Cum trebuie incurajat un antreprenor roman? Felix Patrascanu si Dragos Anastasiu au discutat online cu cititorii HotNews.ro

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 16 ianuarie 2013, 11:52 Actualitate | Esenţial


Felix Patrascanu si Dragos Anastasiu
Foto: Arhiva personala
​Dezvoltarea antreprenoriatului  si incurajarea micilor afaceri devine prioritara pentru a creste numarul locurilor de mmunca si pentru a reduce presiunea pe bugetul public. De multe ori, resursele necesare sustinerii companiilor reprezinta investitii care ulterior, se intorc in sistem. Cum trebuie incurajat un antreprenor roman? Ce trebuie sa faca si mai ales sa nu faca? Care sunt cele mai mari greseli facute de antreprenorii locali si cum pot fi ocolite? Felix Patrascanu - co-fondator FAN Courier si membru al boardului Fundatiei Romanian Business Leaders si Dragos Anastasiu - presedinte Eurolines Romaniaau discutat online cu cititorii HotNews.ro pe teme legate de plusurile si minusurile antreprenoriatului local.

  • Nota Redactiei: Pentru coerenta si relevanta discutiei, nu vom aproba comentariile care nu contin intrebari, nu se refera la temele anuntate sau constau in atacuri la persoana.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














4350 vizualizari

  • simplificare cadru legislativ (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 12:30)

    Florentina Nanu [anonim]

    Stimate Domnule Anastasiu,

    Considerati simplificarea cadrului legislativ o masura reala de stimulare a antreprenoriatului din sectorul transport rutier? Care considerati ca sunt, pe baza experientei de piata a Eurolines, cele mai relevante directii de simplificare a cadrului legislativ aferent sectorului in scopul cresterii profitabilitatii afacerilor private? Multumesc
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:20)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Florentina Nanu

      Buna ziua,
      daca vorbim de transport international de persoane, domeniul este liberalizat, fiecare transportator poate face ce crede de cuviinta in limita unei legislatii euroene si normale. Daca ne referim la transportul intern de calatori, singura solutie, pe care o vad este liberalizarea. Actualul " monopol " care presupune licitatii ( mai mult sau mai putin corecte ) nu permite o dezvoltare normala si decenta iar cei care sufera cel mai mult sunt pasagerii si transportatorii corecti si competitivi
  • incurajare sau indepartarea piedicilor? (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 12:39)

    Dragos Viulet [anonim]

    In conditiile unui stat atat de implicat in economie (prin legi, dar si ca jucator activ), de ce nu dezbatem mai bine cum putem inlatura piedicile pe care le intalnesc antreprenorii din partea statului?

    Presimt ca discutia despre "cum trebuie incurajat antreprenorul" se va reduce la "cum trebuie statul sa incurajeze antreprenorul". Si atunci nu devine o tema mai interesanta de discutie subiectul "cum trebuie statul sa se dea la o parte?"
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:20)

      Felix Patrascanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dragos Viulet

      Domnule Viulet,

      0antreprenorul trebuie in primul rand sa se ajute singur prin a vrea sa se intample.Sa creada foarte tare in ideea lui.
      Apoi sa-si creeze o strategie bine gandita.
      Puneti-va in situatia unei piete cu probleme si gasiti solutii.Nu ca n-am avea astfel de piata:))
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:23)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dragos Viulet

      Dragos, din pacate in Romania primul gand este " cine este vinovat, cine nu imi permite si cum ar trebui sa fiu ajutat ". De acord ca statul ar putea ajuta si sustine mediul de afaceri. Nu o face asa cum ne dorim. Dar ideea de baza este ca trebuie sa incetam sa gasim vinovati, sa aratam cu degetul si sa blamam. In locul acestor chestiuni TREBUIE SA NE ASUMAM PROPRIILE RESPONSABILITATI. Sa suflecam manecile si sa facem. Pentru ca SE POATE
  • Oportunitati (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 13:08)

    cristi [anonim]

    Buna ziua.
    De ceva vreme, tot mai multe firme romanesti se muta cel putin fiscal in tari mai binevoitoate cu antreprenorii. Aceleasi tari atrag si investii mai puternice, in acelasi mod, pe timp de criza, printre motive fiind taxele mici pe munca si profit.
    Considerati ca Romania ar trebui sa invete din aceste exemple? Mai poate transforma criza intr-o oportunitate? Sau este prea tarziu?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:25)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui cristi

      Buna ziua,
      niciodata nu este prea tarziu pentru nimic. Personal mi-as dori ca taxele pe munca in Romania sa fie mai mici ( cu atat mai mult cu cat banii platiti pentru sanatate sau pensie nu asigura macar ceva decent atunci cand ajungi sa ai nevoie ). Dar per total nu cred ca sistemul fiscal este cel mai rau sau ca sta in calea dezvoltarii antreprenoriatului. Mai degraba mentalitatea noastra ne sta in cale si ideea ca foarte putini respecta legea
  • caz concret vama (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 14:34)

    ion [anonim]

    de ce nu filmati sau faceti ceva sa aratati cum functioneaza statul de exemplu vamesii care noaptea dorm se misca greu si tin autobuzul eurolines plin cu pasageri pe loc, in loc sa-si faca profesionist si rapid treaba, cu zambetul pe fata

    statul nu numai ca ne ia taxe si impozite, dar o face in mod urat, ne ia si din timp si ne mai si umileste
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:26)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui ion

      Ion,
      lucrurile in vama s-au imbunatatit semnificativ in ultimii ani. Mai e loc si de mai bine dar nu mai este un impediment ca atunci cand nu eram in UE
  • Inovatia antreprenoriala (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 14:49)

    Damian [anonim]

    Cadrul legislativ si birocratic, in teorie si in aplicare, incurajeaza inovatia antreprenoriala? In alte state, cetateanul se "inrgistreaza" ca actor economic / firma utilizand internetul, de acasa, peste noapte. Cum influenteaza institutiile romanesti, prin nivelul lor tehnologic, antreprenoriatul.
    Considerati ficalitatea romaneasca potrivita pentru antreprenoriat, comparativ cu celelalte tari din CEE?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:29)

      Felix Patrascanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Damian

      Sa incep cu fiscalitatea.
      16% e un lucru destul de bun in continuare,doar bulgarii folosind parca un 10 % impozit pe profit.
      Nu acelasi lucru se poate spune despre impozitarea muncii.Nici despre anormalitatea unui 24 % tva, recunoscut ca greseala de regimul trecut.
      Nu consider fiscalitatea romaneasca una potrivita pt. antreprenoriat, cu exceptia mai sus amintita.
      Mai e mult de lucru aici.
      Necesitatea proiectului eRomania e mai mult decat necesara.S-a discutat despre ea, guvernul Boc a avut-o pe agenda si nu s-a intamplat nimic.
      Ar fi un imens pas inainte realizarea acestui proiect,chiar de-ar fi sa amintesc aici doar umilinta de la ghiseele patriei.
  • Mituri (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 15:20)

    lucian [anonim]

    Se spune ca daca incepi o afacere trebuie sa dai spaga la diverse autoritati (altfel esti amendat puternic pentru ca legislatia este permisiva).

    Ne puteti spune cam la cel nivel ar trebuie sa dimensionam aceste "costuri de functionare" in planul de afaceri?

    Sau este doar un mit?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:27)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui lucian

      Lucian, raspunsul meu e simplu : ZERO. Daca ai grija sa faci lucrurile corect nu trebuie sa dai spaga, deloc
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:34)

      Felix Patrascanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui lucian

      Nu pleca de la aceasta idee.
      Totusi traim in Ro si e posibil.
      Trece-le in contul de cheltuieli de protocol, lobby.
      Nu le da o dimensiune.Ia-le ca pe niste accidente.
      Nu toate afacerile din tara asta s-au facut prin spagi.
  • Unde este succesul ? (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 15:57)

    SRA [utilizator]

    Entrepreneur pe piata româneasca nu exista, doua intrebari ;

    1. Cum se poate reusi pe piata romanesca fara SPAGA

    2. Acesti doi care incearca sa impartaseasca ideiile lor de "mari" entrepreneurs cum au reusit in ROMANIA.
    Euroliens este un gigant , a atasat o vrabioara ROMANIA, deci unde este succesul lui Atanasiu.

    Merci et meilleures salutations
    GENEVE
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:35)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui SRA

      Ziua buna !
      Se poate si fara spaga in Romania, credeti-ma !
      In ceea ce priveste Eurolines si succesul lui Anastasiu ( m-am cam obisnuit sa-mi poceasca lumea numele, mai ales dupa ce am trait 15 ani in Germania cu numele asta ) incerc sa va raspund :
      1. personal nu am afirmat niciodata ca am sau nu am succes, las pe altii ( deci si pe Dvs ) sa decida
      2. Eurolines este o organizatie ( tip ONG ) cu sediul in Bruxelles si care are 32 de membri ( cate unul in fiecare tara ) si este de fapt o " umbrela " sub care membrii ( printre care si Touring Europabus, firma mea din Romania ) isi desfasoara activitatea. Fiecare este independent, eu sunt actionarul majoritar in Romania, toti suntem sub acelasi nume EUROLINES si colaboram
      3. prin urmare Eurolines nu este un gigant si firma mea din Romania nu este o vrabiuta. Dar ma bucur ca perceptia generala este ca Eurolines este un gigant, ne onoreaza
      4. grupul de firme Eurolines este constituit la acest moment din 18 firme separate ( un holding ) din care eu detin 88%. Cu o cifra de afaceri de peste 50 mil euro si in diferite domenii. Printre altele avem cea mai mare retea de agentii de turism din Romania, unele sunt sub Eurolines si cele mai multe sub TUI TRAVEL CENTER, TUI fiind liderul mondial in turism. Mai avem vreo 30 de autocare, apropae 200 de masini pentru rent a car, 50 de taxiuri in Bucuresti si doua firme de soft ( turistic ).

      Ca toate aceste reprezinta sau nu vreun succes, dupa cum spuneam, puteti decide Dumneavoastra. Dar nu imi ascund speranta ca veti apela la serviciile noastre de transport sau turism pentru a va convinge nu de succes ci de calitate. M-ar bucura un feed-back
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:40)

      Felix Patrascanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui SRA

      Succesul e in munca,in puterea de a crede foarte tare in tine, in noroc (nu-l excludeti niciodata din ecuatie),
      in consecventa dusa pana in panzele albe.Lucruri naturale de altfel, chiar daca suna foarte general.
      Priveste foarte atent lucrurile care se deruleaza sub ochi tai, intelege-le si vei vedea 1001 oportunitati de business.
  • profil educational (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 18:33)

    andrey23 [utilizator]

    Buna ziua. Considerati ca facultatile cu profil de management al afacerilor sau cursurile de MBA din Romania sunt la un nivel destul de ridicat pt dezvoltarea tinerilor antreprenori? Va multumesc!
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:37)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui andrey23

      Andrei,
      din pacate sistemul educational in spirit antreprenorial ( care intre noi fie vorba incepe din primii ani de viata ) lasa mult de dorit in Romania. Probabil ca ar trebui sa fie prioritatea nr 1 in Romania : EDUCATIA ! Cand vad ca oamenii vin de la facultate si intra direct in MBA, fara pic de experienta reala in business ma apuca durerea de cap. Se fac multe lucuri numai pentru a le face, pentru a avea o diploma. Nu asa trebuie actionat. In viata nu conteaza ( prea mult ) diplomele ci CE STII SA FACI !
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:47)

      Felix Patrascanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui andrey23

      Orice carte citita in plus e un lucru util. Cred cu tarie in aceasta zicere.
      MBA-ul ,facultatea nu-ti garanteaza reusita in afaceri.
      Iti poate da ,in schimb un mare avantaj in luarea deciziilor,in a fi cu un pas in fata concurentei.
      Sfatul pe care l-as da fiicei mele e sa faca facultatea in Ro dupa care sa mearga neaparat si afara.
      Nu plecati de la clisee gen "tot invatamantul romanesc e la pamant".Exista inca multi profesori dedicati si locuri unde se poate invata ceva.
  • Cine (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 21:04)

    SRA [utilizator]

    @
    profil educational

    Cine crediti ca va poate transmite savoir faire entreprenori pe cumatrie, cei care practica SPAGA ?
  • Firma de Curierat (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 22:16)

    Andrei [anonim]

    Ce sfaturi are Domnul Patrascanu pentru inceputul unei afaceri de curierat la nivel local?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:53)

      Felix Patrascanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Andrei

      Piata de curierat romaneasca are o dinamica foarte vioaie.
      Lucrurile s-au schimbat foarte mult in ultimii ani.Preluari de companii,venirea tuturor jucatorilor mondiali in Ro (exceptie facand FedEx care exista aici sub forme de franciza).
      Trebuie sa mergi pe o nisa foarte bine definita in acest moment.Si ai grija la preturi.
      O piata nu se castiga cu preturi mici ci cu preturi reale.
      Preturile reale sunt cele care te tin in viata pe tine si implicit pot genera calitate clientilor.
  • Masina timpului (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 23:23)

    Damian Popescu [anonim]

    1. In afara de Arena Leilor, mai puteti da un exemplu de angel investor, grup de investitori, solutii de crowd-funding, organizatii private pentru investit, unde persoana poate merge cu ideea si are sanse de finantare?

    2. Considerati ca exista vreun fel de decalaj fata de economiile capitaliste reale (vest-europene, SUA), pe care Romania il "pastreaza" cumva si nu reuseste sa-l abandoneze? Daca da, vedeti si niste cauze, le puteti enunta?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:39)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Damian Popescu

      Damian,
      da mai exista atat persoane fizice cat si organizatii de tipul " Arena Leilor ". Un exemplu ar fi Venture Connect. Dar daca imi trimiti un mail la dragos.anastasiu@eurolines.ro iti pot da o lista mai mare.
      Da, exista un decalaj foarte mare si cauza principala este MENTALITATEA. Trebuie sa schimbam de la ideea de " get, get, get " la una de " give, give, ,give " si de la " eu, eu, eu " la " noi , noi , noi "
  • intrebare (Joi, 17 ianuarie 2013, 4:40)

    Virgilia Iancu [anonim]

    Din cate am citit, la RBL va intalniti periodic si discutati problemele majore din economie si modul in care pot fi ele rezolvate. Care sunt in opinia Dv tendindele majore in business pentru urmatoarele 12 luni? Care sunt principalele 3 zone de business care ar putea genera profit in Ro ( in ce domeniu ati demara un business in 2013-2014)?
    multumesc
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:43)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Virgilia Iancu

      De cand ma stiu eu guvernele asculta si spun ca inteleg problemele mediului de afaceri. Dar intre a asculta si a face ( implementa ) e cale lunga. Noi suntem foarte buni la strategii dar extrem de slabi in executie.
      Sunt multe zone de business care pot creste si unde ar merita investit. Ideea este ca fiecare sa investeasca IN CEEA CE FACE si anume cu PASIUNE. Romania ofera oportunitati exceptionale in multe zone, pentru ca sunt destul de la inceput si concurenta exista dar de cele mai multe ori se poate usor depasi. Personal investesc in transport si mai ales turism, pentru ca asta stiu sa fac. Iar turismul are loc nemarginit de crestere, atat sosirea strainilor in Romania cat si plecarea romanilor in strainatate
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:07)

      Felix Patrascanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Virgilia Iancu

      Chiar aseara am avut o sedinta de bord pentru pregatirea summit-ului din 7-8 februarie a.c.
      Va fi, sunt sigur, un eveniment de business major in RO.
      Cele trei tendinte pe care membri RBL le vor propune cu precadere sunt :antreprenoriatul,buna guvernare si educatia.
      Prima zona de business care a generat si va mai genra profit in RO este vanzarea on-line.
      Incepand cu luna noiembrie cresterile au fost peste asteptari.Un exemplu: in Q3, in UK cresterea pe ecomerce a fost de 20 %.Enorm de mult pt.o tara "asezata " ca Marea Britanie.
      Cresterile din Ro tin pasul cu cadenta mondiala.
      Alta zona de business care incepe sa-si revina este zona de constructii de complexuri de locuit ieftine,pana-n 60k-80k euro/apartament.
      As adauga zona de green-energy, dar aici mi-e frica de o supradimensionare a acestui business care are nevoie si de distributie in sistemul national.
  • pt d-nii invitati (Joi, 17 ianuarie 2013, 4:42)

    ionica marin [anonim]

    Ati discutat ideile si solutiile Dv cu Guvernul? Cum v-au fost primite ideile?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:11)

      Felix Patrascanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui ionica marin

      Vrem sa o facem cat de curand prn intermediul RBL.
      Dorim sa-l avem invitat la acest summit pe Dl.Prim-ministru.Va putea lua contact cu un businessmetru care , cred ca-i va fi de folos in deciziile economice pe care le va lua in viitor.
      Dorim foarte mult un drum comun in luarea deciziilor viitoare.
  • intrebare (Joi, 17 ianuarie 2013, 4:44)

    marcu anton [anonim]

    Care a fost cea mai mare eroare de management pe care au facut-o cei doi invitati in cariera lor? Rog o situatie concreta
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:47)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui marcu anton

      Ziua buna !
      Prima greseala a fost ca ( neavand o pregatire economico-financiar-manageriala ) nu m-am asociat cu un finantist bun si de incredere. A fost o zona care nu mi-a placut,pe care nu am inteles-o, pe care nu am stiut sa o conduc. Si unde am pierdut extrem de multi bani ( taxa pe prostie ).
      A doua greseala este ca m-am lasat dus de val ( conjunctura buna si noroc ) si nu m-am aplecat din timp sa invat principii generale de management. Am facut-o numai cand am inceput sa avem scaderi si piata nu a mai venit peste noi. E bine ca am facut-o si atunci ! Cu ceea ce stiu acum, acum 15 ani puteam face minuni, puteam construi nu un grup de firme de referinta in Romania ci unul excelent.
      A treia greseala a fost ca in perioada de VAL am diversificat prea mult si fara sa ma asigur ca pe fiecare zona noua am langa mine cate un om de calitate si cu adevarat spirit antreprenorial. Si asta mi-a mancat mie prea multa energie si bani. Cu alte cuvine : FOCUS, FOCUS , FOCUS !
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:14)

      Felix Patrascanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui marcu anton

      Nu am facut la timp ceea ce se numeste delegarea sarcinilor in firma.Asta era sa ma coste sanatatea si inchiderea firmei.Consideram ca sunt bun la toate si ca trebuie sa ma implic in tot.Nimic mai fals.
      Inconjoara-te de oameni capabili si da-le sarcini!
  • antreprenor est/vest (Joi, 17 ianuarie 2013, 4:46)

    selma teodorovici [anonim]

    De ce credeti ca in Romania numarul antreprenorilor este consistent mai redus decat in Vest si cum ar fi posibila o "ajungere din urma"? Ce lipseste antreprenorului roman comparativ cu omologul sau occidental?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:55)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui selma teodorovici

      Selma,
      este o chestiune de EDUCATIE. De unde spirit antreprenorial in Romania dupa 45 de ani de comunism si fara ca in ultimii 23 de ani sa avem de la scoala generala incepand ore de antreprenoriat ? Dureaza asa ceva. Sigur, statul ar putea sa faca mai multe ( incepand cu programa scolara si terminand cu programe de sustienre a antreprenoriatului - exista cate ceva dar foarte timid - ). Ajungem si noi la un moment dat la alt nivel dar e o chestiune de timp
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:22)

      Felix Patrascanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui selma teodorovici

      Da,aici lucrurile stau cam asa:
      -RO;24 antreprenori la 1000 de locuitori;
      -UE: 56 antreprenori la 1000 de locuitori.
      Tratati teama de riscuri cu statutul celui care a "trecut muntele".
      Intrebarea dumneavoastra mi-o pun si eu des si de aceea ma aflu acum la aceasta emisiune.
      Incercati ! Nu aveti ce pierde.Cel mult niste bani.
      Timp pierdut nu e, deoarece va fi o experienta .
  • Intrebare (Joi, 17 ianuarie 2013, 5:43)

    Cristian [anonim]

    Care sunt regulile de asocire intre antreprenori pentru a se atinge obiectivele?

    Cum se poate compensa lipsa de transfer de capital intre generatii pentru a ne apropia de antreprenorul occidental?

    Cum se poate dezvolta o activitate daca este dependenta de "transparenta" administratiei locale?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:36)

      Felix Patrascanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Cristian

      Reguli de asociere?
      Priviti-va atent in oglinda fiecare dintre ce-i implicati si fiti foarte cinstiti cu voi insiva.Ganditi-va unde ati putea performa cel mai bine.Mergeti pe ceea ce va recomda cel mai mult.

      In ceea ce ma priveste nu cred ca fiica mea va veni la conducerea companiei mele.Mi-a si spus acest lucru.
      Vrea business-ul ei.Mi-a spus ca pe firma vrea sa fie scris Andra si nu Felix.Aici nu mai pot interveni.
      Dar mi-am facut temele din nou: am mai facut un copil si astept un raspuns si din partea lui.Are doar 4 ani, deocamdata.

      Nu gandi dupa clisee.Ce-ai fi facut daca ar fi trebuit sa vinzi dropsuri bosimanilor din Africa?Incearca un plan de afaceri cat mai aproape de realiatate si vezi de ce esti capabil.
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:42)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Cristian

      Regula principala de asociere este INCREDEREA, lucru care lipseste cu desavarsire in Romania, din pacate si care trebuie neaparat redescoperita. Increderea si " chimia " intre asociati ( caci poti avea incredere in cineva dar sa nu existe aceasta chimie ). Apoi lucurile trebuie gadite in amanunt de la bun inceput, obiective clare ( si nu prea multe ) statate initial, cu responsabilitati clare si INTELESE de asociati.
      In ceea ce priveste capitalul exista variante : familie , prieteni sau alti --- fraieri !! - ( e gluma ! ), business-angels, fonduri de investitii, parteneriate, banci etc. Iti recomand cartea bunului meu prieten MARIUS GHENEA si care se cheama ANTREPRENORIAT sau Ghidul antreprenorului roman scoasa de Romania Business Leaders ( RBL ) , unde vei gasi multe raspunsuri pe tema antreprenoriatului.
      In ceea ce priveste transparenta administratiei locale nu stiu exact la ce te referi dar am scris mai sus ca se poate in Romania si fara spaga, daca tu faci lucurile corect.
  • doua intrebari (Joi, 17 ianuarie 2013, 7:16)

    nelu sabou [anonim]

    Care sunt primele 3 erori pe care le fac tinerii antreprenori romani?

    credeti ca managementul privat introdus la unele companii de stat va rezolva problemele cu care se confrunta?

    va multumesc
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:52)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui nelu sabou

      Salut Nelu,

      cred ca antreprenorii romani sunt tentati ( cand sunt tineri ) sa creda " ca orice zboara se mananca ". Au avut prea multe modele ( de ex la televizor ) de oameni care au reusit usor, fara prea multa munca.
      Apoi ei sunt tentati sa creada ca cel mai important este sa aiba o " idee ". Ori nicidecum idea nu este de baza ci actiunile pe care le intreprind pentru a pune in practica ceea ce gandesc. Cand iti vine o idee, poti fi sigur ca nenumarati alti oameni inaintea ta au avut-o si au si lucrat la ea. Doar ca foarte putini o implementeaza.
      Apoi daca au succes sunt tentati sa CONSUME ( sa-si ia masina, casa , sa aiba lux ) ori este necesar sa fii modest si sa agonisesti foarte mult inainte sa consumi.

      Managementul privat la companii de stat este in pricipiu o idee buna cu conditia ca cei care conduc sa aiba experienta si cei de la stat sa-i lase sa o puna in practica. Se intimpla asta la noi ? Pana acum nu prea dar sa fim optimisti. Ma uit cu interes si incredere la TAROM peste 1-2 ani vom avea raspunsul
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:45)

      Felix Patrascanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui nelu sabou

      Multi dintre ei nu reinvestesc profitul primilor ani.
      Nu-ti schimba masina personala, nu-ti schimba apartamentul de 2 camere din Drumul Taberei pana nu
      ai bani din dividende de 3 masini si 3 apartamente.
      Tine cash-flow-ul sanatos tot timpul.Restul e ...placere.

      Deleaga, deleaga, deleaga!
      Inconjoara-te de oameni destepti si da-le resposabiltati.
      Exemple negative:Edy Spedition a intrat in insolventa dupa moartea patronului si Aldis care s-a destramat tot dupa disparitia numarului 1 din companie.
      Compania trebuie sa functioneze si fara tine!
      Tu trebuie sa fii doar conectat!
  • informatii, sfaturi (Joi, 17 ianuarie 2013, 10:40)

    Adrian [anonim]

    Buna ziua,

    Daca am o idee, ceva bani pusi deoparte pentru cheltuieli initiale, insa nu ma pricep la a pune pe picioare o afacere cu cine pot vorbi? Exista un cadru in care oameni care doresc sa devina antreprenori dar le lipseste doa un impuls, un sfat, niste discutii, sa poata sa se intalneasca cu antreprenori mai vechi pentru a invata de la ei?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:01)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Adrian

      Daca ai bani si nu te pricepi la a pune pe picioare o afacere, sfatul meu este sa te angajezi la o firma din domeniul pe care il stapanesti si UNDE AI PASIUNE, pentru a invata cum sa pui pe picioare o afacere. Asta nu se face cu un sfat sau un impuls, nu este atat de simplu. Dupa ce lucrezi in domeniul tau CATIVA ANI BUNI poti invata si vedea daca intr-adevar se potriveste sa fii antreprenor sau mai bine alegi o cariera de manager.
      In ceea ce priveste implicarea antreprenorilor " vechi " ( suna cam rau ! ) exista tot felul de initiative ( una dintre ele este emisiunea Arena Leilor de la Tvr 2 dar mai sunt si multe altele ) in care antreprenorii cu experienta impartasesc ideile si cunostintele. Eu merg de multe ori la licee, facultati dar si alte tipuri de intilniri de genul Business Days sau Zilele BIZZ unde este extrem de interesant. Si mai sunt si extrem de multe carti de business exceptionale. Iti dau cateva exemple : MANAGER LA MINUT, CINE MI-A FURAT CASCAVALUL, LIDER FARA FUNCTIE, CE CONTEAZA ACUM, EXCELENTA IN AFACERI sau una in engleza care m-a entuziasmat si anume UPLIFTING SERVICE a lui Ron Kaufman. Succes !
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:49)

      Felix Patrascanu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Adrian

      Cumpara un "Ghid Practic Pentru Antreprenori", aparut la Editura "Universul Juridic"
      Ai multe sfaturi acolo care-ti vor fi de folos.

      Mai exista o multime de ONG-uri care te pot ajuta.
      Sunt o multime de tineri acolo, foarte dedicati.
  • Incubator (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:01)

    Dan Paun [anonim]

    Buna ziua,

    Sunt interesat de cat de tare ar ajuta un incubator de afaceri independent deschiderea de noi afaceri ?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:01)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dan Paun

      Sigur ca ar ajuta. Sunt astfel de exemple mai ales in straintate dar incepe si la noi
  • insolventa, executarea silita (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:15)

    nowhereman [anonim]

    1) Analizati va rog ce inseamna insolventa in Romania.
    In opinia mea se numeste bancruta frauduloasa. In practica se numeste "teapa legalizata tacit"
    Estimati pagubele comise antrepenorilor naivi de teparii profesionisti acoperiti de sistemul de aplicare a legii
    2) In opinia mea atitudinea statului si a bratului inarmat (ANAF - care va fi si inarmat pe bune in intentia guvernantilor) fata de contribuabil se defineste ca "terorism fiscal". Statul executa firmele fara mila , la termene foarte scurte , direct din toate conturile , si de multe ori dubleaza popririle fara sa-i pese de situatia firmei.
    Sumele executate de 2 sau chiar mai multe ori sunt nereturnate pina la stingerea unor datorii viitoare.
    Comentati "ajutorul" dat de stat la :
    - falimentarea firmelor
    - stimularea evaziunii fiscale
    Va multumesc,
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:10)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui nowhereman

      Iar am ajuns la STAT ! Cam putin ne uitam la NOI !
      Insolventa : sigur ca - peste tot - exista unii care abuzeaza de insolventa. Dar in principiu intrumentul insolventei este unul corect. Ma protejez o perioada de timp in fata creditorilor pentru a avea timp sa restructurez afacerea, ceea ce este inclusiv in favoarea creditorilor. Problema la noi este ca totul dureaza si este destul de complicat, probema este cand actionari care au bani pusi in alte afaceri sau in conturi persoanale intra in insolventa si pagubesc nenumarati oameni nevinovati desi ar putea aduce niste bani in afacerea care temporar nu merge bine. Si iarasi avem o problema in primul rand de mentatilitate si apoi de legislatie. Problema este cand unii intra in insolventa si deschid a doua zi o alta firma, cu acelasi nume, acelasi personal, acelasi sediu unde preiau activele ( fond comercial ) si uita de pasive. Deci ai dreptate, ceea ce se intampla la noi pe zona asta este departe de gandul corect al principiului dei insolventa ( nu mereu dar in multe cazuri ).
      Relatia cu statul este destul de complicata dar nu pot sa nu constat ca se imbunatateste. Numai ca noi nu suntem obisnuiti sa vorbim cu functionarii, sa mergem la ei, sa rezolvam problemele. Primim somatii gresite si in loc de o vizita sau telefon ne rezumam sa o dam la avocat sau sa facem o adresa, ar trebui facute in paralel. Da, statul ia repede si usor taxele si cand este de dat inapoi reactioneaza ca un elefant. Dar si aici au intervenit imbunatatiri, posibilitatea de a compensa, de a cesiona creante intre firme etc. etc. Mai e drum lung de facut pana cand statul ( toti functionarii ) sa priveasca contribuabilii ca niste clienti carora sa se ofere servicii de excelenta si nu ca pe niste borfasi. Dar si noi avem partea noastra de vina
  • pt dl Anastasiu (Joi, 17 ianuarie 2013, 11:55)

    irina mecla [anonim]

    D-le Anastasiu, cum vedeti ideea forfetarului in turism? Ati participat la intalniri cu reprezentantii Ministerului Turismului pe aceasta tema? Va reduce din evaziunea de pe acest segment de business sau mai mult va incurca lucrurile? Multumesc
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:15)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui irina mecla

      Irina,

      nu am participat pana acum la discutii cu Ministerul. Asta seara o voi vedea si voi sta la o masa cu Dna Ministru Grapini la un eveniment organizat de Camera de Comert Romano-Germana unde sunt in conducere si poate va fi putin timp sa vorbim si pe tema asta. Pentru firmele mici ( in special restaurante, pensiuni etc ) cred ca impozitul forfetar ar putea reprezenta o simplificare. Cu conditia sa fie aplicat rational si corect. Adica este important ca acele criterii care duc la calculul impozitului sa fie simple si cuantumul sa fie de suportat. Si sa aiba ca si consecinta ca nu mai trebuie contabiltiati complicate de tot felul, raportari multiple si tot felul de alte obstacole. Deci in ANUMITE DOMENII, CU ANUMITE CRITERII SI IN ANUMITE CONDITII, cred ca ar putea sa fie o solutie buna, asa cum vedem si in alte state din Europa
  • ne-motivare (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:01)

    marx [anonim]

    Am avut un PFA, ce-i drept pt foarte scurt timp si doar pentru a primi de fapt un salar (se stie ca sunt firme care practica acest lucru mai ales in cazul angajatilor cu salarii mai mari).
    Dupa aceasta experienta cu PFA-ul si dupa toate taxele care mi-au trecut prin fata ochilor, si mai ales cele care mi-au scapat ochilor (ca nici eu n-am avut un economist bun care sa ma ajute) am ajuns ulterior inchiderii PFA-ului ca nu se merita!
    Este un efort prea mare pentru ca la urma sa constati ca banii care i-ai dat de fapt nu-i ajung statului, si statul te urmareste chiar daca radiezi firma/pfa-ul.
    Uneori ma gandesc sa-mi deschid o afacere.... insa acea experienta e ca o ...trauma din trecut de care nu pot sa trec! si bineinteles, imi apare imediat in fata ochilor si imi blocheaza orice initiativa, orice antreprenoriat!
    Si sunt sigur ca totusi "Statul" are de a face prin lipsa unei proceduri mai simple in ce priveste taxele si tot aparatul administrativ.
    Credeti ca totusi lucrurile merg inspre bine in aceasta privinta?
    Eu din ce vad in ultima vreme nu prea cred in asa ceva. Mai ales ca aparatul administrativ a fost si este intretinut ...politic. Si se vede cat de mare este rezistenta la schimbare si la ...simplificare!
    Ma puteti convinge de contrariul?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:20)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui marx

      Speranta moare utlima. Orice lucru in care te bagi si pe care nu-l stapanesti iti produce o experienta neplacuta. Asa si cu PFA. Daca ai fi stiut exact ce sa faci, cum sa faci, pe cine sa delegi sa-ti faca hartiile ai fi descoperit ca are si avantaje si este un pas bun spre antreprenoriat. Daca nu ai stiut si ai avut probleme asta ti-a creat experienta negativa.
      Cu siguranta ca lucurile merg spre bine in tara asta si sunt ireversibile. NU MERG ASA DE REPEDE CUM NE-AM DORI NOI, fara doar si poate. Dar merg. Si se simplifica din ce in ce mai mult. Chiar si numai faptul ca se introduce treptat comunicarea si raportarea on-line este un semnal in directia asta. Gandeste-te ca acum numai cativa ani inca se mergea cu DISCHETA la ANAF pentru raportari. E motiv de OPTISMISM, totul depinde de NOI
  • cum va relaxati? (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:13)

    marian stratulat [anonim]

    Care e principala modalitate de relaxare pentru fiecare dintre Dv? Si mai ales, cat timp aveti pentru a va satisface micile bucurii?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:24)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui marian stratulat

      Marian, uite ma relaxsez stand de vorba cu voi din sediul Hotnews ! Nu acelasi lucru pot sa-l spun despre procesul de a gasi loc de parcare pe Calea Victoriei, m-a cam enervat acum o ora !
      Ma relaxez stand de vorba cu tinerii prin licee, la facultati, cu tineri antreprenori dar si cu colabotaorii mei gandidu-ne la viitorul si strategia companiei pe urmatorii 5 ani. Ma mai relaxez la un tenis, la un ski si tare mult ma relaxez dimineata la dus, gandidu-ma la ce am de facut toata ziua, Imi place mult sa ma relexez stand la soare vara si ma mai relaxez citind. Ai timp de orice, daca iti planifici bine acest timp.
  • Incubator din nou (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:23)

    Dan Paun [anonim]

    Acum ca am aflat ca ar fi interesant un astfel de proiect revin cu o alta intrebare.
    Sunt la un master in antreprenoriat la Utrecht si am avut ocazia sa particip la cateva seminarii tinute de cei care au aici incubatorul, de asemenea si un centru de antreprenoriat.
    Eu am in cap un proiect despre un altfel de centru dar si un incubator . Dumneavoastra ca antreprenori ati fi interesati de sustinerea unui altfel de proiect ? Am reusit sa trezesc putin interes dar as vrea sa stiu ca nu voi fi un Don Quijote .

    Cu respect,
    Dan Paun.
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:36)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dan Paun

      In primul rand cred ca trebuie sa te interesezi de astfel de proiecte, CARE DEJA EXISTA in Romania. Sprijin se poate gasi dar nu neaparat individual ci in echipa
  • Carti recomandate! (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:32)

    Georgian Marcu [anonim]

    Care ar fi din punctul dumenavoastra de vedere primele 3 carti recomandate pentru un antreprenor tinand cont si de faptul ca Romania mediul de business este atipic coparand cu tarile mai dezvoltate din care provin de obicei autorii acestor carti?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:45)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Georgian Marcu

      Am dat cateva exemple de carti mai sus dar repet cu placere :
      CE CONTEAZA ACUM
      Excelenta in afaceri
      Lider fara functie
      Cine mi-a furat cascavalul
      Uplifting Service, Ron kaufman
      Simtul urgentei
      Antreprenoriat ( Marius Ghenea ), singura carte romaneasca cunoscuta de mine despre antreprenoriat

      Principiile sunt aceleasi cand vorbim despre antreprenoriat si management, atat in Romania cat si in alte tari
  • noi impreuna (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:37)

    dorin [anonim]

    am studii medii si am demisionat de la stat de 8 luni, cu ce sa incep o afacere proprie(1500 $)?
    • r (Joi, 17 ianuarie 2013, 12:50)

      Dragos Anastasiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui dorin

      Draga Dorin,

      faptul ca iti doresti sa ai o afacere este, in sine, un lucru bun. Poti construi pe asta. Dar prima intrebare, pe care trebuie sa ti-o pui este CE STII SA FACI si de ce anume esti PASIONAT. Pasiunea si competentele stau la baza oricarei afaceri personale.
      Cu 1500 USD nu cred ca poti sa faci nici o afacere, eu cel putin nu am in cap un exemplu.
      Sfatul meu este sa te angajezi intr-o zona care corespunde competentelor tale si pasiunii si sa inveti acolo ce inseamna o afacere privata. Sa te angajezi sau sa te duci fara bani ( inteleg ca nu ai nevoie urgenta de bani daca ai demisionat acum 8 luni si supravietuiesti ). Acumuleaza experienta, acumuleaza ceva capital si dupa aceea este momentul sa te gandesti la o afacere. Succes !