Asociatia pentru Proprietate Privata: Proiectul de buget nu contine sume pentru despagubiri desi Guvernul trebuie sa reglementeze cel tarziu in aprilie problema restituirilor

de D.T.     HotNews.ro
Miercuri, 23 ianuarie 2013, 14:51 Actualitate | Esenţial


Asociatia pentru Proprietatea Privata (APP) protesteaza, intr-un comunicat transmis redactiei, impotriva faptului ca in proiectul de buget nu sunt prevazute despagubiri pentru fostii proprietari, desi Guvernul ar trebui sa prezinte cel tarziu in aprilie 2013 un proiect de despagubiri conforma deciziei CEDO. APP aminteste ca Guvernul a adoptat recent un memorandum intocmit de ministerul pentru Buget care stabilescte ca pana la 30 ianuarie trebuie elaborat si prezentat in prima lectura proiectul de lege privind reglementarea restituirii proprietatilor.

"Tinand sema de faptul ca acest proiect urmeaza sa cuprinda si masuri de despagubire, ne asteptam ca proiectul de buget pe anul 2013 sa prevada si cheltuielile legate de aceste despagubiri. Am fost surprinsi, deoarece nu am gasit astfel de cheltuieli specificate in proiect", sustine APP in comunicat.

Curtea Europeana pentru Drepturile Omului a pronuntat, in octombrie 2010, prima hotarare pilot impotriva Romaniei
in cauza Maria Atanasiu si altii impotriva Romaniei, care suspenda practic cauzele asemanatoare de pe rolul CEDO si obliga astfel statul roman ca in termen de 18 luni sa ia masuri pentru remedierea problemei retrocedarilor. Termenul a expirat in iulie 2012, dar a fost prelungit la cererea Guvernului pana in 12 aprilie 2013.

Premierul Victor Ponta a declarat, la sfarsitul lui 2012, ca plafonarea la 15% a despagubirilor pentru case nationalizate, propusa de Guvernul Ungureanu, nu este o solutie sustenabila deoarece creeaza o discriminare clara, iar singura solutie este esalonarea platilor "pe un termen important de ani" si reverificarea multor dosare.

Asociatiile de proprietari sustin insa ca nu au gasit in bugetul pe 2013 sume destinate despagubirilor. "Am transmis Ministerului Finantelot Publice, Directia de Comunicare , Re-latii Publice, Mass Media si Transparenta o cerere de precizare, aceasta a ramas fara raspuns. In consecinta ne vedem siliti sa plecam de la premisa ca un punct referitor la aceste despagubiri nu a fost prevazut in proiectul de buget pe anul 2013", se mai arata in comunicatul APP.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1123 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    ne leshi? (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 15:25)

    srpc [utilizator]

    fix de proprietatile stra-strabunicilor vostri ne arde acuma!
  • +3 (3 voturi)    
    ooops! (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 15:39)

    Gobelin [utilizator]

    pai e simplu, nu?
    daca n-au fost prevazuti, care va sa zica nu se vor da.
    va mai amintiti clebra zicere a tatucului PSD: "proprietatea privata e un moft"?
  • 0 (2 voturi)    
    retrocedari (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 15:48)

    antitutuire [utilizator]

    Eu sper ca toti acesti indivizi care revendica proprietati (fosti proprietari sau urmasi ai lor) sa fie consemnati in oarece dosare astfel incit la o adica sa poata fi pedepsiti.
    Este inadmisibil ca dupa ce i-au saracit pe bunicii mei ca sa-si adune avutii, sa vina acum si sa ma spolieze si pe mine.
    In frunte cu corcitura groaznica numita Mihai care l-a trimis la moarte pe Romanul Ion Antonescu.
    Dumneavoastra ce parere aveti?
    • +1 (1 vot)    
      eu propun.... (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 18:20)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui antitutuire

      ....sa vi se confiste si dvs proprietatile (toate), sa fiti trimis la munca silnica in minele de carbune sau uraniu, copii dvs sa fie dati afara din scoli sau din slujbe si sa nu aiba voie sa se angajeze decat ca maturatori iar nepotii dvs sa nu se poata bucura de munca dvs si a parintilor lor pentru ca cei care v-au confiscat abuziv bunurile refuza sa le retrocedeze si mai gasesc si natafleti care sa ii sustina.
      Ce parere aveti ?
  • 0 (0 voturi)    
    nu dispun... (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 19:30)

    antitutuire [utilizator]

    e mai multe proprietati de cate am nevoie, nu sunt nici politician, nici patron, nici preot, nici presar, nici ...
    in fine nu sunt profitor de nici un fel, asa ca pot fi in principiu de acord ca toate cele enumerate de dvs. sa se imtample celor ce o merita. Si cred ca deja s-au adunat vreo cateva ... de merituosi.
    Nu credeti?
    • 0 (0 voturi)    
      daca nu sunteti..... (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 20:26)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui antitutuire

      .......un profitor (si sincer va cred), cum puteti fi de acord cu nedreptatile si toate rautatile pe care unii le-au suferit, doar pentru a fi jefuiti.
      Nici eu nu sunt de acord ca Statul, adica noi, sa ii despagubim pe cei nedreptatiti si normal ar fi ca sa le fie retrocedate proprietatile dar aici se opun profitorii jafurilor, care ne invrajbesc intre noi ca sa ne abata atentia de la ei.
      Deci problema nu este la cei care isi revendica drepturile ci la escrocii politici, beneficiari ai jafului, care acum ne jecmanesc si pe noi pentru a le ramane lor prada intacta.
  • 0 (0 voturi)    
    detaliere: (Joi, 24 ianuarie 2013, 11:29)

    antitutuire [utilizator]

    Nu sunt de acord cu "toate rautatile pe care unii le-au suferit, doar pentru a fi jefuiti" (atunci cind a fost vorba de o casa, o vila sau 5-10 hectare obtinute pe bune din neam in neam ori prin merite personale) dar, cine-mi poate demonstra ca cei " trimisi la munca silnica in minele de carbune sau uraniu" in perioada bolsevica, nu erau majoritar indivizi identici la comportament cu "escrocii politici (,spirituali, economici) beneficiari ai jafului, care acum ne jecmanesc si pe noi".