Dan Voiculescu, despre repartizarea dosarului ICA la judecatorii care l-au condamnat pe Adrian Nastase: Curat neconstitutional, dar umflati-l!

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:21 Actualitate | Esenţial


Dan Voiculescu sugereaza, pe blogul lui, ca nu este deloc intamplator faptul ca dosarul in care este judecat pentru coruptie a fost repartizat acelorasi judecatori care l-au condamnat la inchisoare pe fostul premier in dosarul "Trofeul Calitatii" si afirma ca in spatele acestor "intamplari" se afla presedintele Traian Basescu.

"Asadar, in conditiile in care sistemul arondat domnului Basescu a renuntat la orice 'jena democratica', iar aparentele oricum nu mai pot fi salvate, nu inteleg de ce se mai pierde vremea. L-a suparat chestorul pe Traian Basescu, 'umflati-l!' L-a suparat judecatorul pe Traian Basescu, 'umflati-l!'. Il supara, de atatia ani, Voiculescu pe Basescu? 'Curat neconstitutional, dar umflati-l!'

Umorul ramane cea mai buna arma in lupta cu impostorul…", scrie Dan Voiculescu, in postarea intitulata "Curat neconstitutional, dar umflati-l!"

Dosarul de coruptie "ICA" al lui Dan Voiculescu a fost repartizat la inceputul acestui an pe rolul Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) si a primit primul termen de judecata pe 23 aprilie 2013. Dosarul a fost repartizat Completului de judecatori numarul 4, complet din care fac parte in prezent Ionut Matei, Cristina Rotaru si Ioana Bogdan, judecatorii care l-au condamnat la inchisoare in prima instanta pe fostul premier Adrian Nastase in dosarul "Trofeul Calitatii", au precizat pentru HotNews.ro surse judiciare.

Acum, presedintele fondator al PC afirma ca dosarul care i s-a "pregatit" nu poate fi judecat "decat de catre cei 'alesi'".

"Ieri, absolut 'intamplator acest dosar a fost repartizat, dintre zeci de judecatori, exact celor 3 care au pronuntat decizia intr-un alt dosar fara probe (Trofeul Calitatii, n.r.). Aceasta 'coincidenta' demonstreaza, o data in plus, ca am avut dreptate. Sigur, nu e singura coincidenta", comenteaza Dan Voiculescu, in articolul publicat joi seara pe blogul lui.

Printre 'coincidentele' citate de Dan Voiculescu se numara anchetarea de catre DNA a unui chestor al Politiei Romane, "imediat ce domnul Basescu l-a amenintat public ('Nu e bine, domnule chestor!')" si declansarea de catre ANI a unei anchete impotriva unui judecator "imediat ce acesta a indraznit sa conteste o procedura in cadrul CSM".

"Este fascinant cum armata de impostori care striga neincetat ca apara statul de drept, in fata acestor 'coincidente' antidemocratice fie tace, fie saluta incantata", adauga Dan Voiculescu.

Dosarul "I.C.A." - Dan Voiculescu (1.500 de zile de la trimiterea in judecata) - 17 termene de judecata, proceduri tergiversate

In 2012, dosarul de coruptie al senatorului PC Dan Voiculescu a avut cel mai interesant traseu in instanta.

Dupa un maraton de 10 termene in primele 6 luni ale anului, apropiindu-se de o prima pronuntare de sentinta, dosarul a fost mutat de la Inalta Curte la Tribunal dupa ce Dan Voiculescu si-a dat demisia din functia de senator, iar pe 20 decembrie dosarul este trimis din nou la ICCJ dupa ce Voiculescu iese din nou senator in urma alegerilor. Totusi, situatia in prezent este una incerta, Voiculescu nu si-a depus inca juramantul de senator, iar tergiversarea judecarii dosarului continua.


In total, in 2012 - la ICCJ si la Tribunal - dosarul "I.C.A." a strans 17 termene de judecata. Vezi aici detalii despre acest dosar.

In acest dosar, procurorii anticoruptie sustin ca 3,6 hectare de teren si un hectar de constructii in Baneasa au fost cumparate de Dan Voiculescu la un pret de 75 de ori mai mic decat cel real. O urmarire penala in timp record (cateva luni) a dus la trimiterea in judecata a 13 persoane.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2645 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    ... (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:27)

    NumeLess [utilizator]

    Curat constitutional -> La racoare!
    • +7 (9 voturi)    
      Constitutia (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:40)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui NumeLess

      A prevazut si lepre ca voiculescu ?
  • +18 (20 voturi)    
    chiar aşa Domnul Flatulenţă (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:31)

    corvus coraX [utilizator]

    E normal când începi să visezi gratii, să nu ţi se pare nimic întâmplător. Ce nu ştii, România va fi mai luminoasă cu tine în pârnaie
    • +11 (13 voturi)    
      si fara gadea si shpagat (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      si mai bine..chiar incep sa m agandesc ca lumea va realiza ca pana si teveurile se vor despaduchia de atata ura viscerala
      • +3 (5 voturi)    
        ai dreptate (Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:00)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        oricum în pârnaie va găsi oameni cu mai mult caracter decât gâdea, ciutacu, şpagat, greaca, aşa că ar trebui să vadă că în tot răul e şi un bine
        • -5 (7 voturi)    
          Voiculescu are (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:11)

          Goriot [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

          simtul umorului, basescu - pe acela al umorilor.
          • -2 (2 voturi)    
            voiculescui (Vineri, 18 ianuarie 2013, 16:22)

            Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Goriot

            are simtul grotescului
      • +1 (1 vot)    
        Nu avea grija (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:17)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Si Nastase scrie carti si posteaza pe blog de la mititica, si Varanul o sa gaseasca cum sa dea ordine ce sa se mai latre la Latrinele TV (si asa oficial parca sunt detinute de fete, nu de el). Parca vad ca pana iese ii fac si statuie de martir (macar una mica in curte la ei la trust).

        Curat murdar!
    • -3 (5 voturi)    
      dosarul ICA un act politic (Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:57)

      soldepace [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      mai degraba decat unul justitiar...
      • 0 (2 voturi)    
        sunt destule (Vineri, 18 ianuarie 2013, 16:11)

        Goriot [utilizator] i-a raspuns lui soldepace

        cazuri in care exista ingerinta politicului in jusstitie.
  • +5 (9 voturi)    
    sa fie frica?!! (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:33)

    evoque [utilizator]

    chestiunea aceasta a devenit scarboasa si nu face altceva decat sa confirme ca voiculescu este cu musca pe caciula.
    Coincidenta sau nu cazul asta trebuie rezolvat indiferent de cat urla antenele lui voiculescu sau propaganda basista si indiferent de completul de judecata.
    Mocirla asta in care politicul si justitia se amesteca sunt pietre de gatul justitiei si nu pentru un rahat de raport mcv facut pe genunchii unor interese politice europene, cat pentru onoare si corectitudinea actului de justitie.
    • +5 (5 voturi)    
      ha? (Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:00)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ce-ai mancat azi-dimineata?
  • +8 (12 voturi)    
    Pentru prima data... (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:41)

    Alius [utilizator]

    ...sunt de acord cu Felix: umflati-l!
  • +10 (12 voturi)    
    Saracutul Felix,este groasa! (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:45)

    shuly [utilizator]

    Eu stiu asa ca daca un om este nevinovat merge si demonstreaza asta in justitie.Nenea Felix a taraganat acest dosar pana aproape de prescriere, 1500 de zile intarziere si 17 termene de judecata,ca sa nu mai vorbim de miscarea de a demisiona tot ca sa taraganeze aflarea adevarului.Si are nesimtirea acum sa vina si sa spuna ca nu este democratie!
    Daca Base ar fi avut justitia in mana credeti ca mai avea acest jeg atata timp in libertate si in acelasi timp sa isi faca si televiziune care sa-l injure non stop pe Basescu??Ganditi-va ce i s-ar fi intamplat lui Felix daca in locul Romaniei ar fi fost Rusia si in locul lui Basescu ar fi fost Putin.
    • +1 (1 vot)    
      Se prescrie (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:19)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui shuly

      Sunt curios, chiar se prescrie? Daca procesul e deja inceput si e taraganat si trece de termenul cand se poate prescrie, chiar e prescris? Sau din cauza ca procesul e pe rol se continua pana la o sentinta definitiva?
  • +5 (7 voturi)    
    Nici condamnarea nu va fi intamplatoare (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:51)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Ci bazata pe fapte si probe. Si in spatele condamnarii va fi tot Basescu care e Presedinte deci in spatele Justitiei, Politiei si Armatei.
  • +6 (8 voturi)    
    NU TE ATINGE DE CARAGIALE MONȘER (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:54)

    pointless man [utilizator]

    că e blasfemie. Sau nu ești ortodox ? Nu „țuci pietre”, vorba soacră-mi ? Bați mătănii doar la mumia din Piața Roșie ?
  • +7 (9 voturi)    
    hmmm (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:57)

    xvlad [utilizator]

    Dupa alegeri, imi pierdusem orice speranta ca vom avea un stat cat de cat de drept, cu justitie cat de cat functionala... dar la cat e de disperat varanul asta libidinos, parca incep sa sper din nou.
  • +4 (6 voturi)    
    nimic nu e intamplator (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:57)

    MD1 [anonim]

    Tovarase, nu trebuie sa cautati certificari sau aprobari collective despre influenta asupra grupului de interese meschine. Ieri e discuta in parlament despre >
    Statutul deputaţilor şi al senatorilor, cererea de reţinere, arestare sau percheziţie a deputatului ori a senatorului trebuie "să conţină temeiul legal şi motivele concrete în cazul respectiv care justifică măsura solicitată", dar şi "probele relevante" pentru care se solicită o astfel de măsură.

    Pentru a simplifica procesul de justitie mai bine s-ar ridica niste gratii in jurul parlamentului si sa se numeasca puscarie.

    Felicitari pentru modul imaculat si armonia mediatica din timpul alegerilor parlamentare.
    O fi vreo coincidenta ca o data la 4 ani se face silenzio stampa pina e trece apa si apoi ti se spune ca ai dreptu sa decizi prin vot?!
  • +6 (8 voturi)    
    Varanu' (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:58)

    inganduratul [utilizator]

    simte ca anul asta pana la Craciun e posibil sa-si schimbe locatia cu una mai mare, da' si mai populata!
    Voiculescu la puscarie , la puscarie...
  • -5 (7 voturi)    
    justitia controlata de turnatorul Basescu (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:53)

    peluzar [utilizator]

    Voiculescu are dreptate in tot ceea ce sustine. Justitia din Romania este controlata in totalitate de turnatorul de la Cotroceni.
  • +4 (6 voturi)    
    (in)completul (Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:04)

    Gobelin [utilizator]

    motanul Felix a avut parte de alt complet,
    anul trecut, da' si pe ala l-a fentat in ultima clipa.
    si, orisicat, din completul actual face parte si o colega de catedra a lu' Bombo ... asta pe cand isi numara ouale la alta facultate.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu putem trimite dosarul la Haga? (Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:06)

    abel [utilizator]

    Pentru ca mie mi se pare ca domnul Voiculescu nu isi iubeste deloc poporul , nu a facut nimic pentru progresul Romaniei , a dorit doar propria bunastare , a mintit poporul cu televizorul si cred ca acuzarea de coruptie este doar varful unui aisberg de nelegiuri... Dar Dumnezeu nu doarme...