Ministrul de Interne l-a imputernicit pe colonelul Viorel Dascalu sa preia atributiile generalului demis Eugen Meran/ Subofiterul care a batut un manifestant, deferit Parchetului

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 15:17 Actualitate | Esenţial


Ministrul Afacerilor Interne Radu Stroe l-a imputernicit vineri pe colonelul Viorel Dascalu sa preia conducerea Directiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucuresti, el inlocuindu-l pe fostul sef al acestei directii, generalul Eugen Meran care a fost demis, potrivit Agerpres.

Inspectorul general al Jandarmeriei Romane, Mircea Olaru a declarat sambata intr-o conferinta de presa ca ministrul Afacerilor Interne Radu Stroe a dispus cercetari interne referitoare la imprejurarile agresiunii petrecute asupra lui Ionut Sandru cu ocazia manifestatiilor care au avut loc la inceputul anului trecut, in urma verificarilor interne realizate de corpul de control al MAI si al Jandarmeriei fiind identificat subofiterul care l-a lovit pe cetatean.

"Verificarile s-au facut pe baza imaginilor video si ale rapoartelor facute de catre jandarmii prezenti la acel moment in preajma acelei persoane. Pe timpul verificarii, subofiterul si-a recunoscut fapta, acesta fiind susceptibil de savarsirea infractiunii de purtare abuziva fapt prevazut de art. 250 Cod Penal", a spus Olaru.

Potrivit acestuia, in cursul zilei de sambata materialul rezultat din verificari va fi inaintat la Parchetul Militar la care de altfel a fost depusa si plangerea de catre cel lovit, Ionut Sandru.

"In momentul in care Parchetul Militar ne va comunica ca a fost pusa in miscare actiunea penala, militarul va fi pus la dispozitie si se vor intreprinde masurile legale. Punerea la dispozitie inseamna restrictionarea accesului acestuia la toate misiunile de ordine publica din exteriorul unitatii, retragerea armamentului si munitiei, iar comandantul unitatii ii va stabili sarcini specifice acestui interval", a spus inspectorul general al Jandarmeriei Romane, colonel Mircea Olaru.

Inspectorul general al Jandarmeriei Romane a mentionat ca din cercetarile efectuate, subofiterul care l-a lovit pe Ionut Sandru nu a mai comis si alte abateri.

Referindu-se la generalul Eugen Meran, Olaru a spus ca acestuia i se reproseaza modul defectuos in care a condus operatiunile. Olaru a precizat ca Meran a fost comandantul misiunii din acea perioada.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3094 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 15:29)

    Mazeta [utilizator]

    Zicea bine cine zicea că cea mai proastă meserie...
    • +1 (3 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 23:32)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...e cea de mazeta.
  • +6 (10 voturi)    
    e bine (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 16:02)

    nash pandelica [utilizator]

    la urmatoarele iesiri in strada, pe la viktoria lui viktor, sau prin peatza kilometrului zero, jindarii vor sta cu mainile incrucisate !
    vor invata din asta.
    daca un derbedeu loveste un jindar, jindaru, ca bun crestin si rrroman, sa intoarca si obrazul celalalt !

    hai varanu !
    forza dottore !
  • +11 (15 voturi)    
    Ministru... DN1- sens unic. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 16:04)

    Cetatean-roman [utilizator]

    A stiut Presedintele Basescu de ce nu a dat mana cu un asemenea personaj...
    • +4 (4 voturi)    
      Pe ministrul asta (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 17:43)

      Laur_ [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      Poate il intreaba cineva si despre omul decedat in arestul politiei (practic omorat in bataie) http://www.apador.org/show_report_nf.php?id=231 . Sau nu se pune daca nu il injura pe Base cand a fost arestat?
    • -3 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 19:20)

      Reticentul [anonim] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      • +4 (4 voturi)    
        deci, (Duminică, 13 ianuarie 2013, 18:07)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        nu e voie, de la stroe !:)
        dar, ma rog matale, catzi jindari or luatara ketroie la scafarlie, au parasit peata dependintii(la latrina 3) in ambulantza, se pune ?!
        dar, razboinicii luminii din galeriile steaua, dinamo, petrolul, ei ce catau acolo ?

        poa' aflam de la stroe, care e pus pe dezgropat adevaru' lovirutiei cu tenbelizoru, kilometru' zero !

        fiat lux et facta est lux !
  • +7 (9 voturi)    
    Antena 3 conduce si Jandarmeria (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 16:47)

    Gryphus [utilizator]

    oameni pacaliti de Gadea si Mircea Badea au iesit in strada sa ocupe ABUZIV strada si sa se bata cu jandarmii.

    dar pe suporterii chemati de Gigi Becali sa devasteze centrul bucurestiului nu i-a identificat nimeni, pt aia nu exista interes la Antena 3
  • +3 (7 voturi)    
    dar cu el ce facem? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 17:57)

    briciu [utilizator]

    dar cu presedintele care a omorat manifestanti ce facem ??? cand va fi judecat ???
  • +8 (8 voturi)    
    militienii se intoarce (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 19:16)

    sailor [utilizator]

    mare atentie stimati spectatori,

    animalele razbunatoare se intoarce si sa vezi prigoana pe ulita,
    evident , vor cadea cei ce nu trebuie,
    sa te vad bucuresteanule cum iesi in strada si aperi jandarmeria acum ! O sa va fie dor de Boc si de ungureanu.
  • +2 (6 voturi)    
    antena3 a facut dreptate (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 20:33)

    prenume [utilizator]

    antena3 a facut dreptate. sunt curios ce-l asteapta pe doctorul calafat ca am vazut ca l-au tavalit si pe el.
    • +2 (2 voturi)    
      e ironie, sau chiar asa gindesti ? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 11:57)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui prenume

      ?
  • +1 (1 vot)    
    ministru de interne (Duminică, 13 ianuarie 2013, 19:57)

    marmarin [utilizator]

    Imi este SCARBA.