Curtea de Apel Bucuresti a anulat ordonanta de clasare a dosarului Bradisteanu, acuzat de ANI ca a dobandit nejustificat 4 milioane de euro. Dosarul a fost trimis la Inalta Curte

de D.T.     HotNews.ro
Miercuri, 23 ianuarie 2013, 12:39 Actualitate | Esenţial


Curtea de Apel Bucuresti a admis actiunea Agentiei Nationale de Integritate, care a contestat ordonanta de clasare a cazului emisa in martie 2011 de Comsia de verificare a averilor de pe langa Curtea de Apel Bucuresti. Comisia constase prescrierea dreptului la actiune. Prin decizia CAB, dosarul Bradisteanu este trimis la Inalta Curte de Casatie si Justitie, unde se va judeca in continuare. Decizia, care poate fi atacata cu recurs, este importanta deoarece seteaza un precendent in alte cazuri in care au fost emise ordonante de clasare, alte 7 dosare fiind inchise in acest fel de Comisia de Cercetare a averilor. Intre acestea, se numara dosarele a doi fosti parlamentari (Cristian Rizea si Cristian Radulescu).

Comisia de cercetare a averilor de pe langa Curtea de Apel Bucuresti a admis, vineri 11 martie, exceptia de prescriptie in cazul dosarului initiat de Agentia Nationala de Integritate (ANI). Serban Bradisteanu a invocat in fata comisiei exceptia prescriptiei dreptului material la actiune, adica indeplinirea termenului de 3 ani in care se pot verifica declaratiile de avere si de interese. Agentia a atacat actul administrativ emis de Comisie, potrivit regulilor de procedura instituite prin Legea nr.554/2004 privind contenciosul administrativ si a acuzat faptul ca este pentru prima oara cand o astfel de Comisie se pronunta asupra unei exceptii.

ANI a cerut instantei, pe 15 septembrie 2008, confiscarea sumei de aproximativ 4 milioane de euro apartinand medicului Serban Alexandru Bradisteanu, bani ce ar fi fost obtinut in perioada 2000-2004 in care a detinut functia de senator PSD in Parlamentul Romaniei. De asemenea, ANI a mai constatat si existenti conflictului de interese in ceea ce priveste achizitionarea unor echipamente medicale, procedura in cadrul careia medicul Bradisteanu a detinut calitatea de presedinte al comisiei de licitatie. In legatura cu aceasta licitate, Bradisteanu a fost deferit justitiei pentru fapte de coruptie de catre Directia Natonala Anticoruptie.

Agentia Natonala de Integritate a fost sesizata de care Curtea de Apel Bucuresti in baza Legii 144/2007, iar sesizarea a facut obiectul dosarului nr. 17/II/2008. Din verificarea documentelor, a declaratiilor de avere ale lui Bradisteanu, precum si a documentelor suplimentare solicitate institutiilor competente de catre inspectorul de integritate, "s-a constatat o diferenta  vadit nejustificata intre averea dobandita si veniturile realizate in mod legal de catre persoana in cauza", spune ANI.

Procesul a fost suspendat pe 16 iunie 2009, cand Curtea de Apel Bucuresti a admis o exceptie de neconstitutionalitate a Legii ANI, invocata de avocata lui Bradisteanu, Alice Draghici, si a suspendat procesul, acesta fiind trimis la Curtea Constitutionala Pe 14 aprilie 2010, CCR a declarat neconstitutionala o mare parte din prevederile Legii nr 144/2007, care reglementa functionarea si organizarea Agentiei.

Procesul a fost reluat de catre Curtea de Apel pe 16 iunie 2010, insa pe 28 septembrie cauza este scoasa de pe rol si este trimisa spre solutionare la comisia de cercetare a averilor.

Medicul Serban Bradisteanu, fost senator PSD, a fost acuzat ca a primit mita patru milioane de euro in conturile unei firme offshore pe care o detine in Insulele Virgine Britanice, in schimbul achizitionarii de aparatura medicala supraevaluata si inutila. Prima faza a procesului s-a incheiat, dupa doi ani si jumatate, cu achitarea medicului, insa in decembrie 2010, apelul DNA a fost admis de judecatori si s-a decis rejudecarea procesului la Tribunalul Bucuresti.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2352 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Asta este forta justitiei! (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 12:53)

    shuly [utilizator]

    Comisia Europeană, Consiliul European şi Parlamentul European, ca de altfel şi ambasadori ai statelor occidentale la Bucureşti, cu democraţii consolidate, au fost sesizaţi, înainte de vizita Monei Pivniceru la Bruxelles, de o petiţie, semnată online de aproape 4.000 de cetăţeni români, denumită „Pentru un C.S.M. puternic, pentru o Justiţie independentă, pentru viitorul ţării".
    Puteti semna in continuare petitia pentru un CSM independent.Cu cat mai multe semnaturi cu atat vom putea presa autoritatile pentru a lasa justitia in pace.
    Semnati petitia:
    http://www.petitieonline.ro/petitie/24960151/semnaturi
  • +5 (5 voturi)    
    Booon (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 12:54)

    corvus coraX [utilizator]

    Marele doctor are acum ocazia să-şi dubleze sejurul la brutărie
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 13:22)

    [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      Numai dupa ce se zgarie (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 14:11)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui

      la beregata nitel!
      Am sa constat eu!
      Si daca nu este, o fac eu sa fie!
  • +7 (7 voturi)    
    afaceri aberante (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 13:23)

    barbu007 [utilizator]

    domnii procurori pot să viziteze spitalul "dr. c. angelescu", al min. justiţiei şi să vadă tărgile cumpărate sub semnătura lui brădişteanu la un preţ de 15 ori mai mare decât cel al pieţei. şi să mai constate că, la spitalul respectiv (care a fost dotat cu câteva sute de asemenea obiecte), acestea nu încap nici în lift, nici pe scară!
    altfel, ar fi de dorit ca să-i păstreze pacientul lui, bombo, locul cald la jilava!!!
  • -3 (3 voturi)    
    Dar ce a facut justitia din 2008 pana acum? (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 14:05)

    finutza [utilizator]

    Nu contest ca Bradisteanu sa fi deturnat fonduri sau sa-si fi insusit banii de care se vorbeste. Dar daca era asa de evident, de ce s-a asteptat atata timp (iata, 5 ani) sa se demareze procesul? Aaaa, au asteptat sa calce pe bec si apoi, pac la Razboiu'! De unde inteleg ca dosarele de la Parchet sunt mijloace de intimidare, de presiune si de santaj, nu? Fiindca din 2008 incoace, nu se poate invoca faptul ca justitia "ar fi tras" cu membrii PSD...!
    • +1 (1 vot)    
      Ce a facut? (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 15:59)

      shuly [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Pana acum, si chiar si acum, justitia s-a luptat si se lupta cu oamenii corupti din interior care apara interesele acestor mafioti.Nu uita cu ce se ocupa judecatorul infractor Costiniu de la ICCJ sub indrumarea marelui Catalin Voicu,si asta este numai un exemplu arhicunoscut din trecutul apropiat.Iar acum justitia se lupta dupa cum bine vezi cu cei care,dupa ce aleg democratic si legal un sef la CSM, urla apoi ca nu este corect si ca nu a iesit cine trebuie iar apoi boicoteaza sedintele ca sa nu se schimbe vicepresedintele,stiind ca din urma vin cei care nu mai pun botul la comanda nimanui si care au inteles ca justitia este o forta de temut numai atunci cand este total independenta.
    • +2 (2 voturi)    
      Cumatro, (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 16:09)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      tu nu citesti textele la care comentezi? In articol se precizeaza drumul dosarului din 2008 pana in prezent. Procesul a inceput in 2008 si apoi a suferit diverse devieri de la curs prin tot felul de chichite care nu au legatura cu intrebarea "Bradistene, ai furat sau nu?". Aceeasi metoda ca si la Nastase si Voiculescu, amanari peste amanari pe motive puerile, ca nu au judecatorii basca.

      Iar Bradisteanu sper sa primeasca si o condamnare pentru favorizarea infractorului Nastase.
      • -1 (1 vot)    
        Nu ai inteles nimic (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 18:44)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

        Daca eu faceam ce-a facut acest medic, in maxim un an eram inchis. In cazul persoanelor importante care au tangenta cu politica, din motive diverse, dosarele treneaza, lasand impresia ca la un moment dat se uita de le. Si cred ca s-ar fi uitat si de dosarul lui Bradisteanu daca nu ar fi deranjat asta-toamna pe cineva sus-pus, printr-o maneva pe care ai subliniat-o si tu. Si atunci... i s-a aratat pisica!
        Eu asta subliniam...
  • +4 (4 voturi)    
    Aua! (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 14:14)

    Mita Beciuklista [utilizator]

    Daca Bradi intra la pripon, cine-l mai opereaza, la fiecare termen cind ar trebui sa se prezinte la Parchet, pe Nicolescu, de la Pitesti? Suspenda ala infarctul?

    Daca, Doamne feri´ i se face de-un infarct si lui Felix sau Fenequ? Lor cine le mai da scris ca nu pot raspunde in fata justitiei?

    Pina una alta, sa facem colecta pentru fulare Burberry cu gaura ce favorizeaza devierea glontului. Sa mai cistige si ei 7 zile la spital, maica, ca e si ei oamini! Si, a mincat si gura la ei o piine!
    • +3 (5 voturi)    
      Ginecologul! (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 15:14)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mita Beciuklista

      Ce e asa de greu de inteles?