Ministrul Educatiei, Remus Pricopie: Unul dintre proiectele majore finantate de Guvern este cel de constructie a gradinitelor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 6 ianuarie 2013, 11:03 Actualitate | Esenţial


Unul dintre proiectele majore finantate de Executiv este acela de constructie a gradinitelor, a declarat intr-un interviu pentru Agerpres ministrul Educatiei Nationale, Remus Pricopie,adaugand ca, la finalul anului trecut, s-a facut licitatie pentru 200 de astfel de obiective.

"Unul dintre proiectele majore finantate de Guvern este acela al gradinitelor. Au fost licitate in ultimele luni ale anului 2012 un numar de 200 de gradinite noi. S-au semnat pana in momentul de fata contracte pentru 158 de gradinite restul pana la 200 fiind inca in proceduri si eu sper ca intr-un interval relativ scurt de timp, un an sau doi, aceste gradinite sa fie gata si sa le putem folosi. Atunci cand vorbim de 200 de proiecte noi unele pot fi extensii ale actualelor gradinite de doua, trei sau patru clase, altele sunt insa gradinite noi", a spus ministrul.

In ceea ce priveste o reorganizare a ministerului, Pricopie a afirmat ca noua structura impune o alta organigrama la care se lucreaza in prezent si care presupune o adaptare la noile cerinte:

"Doamna ministru Ecaterina Andronescu a facut o reorganizare a ministerului. Evident ca vom tine cont de aceasta reorganizare insa noua structura a ministerului - in care dimensiunea cercetare si invatamant superior sunt legate mult mai evident decat in vechea organizare si, de asemenea, faptul ca un numar de institute care pana la aprobarea noului Guvern nu faceau parte din structura Ministerului Educatiei Nationale in noua organizare vor face parte din aceasta structura - ne obliga sa avem o organigrama noua. Se lucreaza la ea, vom da un raspuns destul de repede, dar nu ne propunem o restructurare in totalitate a ministerului, ci o adaptare la noile cerinte, astfel incat ministerul sa fie functional. Prezenta unui ministru delegat pentru invatamant si cercetare cred ca este un lucru benefic pentru ca problemele pe cercetare sunt extrem de numeroase si aproape fiecare institut in parte poate sa prezinte un potential de dezvoltare a acestei tari sau poate sa reprezinte o problema in functie de cum reusim sa construim politici pentru aceste institute", a explicat ministrul Educatiei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2292 vizualizari

  • -9 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 6 ianuarie 2013, 11:23)

    [anonim]

    • +13 (13 voturi)    
      cladirile s-au restituit (Duminică, 6 ianuarie 2013, 17:16)

      tolok [anonim] i-a raspuns lui

      multe din cladirile unde erau acele gradinite au fost restituite fostilor proprietari, altele necesitau lucrari capitale, uneori mai scumpe decat sa construiesti de la zero.
      E foarte bine ca se construiesc gradinite publice. Este foarte greu pentru cei fara bani sa isi lase copilul undeva cat se duc la munca.
    • 0 (2 voturi)    
      solutie (Luni, 7 ianuarie 2013, 11:14)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui

      In Bucuresti ai urmatoarea problema cu gradinitele de stat. Programul de lucru la majoritatea este pana la 17:00 sau 18:00. Ori parintii au program cateodata pana la 18:00 sau 19:00 si mai fac 40 de minute pana la gradinita. Deci din start majoritatea trebuie sa caute o particulara care tine copii pana mai tarziu. In al doilea rand la stat nu-ti primesc copilul la 2 ani si putin ci vor sa fie de minim 3 ani. Daca copilul nu poarta pampers nu vad de ce sa-l duci la cresa impreuna cu cei de 1 an, ca sa nu invete nimic. Problemele nu sunt doar cladirile ci sunt cei din minister care nu sunt in stare sa vada problemele reale si sa le rezolve. Ei cred ca sunt platiti ca sa stea pe scaun si sa bea cafeaua.

      Parerea mea e ca decat sa construiasca cladiri in plus mai bine modifica programul la gradinitele de stat, si platesc gradinitelor particulare o suma(sa zicem ~500RON pe luna de copil) astfel incat parintii sa puna doar diferenta si sa-si permita si particulare. Eventual sa plateasca cei 500RON doar gradinitelor private care care au preturi decente. Adica celor care cer sa zicem maxim 1000 RON pentru programul 8:00 - 20:00 cu mancarea inclusa.
      • 0 (2 voturi)    
        nu cunoasteti foarte bine problemele din sistem (Luni, 7 ianuarie 2013, 14:41)

        Inanina [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        De acord ca programul nu satisface toate nevoile de timp si lucru al parintilor. Acest lucru se poate rezolva cu o grupa de copii supravegheati de o educatoare pana la o ora mai tarzie, dar in restul timpului cum credeti ca se poate lucra cu numarul mare de copii? Aceasta este problema mare in gradinite. Cum puteti spune sa nu se construiasca gradinite?Si cum sa dea statul unei gradinite particulare 500 lei pentru un copil, cand la o gradinita de stat , plateste doar mancarea si este mai putin de 300? De ce sa nu-i dea si acestuia care se isi desfasoara activitatea intr-o grupa de peste 30 de copii? Aceasta este doar o intrebare. NU, statul nu trebuie sa dea nimic, copiii sa si-i creasca frumos parintii, STATUL SA FACA CE TREBUIE CA SA FIE LOCURI, EDUCATOARE SI TAXE REZONABILE, SA POATA AJUNGE LA GRADINITA TOTI COPIII...
        • -1 (1 vot)    
          o fi si eficient economic sa construiesti ? (Luni, 7 ianuarie 2013, 17:45)

          jescu [utilizator] i-a raspuns lui Inanina

          Daca se face o gradinita noua in mijlocul orasului oare cat o costa ? Presupunand ca ar costa 500 de mii de euro o gradinita cu 10 clase + dormitoare, bucatarie....etc (desi nu cred ca poate costa doar 500k de euro). Sa presupunem ca ar invata 20 de copii in clasa sau 200 in toata gradinita in fiecare an. Cu cei 500 de mii de euro statul ar putea sa plateasca integral la gradinite particulare 1000RON pe luna, timp de 10 ani de zile, tot pentru 200 de copii pe an, pentru un program 08:00-20:00, fara sa aiba alte costuri suplimentare.
          Nu stiu daca a calculat cineva exact costurile suplimentare cu o gradinita de stat si dupa ce e construita. Se plateste curent, apa rece/calda, caldura iarna, educatoarele, profesor limbi straine, firma de paza, personal pentru curatenie, director, contabil, asistente medicala, psiholog, bucatarese, intretinerea cladirii, intretinerea si dotarea claselor, a dormitoarelor, dotarea bucatariei, a curtii exterioare daca are, garduri, acoperis...etc. S-ar putea ca si costurile astea se fie de cateva sute de mii de euro in 10 ani de zile. Concluzia e ca obtii acelasi lucru la o calitate mai proasta si la pret mai mare.
  • -12 (18 voturi)    
    hmm... (Duminică, 6 ianuarie 2013, 11:49)

    ..13 [utilizator]

    Prevede ministrul educatiei o crestere a natalitatii si a bunastarii in imediat urmatoarea perioada ca FIX de extinderi sau NOI gradinite este nevoie!

    Mare este gradina cu flori a guvernului Ponta2!

    Astept cu si mai mare interes vizita FMI!!!
    O sa aiba aceeia uficient par in cap sa si-l smulga cand o sa ayda aberatii guvernului Ponta2?Nu cred...

    Mult succces in construirea bugetului pe 2013!
  • -3 (9 voturi)    
    Iata usl UL ponta & antonescu (Duminică, 6 ianuarie 2013, 14:57)

    SRA [utilizator]

    Chiar trebuie crezut acest baietel.
    Ce inseamna cel mai mare proiect, GRADINITELE, apartine ministerului ?

    Cum acceptati sa fiti mintiti, acest proiecta apartine impozitului pe care fiecare Roman il plateste.

    Acest USL este mai rau decât MAFIA, MINTE si va spune ca este alaturi de NATIUNE, mai RAU ca FASCISMUL !!!

    Ce inseamna o gradinita sau 10 intr-un oras, o bagadela.

    Dupa razboi ELVETIA a trebuit imediat sa construiasca scoli, a facut-o fara mari eforturi, scoli baracamente care sunt si azi si sunt ameliorate.

    Asemenea scoli sunt valabile in situati de urgenta!

    Costa mai putin, rezolva problema si demonstreaza vointa politica de imediat fara multa propaganda.

    Unde este MINCIUNA este si multa PROPAGANDA, iata ce reprezinta USL ul ponta & antonescu !!!
    • -2 (2 voturi)    
      Iata (Duminică, 6 ianuarie 2013, 17:47)

      SRA [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Iata cum se rezolva intr-o saptamâna problema de scoli, gradinite etc.

      http://www.containex.fr/FR/esembles-de-bungalows.aspx.

      dar pentru aceasta trebuie sa dispui de minte si educatie politica
  • 0 (4 voturi)    
    Alt Guvern, aceleasi promisiuni (Duminică, 6 ianuarie 2013, 16:21)

    jetta [utilizator]

    .
  • -2 (8 voturi)    
    Salutam constructorii invatamantului! (Duminică, 6 ianuarie 2013, 16:34)

    Marigold [utilizator]

    Din nou se construieste ceva, gradinite, organigrame, "politici pentru institute"... dar un proiect pentru remedierea problemelor cu care se confrunta invatamantul, cu obiective clare si termene precise de realizare...exista, cumva? "Discutia" online cu cititorii hotnews a fost utila sau nu? Sau ministerul ia acum o pauza pentru constructii ce nu sufera amanare...?
    • +14 (14 voturi)    
      da, trebuie crescute si salariile de mizerie (Duminică, 6 ianuarie 2013, 17:17)

      tolok [anonim] i-a raspuns lui Marigold

      daca la gradinite salariile educatoare vor fi mai mici decat ale gunoierilor sau ale soferilor de ratb, nu va asteptati sa se angajeze personal de calitate.
    • 0 (0 voturi)    
      Dece nu asa in asteptarea fondurilor de jefuit (Duminică, 6 ianuarie 2013, 17:56)

      SRA [utilizator] i-a raspuns lui Marigold

      Iata exemplul cel mai evident

      http://www.containex.fr/fr/secteur-communal.aspx
  • +5 (5 voturi)    
    nu ne mai amenintati mai (Duminică, 6 ianuarie 2013, 16:44)

    visio [utilizator]

    ati mai promis voi ca fiecare roman va avea casa lui, masina lui, etc....
  • +1 (1 vot)