Dan Voiculescu pe blog: Ma astept ca si in dosarul ICA, in care fara nicio proba sunt acuzat ca am exercitat influente "telepatice", sa se gaseasca magistrati sensibili la eventuale dorinte ale presedintelui numit

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:03 Actualitate | Esenţial


Dan Voiculescu
Foto: Agerpres
Presedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, scrie vineri, pe blogul sau, ca este "De acord cu Traian Basescu, sunt magistrati <predispusi la a apleca urechea la influenta politica!> si care nu respecta esenta justitiei independente: <nicio decizie fara probe obiective!>". Omul de afaceri comenteaza astfel afirmatiile facute de seful statului in sedinta de vineri a CSM, in care Traian Basescu a vorbit inclusiv despre independenta justitiei fata de politic si despre "unele trusturi media interesate de discreditarea unor institutii."

Dan Voiculescu scrie, pe blog, ca "Astazi, aflat intamplator la CSM exact in ziua in care aceasta institutie isi alege noua conducere, Traian Basescu a facut, printre grave atacuri la adresa presei independente, si urmatoarea declaratie:  <Am vazut situatii de magistrati – judecatori si procurori – care, fara sa le-o ceara nimeni, au fost predispusi la a apleca urechea la influenta politica!>. Domnul Basescu are dreptate. Au fost numeroase cazuri in care deciziile magistratilor s-au dovedit vulnerabile la influenta politica. Spre exemplu, domnul judecator Emanuel Albu, de la Inalta Curte, a decis ca o comunicare comerciala adresata directorului intreprinderii de comert exterior poate fi considerat un temei suficient pentru emiterea unui verdict de colaborare cu securitatea (in conditiile in  care orice alte acuzatii au fost respinse de toate instantele de judecata)! Intamplator, domnul Albu a fost coleg de partid si de guvern chiar cu domnul Basescu. Oare, in acest caz, magistratul <a aplecat urechea la influenta politica>? Pentru mine este destul de clar ca, macar de data aceasta, Traian Basescu vorbeste in cunostinta de cauza."

Dan Voiculescu face referire si la dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare, in care este judecat pentru presupuse fapte de coruptie: "Sunt, se pare, si alti magistrati <predispusi la a apleca urechea la influenta politica> in cazuri in care, desi nu exista probe, se exercita o presiune, implicita sau explicita, pentru un verdict intr-un sens dorit, de exemplu, de presedintele numit Traian Basescu. Ma astept, de altfel, ca si in dosarul ICA, in care, fara nicio proba, sunt acuzat ca am exercitat influente <telepatice>, sa se gaseasca si magistrati sensibili la eventuale dorinte ale domnului presedinte numit."

"Evident, aceste cazuri nu sunt singulare. De aceea, consider ca independenta integrala a justitiei fata de politica, fata de orice forma de tensiune sau presiune exterioara si, nu in ultimul rand, fata de presedintele numit Traian Basescu, reprezinta o prioritate absoluta pentru Romania. Sper, desi am mari rezerve, ca, macar din anul 2013, toti magistratii vor judeca fiecare dosar cu obiectivitate si corectitudine, conform prevederilor legii si realitatii obiective sustinute de probe, nu de sugestii politice sau de alta natura", continua Dan Voiculescu.

"Niciun verdict fara probe obiective, aceasta este esenta justitiei independente", isi incheie presedintele fondator al PC postarea pe blog.


  • Cazul Voiculescu, o premiera juridica in Romania
Dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare, in care Dan Voiculescu este judecat pentru spalare de bani si trafic de influenta, a fost retrimis, pe 20 decembrie, de catre Tribunalul Bucuresti Inaltei Culti de Casatie si Justitie. Dan Voiculescu a redevenit senator dupa alegerile din 9 decembrie, ceea ce inseamna ca instanta competenta pentru a judecat acest dosar a redevenit Inalta Curte. Avocatii sai au sustinut insa ca, din moment ce nu a depus juramantul, Dan Voiculescu nu a dobandit oficial calitatea de senator, prin urmare dosarul trebuie judecat mai departe la Tribunal. Acest caz este fara precedent in justitia romaneasca. (Citeste aici o analiza a lui Dan Tapalaga pe acest subiect).


  • Odiseea dosarului privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare, in care Dan Voiculescu este judecat pentru fapte de coruptie

Dosarul privind presupuse fapte de coruptie in legatura cu privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare, in care Dan Voiculescu este judecat alaturi de Gheorghe Mencinicopschi si de alte 11 persoane, a fost retrimis instantei supreme. Procesul privind privatizarea ICA s-a judecat din luna iulie la Tribunalul Bucuresti, dupa ce pe 29 iunie anul trecut instanta suprema a admis cererea lui Dan Voiculescu de declinare a cauzei, in conditiile in care acesta si-a depus atunci demisia din functia de senator, incepand cu data de 25 iunie.

La inceputul lunii decembrie 2008, presedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, a fost trimis in judecata, alaturi de alte 12 persoane, in dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare. Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie sustin ca privatizarea frauduloasa a ICA ar fi fost facuta in folosul lui Dan Voiculescu, fiind realizata prin subevaluarea bunurilor institutului cu peste 7,7 milioane de euro.

Dan Voiculescu, actionar majoritar al SC Grupul Industrial Voiculescu si Compania (Grivco) SA Bucuresti, membru al Adunarii Generale a Actionarilor (AGA) si al Consiliului de Administratie (CA) al Institutului de Chimie Alimentara, membru al AGA si director general al SC Bioprod SA Bucuresti, este acuzat de "folosire, de catre o persoana care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, a influentei si autoritatii date de aceasta calitate in scopul de a obtine, pentru sine sau pentru altul, bani, bunuri, sau alte foloase necuvenite si spalare de bani, ambele in forma continuata".

Potrivit procurorilor, prejudiciul produs in urma acestei privatizari se ridica la peste 60 de milioane de euro.

Alaturi de Voiculescu, procurorii DNA i-au trimis in judecata si pe Corneliu Popa, Catalin Sandu Jean, Gheorghe Mencinicopschi, Sorin Pantis, Vlad Nicolae Savulescu, Marian Gheorghe Domnisoru, Gheorghe Sin, Constantin Baciu, Alexandru Petre, Marinescu Grigore, Vica Ene si Flavius Adrian Pop. Toti acestia sunt acuzati de complicitate la stabilirea, cu intentie, a unei valori diminuate fata de cea reala a bunurilor apartinand agentilor economici la care statul este actionar, comisa in actiunea de privatizare in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, in forma continuata.

Gheorghe Mencinicopschi a fost membru al PC, director general si membru al AGA si, ulterior, al CA al ICA SA Bucuresti. El este acuzat si de abuz in serviciu contra intereselor publice, precum si de fals in inscrisuri sub semnatura privata.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3240 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    domnu Felix (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:09)

    mircearh [utilizator]

    cand cresteti si dvs o pereche de 00 sa infruntati Justitia ca un barbat si lider cum va pretindeti si cum ati fost ales de niste oameni ( multi, care nici macar nu se pot plange ca n-au avut alternative ) ?
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Luni, 7 ianuarie 2013, 12:47)

      GabrielMihai [anonim] i-a raspuns lui mircearh

      te-ai uitat la prea multe filme, mai lasa comediile ...
  • +18 (20 voturi)    
    check in (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:11)

    MD1 [anonim]

    postarea pe blog a fost facuta de la Jilava?
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 13:43)

      GabrielMihai [anonim] i-a raspuns lui MD1

      si cum ai ajuns tu la concluzia asta?
  • +26 (28 voturi)    
    sper (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:11)

    was [utilizator]

    Vai, ce m-as amuza daca acest varan, care nu poate sa depuna juramantul pentru a devenii senator cu acte in regula, pe parcursul asa ziselor investigatii medicale ar primii vestea ca "Game over".
    • 0 (0 voturi)    
      Voiculescu stie (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 12:55)

      Goriot [utilizator] i-a raspuns lui was

      ce influenta au cuvintele lui basecu in lumea justitiei.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 7 ianuarie 2013, 9:40)

        GabrielMihai [anonim] i-a raspuns lui Goriot

        momentan au destula influenta, dar piratului o sa i se taie macaroana ... in scurt timp
    • 0 (0 voturi)    
      voiculescu vrea justitie depolitizata (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 15:57)

      soldepace [utilizator] i-a raspuns lui was

      exact ca si traian basescu
  • +24 (24 voturi)    
    ************ (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:13)

    Cataleya [utilizator]

    Domnule Voiculescu - Felix - Varanul turnator....
    Bleah!
    Stim cu totii ca sunteti intruchiparea onestitatii si a patriotismului romanesc!
    Dar, pana una alta, daca tot aveti vreme sa scrieti articole pe blog si sa dati declaratii...nu s-ar putea sa va faceti timp, cateva minute, sa depuneti juramantul de Senator?
    Ca doar pt asta ati fost ales de poporul roman!!???
    Sau nu?
  • +16 (16 voturi)    
    cand miauna felix ? (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:15)

    un domn [utilizator]

    cand ii aud urechile zanganit de catuse !!!!..a pierdut influenta cu aeroportul...antenele sunt pe spongi..canci publicitate pe banii statului...cred ca slujbashii lui felix il abandoneza in curand...lost cat scream death...
  • +27 (27 voturi)    
    Presedintele "numit" (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:17)

    Gigell [utilizator]

    Nu tarartura. Presedintele este cel ales. Numite sunt vuvuzelele de la latrina TV si toti politrucii care te apara.
    • +2 (2 voturi)    
      da si tu o binecuvantare (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigell

      ca un "like" uite acilea...http://www.petitieonline.ro/petitie/02529049
  • +21 (21 voturi)    
    Felix a iesit din convalescenta? (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:21)

    Gryphus [utilizator]

    cand Felix a auzit zdranganit de catuse s-a imbolnavit subit iar acum se pare ca a iesit de la terapia intensiva si a inceput sa scrie, in curand va putea chiar sa vorbeasca.

    intrebare: un om grav bolnav, ca Felix, poate fi senator?
  • +20 (20 voturi)    
    Mai Voiculescule? (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:31)

    Electorul [utilizator]

    Esti senator sau nu? Esti turnator sau nu. Nici tu nu stii ce esti. De ce ceri la altii sa fie corecti cand tu nu esti?
  • +17 (17 voturi)    
    Un om compromis (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:32)

    ZaR [utilizator]

    Dupa mine, domnul asta trebuie mai intai sa prezinte opinie publice cum a colaborat cu Securitatea si cum si-a facut averea pe timpul lui Ceausescu si apoi poate sa se refere la altceva....

    Pe de alta parte ma intreb, cat de prosti trebuie sa fie romanii daca l-au ales in aceste conditii ca senator??? Sa te ma intrebi de ce le merge asa de prost???
    • +8 (8 voturi)    
      pardon..formularea domn este compromisa (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ZaR

      el felix este un Mare Tovarash...nu poate fi numit Domn
  • +9 (9 voturi)    
    Daca stai sa numeri... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:38)

    mariage [utilizator]

    Toate persoanele implicate in fraudarea economiei abia atunci ne dam seama de ce USL a obtinut o asa victorie zdrobitoare, hotii s-au prezentat toti la urne.
    • 0 (0 voturi)    
      sigur (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 13:44)

      GabrielMihai [anonim] i-a raspuns lui mariage

      si cum ai tu informatiile astea?
  • +8 (8 voturi)    
    Am rabdare! (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:41)

    TontonMacoute [anonim]

    Eu am rabdare, mai devreme sau mai tarziu vom scapa de "cancerul" politicii si mediei romanesti. Degeaba te zbati varane tot nu vei scapa!
  • +14 (14 voturi)    
    PRESEDINTE ALES DE ROMANII CU CREIER (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:54)

    zambilus [utilizator]

    Presedintele a fost ales, nu a fost numit de nimeni, a fost ales, eu si familia mea l-am ales si suntem foarte mandri de el, de demnitatea si corectitudinea lui. Avea dreptate cine a zis, ca esti o tumora canceroasa a societatii romanesti
    • 0 (0 voturi)    
      Vis de mogul (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 11:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui zambilus

      Sa numeasca presedintele.
  • +9 (9 voturi)    
    minune (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:58)

    MirceaA [utilizator]

    limbricul vorbeste
  • +3 (3 voturi)    
    Pedeapsa capitala (Vineri, 4 ianuarie 2013, 17:00)

    ticbis [utilizator]

    Daca Voiculescu facea in timpul lui Ceausescu ceea ce a facut in ultimii 23 de ani, era condamnat la moarte si executat (vezi cazul lui Stefanescu "Bachus" si altii).

    Daca Voiculescu a facut ceea ce a facut in ultimii 23 de ani de democratie, ar trebui sa primeasca acum, conform legilor Romaniei, cel putin 20 de ani de puscarie. Asta ca sa nu mai amintesc ca in America, potrivit faptelor savarsite si dovedite pana acum, ar fi primit o pedeapsa de 699 de ani de detentie, daca nu chiar executarea pe "scaunul electric"!

    Alooo!!!; despre ce vorbim aici???
  • +6 (6 voturi)    
    voiculescu tu vorbesti ? (Vineri, 4 ianuarie 2013, 17:22)

    cotora [utilizator]

    voiculescu tu vorbesti ?, asta vara ai fugit din parlament ca sa-ti muta procesul intr-o instanta inferioara, iar acuma nu ti-ai depus juramantul ca senator ca sa tragi de timp, in locul tau mi-as baga capul in cutie, prea mult sfidezi romanii si ii tii de fraieri
    • -1 (1 vot)    
      sigur ... (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 13:45)

      GabrielMihai [anonim] i-a raspuns lui cotora

      aberezi amice, si-a dat demisia din parlament deoarece nu i-a fost aprobata initiativa legsislativa in priviinta micsorari tva-ului la alimentele de baza
      • +1 (1 vot)    
        crezare (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 16:54)

        cotora [utilizator] i-a raspuns lui GabrielMihai

        ceea ce spui tu , numai naivii usl cred asta, s-ar putea ca nici ei
      • 0 (0 voturi)    
        Parol? (Duminică, 6 ianuarie 2013, 11:31)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui GabrielMihai

        ... si nu depune juramantul ca senator tot din cauza vreunei initiative legislative respinse?
  • -4 (10 voturi)    
    dar daca (Vineri, 4 ianuarie 2013, 17:28)

    rugantino [utilizator]

    Dan Voiculescu chiar vrea sa faca ceva pt tara asta :)
    • +2 (2 voturi)    
      Dar daca ... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 20:26)

      Andrei Mihai Gratie [utilizator] i-a raspuns lui rugantino

      Varanul si-ar trage un glont in devla, nu crezi ca ar face un bine tarii? Eu cred ca ar fi cel mai mare bine facut tarii.
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 4 ianuarie 2013, 21:43)

      [anonim] i-a raspuns lui rugantino

  • 0 (0 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 13:42)

    GabrielMihai [anonim]

    astept sa se faca dreptate in cazul asta .. o data si pentru totdeauna
  • 0 (0 voturi)    
    "Fara nici o proba" (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 22:35)

    Ronin [utilizator]

    Individu` asta e incredibil!!!! Efectiv m-a lasat mut!!!