Ministerul Justitiei: Nu avem intentia de a pune in discutie modificarea statutului de magistrat al procurorilor

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 8 ianuarie 2013, 19:12 Actualitate | Esenţial


Ministerul Justitiei informeaza marti ca nu are in portofoliu de lucru niciun proiect de modificare a Constitutiei si ca Ministerul Justitiei nu a avut si nici nu are intentia de a pune in discutie modificarea statutului de magistrat al procurorilor, se arata intr-un comunicat transmis presei. Judecatorul Cristi Danilet, membru al Consiliului Superior al Magistraturii, a declarat marti intr-un interviu pentru HotNews.ro ca are informatii exacte ca se pregateste modificarea statutului procurorului prin modificarea Constitutiei astfel incat acestia sa intre sub autoritatea administrativa si profesionala a ministrului Justitie.
  • Pe de alta parte, la sectiunea "masuri in domeniul legislativ" din programul de guvernare al USL exista un punct referitor la "clarificarea statutului procurorilor si rolul Ministerului Public raportate la dispozitiile constitutionale". Acesta pune in discutie un subiect sensibil: scoaterea procurorilor din randul magistratilor si trecerea lor in randul puterii executive.
Potrivit comunicatului de presa, precizarile ministerului vin "ca urmare a discutiilor generate in spatiul public de sedinta Consiliului Superior al Magistraturii din 4 ianuarie 2013".

Judecatorul Cristi Danilet, membru al Consiliului Superior al Magistraturii, a declarat marti intr-un interviu pentru HotNews.ro ca "in cadrul unor dezbateri ferite de ochii publici din Ministerul Justitiei, a Guvernului in general, exista intentia manifesta de a se modifica Constitutia pentru separarea procurorului de judecator, pentru crearea unui CSM distinct, pentru punerea procurorilor sub autoritatea administrativa si profesionala a ministrului Justitie".

Acesta sustine ca miza tensiunilor din CSM are substrat politic si ca se incearca "afectarea atributiilor CSM in vederea controlarii justitiei". Danilet mai spune ca are "informatii exacte" ca se pregateste modificarea statutului procurorilor prin modificara Constitutiei si trecerea lor in Executiv.
Ministerul Justitiei mai precizeaza in comunicatul de presa ca "responsabilitatea oricaror afirmatii contrare prezentului comunicat apartine autorilor acestora".

Comunicatul Ministerului Justitiei

Ca urmare a discutiilor generate in spatiul public de sedinta Consiliului Superior al Magistraturii din 04 ianuarie 2013, Ministerul Justitiei comunica urmatoarele:
 
1.   In portofoliul de lucru legislativ al Ministerului Justitiei nu se afla niciun un proiect de modificare a Constitutiei.
 
2.   Ministerul Justitiei nu a avut si nici nu are intentia de a pune in discutie modificarea statutului de magistrat al procurorilor.
 
3.   Responsabilitatea oricaror afirmatii contrare prezentului comunicat apartine autorilor acestora.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1799 vizualizari

  • 0 (18 voturi)    
    Stiu sigur... (Marţi, 8 ianuarie 2013, 19:38)

    taticutu [utilizator]

    Nemernicii de la Min.Justitiei,stiu sigur,din surse sigure ( vezi Danilet ),vor sa ia procurorii de sub comanda lui Basescu si sa-i puna la cheremul Monei,ca sa nu mai fie independenti de noi,ca acuma si sa nu mai asculte de TB. Asta e o mare marsavie a USL-ului,care vrea sa puna mana pe justitie,deja a pus mana pe Min.Justitiei si nu se mai satura !
    Sa-ti fie rusine Dinu Patriciu !
    • +7 (7 voturi)    
      Ministrul justitiei se amesteca in justitie (Marţi, 8 ianuarie 2013, 20:27)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Ministrul justitiei face parte din executiv si conform separatiei puterilor in stat: executiva (guvernul), legislativa (parlamentul), judecatoreasca (nu este clar cine); ar trebui ca ministerul justitiei sa nu fie sub controlul primului ministru ci o entitate de sine statatoare ca presedintele tarii sau parlamentul.
    • -4 (4 voturi)    
      Taticutule ...... (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 3:55)

      iva [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      .... vorbesti serios? Cel mai logic si mai normal lucru este ca procurorii sa treaca sub autoritatea MINISTERULUI DE JUSTITIE si nu a Monei cum spui tu. Mai cerceteaza problema si in alte tari. Ti se pare normal ca procurorii lui Base si Macovei, sub mantia asa zisei independente, sa dea buzna in casele oamenilor, indiferent cine sint acestia, in miez de noapte si cu zeci de 'mascati' dupa ei si abia dupa aceea sa caute probe pentru instrumentarea vreunui dosar 'cit mai politic cu putinta'? Ce zici de 'prezumtia de nevinovatie'? Si ar mai fi cite ceva, dar ....... As dori si eu sa vad acea justitie independenta dar nu cu Macovei, Base si altii asemenea celor doi care-si subordoneaza institutiile statului in scopul mentinerii si intaririi puterii personale. As dori sa vad ca procurorii deschid un caz in care au probe clare si convingatoare de la inceput. Nu vreau sa mai vad oameni incarcerati pentru '29 de zile' fara nici un temei legal ci doar datorita 'independentei justitiei' macoveniene. Normal ar fi ca procurorii sa 'acuze' in numelei justitiei (minister) dar cu dovezi reale, avocatii sa apere si judecatorii (singurii independenti) sa decida.
      • 0 (0 voturi)    
        Ar fi buna o descriere... (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 12:41)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui iva

        ...a ceea ce inseamna "a da buzna". Prea multi s-au obisnuit sa vorbeasca in numele oamenilor chiar cand acestia nu au nevoie.
        - Referitor la probele clare si convingatoare existente inca de la deschiderea cazului, ar fi interesant de stiut cine sa le furnizeze.
        - Pentru cercetarea in stare de arest trebuie respectate anumite proceduri; in caz ca ele nu sunt corespunzatoare, exista metode sa fie imbunatatite. Sa nu uitam ce meserie are seful guvernului, nu ar trebui sa fie greu pentru el sa corecteze tarele sistemului.
        - In privinta d-nei Macovei, contestatarii sai nu au prezentat pana acum clar motivele pentru care sa nu fie considerata independenta.
        - Trecerea procurorilor in subordinea MJ poate fi privita cu circumspectie, daca ne gandim la una din primele actiuni intreprinse de noua putere, dupa inscaunarea din 2012: acuzele dintr-un important proces au inceput sa fie retrase in momentul in care "acuzatorul" ISC a fost preluat in subordine de primul ministru.
  • +14 (16 voturi)    
    Cu minciuna in gura. (Marţi, 8 ianuarie 2013, 19:39)

    Stefan Hontz [anonim]

    Cine crede declarațiile unui minister din cabinetul Pinocchio 2 ????
    • +1 (1 vot)    
      Atentie, minister nu insemna ministru (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 9:38)

      mariluc [utilizator] i-a raspuns lui Stefan Hontz

      Este posibil ca MJ sa spuna adevarul, cuvintele sunt alese cu mare grija.

      Oricum, astfel de subiecte sensibile, nu se afla niciodata in "portofoliul de lucru", palmasii din minister afla despre ele dupa ce se publica in M Of.
      • 0 (0 voturi)    
        Deloc surprinzator (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 12:51)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui mariluc

        Urmand legile fizicii, e foarte posibil ca statutul de magistrat, fara a se pierde, sa se transforme in ceva cu totul nou.
        Putem avea, astfel, magistrati de mai multe categorii, cu drepturi diferite, in functie de interesele inculpatilor si suspectilor.
        Interpretarea personala a legilor si nuantarea propriilor declaratii, desi incriminata, este cultivata si de noua putere, incepand cu angajamentele de la Bruxelles care nu erau chiar angajamente, demiterea care produce efecte si cand este numai "morala", concedierea pentru avansare etc.
    • 0 (0 voturi)    
      pluralul imperial? (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 12:46)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Stefan Hontz

      " AVEM " !!!! noi cine?
  • -3 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 8 ianuarie 2013, 21:13)

    vitan.sandu [utilizator]

    Iata cum sar postacii fara sa stie despre ce este vorba! Pai eu chiar cred ca procurorii nu trebuie sa fie inclusi in aceiasi categorie cu judecatorii. Ce sansa mai are un acuzat intr-o cauza penala daca atat cel care il acuza cat si cel care il judeca sunt din aceiasi tagma? Adica acuzatul si aparatorul sau sunt de o parte, iar acuzatorul si judecatorul de cealalta parte. La noi si locul in sala de judecata il pune pe acuzatorul public mai sus decat acuzatul si aparatorul sau. Ia vedeti in SUA (la marele licurici) cum judecatorul trateaza cu aceiasi moneda atat pe acuzator cat si e acuzat. Dar noi nu, vrem doar sa sugem la marele licurici ni si sa facem ca el (atunci cand este bine). Su sunt, iata, unii care se cred mari destepti in a teoretiza aberatia.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu asta e baiul (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 0:03)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Ca sa ma exprim mai plastic, gandeste-te ca-l pun pe Varan sef delegat sau de onoare peste procurori, sau il insarcineaza pe Becali cu supervizarea lor, nu ca nu s-ar mai fi intamplat, actuala ministreasa a justitiei e unde e ca a trecut interviul cu jiji.
  • +6 (8 voturi)    
    Nuu...voi treceti direct la fapte , ce atita vraja (Marţi, 8 ianuarie 2013, 21:52)

    linarel [utilizator]

    acum ca s-a reintregit MAN atit ca si numar de membri cit si calitativ puteti face ce vreti numai ca iar sinteti de centura democratiei .

    La asa pihnicereasca, pardon ministru n-ai cu cine d-le niste ...
  • +4 (4 voturi)    
    Grajdeni !!! (Marţi, 8 ianuarie 2013, 22:41)

    SRA [utilizator]

    Cine o mai poate crede pe aceasta doamna ?
    Acestia din USl mint si când respira, nu uitati GRAJDENI ???
  • +3 (3 voturi)    
    o da cotita (Marţi, 8 ianuarie 2013, 23:07)

    paolalaan [utilizator]

    daca Danilet nu ar fi dezvalui asta? madam mona ar fi facut-o fti siguri !De aia Danilet era incompatibil ,ca nu a zis ca mona si a dezvaluit un plan secret al usl de a ingropa jutitia ,de-aia nu e agreat Danilet
  • +4 (4 voturi)    
    are dreptate dna ministru (Marţi, 8 ianuarie 2013, 23:35)

    Baltaretu [utilizator]

    corect exprimat: nu avem intentia, dar sigur vom face modificari pentru ca altfel ce cauta d.na ministru in circul USL pe toate liniile.Mai bine nu pleca din CSM .Acum isi fringe miinile cu numirile stupide a unor oameni care se exprima greu de nivelul unui licean.De ce atata orgoliu? Tavaleala ai vrut, tavaleala ai stimata doamna.Explicatiile d.vstra trebuiesc consemnate intr-o hotarare de partid sub semnatura ministrului de justitie.Mare nedumerire scaldata in noroiul USL
  • 0 (0 voturi)    
    procurorii nu sunt magistrati! (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 0:27)

    srpc [utilizator]

    doar in comunism s-a ajuns la aberatia asta! magistrat = judecator si atat, procurorul este un avocat al acuzarii, in orice democratie
    • +2 (2 voturi)    
      Procurorul nu este avocat privat (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 9:31)

      mariluc [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Este platit din bani publici ca sa apere interesele publice. Ti se pare ca politicienii romani au de-a face cu interesul public si, mai ales, au cunostintele si abilitatile necesare pentru a conduce corpul procurorilor?

      Uita-te in Parlament si Guvern. E plin de violatori, proxeneti, traficanti de influenta sau de alte bunuri, corupti si altii.

      Iti imaginezi numai situatia in care penalii acestia vor controla ierarhic procurorii?
    • 0 (0 voturi)    
      chiar? (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 12:49)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      dar un instructor de partid alfabetizat nu ai gasit? unul care stie sa citeasca? e greu de gasit textul Constitutiei? PS. Daca procurorul nu e magistrat cum de sunt 5 procurori in CSM [unde M inseamna Magistratura]? NB. cum bine zicea careva, fiind 5 procurori si 6 ani de CSM, este musai ca un procuror sa ajunga si presedinte la CSM. Dar abecedarul si aritmetica sunt necunoscute la USL....
    • 0 (0 voturi)    
      Deocamdata este (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 12:54)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Potrivit constitutiei, care a fost elaborata si modificata post-comunism.
      Ar fi interesanta o statistica la nivel mondial.