Zgonea: ANI si Parchetul au agreat modificarile aduse Statutului pe incompatibilitati si imunitate/ I-am trimis proiectul de Statut lui Basescu pentru a nu-l intoarce in Parlament dupa vot

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2013, 22:55 Actualitate | Esenţial


Presedintele Camerei Deputatilor Valeriu Zgonea a declarat, vineri, ca ANI a fost de acord cu modificarile aduse Statutului parlamentarilor privind conflictul de interese si incompatibilitatile, iar Parchetul General a agreat modificarile referitoare la cererile de arestare, retinere sau perchezitie, potrivit Mediafax. Acesta mai spune ca i-a trimis proiectul de Statut lui Basescu pentru a nu-l intoarce in Parlament dupa vot si recunoaste ca nu l-a informat in timp util pe Crin Antonescu, potrivit Agerpres.

"In materia conflictului de interese si in materia incompatibilitatilor, ANI a fost de acord cu modificarile. In materia ridicarii imunitatii, a cererilor de arestare preventiva, de retinere sau perchezitionare a unui deputat sau senator, Parchetul General a fost de acord cu viziunea noastra, care e in concordanta cu legislatia in vigoare in materia penala, in aplicarea Codului de procedura penala si in concordanta cu Constitutia", a spus Zgonea.

El a aratat ca modificarile respective stabilesc o procedura unitara si corecta, astfel incat UE sa vada ca Parlamentul Romaniei a devenit un parlament mai matur, care pune niste reguli de la inceput de mandat si le respecta pe intreaga perioada a mandatului.

Zgonea a precizat ca modificarile la Statut nu creeaza "o superimunitate" pentru parlamentari, ci contureaza o procedura de aplicare a legilor in vigoare.

"Parlamentul nu poate judeca pe fond. Noi nu suntem instanta de judecata. Noi facem parte din procedura de ridicare a imunitatii. Dar cererea care e data de ministrul de Justitie nu trebuie sa contina elementele de fond. Noi nu suntem interesati de elementele de fond. Noi trebuie sa stim, la masura de retinere sau de perchezitie, care sunt elementele din spatele ei, pentru ca pe aceasta noi judecam si trimitem plenului Camerei ca sa accepte sau sa respinga aceasta cerere. Procedura e clara, respecta Constitutia, legislatia in vigoare, nu cream o superimunitate pentru niciun parlamentar, cream o procedura de aplicare a legii", a spus Zgonea.

Ce modificari s-au facut la capitolul imunitatii parlamentare si cum s-ar putea transforma Parlamentul intr-un tribunal paralel

Draftul cu propunerile de modificare la legea statutului deputatilor si senatorilor prevede ca solicitarea procurorilor de retragerea a imunitatii in vederea retinerii, arestarii sau perchezitiei a deputatului ori a senatorului trebuie sa contina temeiul legal si motivele concrete in cazul respectiv care sa justifice masura solicitata.

De asemenea, cererea trebuie insotita de probele considerate relevante si puse la dispozitie de catre parchet, care stau la baza motivelor invocate (propunere de modificare a articolului 24 din legea statutului deputatilor si senatorilor).

Noutatea introdusa este exact aceasta selectie a probelor pe care procurorii trebuie sa o trimita Parlamentului, ceea ce transforma practic Parlamentul intr-un administrator de probe, adica un fel de tribunal paralel.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1704 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Eu nu cred ca ANI si Parchetul au fost de acord! (Vineri, 18 ianuarie 2013, 23:16)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Sunt sigur ca acest Zgonea minte la fel ca Ponta!
    Cum sa dai probe unor parlamentari gen Becali?...
    • +4 (6 voturi)    
      Nici eu nu cred. (Vineri, 18 ianuarie 2013, 23:35)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Aștia au devenit maturi de când, de când i-a luat UE la păruit ?
      Bandiții ăștia care au încălcat orice, au apărat și apără pe toți borfașii din Parlament, au devenit acum maturi ?
      La zid cu tot USL-ul !
    • +4 (6 voturi)    
      ANI si mai cum? sa ne spuna cum o cheama (Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 0:20)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Zgonea e purtator de cuvant la ANI si la Parchet sau ce e?

      nu se stie deocamdata cu care ANI a vorbit Zgonea si daca era sub influenta unor substante daunatoare sau nu...
    • +5 (7 voturi)    
      ********* (Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 0:30)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Ai putintica rabdare
      cel mai tarziu, luni vom afla daca Zgonea minte ca Ponta sau intr-adevar e asa cum spune.
      Mai mult ca sigur ca ceea ce au aprobat ANI si Parchetul, are cu totul alta forma decat ceea ce s-a prezentat in presa.
    • -5 (5 voturi)    
      becali. (Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 0:48)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      da' care-o problema cu becali ? daca poporul l-a votat inseamna ca poporul vrea ca becali sa administreze probele astea.
      asta e viata.
      iar daca ani are ceva impotriva becali va declara ani neconstitutional. asa ca lasa-l in pace sa nu se enevreze sa declare si constitutia neconstitutionala si sa faca el alta ...
      • 0 (0 voturi)    
        Daca stia clanul Butoane .... (Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 13:18)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui uzu

        ... isi trimitea si el oamenii in parlament ca sa fie judecati doar de colegii lor: SRStanescu (ala cu "sa-i eliberam pe cei inchisi") si Fenechiu aka "transformatorul". Cat despre Becali, ai dreptate, s-ar fi votat si o oaie daca o propunea USL, de ce nu un magar?
        Oricum ma astept ca noua speranta liberala sa aduca la nevoie la Parlament vreo doi procurori inchisi in porbagaj daca se i-au de vreun coleg care-i e simpatic.
        Columbia va deveni un loc civilizat si linistit fata de noua democratie parlamentara din Romania!
    • +5 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 1:22)

      [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

    • 0 (0 voturi)    
      HOTUL NEPRINS, NEGUSTOR CINSTIT (Duminică, 20 ianuarie 2013, 19:49)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Si sunteti 19, care, asa, nu credeti...
      Ce comentariu doct!
  • -4 (6 voturi)    
    mi se pare corect (Vineri, 18 ianuarie 2013, 23:31)

    Contrabas [utilizator]

    adica pana acum spunea procurorul : ma lasati sa-l salt pe ala preventiv?- dar fara sa spuna de ce . acum sa dea macar cateva elemente clare, altfel stam la mana procurorului. si nici procurorii nu sunt sfinti.
    • -1 (1 vot)    
      Parlamentarii corecti nu au nevoie de imunitate. (Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 10:57)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Contrabas

      Restul au. Vom vedea la vot care sunt majoritari.
      • 0 (0 voturi)    
        SCENARIU (Duminică, 20 ianuarie 2013, 20:02)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Sà presupunem cà se voteazà ceva in Parlament si votul este fix 50%. ANI poate inclina decizia Parlamentului, prin arestarea preventivà a unui singur deputat.
        Imunitatea este bine venità, la acest nivel de ràspundere.
        (Domnule ty, cum và imaginati dumneavoastrà, impàrtirea parlamentarilor, in corecti si incorecti?)
    • 0 (0 voturi)    
      Si sa se pronunte Nicolicea.. (Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 13:22)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Contrabas

      .. daca are sau nu dreptate! Nu inteleg in conditiile astea de ce sa mai platim judecatori, procurori, tribunale... a mi-am amintit, pentru oamenii de rand!; Politicienii au realizat visul Elenei Ceausescu: sa fie judecati de colegii din Marea Adunare Nationala (chiar mare, aproape 600 de membri!)
  • +4 (4 voturi)    
    probe-arestare (Vineri, 18 ianuarie 2013, 23:44)

    vasdeb [utilizator]

    motivatia procurorului ca poate influenta martorii si/sau distruge alte probe necesare in desfasurarea ulterioara a procesului, este prevazuta si acum si nu trebuie probata. In cazul perchezitiei, ea ar trebui scoasa pntru ca este clar ca anuntarea intentiei duce la probabilitatea majora a stergerii de probe.