Protocronism clinic la muntele Athos: Cand ai identitatea subreda esti gata sa crezi ca romanii sint o rasa unica si ca dacii zburau cu nave spatiale

de Dan Alexe     Europa Libera
Marţi, 22 ianuarie 2013, 13:42 Actualitate | Esenţial


"De cate ori merg la muntele Athos, descopar ca ideologia nationalista a calugarilor romani de acolo depaseste in aberatie protocronismul din vremea lui Ceausescu. La principalul schit romanesc, Prodromou, monahii mai luminati le explica pelerinilor ca - pe langa faptul ca franc-masonii si evreii controleaza nu doar planeta in general, ci pana si Sfantul Munte, ceea ce ar explica situatia inferioara a schimnicilor romani de acolo - romanii sint o rasa unica pe care doar pizma celorlalti a tinut-o pina acum intr-o mediocritate fortata. Pe scurt, calugarii romani de la muntele Athos se inchina protocronic", scrie Dan Alexe intr-un reportaj difuzat de Radio Europa Libera.

Nota Redactiei: Proiectul de buget pentru 2013 publicat de Ministerul Finantelor prevede finantarea Schitului romanesc Prodromu de la Muntele Athos cu 1.100.000 lei (din bugetul Secretariatului General al Guvernului), o suma in crestere cu 0,92% fata de 2012.

Fragmente din reportajul lui Dan Alexe:

"In perioada de glorie a comunismului naționalist din România, protocronismul, acel curent pseudo-academic încurajat odinioară în mod oficial, le spunea românilor ca stramosii lor au fost o rasa aparte si ca pe teritoriul României de azi s-au produs cele mai mari salturi calitative din istoria omenirii, ca aici a fost descoperit focul, a fost inventata roata si domesticit calul.

La muntele Athos am aflat insa ca protocronismul actual nu mai rabda nici macar ca in detalii românii sa fi invatat ceva de la altcineva. La Athos, dintr-o discutie cu invatati calugari si pelerini, am aflat ca nu limba româna vine din latina, ci ca, dimpotriva si exact invers, latina ar fi o varianta corcita de româna.

Rationamentul, asa cum mi l-a rezumat unul din cei mai distinsi calugari din Sfântul Munte, in aplauzele pelerinilor, e urmatorul: Roma, asa cum ne spune propria ei traditie, a fost fondata de troieni; troienii erau niste traci, deci un fel de daci; fondatorii Romei nu erau asadar decit o mâna de daci care si-au dus limba cu ei in Italia, asa incât atunci cand Traian s-a intors sa cucereasca Dacia, el si latinii lui corciti au descoperit ca dacii vorbeau aceeasi limba ca ei, numai ca mult mai curata. De-aia cele doua popoare au fuzionat asa usor, insa limba vorbita de unii si altii era cam aceeasi. Asa incat, nu româna vine din latina, ci, invers, dacii i-au invatat latina pe legionarii lui Traian.

Revenit in România dupa ametitoarea initiere, am aflat ca exista un intreg curent subteran de compatrioti care adera la aceste fantasmagorii oculte. Edituri, precum Orfeu in Bucuresti, sau Obiectiv in Craiova, publica sau re-publica pe banda rulanta carti cu titluri precum Dacia – Tara Zeilor, Sistemul Sumerian al Limbii Române, sau Ramania (de la Ramayana indiana) – Paradisul Regasit… Aceasta din urma poarta de altfel pe coperta mentiunea ca “Dacii zburau cu nave spatiale”!…"







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8826 vizualizari

  • +12 (38 voturi)    
    Cu ce se ajunge acolo la mănăstire?! (Marţi, 22 ianuarie 2013, 13:46)

    corvus coraX [utilizator]

    Cu farfurie zburătoare de tip Zamolxe II sau cu mintea rătăcită încă înainte de plecare?!
    • +6 (28 voturi)    
      cu bun simt (Marţi, 22 ianuarie 2013, 14:28)

      Goriot [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      insa nu totii il au.
      • -3 (29 voturi)    
        relax (Marţi, 22 ianuarie 2013, 16:20)

        Vladutz_Anton [utilizator] i-a raspuns lui Goriot

        scopul acestor articole neigienice este pur demagogic, de discreditare a bisericii si de manipulare a celor slabi in cele sfinte... era nevoie de un articol despre cum s-au alocat 200 de mii de euro pe an....
        • 0 (16 voturi)    
          Oare s-a primit un ordin de la centru? (Marţi, 22 ianuarie 2013, 21:59)

          inginerul [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz_Anton

          Daca va uitati cu atentie constatati ca articolul respectiv este perimat, postat inca din septembrie 2011. Brusc l-au descoperit atat Hotnews cat si Realitatea.
        • +4 (6 voturi)    
          pur inutil (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 13:12)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz_Anton

          ai dreptate. biserica se discrediteaza singura, nu e nevoie de articole 'neigienice' (oare cum or fi alea igienice? le folosesti cand se termina hartia?..)

          totusi, nu m-am lamurit din comentariu, oare o fi bine sau nu sa fii 'slab in cele sfinte'? ca doar stim cu totii ce distanta uriasa este intre 'cele sfinte' si reprezentantii lor, imbracati in aur si pietre pretioase.. angajati cu acte la cea mai profitabila companie privata, subventionata de statul roman, scutita de taxe/impozite, BOR SRL.
    • +2 (12 voturi)    
      Logica articolului (Marţi, 22 ianuarie 2013, 23:11)

      LukeThe Nuke [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      As vrea sa fac exceptie de religie aici.
      Ce mi se pare mie ciudat este logica in batjocura a autorului articolului. Mie nu mi se pare ca se ridica deloc deasupra celor pe care ii critica - pentru ca o critica ar insemna o anumita viziune de ansamblu.
      Pe scurt "La Athos, dintr-o discutie cu invatati calugari si pelerini, am aflat ca nu limba româna vine din latina, ci ca, dimpotriva si exact invers, latina ar fi o varianta corcita de româna."
      Aceasta este o mostra de jurnalism de cancan. Mai concret tot omul rade de o concluzie care de fapt nu se desprinde din logica faptelor prezentate (de unde si pana unde limba româna ????). Aceasta se cheama manipulare a cititorului care nu mai are nici o sansa decat de a continua cu acelasi fel de comenatrii grobiene.
      Acest articol putea fi despre oricine. Cu tema:"hai sa radem de oricine".
      Normal ca un reply la acest tip de articol este greu de dat de un sustinator al acelor teorii - pentru ca automat se plaseaza in categoria celor de care se rade.
      La sfarsit: nu sustin teoria de "buricul lumii" din articol. Este normala intr-un anumit fel - putem gasi numeroase exemple de "rasa aleasa" sau "poporul ales" in lume. Se pare ca este o caracteristica umana. Si in plus nu exista destule dovezi care sa o sustina. Pentru flexarea mintii este interesanta - un exercitiu de imaginatie.
      Insa nu sustin nici modalitatea de abordare jurnalistica.
  • +2 (38 voturi)    
    opinie si nimic mai mult (Marţi, 22 ianuarie 2013, 14:07)

    arthur_l [utilizator]

    1. s-a dus degeaba pana la muntele athos
    2. a ascultat o predica din care a retinut doar ce a vrut sa auda
    3. si-a dat cu parerea
    4.a pus si un titlu

    si cu asta ce este ???

    nu am aflat nimic - cati calugari traiesc acolo, in ce conditii traiesc, cam ce varsta au, ce obiecte de mare valoare sunt pastrate acolo, de ce nu merg si alti calugari tineri acolo, in ce an s/a fondat primul schit romanesc la athos.
    ...
    • -3 (29 voturi)    
      din contra (Marţi, 22 ianuarie 2013, 15:23)

      ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui arthur_l

      Informatia din articol e foarte utila. Ce ai fi vrut tu sa afli, insa, are utilitate ZERO (cati calugari traiesc acolo, ce varsta au, etc este 100% irelevant...pe de alta parte, ce FAC calugarii platiti cu banii contribuabililor conteaza enorm) !

      Articolul demonstreaza cum o suma insemnata (bani publici) este irosita pe o adunatura de indivizi obscurantisti, ignoranti, spalati pe creier (creier si asa mult prea neted) si incapabili sa gandeasca sau sa rationeze.
      • +6 (22 voturi)    
        pff (Marţi, 22 ianuarie 2013, 16:32)

        DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui ComTruise

        statul a alocat 250 mil euro, suma de 1000 de ori mai mare, pentru construirea din bani publici a unui stadion care a devenit doar o .. gaura neagra pentru banii publici.
        Doar pt schimbatul gazonului o data pe luna, primaria cheltuieste exact suma din articol..

        Nu te-am vazut dandu-ti foc in fata guvernului pentru aceste cheltuieli, desi in acest caz pari capabil de acest lucru. Sa aiba legatura macar tangential cu faptul ca sunt cheltuiti pt biserica ?! :)
  • +1 (27 voturi)    
    L-AȚI UITAT PE „ICONOCLASTUL” NAȘUL TV (Marţi, 22 ianuarie 2013, 14:14)

    pointless man [utilizator]

    unde zburdă niște protocroniști deliro-pletoși (părul fiind singurul detaliu care îi deosebește de „frații” din „iepoca de aur”).

    Poate ar fi cazul să ne întrebăm dacă, dincolo de semi-doctismul funciar inerent fiecărui propagator al unor asemenea idei imbecile, nu există și „o mînă invizibilă” (invers decît la Adam Smith) care îi stimulează, dirijează, susține (material, fiindcă omul, fie el „pustnic” integral, trebuie să trăiască din ceva).

    EVENTUAL ȘANTAJEAZĂ.

    În acest sens reamintiți-vă incredibilele răsuciri post-decembriste ale lui Giurăscu și Florin Constantiniu (RIP) - deși nu se încadrează în curentul protocronismului de tîrlă, ei susțin aceeași linie (jignitoare pentru orice patriot veritabi) ca și athoniții pupători de moaște [ȚUCĂTORI DE PIETRE în limbajul frust al soacrei mele; iată că, chiar și unii oameni simpli, pot sesiza extrema fățărnicie popească, iar ortodocșii au un lung trecut de trădători de neam - doar mitropolitul Calinic Miclescu (vezi Popa Duhu de Ion Creangă) ar fi de ajuns.].

    Legionari întîrziați - hai cu minusurile !
    • -2 (8 voturi)    
      Cam acelasi radicalism inspira... (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 1:09)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      ...si teoria "mainii invizibile", sau cea a "perpetuei tradari"
      Da, pustnicul traieste din ceva. Nu din ura.
      • +2 (8 voturi)    
        NU TRĂIESC DIN URĂ (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 11:15)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        Asemenea elucubrații doar mă scîrbesc și întristează fiind în totală contradicție cu faptele, logica, bunul simț.

        Iar pustnicul în discuție e prea prost pentru a urî.
    • 0 (8 voturi)    
      prefer sa ma crezi tu legionar... (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 12:50)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      ..decat sa iti incurajez limbajul, rationamentul si prezenta lor in cotidianul zilei mele si a altor oameni de pe aceasta publicatie on-line..
      Cate din studiile pletosului ala ai tu, barem ca echivalenta in domeniul in care lucrez?
      Cate din studiile celor intervievati de pletosul ala, poti spune tu ca ai?

      Ai studii foarte avansate in "aflarea in treaba" si "datul cu opinia", asta e clar.. dar sa iti manifesti atat de clar frustrarile.. sa nu stii sa iti stapanesti reactiile.. sa te dai de gol in asemenea hal doar prin ceea ce transmiti intr-o postare.. asta e talent domnule, talent innascut si foarte prezent la romanul simplu!!
      • 0 (6 voturi)    
        EXCELENT ! (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 17:10)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Știu „nașii” Nașului pentru cine fac emisiuni pășuniste. Ia ascultați cum bubuie „vocea patriotului naționale” (care A PĂSCUT OILE FĂRĂ MINE). Cum pică pe spate patru-clase-fără-frecvență în fața diplomelor de la Ștefan Gheorghiu, Spiru Haret și alte universități cu care „ne mîndrim”. Iată cine vine la vot cu entuziasm să-i aleagă pe Burebiștii moderni.

        Citiți și lingeți o lămîie.
        • 0 (0 voturi)    
          stai linistit.. (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 14:38)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

          Special pentru tine amice, am terminat facultatea la stat in 5 ani fara sa repet niciun an..nu am nici studii fara freventa si nici nu am facut stefan gheorghiu (era desfiintat demult cand am facut facultatea) si particularele din Romania nu au fost niciodata o optiune pentru mine; iar emisiunile pletosului le-am vazut pe you tube.. artistule emerit al vorbelor mestesugite!!! Sunt foarte pasionat de istorie si mai ales de acei locuitori ai acestor meleaguri pe care romanii s-au chinuit cateva sute de ani sa ii cucereasca si cu foarte mari eforturi..
          La vot ma duc doar cand trebuie sa aleg un candidat si da ma duc din convingeri patriotice, asa cum ar trebui sa o faci si tu(daca ai fi roman sau ceva care sa aduca a roman) si imi rezerv acest drept, petnruca e singurul pe care il am intr-un stat modern.. Adica sigur ai si tu niste preferinte politice, intelectuale, sociale etc., in lumea ta fara "legionari intarziati" si alte elemente perturbatoare ale universului tau..
          De cand am vazut emisiunile pletosului postate pe you toube, imi pun si eu intrebari existentiale.. si e dreptul meu, ca al oricarui om care se loveste de astfel de emisiuni..
          Problema mea a fost si este in continuare atitudinea ta, atotstiutoare... Adica e posibil sa fie toate niste inventii sau niste teorii eronate, chiar daca au mai mult sens decat basmele invatate la istorie 12 clase de invatamant preuniversitar.. Dar cine esti tu sa faci astfel de comentarii pe marginea muncii unor oameni? Adica oamenii si-au batut capul sa afle niste lcruri despre stramosii nostri, sa ne dea o alta perspectiva noua, ca locuitori ale acestor pamanturi si apare unul ca tine sau ca acel "ziarist"de la "Ëuropa Libera" cu o problema cu "legionarii intarziati" si face misto de ei.. Pai asta la ce universitate romaneasca sau din afara spatiului tarii se invata, amice?
          Nu iti face griji, am inca destul respect pentru mine sa nu aleg corcodusi si plagiatori in fruntea tarii.. (indiferent de rezultat).
  • -3 (29 voturi)    
    mda (Marţi, 22 ianuarie 2013, 14:21)

    Xorciser [utilizator]

    Fapt: romanii sunt o NATIUNE unica. Nu o rasa. A fi roman nu are nimic de-a face cu rasa. Si ungurii pot fi romani, si tiganii, si oricine pe lumea asta.

    Dar nu din motivele explicate de calugarii astia. Protocronismul isi are si el sursele lui dar ajunge sa fie golit de semnificatie si umplut cu explicatii halucinante.

    Romanii sunt o natiune unica din cauza viitorului, nu a trecutului... "Romania e Gradina Maicii Domnului"...ce inseamna asta (mai ales venind din gura unui Papa)?

    Toate cele bune tuturor.
    • +1 (13 voturi)    
      Fiecare natiune este unica in felul ei (Marţi, 22 ianuarie 2013, 18:28)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Valoarea unei natiuni e data de mentalitatea si caracterul oamenilor care o compun.

      Nu e data de bogatiile naturale (ca nu le-am pus noi acolo), de formele multiple de relief (nici atat), nici de performantele sportivilor (alea sunt meritul lor personal), nici de renumele stramosilor sau de cuceririle lor, presupunand ca istoria e corect redata (vezi Epigonii de Eminescu), nici de limba frumoasa pe care am mostenit-o (dar vai, CUM o vorbim si ce mizerii ne ies pe gura cand o vorbim!) .. nici...nici... Toate acestea sunt ocazii si avantaje, dar nu sunt meritul nostru sau al neamului sub nici o forma! Inchipuiti-va ca cineva ar fi facut o investitie in poporul roman dandu-i aceste facilitati. Cam ce ROI (return of investment) ar avea?

      Deci daca valoarea unei natiuni e data de mentalitatea si caracterul oamenilor care o compun, valoarea noastra e superioara sau inferioara altor natiuni?
      • 0 (0 voturi)    
        Valoarea unei natiuni (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 13:13)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui adro

        Deci pana in acest moment s-au gasit 5 insi (o majoritate) care sa nu fie de acord cu ce am scris mai sus. Argumentati domnilor, daca nu sunteti de acord spuneti si de ce. Si vreau sa aud: in ce creti voi ca sta valoarea unei natiuni?
        • 0 (0 voturi)    
          In ceea ce se adauga... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 14:23)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui adro

          ...peste valoarea indivizilor ce o compun.
          In ceea ce-i tine pe oameni impreuna.
          In siguranta pe care o simti cand te stii "acasa".
          In respectul pentru lege si pentru valorile comune, mostenite de la inaintasi.
          In viitor si in cei care-l vor continua sa-l construiasca.
          Va contrazic putin, in privinta unor componente ale valorii nationale.
          - sportivii, ca si artistii sau oamenii de stiinta, sunt cu siguranta principalii autori ai performantelor sau operelor create. Totusi, parte din rezultatele lor, ca si din fiinta lor, sunt legate strans de mediul in care traiesc. Mi se pare firesc sa aud imnurile cantate la ceremoniile de premiere. De consider normal ca aceste rezultate sa fie impartasite, conform regulilor si cu acceptul celor implicati.
          - as considera mediul natural ca parte importanta a valorii unei natiuni, cata vreme aceasta natiune, prin reprezentantii ei, se identifica, voit sau din reflex, cu natura, si contribuie la buna ei stare.
          - la fel si mostenirea primita de la stramosi. Este o datorie sa fie cunoscuta, onorata, conservata si imbogatita.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Marţi, 5 februarie 2013, 19:05)

            adro [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

            Dar tot ce spuneti depinde pana la urma
            de oameni, mentalitate si caracter, de starea lor. Mostenirea care vine din trecut, de la inaintasi, cuprinde valori dar vine si cu hibe, care acum fac parte din noi. Trebuie sa stim sa le deosebim, sa nu idealizam trecutul.

            Observa cineva foarte bine ca romanii rezoneaza la valori nationale precum ideea de Unire, dar nu si la valori precum legea. Ca romani n-am avut niciodata un respect deosebit pentru lege, suntem tentati sa admiram smecheria si sa-i invidiem pe smecheri.

            Priviti bine la prezent cu bune si cu rele, el este viitorul incipient.

            Ma gandesc la personalitatile noastre, cu ale caror succese am dori sa ne identificam si ale caror esecuri le injuram si detestam. Ei sunt influentati de spiritul nostru national cu avantaje si dezavantaje. Asta e cel mai vizibil la sportivi. Admir performantele sportivilor nostri la gimnastica, sunt atat de diferite de fotbal, de exemplu. Ati observat cum uneori fotbalistii romani au momente de glorie neasteptata, cu evolutii meteorice si final dezastruos. Nu ma refer la indivizi neaparat ci la echipa. Sa fie asta legat cumva de spiritul romanesc pe care il mostenesc, cu bune si cu rele? Sa fie ei oglinda noastra oare, in care ne vedem calitatile si defectele? Hmm, poate, doar ca evolutia sportivilor nu adauga valoare natiunii si nici nu o scade. Pur si simplu ilustreaza o imagine cumva similara (nu neaparat identica) a starii noastre ca popor.

            Credeti ca daca prin absurd am fi stramutati ca natiune in alt spatiu geografic, ne-ar creste sau scadea valoarea cu ceva? (Chiar au existat popoare in aceasta situatie si nu vorbesc de popoare migratoare.)
            • 0 (0 voturi)    
              Sunt de acord, in mare parte... (Marţi, 5 februarie 2013, 21:02)

              Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui adro

              ...si in acelasi timp mi se pare normal ca lucrurile sa para asa.
              In grupurile in care m-am aflat, am avut intotdeauna parte de persoane lipsite de scrupule, dar si de indivizi ce pot fi numiti "virtuosi". Intre aceste doua categorii se inscriu nehotaratii. Mi-a fost usor sa observ ca primii sunt mult mai vizibili, fortand lucrurile pentru ca ei sa iasa in fata. In acelasi timp, ei sunt in razboi deschis cu cei din categoria opusa.
              Nehotaratii au capacitatea de mimetism, imbratisand avantajele si convingerile caii ce prezinta mai multe avantaje, la fel de usor putandu-si schimba orientarea.
              In societatea noastra, in care valorile au fost periodic bulversate, culminand cu inversarea polilor dupa revolutia din '89, numarul nehotaratilor e imens. Exemplele de reusita catre care se atintesc privirile se manifesta prin usuratate morala, iar cei cu tinuta verticala sunt adesea condamnati. Nu e de mirare, deci, ca desprinsi de radacinile traditiei, de credinta in valorile mostenite sau dobandite, cei mai multi dintre noi nu au puterea sa infrunte ispita incalcarii regulilor.
              Vad, totusi, exemple pozitive. Chiar si in fotbal - ceea ce a reusit Hagi, care pus in fata profesionismului a renascut cand altii dispar, sau Gica Popescu, cu o cariera de jucator aproape perfecta, ori mai aproape Chivu, pentru care performanta a insemnat vizibil si sacrificiu, nu este la indemana oricui.
              Idealizarea trecutului mi se pare si ea explicabila, psihologic vorbind. De-abia asteptam sa scapam de gradinita, de scoala, de facultate, de armata - pentru cine a apucat-o - dupa care, cu cat trec anii, ne dam seama ce fericiti eram in aceste perioade. In acelasi timp, invidiez linistea descrisa a timpurilor biblice, desi nu sunt sigur cat de fericit era Metusala pe la 900 de ani.
              Cu siguranta mediul isi pune amprenta asupra locuitorilor. Cu atat mai vizibil cu cat mai putin avansata, sau mai izolata, este societatea; si mai cu seama in cazurile in care credinta este slabita.
              • 0 (0 voturi)    
                PS (Marţi, 5 februarie 2013, 21:29)

                Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

                Cata vreme sunt oameni care isi pun intrebari, asa cum faceti, si au un dialog civilizat, in spatiul virtual sau real, e, pentru mine cel putin, un semn ca speranta e inca vie.
            • 0 (0 voturi)    
              (continuare) (Marţi, 5 februarie 2013, 21:26)

              Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui adro

              Nu am pretentia sa dau sfaturi, dar experienta imi spune ca pentru a ne implini sunt necesare in principal doua calitati: sinceritate si consecventa. Sinceritatea ne permite sa ne valorificam calitatile, identificam scopurile si recunoaste greselile. Consecventa da taria ca aceste scopuri sa fie urmarite.
              Ambele calitati pot fi educate, si asta imi da sperante. Ambele dau echilibrul care evita, printre altele, si exagerarile criticate in articol.
              Ca sa corectam insa lucrurile trebuie ceva efort si, pe alocuri, sacrificiu. Pentru ca civilizatia se opune, intr-un fel, entropiei naturale, si pentru ca, pe langa multele resurse disponibile, una nu este, totusi, nelimitata: timpul.
              Mesajul ca, in ciuda greselilor, oamenii isi pot asuma un destin exemplar ni-l da chiar Cel a carui credinta romanii au imbratisat-o, cinstindu-i locul la dreapta Tatalui. Dar acest destin trebuie si asumat.
    • +6 (14 voturi)    
      Un viitor mai bun pentru o natiune unica (Marţi, 22 ianuarie 2013, 18:44)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Nu o sa fim "teleportati" intr-un viiitor mai bun. Sa nu il asteptam culcati pe o ureche, asa cum asteptam extragerea 6/49. Un viitor bun depinde de niste decizii bune pe care trebuie sa le luam, de o preocupare pentru imbunatatire si progres personal. Nu-i credeti pe cei care va spun altceva. Daca nu ne schimbam ca oameni, acel viitor bun nu o sa vina niciodata.
  • +3 (21 voturi)    
    deci cu banii (Marţi, 22 ianuarie 2013, 14:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa inteleg ca ametitii aia sunt platiti de guvern?
  • +3 (31 voturi)    
    Ipoteze si exagerari (Marţi, 22 ianuarie 2013, 14:38)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ipotezele stiintifice invocate in articol nu contesta superioritatea imperiului Roman si contributia culturala exceptionala a acestuia in istoria europeana. Aceste teorii noi incearca sa aduca lumina in perioada anterioara imperiului si ar putea contine seminte de adevar. Sau poate nu vor fi niciodata sustinute de dovezi arheologice solide. Vom trai si vom vedea.

    Eu il cred pe domnul Dan Alexe privitor la nationalismul si exceptionalismul unor calugari. Dar argumentele dinsului impotriva exagerarilor ar fi trebuit sa evite domeniul ipotezelor istorice. Tracii ar fi putut avea o contributie majora in istoria timpurie a Romei. Iar dacii ar fi putut avea elemente comune de limba cu latina. Ipoteza este interesanta chiar daca exceptionalistii o folosesc in favoarea lor.
    • -2 (26 voturi)    
      asa-i ca si tu ai prieteni imaginari? (Marţi, 22 ianuarie 2013, 14:49)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      A crede in asa ceva e nu numai ignoranta ci si prostie crasa...cat casa:
      "Roma, asa cum ne spune propria ei traditie, a fost fondata de troieni; troienii erau niste traci, deci un fel de daci; fondatorii Romei nu erau asadar decit o mâna de daci care si-au dus limba cu ei in Italia, asa incât atunci cand Traian s-a intors sa cucereasca Dacia, el si latinii lui corciti au descoperit ca dacii vorbeau aceeasi limba ca ei, numai ca mult mai curata.".

      iti recomand cu caldura sa te duci pana la Roma, acu'i biletu' ieftin
      • +8 (20 voturi)    
        Ipoteze si adevar (Marţi, 22 ianuarie 2013, 16:53)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

        Am vizitat Roma. M-a impresionat, iar Vaticanul mi-a taiat respiratia.

        Dar tu puteai sa gasesti alta exprimare, nu sa ma trimiti la Roma. Puteai sa-mi spui ceva despre etrusci, despre arta lor deosebita si limba lor putin cunoscuta. Desi limba dacilor e si mai necunoscuta. Puteai sa-mi explici de ce nu vezi nici o apropiere intre etrusci si traci.

        Eu respect Ipotezele indraznete ale unor istorici romani, ca pe niste ipoteze, si NU ca pe adevarul istoric. Fac diferenta dintre ipoteze si adevar istoric acceptabil. Daca ai fi citit cu rabdare comentariul meu anterior, nu gaseai nimic impotriva Romei si a puterii ei de civilizatie.
        • -1 (13 voturi)    
          ipoteze cu elemente false :) (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 0:49)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          pentru ca fraze gen: " Tracii ar fi putut avea o contributie ...." si "Iar dacii ar fi putut avea elemente ....", stiinfic vorbind sunt zero...
          cu continuari gen: "etrusci....limba lor putin cunoscuta"? "limba dacilor e si mai necunoscuta"....idem.

          Cum ai ajus tu la concluzia ca tracii si etrusci ar fi apropiati??? Nu de alta dar etruscii se stie ca ar fi fost in zona Toscanei de astazi si tracii, undeva la sud de Dunare...daca nu te localizei pe harta, uitate pe-o harta.
          • -1 (7 voturi)    
            Un film (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 3:38)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

            Sint ipoteze, nu concluzii, si in nici un caz nu sint ale mele. Eu le respect ca ipoteze. Uite aici de exemplu un film:

            http://www.youtube.com/watch?v=duj_84hnc58
          • -3 (5 voturi)    
            Ihim... Istoria facuta-n tren... (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 14:06)

            Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

            Tracii de la sud de Dunare? Si aia de la nord de Dunare ce sint? Spatzete naviale? Ia-n fii antena aici si zi daca recunoshti ceva: daci, apuli, carpi, costoboci, buri, suci, getzi, odrisi(abia stia sant la sud de Dunare), dardani(Macedonia de astazi). Deci, astia ce sant? Deci, da. Istoria facuta-n tren. Maine-poimaine ne spui cat de siguri esti tu ca Alexandru Macedon iera grec.
      • -2 (6 voturi)    
        unde e eroarea logica... (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 1:04)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

        ...in citatul folosit?
        • -1 (7 voturi)    
          eroarea logica (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 10:17)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

          e..."ar fi putut...""ar fi fost" si apoi, la intrebarile tale "ajungi" sa spui ca asa a fost.

          Atata timp cat nu ai doezi concrete si ca alte surse spun altceva, asta cu tracii erau daci , pica (si cu siguranta tracii nu aveau nici o treaba cu etrsuscii).
          • 0 (8 voturi)    
            Originea troiana a fondatorilor Romei... (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 11:27)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

            ...este deja acceptata.
            Teoria lui Napoleon Savescu este dezbatuta cu argumente pro si contra, la fel ca si teoria dacoromana. Argumentele sunt in mare parte speculative, din cauza izvoarelor directe.
            A o considera simplu "prostie" mi se pare putin exagerat.
            E drept ca prezentarea sumara din articol o pune intr-o lumina defavorabila.
            • +4 (4 voturi)    
              Napoleon Savescu (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 13:51)

              Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

              este crezut doar de romani si contestat de majoritatea istoricilor externi. (Nu disctam despre aberatiile pe care le scoate).

              Insa...noi discutam (cel putin Daniel) despre etrusci si traci aici (care nu prea au avut tangente)...romanii recunosc ca au invatat multe de la etrusci...iar faptul ca etruscii nu aveau nici o treaba cu tracii e demonstrat direct si sutinut stiinfic (cel putin pentru unii).

              Acum vad ca incepi cu troienii...ce treaba or avea troienii cu tracii, cred ca numa' tu ai vazut legatura....e drept ca, acum daca stam si gandim logic..toti ne tragem din Lucy, deci se poate spune ca am fi cumva rude.

              P.S. a afirma ca dacii i-au invatat pe romani latina, te pune intr-o lumina mai mult decat ridicola...atata timp cat tu nu esti capabil sa-ti recunosti propria istorie medievala si sa ti-o demonstrezi riguros stiintific (apropo de stiinta si de testele genetice pentru domnitorii "romani").
              • -4 (4 voturi)    
                Ipoteze, ipoteze, ipoteze, ... (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 18:07)

                Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

                Cind o sa pricepi ca vorbim despre ipoteze, bune sau proaste? Certitudini privind limba daca nu are nimeni in prezent.

                Iar dacii care inventasera latina, asta e o exagerare care nu-ti face cinste. Nimeni nu banuieste asa ceva.
              • +1 (1 vot)    
                Legatura dintre troieni si traci... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 13:47)

                Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

                ...au vazut-o si istoricii greci, care nu au omis sa mentioneze ca acestia au luptat impreuna armatelor lui Agamemnon.
                Contestarea teoriilor relativ noi e normala, mai ales intr-o stiinta care, pe masura trecerii timpului, se indeparteaza de obiectul studiat.
                Se intampla si in domenii mai exacte, altfel Vuia n-ar fi fost ridiculizat de Academia Franceza.
                Multi dintre oamenii de stiinta se simt agresati cand o ipoteza noua le pune la indoiala ani de cercetare, dar e si asta o cale de progres.
                Adversarii d-lui Savescu sunt si in tara, la fel cum are sustinatori si in strainatate, unii chiar prestigiosi (de ex. Willyam Ryan, Marija Gimbutas sau presedintele Academiei de Stiinte suedeze, Carolus Lundius)
                A spune ca latina a fost invatata de romani de la daci e o contradictie prin definitie, o exagerare (ca si cum am spune ca moldovenii ne invata romana). Asemanarea dintre cele doua limbaje, in schimb, e o presupunere mult mai veridica.
                Din cate stiu, studierea ADN-ului domnitorilor romani a inceput, iar pentru ramura musatinilor cel putin, ghilimelele adaugate cuvantului "romani" nu-si au rostul. Intrerupt temporar de decizia unui ministru dintr-un guvern care are alte prioritati, studiul va fi reluat, cu siguranta.
                Originea etruscilor nu am auzit sa fi fost elucidata. Ipotezele traca sau pelsaga nu au fost inca abandonate.
                Dincolo de pasiunea pusa in polemici, cercetarea pistelor controversate imi pare o cauza mai buna decat ignorarea lor.
                Iar de la inaintasi, dincolo de ADN si drepturile de proprietate mai importanta este mostenirea spirituala.si demnitatea.
                PS: Personal, pe Lucy n-o cunosc
    • +2 (4 voturi)    
      Totusi, Troia era in Asia mica.... (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 11:31)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ... erau si pe acolo traci? Parca Herodot spune alceva...
      • 0 (6 voturi)    
        mda... erau si acolo traci (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 12:24)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        ..traci erau din nordul spaniei(nu stiu daca se refera la iliri istoricii care sustin aceasta teorie), nordul italiei(etruscii erau triburi de traci), nordul greciei (macedonenii erau triburi de traci) pana in nordul asiei mici(cetatea troiei, si daca imi amintesc eu bine iliada, homer precizeaza ca un print trac a venit in ajutorul rudelor sale -Priam&co), iar unii dintre traci au fost dacii de pe teritoriul tarii noastre(asa cum ii stiau ca nume romanii, pentruca grecii le spuneau geti; din ce stiu eu pana in acest moment, dacii erau triburile dinspre campia pannoniei si campia dunarii, iar getii erau triburile dinspre marea neagra si campia moldovei..). Ei isi spuneau altfel.. si istoricii au identificat mai multe triburi, dar ce se stie despre stramosii nostrii pana azi?
        Aproape nimic, deoarece multi au dorit sa pastreze sub tacere originea noastra mai mult din motive politice(pe austrieci si unguri nu ii interesa originile unor iobagi, iar pe turci nici macar atat). Iar cand s-a format Romania Moderna(principatele, regatul, republica), ei bine s-au intamplat prea multe evenimente mari ca sa se mai investeasca timp in istorie(in timpul regatului si principatelor si tot secolul 19), iar comunistii au preferat sa mistifice totul si sa bata moneda cu superioritatea romanilor datorata originii lor nobile..dar fara dovezi.
        Exista multe teorii legate de stramosii nostri, dar eu o prefer pe aceasta cum ca limba dacilor era comuna cu a tracilor(etrusci, macedoneni, moesi etc..), iar apropierea intre limba latina si limba dacilor (datorata unor origini comune) sa permita evolutia limbii noastre.. Dar daca nu studiem si nu dorim sa studiem aceasta pagina a istoriei, ramanem niste ignoranti convinsi de teoriile comuniste si agresive din ultimii 50 +24de ani(pentruca nici in ultimii 24 de ani nu s-au protejat sit-urile arheologice, mai ales cele dacice).. Poate va mai amintiti ce s-a intamplat la Sarmizegetusa cu distrugerea sit-ului arhelogic de niste "investitori".
        • +2 (4 voturi)    
          etrusci = trib de traci? (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 13:54)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          de unde-i scoateti fratilor??

          "dacii erau triburile dinspre campia pannoniei si campia dunarii, iar getii erau triburile dinspre marea neagra si campia moldovei..) "

          "unii dintre traci au fost dacii de pe teritoriul tarii noastre(asa cum ii stiau ca nume romanii, pentruca grecii le spuneau geti"

          sa te contrazici in cadrul aceluasi comentarii e o dovada serioasa de inconsistenta in afirmatii.
          • 0 (0 voturi)    
            le scot de unde le citesc.. (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 14:58)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

            de exemplu e unu`Giurescu, care sustine asta :Dacia era în antichitate țara locuită de geto-daci, care erau împărțiți într-un număr mai mare de state și ocupau un teritoriu cuprins între: râul Tisa (vest), râul Nistru și Marea Neagră (est), Dunăre (sud) și Carpații Păduroși (nord). În anumite părți chiar depășeau aceste hotare: spre est peste Nistru, "înaintând până spre Bug", iar spre vest, "ajunseră până la Dunărea panonică".Grecii le spuneau dacilor geți, iar romanii daci.
            Conform informațiilor rămase de la Strabon, dacii locuiau în zona muntoasă (și indică râul Mureș) până în partea superioară a Dunării (denumită Danubius - de la izvoare și până la Drobeta), iar geții stăpâneau partea de la cataracte, (astăzi Cazane) denumită Istru până la vărsarea acesteia în Marea Neagră. Tot el spune că "dacii au aceeași limbă cu geții" și că "elenii i-au socotit pe geți de neam tracic". De asemenea Dio Cassius ce spune că regele getic Burebista i-a zdrobit pe boii și tauriscii conduși de regele Critasir, afirmă că Critasir a fost învins de daci, și păstrează denumirea luptătorilor armatei de geți sau daci pentru a denumi popoarele de la Nord. În concluzie se poate afirma cu certitudine că "dacii sau geții, sunt două denumiri pentru unul și același popor".
            Nu stiu ce sa zic.. eu am citit astea, acum le gasesc si pe Wikipedia... daca sunt gresite, corectati-le si faceti lumina..
            Ah..si m-am orientat si eu dupa zona de influenta a grecilor antici.. ei aveau colonii pe malul marii negre si faceau comert cu getii.., dar acum realizez ca m-am inselat putin, getii locuiau in tot sudul tarii spre marea neagra..
            In rest.. nu stiu unde m-am contrazis.. adica tu le spui la germani si nemti,, iar englezii le spun doar germani..asta inseamna ca ma contrazic cu un englez?
    • +1 (1 vot)    
      "Ipotezele stiintifice", "teorii noi" ... (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 22:42)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Citez:
      "Ipotezele stiintifice", "teorii noi" ... "ar putea contine seminte de adevar" !!!

      Tu intelegi macar ce spui sau esti prea obisnuit sa bati campii pentru a mai si gandi ?

      Care ipoteze stiintifice ???
      Tu stii macar ce-i aia stiinta ? ...ca dupa retorica ieftina pe care o folosesti in locul argumentarii logice imi dau seama ca in capul tau e un mare talmes balmes de concepte si franturi de idei.

      Sa spui ca o "ipoteza stiintifica" "ar putea contine seminte de adevar" e cea mai mare aberatie pe care am citit-o recent. Dar asa se intampla cand va educati din tabloide, Antena 3 si OTV.

      O ipoteza poate fi numita si stiintifica abia dupa confirmarea experimentala sau, in cazul de fata, abia dupa ce suficiente dovezi materiale care sa o sustina au fost descoperite si confirmate. Pricepi ?

      Revenind la "idea" pe care o discuti, deocamdata aceasta n-are absolut nicio tangenta cu stiinta. E o pura speculatie. Continutul stiintific al acesteia e cel mult comparabil cu continutul stiintific din "Capra cu trei iezi".
      • 0 (0 voturi)    
        Teoria chibritului (Joi, 24 ianuarie 2013, 1:25)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui mvr

        Multe ipoteze se dovedesc false. Dar nici ipotezele serioase nu sint respectate la inceput. Deriva continentelor a fost subiect de batjocura. Iar Einstein spunea "God doesn't play with dice", profund neincrezator in teoria cuantica.

        Eu gasesc interesanta ipoteza lui Savescu, macar pentru incitarea imaginatiei. In loc sa-mi tii teoria chibritului, mai bine expuneai ideile tale despre subiect, cit mai documentat si mai stiintific. Nu ma suparam nici daca emiteai propria ta ipoteza.
  • 0 (26 voturi)    
    Mda (Marţi, 22 ianuarie 2013, 15:04)

    Trident [utilizator]

    Este adevarat ca in unele cazuri unii cam exagereaza-vezi faza cu farfuria zburatoare-dar in locul d-stra d-le Dan Alexe, as fi mai precaut cand vorbesc despre trecutul spiritual al unui neam, despre isoria lui. Sunt lucruri care va depasesc foarte mult si pe d-stra si pe toti cei care analizeaza istoria acestui neam intr-un mod eminamente rational bazat de cele mai multe ori pe informatii false. Spiritul unui neam inseamna mult mai mult decat atat, dar asta nu au cum sa inteleaga niste oameni care nu cred in existenta lui Dumnezeu, nu cred in existenta spiritului, niste analisti care nu cred decat in ceea ce vad sau aud, pot pipai, gusta sau mirosi. Sunt aspecte care fac parte dintre
    "margaritarele" despre care vorbea Iisus. Pardon, probabil ca pentru d-stra d*le jurnalist nici El nu a existat. Mai multa condescenta si intelepciune in tratarea unor subiecte de acest tip nu ar strica.
    • -4 (24 voturi)    
      ai pupat moaste de dimineata ? :) (Marţi, 22 ianuarie 2013, 15:34)

      ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui Trident

      Istoria se analizeaza "eminamente rational" asta ca sa stii pana si tu. E singura cale viabila daca scopul tau este cunoasterea adevarului.

      In ceea ce priveste informatiile istorice, acestea nu sunt false doar pentru ca un postac cu educatie precara, asa ca tine, pretinde asta.


      PS: Spiritul exista pentru ca asa zice tatal lui Iisus, The Flying Spaghetti Monster, creatorul cerului si (nu-i asa?) al pamantului.
    • +3 (19 voturi)    
      Esti stupid (Marţi, 22 ianuarie 2013, 15:35)

      aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui Trident

      Mergi cu presupusul de dai cu mucii in absurd. Unde s-a legat autorul de spiritul neamul romanesc? Unde a negat existenta Domnului Iisus? Te deranjeaza ca a scris de rau despre o parte din "cele sfinte"? Protocronism-ul asta se manifesta si prin fanatism, nu?
  • +3 (19 voturi)    
    Cind ai identitatea subreda (Marţi, 22 ianuarie 2013, 17:28)

    CougarInc [utilizator]

    Cind ai identitatea subreda, ca Dl Dan Alexe cauti protocronism la calugarii de pe M Athos sau habotnicie la Petre Tutea sau Nae Ionescu (http://razvan-codrescu.blogspot.com/2010/03/ce-mai-regizeaza-dan-alexa.html)
    Dl Dan Alexa nu trebuie crezut trebuie doar trecut cu vederea.
    • +1 (15 voturi)    
      opiniile critice (Marţi, 22 ianuarie 2013, 22:11)

      ComTruise [utilizator] i-a raspuns lui CougarInc

      Orice opinie critica e asimilata unei identitati subrede acum (in capul bigotilor desigur).

      Dan Alexa macar relateaza fapte reale. Tu doar ataci aducatorul mesajului.

      Adevarul supara, iar bigotii sunt gata sa atace pe oricine nu le spune doar ceea ce vor sa auda. Penibil !
  • +3 (13 voturi)    
    Romanii cei mai tari (Marţi, 22 ianuarie 2013, 20:33)

    JackTR [utilizator]

    Interesant ca pana si pe acest forum se gasesc visatori care ar vrea sa dea poporului roman o istorie SF, de deschizatori de drumuri si mari oameni de stiinta.
    Cred ca cartile de istorie scrise pe vremea lu Nea Nicu au inca influenta mare si multi nu-si dau seama ca alea erau carti "comandate", bazate pe nici un fel de dovada istorica. Istoricii din vremea aia inca le apara ca sa nu se dea de rusine ca scriau doar ce dictau tovarasii.
    Desigur, teorii putem avea toti, eu pot avea teoria ca romanii sunt de origine africani, dar nu am nici o dovada, nu-i asa? Cam asa si cu teoriile de la muntele Athos.
    • 0 (8 voturi)    
      Prezentati-va teoriile (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 1:03)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui JackTR

      Poate vor trece testul
      • +5 (5 voturi)    
        Testul cui? (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 14:00)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        Sa fie vorba de testul multimii, al gloatei? De obicei "testul" il trec cel mai bine teoriile care "gadila" orgoliul sau care incearca sa spele superficial rusinea prezentului, sa-i trateze ranile dar intr-un mod neglijent. Exista teorii care iti ofera un fel de escapism , o evadare din realitatea cruda, dar care pana la urma te fac s-o neglijezi mai tare si te afunda si mai rau in noroi.

        Noi trebuie sa iesi din mizeria in care ne aflam dar nu nationalismul e calea. Singura cale e sa constientizam ca e avem o vina si o responsabilitate personala pentru situatia de azi si sa ne schimbam in bine. Daca neglijam asta o sa ne trezim peste ani si ani in aceeasi situatie in care suntem acum.

        Au mai incercat si comunistii sa ne induca ideea unei istorii glorioase, plina de figuri marcante de superoameni, in speranta ca asta va descatusa energiile prezentului. Nu s-a descatusat nimic, oamenii au ignorat problemele morale reale pe care le aveau si nu s-au schimbat. Azi o luam de la capat.
        • 0 (0 voturi)    
          Fara sa fie cale... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 14:38)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui adro

          ...nationalismul e o componenta si e cultivat oriunde in lume.
          Exagerarile, ca si negarea, sunt cele ce duc in fundaturi.
          Similar cu religia, sunt unii care, realizand energiile care pot fi atrase si directionate de curentul nationalist, incearca sa profite de acesta. A le identifica scopurile cu cele nationale ar fi o eroare. A renunta la valorile nationale din cauza lor ar fi o greseala.
          In vremuri grele, unii cad usor in misticism. Altora le vine mai usor sa puna la indoiala tot ceea ce stiau. Si unii si altii dovedesc slabiciune.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Joi, 7 februarie 2013, 12:51)

            adro [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

            De ce sa recurgi la naionalism (chiar in forma lui "echilibrata"), daca exista alternativa patriotismului?
            • 0 (0 voturi)    
              Personal, (Joi, 7 februarie 2013, 20:41)

              Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui adro

              ...nu vad nici un motiv ca cele doua sa nu mearga mana-n mana
    • +4 (6 voturi)    
      origine africana=adevar (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 13:56)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui JackTR

      pai nu ne tragem toti din Lucy, deci au si dovada clara si indubitabila (e drept, aia de la Athos ar vrea sa spuna ca suntem creatia Domnului, natia aleasa )
  • 0 (10 voturi)    
    Oameni buni treziti-va! (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 7:40)

    Cerebral [utilizator]

    "Cand ai identitatea subreda" esti in stare sa incepi sa-ti desconsideri propriul popor (necunoscand cat de putin istorie). Oameni de genul asta, daca mai formeaza si opinii (din punctul meu de vedere nu-l consider pe acest personaj formator de opinie ci poate un las), nu fac decat sa usureze "internationalizarea" acestui popor. Daca nu avem mandrie de neam si nu cunoastem istorie, pe termen lung si noi vom zice ca locuim in "Romenia" si capitala la Budapesta. Vedeti cum stirile care promoveaza scarba de neam si biserica sunt si preluate si promovate de la unii la altii... de parca suntem condusi de atei si antiromani... (sper sa fie numai parca). Oameni buni treziti-va!
    • +5 (7 voturi)    
      Mandria vs. iubirea de tara (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 14:35)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui Cerebral

      Imi iubesc neamul dar nu suport fudulia si minciuna. Nu suport tichia de margaritar si hainele de aur care sa acopere un corp plin de bube. Mandria care ascunde adevaratele probleme, pentru a nu fi tratate, e calea sigura spre distrugerea neamului! Autodistrugere adica.

      Haideti mai intai sa ne constientizam defectele morale (individual si colectiv) ca sa le putem trata eficient! Avem ceva defecte. Clasa politica pe care o detestam atat e de fapt oglinda noastra, in care ne vedem cum aratam.

      Am ajuns sa pretuim suficient dreptatea, adevarul, cinstea, corectitudinea? Am ajuns sa punem moralitatea mai presus de ciolanul din stomac? Am ajuns sa uram minciuna si hotia nu doar la alti romani, dar si la NOI? Cand o sa facem asta, in sfarsit, vom putea vorbi si de trecutul glorios. Dar n-o sa mai fie asa mare nevoie, pentru ca vom avea deja un prezent onorabil pe care sa-l lasam mostenire la copiii nostri.
  • 0 (0 voturi)    
    tracii (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 13:45)

    alin gr [utilizator]

    Tracii erau prezenti in toata Europa si Asia,ei sunt prezenti si azi intre noi sub forma moderna de DRACI si sunt pe deplin integrati in viata noastra,vezi expresiile SA TE IA DRACU sau DU-TE LA DRACU asa ca problema e rezolvata stiintific.Aleluia!