VIDEO Ministrul Radu Stroe: Seful Jandarmeriei Capitalei a fost demis; este responsabil pentru ce s-a intamplat la protestele de strada din 2012

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:40 Actualitate | Esenţial


Eugen Meran
Foto: Agerpres
Seful Jandarmeriei Capitalei, general de brigada Eugen Meran, a fost demis din functie, a anuntat vineri seara ministrul Afacerilor Interne, Radu Stroe, citat de Agerpres.

"Dl. general Meran a fost demis. Este pus la dispozitie pentru ca este responsabil pentru ceea ce s-a intamplat atunci (la protestele de strada din 2012 - n.r.). Am mai facut cativa pasi. In cursul zilei de maine lamurim si cu persoana care dadea cu bocancii ca un animal", a afirmat Radu Stroe, la plecarea de la MAI.

Joi seara, intr-o interventie telefonica la Antena 3, ministrul Afacerilor Interne a declarat ca va incepe un control administrativ pe linia MAI privind ceea ce s-a intamplat la protestele de anul trecut.

"De maine voi deschide si aceasta fila de dosar al MAI. Vreau sa o fac. Este necesar sa o fac. (...) Eu o sa merg pe linia noastra, a controlului administrativ", a spus Radu Stroe.

La sfarsitul anului trecut, seful Jandarmeriei Capitalei a fost atentionat, alaturi de un sef serviciu in cadrul aceleiasi structuri, dupa o ancheta interna ca urmare a unor sesizari venite din partea mass-media potrivit carora la parada de 1 Decembrie ar fi fost infiltrate in multime persoane suspectate ca ar fi instigat oamenii veniti sa asiste la eveniment.

Antena 3 a prezentat atunci imagini de la parada in care apareau mai multi barbati despre care postul de televiziune a sustinut ca sunt agenti "acoperiti", din "serviciile secrete", care "aveau un scop precis si anume instigarea multimii si tulburarea linistii publice".

Eugen Meran a preluat conducerea Jandarmeriei Capitalei in noiembrie 2010.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9793 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    PAM-PAM! (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:53)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    "Dreptate pana la capat!"
    • +13 (15 voturi)    
      mai mult (Vineri, 11 ianuarie 2013, 21:21)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      Pe mafiotul de Fătuloiu l-au numit șef Poliție Frontieră Oradea!
      • +10 (12 voturi)    
        ca pe vremea (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 9:22)

        icszero [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        Faza imi aminteste de vremea lui Nastase cand politistii si jandarmii trebuiau sa fie doar scuturi umane. Nu aveau voie sa intervina sau sa opreasca orice masina, ca erau dati afara. Daca era vreun politist fraier sa dea amenda cui nu trebuie atunci era dat afara. Primeau amenda doar sarmanii care culmea erau compatimiti toata ziua.

        Ce a facut Stroe mi se pare ca este inceputul. Intrebare: CIne a oprit manifestantii/ultrasii nostrii? Sa fie dati afara!
        • +7 (7 voturi)    
          ce a facut stroe (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:51)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui icszero

          a fost precedat de o campanie la baioneta, dusa de vajnicii aparatori ai democratiei in stil varanic, baietii de la latrina 3.

          menistru stroe, fost marinar si securel, a executat intocmai ordinele colonelului felix vocalescu-varanu.
          ordenu' se executa, nu se dicuta.

          varnu nu uita ca jindarii au scaltocit si nisaci viteji jurnalisti de latrina, si nu a lasat ...presa libera(!!) sa dea tot. tot ce'ar fi vrut ei si ceva in plus.

          caci, cum spunea cronicaru', e omul sub vremuri. adica, a venit vremea lor.

          aleluia !
        • +8 (8 voturi)    
          Daca imi amintesc bine (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:51)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui icszero

          inceputul l-a facut M. Dusa, cind l-a dat afara pe purtatorul de cuvint da la Jandarmerie. A spus omul ce s-a intimplat la manifestatie.
    • +9 (11 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 9:40)

      GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

    • +15 (17 voturi)    
      Bietii "revolutionari"... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 10:38)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      Le-am vazut o noua manifestatie unde cereau "drepturile promise" pentru care protestasera in iarna... In loc de banuti, vad ca li s-a oferit capul unui politist. Sfat: cand va mai oferiti pt. servicii revolutionare cereti banii inainte, ca actualii guvernanti nu respecta nici intelegirile scrise, darmite promisiuni verbale. Aia care au luat 50-100 de lei stiu pt. ce au tremurat. Si filmari pe Antena 3 canci de azi inainte!
    • -1 (1 vot)    
      Ia priviti ce fata are ??? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 17:58)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      Bine a facut Radu Stroe! Pare ca este un dur....ca sa nu zic bruta !
    • 0 (0 voturi)    
      bravo! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 11:56)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      cand vor navali in strada gloatele de pacaliti care au votat USL, jandarmii astia nu vor misca un deget, ca sa nu se expuna la represalii.
      imbecili politicieni mai avem mai, draga natie de kko!...
  • +30 (44 voturi)    
    ce duios (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:00)

    sindbad [anonim]

    abia astept sa vad ce mijloace din dotare vor folosi cand vor iesi sa urle de proprii votantii behaitori
    • +7 (13 voturi)    
      Da (Vineri, 11 ianuarie 2013, 22:31)

      Ansy [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

      Cred ca urmatorul sef la jandarmerie se va gandi de 2 ori cum intervine.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns lui Da (Duminică, 13 ianuarie 2013, 7:34)

        dippr34 [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

        Nu va da ordin sa se intervina.
  • +43 (55 voturi)    
    Interesant, au inceput epurarile (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:04)

    uluit [utilizator]

    Se mai indoieste cineva ca, actiunile lui Radu Stroe nu sunt altceva decat epurari directe?
    Bine ascunse sub "controlul administrativ", acestea ii vizeaza exact pe acei sefi, care au incercat sa mentina ordinea impotriva vandalismului si anarhiei promovate de suporterii unor galerii de fotbal, atent manipulate politic de catre cei care au preluat puterea in vara lui 2012.

    Dormiti romani, fiindca asta-i doar inceputul!
  • -21 (33 voturi)    
    Ce bine imi pare (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:06)

    Ansy [utilizator]

    La mai multi
    • +10 (14 voturi)    
      Ai grija ce-ti doresti ! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 10:11)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

      Cand vei merge pe strada pe langa o multime violenta care sparge cu pietre tot ce vede, iar jandarmii se vor uita linistiti cum iti este masina (sau vitrina magazinului tau) facuta praf, s-ar putea sa nu mai gandesti asa...

      Avea dreptate cineva, ieri, pe un site: si-a adus aminte Ponta ca acum un an se adunase lumea in Piata Universitatii, iar Stroe s-a gandit ca ultimii ministri de interne au "uitat" sa-l demita pe cel care a indraznit sa incerce sa-i opreasca de la distrugeri pe "revolutionarii" care cereau demisia "dictatorului" Basescu.
  • +46 (56 voturi)    
    Guvern (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:18)

    omidius [utilizator]

    In vremurile de glorie a lui Adrian Nastase, chiar si in comunicatele oficiale se vorbea de "Guvernul Adrian Nastase", si nu de "Guvernul Romaniei".
    Poate ca ar fi cazul sa vrobim de "Guvernul Antena 3", in loc de "Guvernul Romaniei".

    Caz 1: pe 26 noiembrie seara Mircea Badea se declara nemultumit ca repetitiile generale pentru Ziua Nationala il fac sa piarda timp in trafic. A doua zi, la ora 10, Victor Ponta cere ministrului Apararii sa nu se mai tina repetitia generala, la ora 14 apare si ordinul de ministru care i-a trimis pe militar sa faca repetitia generala pe campul de la Ghencea.

    Caz 2: joi seara a fost la Antena 3 emisiune despre Marea Revolutie din Ianuarie; vineri Ministrul il demite pe seful Jandarmeriei, fara alte investigatii, fara explicatii. Doar un sec "pentru ca este responsabil pentru ceea ce s-a intamplat atunci". Ce s-a intamplat? Jandarmeria a tinut sub control o multime in care erau si grupuri de huligani (auto-denumiti "membrii ai galeriilor de fotbal"). Normal ca unii -poate chiar nevinovati- se mai aleg si cu vanatai.
  • +30 (40 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:19)

    polonyca [anonim]

  • +35 (45 voturi)    
    de asemenea (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:27)

    AureliusM [utilizator]

    Si pentru ca n-avea basca, ca-n bancul cu iepurele. De asemenea, pentru ca acum mai multi ani, cand era la liceu tragea colegele de codite.
    E interesant de urmarit ce scuze penibile scot cei din guvern cand vor sa demita oameni din sistem pentru a-si pune rubedeniile sau "datoriile" de partid in loc.

    Cred ca nivelul de competenta al acestui ministru e un pic mai jos decat al unui muncitor calificat, daca gandeste asa.
    • -9 (23 voturi)    
      Basistii tot basisti (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 4:20)

      Ansy [utilizator] i-a raspuns lui AureliusM

      Tie ti se pare grasul asta in costum de politist competent sau cum ?
      Ai vazut imaginile cum bateau jandarmii oameni la pamant ????
      As vrea totusi sa il repuna in functie cand iesi tu in strada si apoi discutam de basca.
      • +9 (11 voturi)    
        BINE LE FACEAU! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 7:07)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

        In orice ce tara ai trecut daca ai trecut o limita, o iei!
        • +2 (2 voturi)    
          Raspuns lui Bine le-au facut. (Duminică, 13 ianuarie 2013, 7:41)

          dippr34 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

          Ca au manifestat impotriva guvernului e permis daca au autorizatie.Daca au atacat politia si au devastat magazine trebuiau potoliti.Apropo,acum cativa ani,fiul prea iubit a lui Nastase a fost prins de radar pe sos.Kiselev cu peste 140 km/ora.A ramas cu permisul suspendat?Stie cineva?Eu sunt convins ca a fost"iertat".
      • +8 (10 voturi)    
        te mai uiti si la altceva? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:24)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

        sau A3 e sursa de inspiratie? Ai vazut CRS in Franta contra LICEENILOR? ai vazut carabinierii in Italia? cand o [ceva] ataca proprietatea, masinile, ocupa drumurile nu chemi jandarmeria? Calcarea legii -chiar si in numele a [ceva]- e tot calcarea legii si se pedepseste. Ai vazut Occupy Wall-Street?
      • +9 (9 voturi)    
        Pentru Ansy (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 14:05)

        vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

        Nu te condamn ca gandesti cum gandesti. Numai ca ar trebui sa iei seama si la faptul ca daca centrul unei capitale europene este luat cu asalt de niste derbedei (cum sunt cei de la galerii), nu au autorizatie si sunt si violenti este normal ca fortele de ordine sa fie putin mai hotarate. Evident ca in invalmaseala produsa sunt si probleme, dar asta nu inseamna ca seful jandarmeriei este vinovat. Tu ai vazut cat de dur reactiona politia din Atena la manifestatii?
    • +1 (1 vot)    
      superioritatea snobilor, care nu produc ,,reziduri (Duminică, 13 ianuarie 2013, 12:21)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui AureliusM

      filozofia nu ajuta la fierbera unei verze, sau in unele meserii, un muncitor calificat cu experienta, e mai valoros decit trei ingineri.
      la discutie, jandarmul trebuia premiat, pacat ca nu e aparat de lege si superiori.
  • +16 (26 voturi)    
    dar (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:51)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de babele ceausite fara dinti si mosii ceausisti asisderea ce urlau imbecilitati ca animalele ce parere are camaradul stroe, temporar ministru?
  • +33 (41 voturi)    
    Antena 3 guverneaza Romania (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:52)

    Gryphus [utilizator]

    la Antena 3 se dau ordine cine trebuie sa fie in CCR, cine trebuie sa fie revocat din CSM, cine trebuie scos din CNA, cine trebuie blamat si pt a fi schimbat din INS, cine trebuie demis de la TVR, etc
    • +18 (24 voturi)    
      haznaua 3 (Vineri, 11 ianuarie 2013, 22:23)

      Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ai reusit sa urmaresti toate astea?... eu nu reusesc sa-i privesc mai mult de 5 minute.
      • -15 (19 voturi)    
        evident ca nu (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 1:25)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

        de asta esti asa dezinformat
        • +2 (4 voturi)    
          ESTI TU INFORMAT... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 7:08)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Retardatule!
        • +3 (3 voturi)    
          Fii-tar gradele (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 8:09)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          a dracului !Tu de acea ai ramas atat de prost ca te uiti numai la hznaua dele A-3 !
        • +3 (3 voturi)    
          mosule (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 9:31)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Dezinformarea presupune un proces activ. El cel mult ar putea sa fie neinformat. Vezi ca ti-a scapat iar porumbelul pe gura.
        • -2 (2 voturi)    
          alt orb? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:26)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          ochii pe TV5 ca sa vezi cum face politia/CRS in Franta! dupa care poti zbiera.
        • +4 (4 voturi)    
          Da si tu o fuga prin Occident mai Colonel (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 14:06)

          vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Da si tu o fuga prin Occident mai Colonel, poate asa te mai destupi la minte!
      • -3 (5 voturi)    
        nu reusesti? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 10:05)

        Buz [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

        Poi daca stai cu ochii doar pe B1 baspupincurist! Cine se aseamana se aduna.
        • +4 (8 voturi)    
          tv (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:19)

          cotora [utilizator] i-a raspuns lui Buz

          eu nu ma iut deloc la tv, informatiile le citesc de pe net si de pe agentiile de presa indepedente, antena 3 este total necredibila, iar la b1 informatiile sunt credibile, sunt verificabile
        • +5 (5 voturi)    
          si data viitoare? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:29)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Buz

          va mai interveni jandarmeria? cand se vor incaiera doua galerii, caci va ajunge ca una dintre galerii sa aiba UN SINGUR afis cu "Jos [careva]" si jandarmii vor sta pe margin?. Asta vrei? asta o sa ai. SPer doar sa nu ai ghinionul sa fii pe strada unde se vor incaiera.
  • +20 (28 voturi)    
    Sa-ti mai fie mila (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:59)

    rad_prostii [utilizator]

    de o tara ca asta si de un asemenea popor?
  • +22 (34 voturi)    
    Gadea demite seful Jandarmeriei (Vineri, 11 ianuarie 2013, 20:12)

    mircearh [utilizator]

    Deci mai nou sefii politiilor - care au IN PRIMUL RAND grija ca simplii trecatori printr-o zona de protest sa nu fie stingheriti , si PE URMA ca scandalagii sa stea locului in tzarcul desemnat - sunt demisi in urma unor colaje video produse de un oarecare trust media, trambitate de un oarecare moderator tv cu obiectivitate discutabila ( a se cauta prin balarii ).
    Sincer, as vrea cat se poate de multa transparenta in cazul acestei anchete. Nu un comunicat laconic prin care suntem anuntati ca avem alt jandarm sef, de asta data unul care nu se opune atunci cand huliganii sparg vitrine si invadeaza bulevarde.
    Felicitari inca o data pentru "reformele " USL.
    • +18 (24 voturi)    
      Nornal (Vineri, 11 ianuarie 2013, 21:24)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      Da tu n-ai inteles ca televiziunea nationala nu este TVR1 ci ANTENA 3? Doar acolo apare Ponta!
    • -5 (11 voturi)    
      "Reforemele" USL vin dupa "reformele" PDL (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 4:25)

      Ansy [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      Si pentru a avea grija in primul rand de trecatori tre sa cafteasca jandarmii toti oamenii cazuti la pamant ?
      Un basist poate avea 2 neuroni doar cand ii numara Anastase.
  • -19 (29 voturi)    
    Dreptate pana la capat si in toate domeniile ! (Vineri, 11 ianuarie 2013, 20:20)

    hahahaha [utilizator]

    Depolitizarea trebuie continuata pana la ultima scoala din ultimul catun. Cei care au asigurat baza dominatiei pedeleului in toate institutiile - directori de gradinite, scoli, spitale, deconcentrate sau cei sprijiniti de pedelisti din politie, justitie , jandarmerie , ISU si administratie trebuie sa faca un pas inapoi chiar daca au trecut dupa alegerile locale la alt partid. Asa este drept , dupa cat rau au facut acestui popor si daca nu vor de buna voie atunci sa fie maturati.
    Cred ca 80% dintre aceste persoane au trecut deja la alte partide , dar la primul semnal se vor intoarce inapoi. Sper ca USL sa curate tara de raul facut dar si de sefii pusi de pedelisti. Daca nu vor face asta vor avea de suferit de pe seama actiunilor acestei adevarate a V-a coloane.
    E adevarat ca nu toti pedelistii sunt la fel, dar au actionat impreuna.
    Cred ca nu se va publica aceasta parere , dar asta este parerea multor oameni simpli.
    • +8 (12 voturi)    
      asa va face USL (Vineri, 11 ianuarie 2013, 21:27)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui hahahaha

      Ion Iliescu presedinte!
    • +1 (9 voturi)    
      Gicule hahahaha! (Vineri, 11 ianuarie 2013, 21:46)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui hahahaha

      Deocamdata usl curata tara de oamenii simpli, cu pareri simple, care fac umbra de pomana.
    • +7 (9 voturi)    
      mda.. (Vineri, 11 ianuarie 2013, 23:32)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui hahahaha

      da' simpli rau, nu oricum...
    • 0 (0 voturi)    
      Daca USL i-a preluat... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 10:44)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui hahahaha

      .. inteleg ca totul e in regula! Eu zic ca nu e rau ca pedelistii cu dosare penale s-au mutat prin alte parti. Ramane partidul mai curatel. Continuati deci epurarea ca e benefica!
  • -8 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 11 ianuarie 2013, 21:02)

    [anonim]

    • +13 (17 voturi)    
      ba tu n-ai inteles nimic (Vineri, 11 ianuarie 2013, 23:33)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui

      Un politist onest e la fel de antipatic ca unul luat de brat cu "dusmanii " .
      In orice caz se impune degraba inlocuirea lui cu unul docil, care sa nu comenteze prea mult.
      La fel si magistratii.
    • +2 (2 voturi)    
      Abuzul capital (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 14:09)

      vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui

      "L-au ciuruit" ca a facut ordine in centrul Bucurestiului. Data viitoare sa ii lase sa protesteze pe ultrasi.
  • +23 (31 voturi)    
    Sa fie invatare de minte! (Vineri, 11 ianuarie 2013, 21:05)

    gazania [utilizator]

    La primele demonstratii jandarmii sa faca bine sa fraternizeze cu ei , sa-i hraneasca , sa le dea apa si din cand in cand caramizi la mana , sa nu se mai aplece bietii de ei . Sau mai bine spargeti voi vitrinele , sa va promoveze Stroe. Nesimtire si razbunare , dupa un an de zile!
    • +15 (19 voturi)    
      ... (Vineri, 11 ianuarie 2013, 21:54)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui gazania

      Acelasi stroie care se minuna cata golaneala este in politie. Pai daca nu stia n-are ce sa caute in fruntea ministerului, inseamna ca e pe dinafara, nu are cu ce sa imbunatateasca sistemul
  • +7 (9 voturi)    
    ??!! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 8:45)

    comentez [utilizator]

    "este responsabil pentru ceea ce s-a intamplat atunci" Nu zau, ce s-a intamplat atunci la proteste??? A stiu, revolutia a esuat, asta e marea responsabilitate a jandarmeriei.

    Fata de cat de tensionata era situatia a fost gestionata foarte bine dupa parerea mea.

    E interesant libajul domnului ministru, tipic pentru USL. Vag , lasand impresia ca lamureste lucrurile dar spunand adevarul doar pe jumatate.
  • +5 (9 voturi)    
    epurare evidenta (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 10:09)

    Cheie primara [utilizator]

    Protestele din Piaţa Universităţii au fost provocate de scandalul Raed Arafat. Si eu am fost indignat de atitudinea lui Basescu: "Cine pleaca? Ghici ghicitoarea mea?". Totusi n-am inteles legatura dintre aceasta atitudine si ocuparea pietei/protestele profesioniste cu membrii de galerii de fotbal si distrugeri. Adica daca m-a suparat Basescu trebe sa sparg vitrine?

    Jandarmii si-au facut treaba cu profesionalism. Din pacate pentru ei, efectele actiunii lor a fost de a mentine la putere opozantii politici si acum trebe sa plateasca.
  • +1 (1 vot)    
    Piata Universitatii - ziua 40 (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 10:45)

    infoInsider [utilizator]

    http://infoinsider.ro/2012/02/21/ziua-40-romanii-nu-renunta-la-speranta-mesajul-din-piata-universitatii-va-iubim-si-nu-cedam/
  • +9 (13 voturi)    
    Vopsitul asta nu a vazut cum incendiau (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 11:06)

    Gabi M [utilizator]

    aia(platiti de Felix) chioscuri,cum au smuls borduri si cum atacau pe jandarmi?Unde se afla acest incompetent actual ministru?Cum sa demiti pe un sef de jandarmi care ii aparau si pe cei din Centrul vechi?Si,da,au dreptate cei care spun ca acest Guvern nu este al Romaniei ci al lui Felix turnatorul.
    • -3 (3 voturi)    
      citeste legea (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gabi M

      vezi cum a intervenit (si ce tampenie a facut la unirea) si o sa vezi ca trebuia demis de mult.
      au fost 200-300 de protestatari violenti. nu mai mult.
      daca erau 20 000 ce faceau?!?!?! jandarmeria este INCOMPETENTA !!! ar trebui sa inteleaga toti asta.
      sper sa nu avem ocazia chiar sa fie un protest "serios" ca nustiu ce o sa se aleaga
    • -3 (3 voturi)    
      stii ce e ironic. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gabi M

      ca basescu avea mult mai mare interesu (asta daca tot vb. de teorii ale conspiratiei) ca protestele sa fie violente :)
      protestele violente impiedica noi oameni sa se alature protestului, fac protestatarii necredibili si cer interventia politiei (vezi impiedica noi oameni sa se alature protestului)
      adversarii lui base nu aveau interes sa devina protestele violente. base avea mai mult de castigat. nu zic ca asta a facut, zic pus si simplu ca , teoretic, este mai probabil.
      • +1 (1 vot)    
        Aha! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 15:57)

        Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Vasăzică habar nu ai, dar dai şi tu cu presupusu!
  • +2 (4 voturi)    
    razbunare sau.. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:14)

    cotora [utilizator]

    razbunare politica sau vrei sa-ti pui un om de al tau ?
  • -2 (2 voturi)    
    nustiu motivele reale ale demisiei, DAR (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:28)

    liviu_ [utilizator]

    asta merita demis de mult... si nu numai el.
    1 - au fost oameni arestati si batuti aiurea
    2 - au fost oameni batuti cand se aflau la pamant (in principiu daca vrei ca altii sa respecte legea trebuie sa o respecti si tu)
    3 - interventia de atunci cand au distrus niste tonete la unirea a fost DEPLORABILA !!! si in stan si bran interveneau mai inteligent

    nustiu daca astea au fost ordinele atunci sau nu, da coar putini protestatari vor sa se alature unor huligani, dar oricum ai lua-o interventiile au fost PROASTE si cineva trebuia sa plateasca... parerea mea e ca mult mai mult decat stroe asta.
  • -3 (5 voturi)    
    arunc o privire pe acest formul... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:33)

    liviu_ [utilizator]

    si ma doare ca oamenilor NU LE PASA DE LEGE !!!
    cum e posibil sa spui ca jjandarmii au intervenit corect !?!?!?
    1 - daca interveneau calumea nu trebuia sa ajunga nimeni la unirii
    2 - un om cazut la pamant NU SE BATE !!! daca era asta in puscarie ne trezeam cu un proces la strasburg de nu ne vedeam!!! jandarmeria a incalcat legea de cand se stiu. ei nu intervin cum este legal sa o faca. exces de zel se accepta cand sunt zeci de mii de protestatari violenti nu cand sunt 5 lansarmi per protestatar!
    atata timp cat noi acceptam ca institutiile statului sa incalce legea si chiar suntem fericiti ca au facut-o (pentru ca suntem basisti ca daca erau suporterii lui base in acelasi lor vroiati sa fie ars pe rug stroe) nu o sa ne ridicam din nici un punct de vedere!
    este inadmisibil sa incurajam ca o institutie a statului sa incalce legea.
    sariti va rog cu minusurile!
  • +3 (3 voturi)    
    Ar fi mai simplu (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 14:08)

    vasile78 [utilizator]

    Sa demita pe toti oamenii fostilor cu oamenii actualilor, fara sa faca tot felul de show-uri de televiziune. E evident ca se acrediteaza tot felul de subiecte false pentru a se muta atentia opiniei publice de la miscarile haotice ale guvernului Ponta.
  • +5 (5 voturi)    
    Gadea=prim ministru (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 14:11)

    vasile78 [utilizator]

    Ministri: Dana Grecu, Radu Tudor.
    Cei de la palatul Victoria sa plece acasa, cei de la Antena 3 pot conduce linistiti Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    guvernul turnatorului de rude (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 14:38)

    fosta zoezoe [utilizator]

    demite in sfarsit pe seful jandarmilor ca data trecuta a dat-o in bara (cand jandarmerie nu a anuntat numarul de protestatari dorit de organizatori si a cerut auditul....... spanacului )Pretul cred ca este mare si o sa-l plateasca curand pt ca noi,cetatenii si jandarmii am aflat ca cine loveste protestatarii (indiferent de ce si cum fac acestia) o ia.OK ,e bine de retinut.
  • +6 (6 voturi)    
    o paralela!! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 14:55)

    briciu [utilizator]

    daca asa se pune problema cu seful jandarmeriei atunci seful copiator xerox ar trebui sa-si dea demisia de 2-3 ori pe zi dupa cate gafe fac ministrii si subordonatii dar la el nu se pune ca e sprijinit tot de oameni de aceeasi competenta ca si el cu mai mult de un plagiat la activ iar obrazul lui gros de nesimtit nu roseste cand ne minte zi de zi, ceea ce spunea in opozitie a si uitat iar acum spune contrariul cred ca so fi inversat foile in xerox, de fapt minciuna si dezinformarea este legea de baza a USL !!
  • +1 (1 vot)    
    Radu Stroe si copita lui (Duminică, 13 ianuarie 2013, 0:26)

    PBuzau [utilizator]

    Cred ca domnul Radu Stroe gandeste politic.
    Din pacate, ca orice om de bine, o face cu copita.
    Intre ce-am vazut la televizor si ce ranjeste dl. Stroe tot la televizor este o diferenta ca de la cer la pamant.
    Eu am vazut derbedei atacand cu pietre trupele de jandarmi.
    Am vazut si riposta jandarmilor.
    Ce trebuiau sa faca jandarmii ?
    Sa le faca manechiura derbedeilor ?
    Bravo domnule Stroe ! Sa ne traiesti !

    Pache
  • 0 (0 voturi)    
    vidanjorilor haznalei 3 (Duminică, 13 ianuarie 2013, 7:26)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Pare ca multi dintre dvs nu au vazut la ty cum se trateaza in vest , legal protestatarii de tipul asta.Adica daca protestatarii ies din cadrul legal (locul sau ora protestului ) si mai sunt si violenti , sunt tratati democratic cu bastoane din belsug orbeste.Jandarmii nu au lovit niste trecatori care se odihneau pe caldaram......sau da haznaua 3?
  • 0 (0 voturi)    
    Au gasit pe ,,acarul Paun".......... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 18:35)

    icu [utilizator]

    Este un mod de a intimida politia. Daca voiau sa ancheteze pe adevaratii vinovati ,atunci trebuia sa ii ancheteze pe un DOGARU, GADEA,TUDOR, CIUVICA, CHIRIAC, STSTANESCU, D>GRECU,R.DUMITRESCU, STRIBLEA, etc indivizi care au instigat la proteste ,,PROSTIMEA" !!!!!!!!