de presedintele CJ Vrancea este indreptatita.

"Fac precizarea ca solicitarea domnului Marian Oprisan o consider indreptatita. Ne aducem aminte ce s-a intamplat acum un an in Vrancea, Braila si balbaiala de la nivel central si lipsa de comunicare intre autoritatile centrale si autoritatile locale sau, ma rog, lipsa de raspuns din partea autoritatilor centrale si autoritatile locale", a spus Dragnea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5236 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    GreSHIT (Vineri, 25 ianuarie 2013, 10:20)

    JG [utilizator]

    "Ultima" oara a fost ... data trecuta!
    ACUM trebuia sa dicutam cu o noua conducere a CNADNR.
    Orice aminare inseamna prelungirea agoniei.
    Care "ultima"?
    Ca daca nu mai vine nicio ninsoare serioasa ... IAR au scapat!?!?!?
    RUSINE pesede.
    • +6 (6 voturi)    
      trebuie sa intelegem..... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 10:47)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui JG

      ....ca asa suna "dojana" smecherocratilor iar sefii CNADNR, vor trebui sa "contribuie" mai vartos prin "unele zone" caci s-a schimbat buzunarul !
      Deh, vechea chestie cu seaua si cu iapa.
    • +3 (3 voturi)    
      reforma la CNADNR (Vineri, 25 ianuarie 2013, 12:12)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui JG

      Daca tot se face reforma la CNADNR, sa se impuna ca banii pentru autostrazi sa fie impartiti echitabil pe regiuni; nu cum se face acum.
      La cati bani cotizeaza ARDEALUL la PIB, autostrada Transilvania trebuia terminata de multa vreme!!!!
      Iar faptul ca in 2013 se pot utiliza doar 52 de km e BATAIE DE JOC la adresa ardelenilor!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        sa fiti sigur ca..... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 18:05)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        ....banii "se impart echitabil" dar nu asa cum ne imaginam noi ci prin zonele mai "obscure" chiar si din Transilvania. Sa vedeti ce vilisoare noi si masini de lux vor aparea din imparteala "echitabila".
        Chiar am uitat despre ce este vorba ???
      • 0 (0 voturi)    
        Si Moldova plange (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 2:27)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        Cati km de autostrasse s-au facut nene in Moldova in ultimii 20 de ani? Aia nu participa la PIB?

        Pt autostrata Transilvania, sa-i multumesti lui Bombo si Mitrea, PM si M. Transporturilor cand au semnat contractul respectiv. A fost careva anchetat cum s-a semnata contractul ala? Juristii din partea guvernului au ceva de comentat? Liniste...

        Eu personal de abia astept sa vad autostrada din vest pana la Bucuresti, asa ca eu as vota sa se faca cu prioritate coridorul 4 si dupa ce e ala gata sa se mai apuce de alte autostrazi. Dar deh, unele judete sunt in grija cui trebuie, de aia probabil urmatoarea autostrasse va trece prin Teleorman! Urmata de cea Tg Mures-Iasi. Ghici de ce???
  • +6 (6 voturi)    
    Toate (Vineri, 25 ianuarie 2013, 10:24)

    NicolaeA [utilizator]

    Toate verigile sunt slabe dar LANTUL e rezistent !
    • +3 (3 voturi)    
      si ne stringe de gat (Vineri, 25 ianuarie 2013, 12:36)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Au ei grija sa-l puna in doua.
  • +6 (6 voturi)    
    oamenii astia (Vineri, 25 ianuarie 2013, 10:52)

    mos ion roata [utilizator]

    se ocupa de treaba altora si treaba lor o lasa de izbeliste.Deszapezirea este o treaba importanta ce trebuie sa fie facuta de oamenii din teritoriu cu spirit de raspundere.Heirupismul de tip comunist,cu comandamente,deplasarea unui ministru(degeaba) in teritoriu,aparitia uneori copilareasca la televiziuni,discursuri sforaitoare (uneori comice) nu fac decat sa arate incompetenta.Cred ca ministrii ar trebui sa faca cu totul altceva iar cei din teritoriu sa-si rezolve singuri treburile.
  • +5 (5 voturi)    
    Poate citeste cineva din guvern .... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 10:59)

    anonim123456 [utilizator]

    1. In Austria sti ca va ninge nu dupa vreme ci dupa prezenta pe strada a masinilor care imprastie "ceva" pe strazi/ drumuri nationale / autostrazi. In maxim o ora dupa ce trec ei incepe sa ninga. Care este rezultatul dupa aceasta operatiune: mergi cu 130 km/h pe zapada abudenta ....
    2. Substanta pe care o dau pe strazi nu arata ca nisipul / sarea clasica de la noi. Iti face masina alba, iti murdareste maxim parbrizul. E ca o apa mai mult, care nu strica asfaltul.

    E chiar greu sa invatam si noi de la altii ?
    • +3 (3 voturi)    
      Substanta = clorura de calciu (Vineri, 25 ianuarie 2013, 11:28)

      ccc111 [utilizator] i-a raspuns lui anonim123456

      Clorura de calciu, produce caldura in contactul cu apa(deci si cu zapada) si ajuta foarte mult si drumul deoarece micsoreaza numarul de inghetari/dezghetari. Este ceva mai scumpa decat sarea(plus clasicul nisip cu foarte multe pietre de la noi) dar cred ca per total ar fi mai rentabila(considerand si economiile facute la intretinerea drumului afectat mai putin de gropi).

      Intradevar nu face minuni pentru viscolul din sud, in schimb in zone gen Pasul Tihuta(unde nu viscoleste atat de tare dar e de foarte multe ori drumul blocat) ar putea avea succes.
      • +3 (3 voturi)    
        Se arunca nisip si in Austria (Vineri, 25 ianuarie 2013, 12:37)

        sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui ccc111

        de granulatie mai mare decit la noi, si pe drumurile de munte cu panta accentuata.
        Clorura de calciu e tot sare.
  • -1 (3 voturi)    
    Mircea Pop (Vineri, 25 ianuarie 2013, 11:17)

    evoque [utilizator]

    va spune ceva numele asta domnule Dragnea?! individul care a proiectat centura clujului, celebra centura in care boc a turnat cisterne de bani, cum vreti ca un asemenea individ sa isi asume raspunderea pentru ceva, cum credeti ca poate face ceva daca nu a fost in stare sa faca un proiect? A, omul viseaza sa ajunga ministru la transporturi, poate il avansati ca merita, insa o sa fie cam greu ca atata timp cat cnadnr-ul este gestionat de sova nu o sa ii convina.
    Oricum felicitari va faceti de kakao zilnic si al dracu' iarna asta cum surprinde pe toata lumea care ajunge la guvernare.
  • +1 (1 vot)    
    in opozitie e vara mereu (Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:23)

    liviusmaximus [utilizator]

    cand erati in opozitie, sova eracel mai priceput.
    acum...?
    despre gramatica lui oprisan, are sens sa discutam ?
    dar, sunteti ai nostri, poporul v-a dorit, tremuram impreuna in zapada, nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    Carnea de porc e gustoasa !!!!!! (Vineri, 25 ianuarie 2013, 18:42)

    andreesanu [utilizator]

    Daca s-ar sti citi c t a mincat porcul nimeni nu s-ar mai imbulzi la fripturi.
    Asa si cu neinplinitul de Sova ,il pui sa raspunda de ce n-are habar,mereu degera romanii,mereu ramin in zapada pina la git ca -i doare-n cur pe guvernanti de badea Ion,de tata Floarea,de Vasilica ca n-au piine ,ca nu pot sa mearga la scoala. Si porcul isi zice numai asta si inca unul.