Asociatia Magistratilor din Romania nu este de acord cu alegerea unui procuror in functia de presedinte al CSM

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 19:10 Actualitate | Esenţial


Asociatia Magistratilor din Romania (AMR) nu este de acord cu alegerea unui procuror in functia de presedinte al Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) si a decis convocarea, miercurea viitoare, a Consiliului Director in vederea discutarii acestei probleme, se arata intr-un comunicat al AMR citata de Agerpres. In sedinta de vineri a plenului CSM, Oana Schmidt-Haineala a fost aleasa presedinte, devenind primul procuror care ocupa functia de presedinte al Consiliului.

Potrivit comunicatului dat presei, "Asociatia Magistratilor din Romania considera un lucru nefiresc si nelalocul lui alegerea in functia de presedinte al organismului care garanteaza independenta justitiei a unui procuror a carui activitate este supusa controlului ierarhic si care functioneaza sub autoritatea ministrului justitiei. Controlul ierarhic exercitabil conform Constitutiei asupra unei persoane care conduce o institutie reprezinta o forma de control asupra institutiei insesi".

AMR considera ca, dincolo de interdictii legale exprese, interpretarea sistematica si teleologica a Constitutiei si a legii de organizare a CSM "duce fara putinta de tagada" la concluzia ca, in calitate de garant al independentei justitiei, Consiliul Superior al Magistraturii poate fi condus doar de un presedinte judecator, se mai arata in comunicat.

In urma alegerilor de vineri din cadrul CSM, Asociatia Magistratilor din Romania a decis convocarea Consiliului Director pentru data de miercuri, 9 ianuarie, pentru a dispune, dupa consultarea prealabila a magistratilor din Romania, "cu privire la demersurile necesare pentru respectarea legalitatii, respectiv a traditiei si cutumei institutionale create in relativ scurta perioada de timp in care Consiliul Superior al Magistraturii a functionat in actuala forma".

Oana Schmidt-Haineala a fost aleasa vineri presedinte a Consiliului Superior al Magistraturii, cu 10 voturi "pentru" si 8 voturi "impotriva", devenind primul procuror care ocupa functia de presedinte al Consiliului.

Haineala a fost aleasa membru in CSM in noiembrie 2010. Procurorul Oana Andreea Schmidt-Haineala a candidat din partea Parchetului de pe langa Tribunalul Brasov.

In ianuarie 2012, Haineala a candidat in tandem cu judecatoarea Alina Ghica pentru conducerea CSM. Atunci, Alina Ghica a fost aleasa presedinte, iar Haineala a fost aleasa vicepresedinte.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5067 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    cu alte cuvinte.. (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 19:36)

    pehash [utilizator]

    judecatorii sunt mai magistrati decat procurorii? :)

    AMR, un ong opac si dubios... cati membri are? cine il conduce? informatii greu de gasit pe site-ul lor.
    • +26 (34 voturi)    
      Pivniceru este presedinta acestui AMR! (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 21:19)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Deci, cand nu-i convine ceva lui Ponta, Cacarau sau mai ales lui Felix, Pivniceru si madam Costiniu, sotie de judecator penal, dau comunicate din partea acestei institutii...
    • +2 (2 voturi)    
      Pivniceru contra Pivniceru (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 22:31)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      e culmea penibilului, conform comunicatului AMR USL ministrul Pivniceru e nemultumit ca seful CSM e sub autoritatea ministrului Pivniceru.
    • +4 (4 voturi)    
      Mona, lasa-n pace CSM (Duminică, 6 ianuarie 2013, 11:49)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      si respecta independenta justitiei! Cand vrei sa-l barfesti te duci matale la madam Costiniu acasa la o cafea; evident, daca te mai duce junele Nastase cu taxiu' familiei...
  • +2 (2 voturi)    
    AMR face gargara fara rost. (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 19:55)

    vever [utilizator]

    Haineala a fost aleasa presedinte si de catre judecatori.Trebuia AMR sa-si spuna punctul de vedere atunci cand au vazut ca Haineala candideaza.
    AMR cred ca au fost sunati de Plagiator si Muoana,si fac si ei putin zgomot sa nu zica lumea ca nu exista aceasta institutie,dar cred ca in sinea lor sunt multumiti ca Haineala este presedinte. (:-)))))))
  • +21 (29 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 19:55)

    barbu007 [utilizator]

    scrie, cumva, in legea de infiintare si functionare a CSM sau in alte regulamente interne ca un procuror nu are voie sa fie ales presedinte?
    daca e sub influenta / autoritatea ministrului justitiei, de ce se opun acestei alegeri tocmai cei din "grupul pivniceru"?!
    ASTEPTAM RASPUNS DIN PARTEA AMR. al carei presedinte a fost chiar madam pivniceru! acum, tot ea se teme de subordonarea pe care ar exercita-o asupra doamnei haineala?!?
    • -3 (3 voturi)    
      Nu trebuie sa scrie undeva (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 21:47)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

      CSM are autoritate judecatoreasca in anumite domenii, legate mai ales de conducerea magistraturii in Romania. Ori, daca judeca fapte ale magistratilor, deci se comporta ca o instanta judecatoreasca, e de la sine inteles ca un asemenea complet de judecata nu poate fi condus decat de un judecator.
      Asa e logic! Daca exista altfel de reglementari... nu stiu...
  • +24 (32 voturi)    
    AMR e condusa de Pivniceru ! (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 20:00)

    Gryphus [utilizator]

    Mona Pivniceru a fost presedintele AMR intre 2008 si 2011, o asociatie care tot timpul a criticat DNA-ul in timp ce UE si SUA laudau activitatea procurorilor condusi de Morar.

    dar AMR e doar una din multe alte asociatii ale magistratilor din romania si nu reprezinta parerea tuturor magistratilor.

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12965228-cine-este-mona-pivniceru-propunerea-lui-victor-ponta-pentru-functia-ministru-justitiei.htm
  • +25 (31 voturi)    
    ...doamnilor judecatori le pute... (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 20:02)

    timp tamp [utilizator]

    mafia condusa de infractoarea V. Costinu nu suporta sa fie contolata de cineva curat si tinar.
    Spera sa-sisalveze sotul de la puscarie...
  • +24 (30 voturi)    
    un alt fel de a spune (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 20:20)

    snowflake [utilizator]

    AMR este asociatia infiintata de Mona Pivniceru. Prin urmare atinci cand AMR ne anunta ce nu este de acord cunumirea uni procuror in fruntea CSM de fapt ne spune Mona Pivniceru ca nu este de acord cu persoana care a fost numita presedintele CSM. Mona incearca sa mai joace cartea independentei dupa ce sa inregimentat politic.
  • +23 (31 voturi)    
    ce mai freamat ce mai zbucium (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 20:24)

    torna_fratre [utilizator]

    Asta-i reactia de intimidare a lui Voiculescu cu a lui satra de la AMR.
    Alegerea de la CSM a fost transparenta,legala,cu cvorum,in prezenta lui Pivniceru.
    Gargara de acum este doar isteria lui Voiculescu la clinchetul de catuse .
    2013 are si un 13,in coada, care mai poarta si ghinion pentru unii.
    • +3 (3 voturi)    
      si ironia este (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 21:53)

      Gg65 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      ca doamna a fost votata de 10 persoane, nu le-a convenit unora si au votat daca sa mai voteze.Si atunci au confirmat-o 11!
      Pare-se ca sunt unii in justitie care chiar vor sa fie independenti, si asta e mare lucru!
      Felix, nici nu stii , senator sa-ncepi sa fii?....
    • +2 (2 voturi)    
      Dar se pune intrebarea........ (Duminică, 6 ianuarie 2013, 7:02)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      La votul presedintelui acestui for Magistratii nu erau si ei prezenti? de unde a obtinut cele 10 voturi doamna Oana Schmidt-Hainala ? Oare au venit din piata de vechituri niste indivizi si le-a pus cu forta magistratilor in gat pe Haineala ?
  • +18 (26 voturi)    
    rock (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 20:25)

    TLiviu [utilizator]

    nu degeaba se sopteste ce se sopteste despre AMR si conexiunile cu tumoarea politici romanesti.Ce urmeaza ?Destructurarea CSM.Devine CSM ul anexa a AMRului?-
  • +4 (4 voturi)    
    Puscariabilii si Justitiabilii (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 21:21)

    SRA [utilizator]

    Interesant, justitiabilii si puscariabilii devin consilierii lui PONTA.

    Dupa CEPOI, FRUNDA un alt consilier a lui PONTA.

    Lista de consilieri va fi lunga, le-a promis ca vor fi protejati
  • +3 (3 voturi)    
    Ar fi trebuit (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 21:48)

    Gg65 [utilizator]

    sa fie interzis sa candideze un procuror inca de la inceput. Sa se stabileasca clar cine are voie sa candideze si cine nu.
    Acum , daca i s-a permis candidatura si a fost votata, dupa vot, nu ne convine ca nu a a iesit cine trebuie si facem scandal?
    Asta e ca la referendum, ba suntem 20 milioane ba suntem 7,5 sa iasa 100%.
    Candidatura a fost legala, la revedere, ce tot bateti campii?!
    Pare-sa ca sub guvernarea usl incepe sa devina o obisnuinta schimbarea regulilor in cursul jocului, sau, mai rau, dupa terminarea lui.
  • +3 (3 voturi)    
    Aha!!!! (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 21:59)

    Ronin [utilizator]

    Carevasazica lu` Pivnisieru nu-i convine situatia! D`aia nu mai pot io`!!!! Nici Asociatia de Locatari din blocu` meu nu a fost de acord cu numirea in functia de prim ministru a unui plagiator ordinar dovedit si ultra santajabil da` n-am avut ce face: astea-s regulile democratiei...juma` plus unu`.... Nu a inceput bine anu` si atacurile asupra justitiei au revenit!!!!! In ritmu` asta, in curand vom avea din nou nevoie de vize ca sa calatorim in UE......
  • +4 (4 voturi)    
    si inca un lucru : (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 22:07)

    Gg65 [utilizator]

    Daca AMR nu e de acord, ce?
    Se opreste Pamantul, vine cutremurul ?Probabil tot Basescu e vinovat si de asta!
    Nici eu nu sunt de acord cu multe lucruri care se intampla in minunata noastra societate, si cui ii pasa?
    Stiu doar sa faca mult circ.
    Pare-se ca painea o pastreaza doar pentru ei, marii guvernati majoritari!
  • +3 (3 voturi)    
    Asociatia "Mona Chimnishieru"... (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 22:39)

    Cucucveaua [utilizator]

    .... sau Asociatia Magistratilor Corupti din Romania... se opune unor alegeri transparente, corecte si bazate pe competenta profesionala.
    dinsa nu stii sa vorghiasca romanieshtii coriect, dar stii sa faca jocurile coruptilor si puscariabililor... acum se vede limpede gradul de coruptie al majoritatii magistratilor.
    curind vor aparea niscaiva surprize daca vor fi verificate conturile madamei pivniceru'...dupa indeplinirea datoriei fat de Felix...
    fi atenta madam, ca nu cumva sa ajungi intr-un loc sinonim cu numele pe care-l porti... ca de fapt acolo ti-e locul...
  • +3 (3 voturi)    
    nu este de mirare (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 23:03)

    cotora [utilizator]

    nu este de mirare aceasta reactie, avand in vedere ca fostul sef si actualul sef al judecatorilor, sunt respectiv pivniceru si costinu, ambele personaje au fost impotriva reformarii justitiei si prieteni cu lumea inalta a infractorilor si a coruptilor
  • +3 (3 voturi)    
    aiurea (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 23:26)

    pragmatism [utilizator]

    Ce conteaza ca este procuror??? ... atata timp cat legea de functionare a CSM prevede ca presedintele poate fi ales din randul judectaorilor sau din randul procurorilor!!! Isteria lu' madam Costiniu(sotia fostului judecator de la ICCJ condamnat in dosarul lui Catalin Voicu) ... presedinta de onoare( a se citi "oroare') a AMR ... este "frectie la picior de lemn" ... spre disperarea Varanului!!
  • +3 (3 voturi)    
    mai sa fie. (Duminică, 6 ianuarie 2013, 0:11)

    marmarin [utilizator]

    Daca nu este o lege care sa interzica procurorilor sa fie alesi in functia de presedinte al CSM care-i problema madam pivniceru? Cred ca problema ta este dosarul lui felix . Chiar crezi ca suntem prosti si nu stim ca AMR este format din tine, voicu catalin, familia costiniu si alti infractori care se dau justitiari?
  • +2 (2 voturi)    
    Procurorii.... (Duminică, 6 ianuarie 2013, 9:13)

    SoulRider [utilizator]

    ....sunt viitorul natiunii! Avem unul ca PM, unul ca presedinte CSM si in curand vom avea cate unul la capataiul fiecarui infractor din aceasta tara care se ascunde la adapostul imunitatilor de tot felul....:)
  • +3 (3 voturi)    
    AMR (Duminică, 6 ianuarie 2013, 10:48)

    ty [utilizator]

    " Asociaţia Magistraţilor din România consideră un lucru nefiresc şi nelalocul lui alegerea în funcţia de preşedinte al organismului care garantează independenţa justiţiei a unui procuror a cărui activitate este supusă controlului ierarhic şi care funcţionează sub autoritatea ministrului justiţiei. Controlulul ierarhic exercitabil conform Constituţiei asupra unei persoane care conduce o instituţie reprezintă o formă de control asupra instituţiei înseşi."
    Conform celor sustinute de magistrati nu este la fel de nefiresc ca procurorii sa faca parte din CSM? Eventual hai sa desfintam CSM-ul si sa preia atributiile lui AMR-ul. Asta sa le fie obiectivul?
  • +3 (3 voturi)    
    Deh (Duminică, 6 ianuarie 2013, 10:57)

    Ana Armanca [utilizator]

    Dar nu este asta discriminare, un judecător poate fi ales preşedinte CSM, dar un procuror să nu poată fi ales?! Şi apoi, ce ne interesează pe noi, să fie judecătorul care n-a făcut nimic în activitatea lui, sau să vedem un cv demn de luat în seamă?
    AMR, te faci de cacao cu astfel de panseuri...
    • +2 (2 voturi)    
      Recomandare (Duminică, 6 ianuarie 2013, 19:23)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca

      Intra pe http://www.asociatia-magistratilor.ro sa vezi o capodopera. Se numeste: Scrisoare deschisa adresata doamnei prof. univ. dr. M. M. Pivniceru ,Ministrul Justitiei.
      Exista si http://asociatiavictimelormagistratilor.blogspot.ro/
  • +2 (2 voturi)    
    Aservitii (Duminică, 6 ianuarie 2013, 19:29)

    DHondt [utilizator]

    Ce reprezinta o asociatie profesionala in treburile unui stat?Primesc la timp salariile de stat?Vor si alte salarii??Sa le plateasca obedienta ,partidele care ii sponsorizeaza.