Administratia Prezidentiala despre taxele locale: Guvernul sa se mentina in limita declaratiilor decente si sa nu arunce vina pe altii

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 ianuarie 2013, 12:37 Actualitate | Esenţial


Administratia Prezidentiala atentioneaza Guvernul, intr-un comunicat, "sa se mentina in limita declaratiilor decente si sa nu arunce vinovatia pe terte institutii sau persoane pentru neadoptarea deciziei privind modificarea taxelor si impozitelor locale", dupa ce Executivul justificase lipsa acestui act normativ prin faptul ca "presedintele Traian Basescu nu a promulgat legea privind abilitarea Guvernului de a emite Ordonante pe perioada vacantei parlamentare decat dupa desfasurarea sedintei de Guvern".

La putin timp dupa publicarea comunicatului guvernului, Administratia Prezidentiala precizeaza, intr-un comunicat postat pe site, ca "legea privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante a fost primita de Administratia Prezidentiala in data de 24 decembrie 2012. Presedintele Romaniei, conform Articolului 77 din Constitutia Romaniei, are la dispozitie 20 de zile pentru analiza si promulgarea, respectiv, trimiterea spre reexaminare a unei legi (practic, in aceasta perioada, Departamentul Constitutional-Legislativ al Administratiei Prezidentiale a avut la dispozitie doar doua zile pentru a realiza aceasta analiza)".

In plus, precizeaza presedintia, seful statului "a promulgat legea in data de 3 ianuarie 2013, zi in care l-a si informat personal de acest lucru pe prim-ministrul Guvernului Romaniei, domnul Victor-Viorel Ponta. De altfel, Administratia Prezidentiala a comunicat public, in dimineata zilei de 4 ianuarie 2013, referitor la promulgarea legii".

Administratia Prezidentiala afirma, in acest comunicat, ca "respecta cu maxima rigurozitate procedurile si prevederile constitutionale si ca acestea nu vor fi incalcate ca urmare a unor presiuni publice create prin declaratii sau comunicate de presa".

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, i-a cerut duminica premierului Victor Ponta sa emita o ordonanta de guvern prin care sa dea posibilitatea autoritatilor locale sa nu majoreze taxele si impozitele locale afirmand ca, in caz contrar, taxele vor trebui majorate automat cu 16%.

Reamintim ca Victor Ponta si presedintele Traian Basescu au semnat, inainte de desemnarea noului premier, un "Acord de colaborare" care contine "principii si valori comune" legate de orientarea strategica a Romaniei in ceea ce priveste apartenenta la UE si NATO, dar si reguli de "conduita publica a celor doi semnatari" legate de modul de adresare si evitarea confruntarilor publice.

In acest acord, Victor Ponta si Traian Basescu se "angajeaza sa evite confruntarile publice inutile" si sa adopte un limbaj decent.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3295 vizualizari

  • -11 (17 voturi)    
    aham (Luni, 7 ianuarie 2013, 13:04)

    Mazeta [utilizator]

    Nutreț pentru cei care (încă mai) cred în războiul dintre Ponta și Băsescu.
    • +1 (3 voturi)    
      corect (Luni, 7 ianuarie 2013, 13:24)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      trebuie intretinut focul viu. pentru ""bine"" nu se pot naste eroi, pentru ca este evidenta intentia fiecaruia. macar un razboi telenovelistic sa agite spiritele
    • +8 (10 voturi)    
      nu zau? (Luni, 7 ianuarie 2013, 13:28)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dupa ce demonstreaza ca ponta minte de ingheata in absolut to ce spune tu o dai cu un pseudo-razboi, nu?
      ce va place sa minimizati tampeniile lui ponta. daca era invers mama ce comentariu despre cum e base mai bagai. acum e un mizilic ca ponta minte, o dai in alt subiect...
      • +1 (3 voturi)    
        corect, dottore e p.m. ! (Luni, 7 ianuarie 2013, 14:35)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        p.m. insemnand primul minicinos.
        adevar axiomatic.

        deci, luand in consideratie acea calitate a doctorului, din capul guvernului, se poate presupune ca, si ref. la cearta cu base, tot...p.m.
        nu ?!

        ce mai conteaza o minciuna in sus si'n jos, cand esti la guvernare ?! :)

        totusi, parca base l'a numit, desi el zicea ca nici mort nu se va lasa numit de base ! :))

        in concluzie, raspunsul a venit pronto: can' a fost indecent ? aaaa ?!

        este minciuna, indecenta ?
        doamna caterinca aburescu zis ca nu.

        discutia continua, se va rezolva, cand va iesi de la guvernare, daca a plagiat sau nu.
    • -6 (8 voturi)    
      provocari (Luni, 7 ianuarie 2013, 13:32)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tipic basiste, mai devreme era diaconescu cu mcv-ul, administratia lui basescu racaie pe spinarea propagandistilor personali si le transmite material de lucru incercand sa arate ca palatul victoria nu il lasa sa se bucure de vacantele prin vilele lui ceausescu.
  • +6 (8 voturi)    
    N-avem program de guvernare,dar avem de suspendare (Luni, 7 ianuarie 2013, 13:14)

    Finul [utilizator]

    Da, e clar! Antonescu nu mai are rabdare pana in 2014, nu-i convine ca Ponta devine tot mai neconvingator in lupta sa cu Basescu, asa ca face presiuni pe premier, incat sa-l puna pe acesta sa scoata castanele din foc. Urmeaza ca vuvuzelele sa sara la gatul presedintelui, ca a incalcat protocolul, ca-l pune pe Victoras intr-o postura proasta in fata electoratului, ce sa mai vorbim, trebuie suspendat.Iar galagia va fi facuta ca Occidentul sa fie convins ca Basescu trebuie demis.

    Cand sunt anuntate alegerile de primari si presedinti de consilii judetene? Prin februarie? Ei bine, atunci trebuie sa avem si un referendum. Ghiciti pentru ce?
  • -6 (8 voturi)    
    luna de miere (Luni, 7 ianuarie 2013, 13:28)

    evoque [utilizator]

    a coabitarii isi anunta sfarsitul.
    In rest acest comunicat este apa de ploaie.
    Uite un bla bla bla: "Administratia Prezidentiala afirma, in acest comunicat, ca "respecta cu maxima rigurozitate procedurile si prevederile constitutionale si ca acestea nu vor fi incalcate ca urmare a unor presiuni publice create prin declaratii sau comunicate de presa". In fapt tot acest comunicat nu semnifica nimic altceva decat lupta surda dintre palate.
  • -8 (10 voturi)    
    Fantastic aceste presedinte... (Luni, 7 ianuarie 2013, 13:34)

    finutza [utilizator]

    Pana acum mai putin de un an, mai ca semna in alb pentru orice hotarau guvernantii agreati de Cotroceni. Acum, citeste Constitutia aia de la piept pentru orice! Deh, batranetea, sta in pat si citeste... Si cum un roman este, probabil, prea mult el, a ales cea mai mica cartulie posibila.
    • +5 (7 voturi)    
      mai finutza (Luni, 7 ianuarie 2013, 14:39)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      te faci ca uiti ?
      pai nu ziceati voi ca aia fac ce le comanda base ?
      acum ati schimbat'o, base semna in alb ce faceau ei ?
      pai asta este o bomba de presa !:)
      adica, a fost taman invers ?! :))

      finutza, cui ?!

      ca acu', toti e cumetrii, nasi, fini, gineri, presedinti, printi, sefi de guverne si de partide.
      cumetrie mare in politichia de dumbovitza !
      • -4 (6 voturi)    
        Sa-ti traduc, cu multa... finete! (Luni, 7 ianuarie 2013, 15:33)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Asa de grabiti erau conducatorii pana prin mai 2012 sa emita tot felul de acte, ca de multe ori se dadea impresia ca hartia trimisa la Monitorul Oficial era mai intai semnata de Basescu si apoi se tiparea pe ea textul (eufemistic vorbind, fireste). Au fost cazuri, si nu putine, cand ziua era sedinta de Guvern, dupa-amiaza se anunta ca presedintele a si promulgat ce s-a hotarat, si seara era si tiparit oficial.
        Daca ai uitat... te-am ajutat sa-ti reamintesti.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu-i putem reprosa exclusiv lui Basescu... (Luni, 7 ianuarie 2013, 14:31)

    Geo6101 [utilizator]

    ...legislatia incoerenta din Romania, care se schimba de la o zi la alta sau de la o guvernare la alta, in functie de interese si culoare politica!