VIDEO Traian Basescu: Propunerea pentru sefia DNA si a Parchetului General trebuie sa vina de la CSM, nu de la Ministerul Justitiei, potrivit Constitutiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 4 ianuarie 2013, 12:44 Actualitate | Esenţial


Declaratie surprinzatoare a presedintelui Traian Basescu, vineri, la sedinta CSM. Presedintele a ridicat problema numirii sefilor DNA si Parchetului General, si a spus ca, potrivit articolului 134 din Constitutie, nu ministrul Justitiei ar trebui sa faca propunerile, ci CSM. Articolul 134 din Constitutia Romaniei, alineatul 1, prevede ca "Consiliul Superior al Magistraturii propune Presedintelui Romaniei numirea in functie a judecatorilor si a procurorilor, cu exceptia celor stagiari, in conditiile legii." Basescu a cerut CSM "un punct de vedere neoficial" legat de aceasta problema.

Incepand cu anul 2005, potrivit unei legi initiate de Monica Macovei, numirile la sefia DNA si a Parchetului General s-au facut la propunerea ministrului Justitiei, cu avizul consultativ al CSM, decizia finala apartinand sefului statului.


Declaratiile lui Traian Basescu in sedinta CSM:
  • Am o problema, care este o problema la zi. Puteti sa spuneti: domnul presedinte, dar cum de nu ai observat-o pana acum?
  • Dupa cum stiti, am primit propunerea de la Ministerul Justitiei pentru functia de procuror general si procuror sef al DNA.
  • Dincolo de asta, as mai face o paranteza: trebui sa gasim solutii sa asezam pe functii procurori adjuncti, sefi de sectii.
  • Teoria pe care am avut-o pana acum a fost: Nu numim adjuncti si sefi de sectii la parchete pana nu numim sefii mari, dandu-le acestora ocazia sa fie implicati in numirea adjunctilor. Pana acum, sefii nu au avut sansa sa isi faca o echipa.
  • Acum eu fac un apel la dumneavostra - o urgenta la zi este ocuparea posturilor vacante sau cu interimari pe ele in Parchetul General si in DNA, si sunt multe functii.
  • Eu am primit propunerile pentru cei doi sefi.
  • Am venit pregatit sa ridic problema asta. Avem un articol - 134 in Constitutia Romaniei: CSM face presedintelui propunerile pentru functiile de procurori sefi. Acest articol, in opinia mea de inginer, spune clar ca CSM face propunerile. Nu ma voi grabi cu cele doua propuneri. Eu nu am un termen in care sa decid asupra celor doua propuneri.
  • Deci propunerea, conform Constituiei, trebuie sa vina de la CSM. Aceasta prevedere nu a fost atacata la CCR pana acum.
  • Ma surprinde ca pana acum nu au reactionat alte structuri pe tema asta.
  • Astept un punct de vedere al CSM despre cum cititi acest articol de Constitutie.
  • Nu am in Constitutie o prevedere expresa ca ministrul Justitiei face propunerile, ci ca CSM face propunerile.
  • Va rog sa nu o considerati sarcina de serviciu, dar dati-mi si mie o parere, cum citesc articolul 134.
  • Toti consilierii mei m-au intrebat: domnul presedinte, dar cum de nu ati observat pana acum?
  • Mi-ar prinde bine un punct de vedere neoficial, pur si simplu o sugestie catre presedinte.
  • Mizati pe ceea ce am spus, ca nimic nu e de negociat in ceea ce priveste justitia. Nici numiri dubioase, nici dosare.
  • Aveti aici oameni care pot spune ca niciodata nu am intrebat de vreun dosar.



Ministrul Justitiei, Mona Pivniceru, a transmis, pe 27 decembrie
, catre presedintele Traian Basescu propunerile pentru numirea in functia de procuror general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a lui Nitu Tiberiu Mihail, respectiv a lui Irimie Ioan in functia de procuror sef al Directiei Nationale Anticoruptie. In luna noiembrie, Tiberiu Nitu si Ioan Irimie au primit aviz negativ din partea Consiliul Superior al Magistraturii.

In urma intervievarii celor doi candidati, Consiliul Superior al Magistraturii a transmis ministrului Justitiei hotararea Sectiei pentru procurori din 22 noiembrie privind avizarea negativa a celor doua propuneri, Tiberiu Nitu si Ioan Irimie. Avizul CSM este consultativ, decizia finala apartinand sefului statului.

In motivarile hotararilor de respingere a candidaturilor, facute publice in 3 decembrie, CSM arata ca procurorul Tiberiu Nitu, propus de ministrul Justitiei pentru functia de procuror general al Romaniei, are un autocontrol scazut, o rezistenta scazuta la stres in timp ce Ioan Irimie nu cunoaste institutiile Uniunii Europene si da dovada de o cunoastere lacunara a realitatilor institutionale ale DNA.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7000 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    atac direct! (Vineri, 4 ianuarie 2013, 12:56)

    ..13 [utilizator]

    Ei, este un aspect de discutat....

    Presedintele asteapta un raspuns...

    Presedintele nu se grabeste....

    Bun punctul de vedere ca seful al mare trebuie implicat in numirea celor mai mici..
  • -12 (18 voturi)    
    "Ma surprinde ca pana acum nu au reactionat .." (Vineri, 4 ianuarie 2013, 13:10)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... dl. presedinte Basescu este surprins ca pana acum nu a reactionat nici o alta institutie la propunerea de catre Ministerul Justitiei a cadrelor de conducere ale parchetelor.

    "Ma surprinde ca pana acum nu au reactionat alte structuri pe tema asta. "

    Care structuri, care institutii, care propuneri?

    Pana acum un an, cine ar fi indraznit sa critice starea de fapt impusa de Madam Morcovei - substitut electoral de "prima poama" si umbra presedintelui suspendat in "fundul curtii" ?

    Din punct de vedere juridic, propunerea noilor cadre de catre Ministerul Justitiei (pe baza legii lu' madam Morcovei) nu se incadreza la abuz de drept ("exercitarea unui drept poate fi considerata abuziva daca este realizata cu intentia de a vatama o alta persoana sau contrar bunei-credinte").

    Deocamdata presedintele Basescu trebuie sa reflecteze cu atentie asupra urmatorilor pasi, deoarece o schimbare de comportament ar dovedi ca in trecut NU A RESPECTACT in fapt Constitutia, atunci cand a primit propunerile lu' Madam Morcovei, Min Justitiei.

    Dom' presedinte - ce ziceti de una mica ? puneti oamenii lui Ponta Kinte la conducerea parchetelor si ei inchid ochii, pana la urmatorul compromis ?

    Asa ... constitutional, ca la romani !

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +5 (7 voturi)    
      si ceilalti? (Vineri, 4 ianuarie 2013, 14:01)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      adica Iliescu si Umilica nu au procedat neconstitutional???? A fost declarata legea in cauza neconstitutionala? de catre cine? ai decis TU (cine?) ca e tarziu sa constati neconstitutionalitatea legii?
    • +6 (8 voturi)    
      Nea Mitica... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:10)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Vezi ca pana acum, toate propunerile facute de catre Ministerul Justitiei au fost avizate favorabil si de catre CSM, deci nu mai era decisiv respectivul articol din constitutie. Erau doua organisme separate, guvern (adica partidul la putere) si CSM (adica un organism independent si apolitic), care au apreciat simultan si independent aceiasi candidati, deci legea si constitutia nu se contraziceau una pe alta. In acele conditii, legea Macovei nu a fost niciodata pusa la indoiala de catre UE, ba din contra, toate actiunile MJ au fost apreciate si laudate de catre UE, ceea ce a constituit argumentul de baza pentru admiterea Romaniei in Uniunea Europeana.
      Asa a fost posibil ca in mandatul PDL sa fie trimisi in justitie mai multi politicieni PDL decat cei ai USL. Europa a apreciat mult asta!!!

      Cu totul altfel stau lucrurile acum: avem un ministru al justitiei exponent al unei formatiuni politice care a incercat o lovitura de stat in vara, care a ingrijorat intreaga Europa si a dinamitat democratia intr-un stat european.
      Avem un ministru al justitiei care incearca sa numeasca sefii parchetului si ai DNA pe criterii strict politice, fara nicio independenta fata de actul de justitie, niste incompetenti profesional dovediti public de catre CSM prin interviurile pe care au fost nevoiti sa le sustina, niste persoane care au ca sarcina scaparea din puscarie a unor infractori de genul lui Voicu, Nastase, Voiculescu, etc.

      De aceea cred ca, data fiind conjunctura actuala, trebuie sa se ia in consideratie doar articolul din constitutie; asta pentru ca articolul din lege este valabil doar atunci cand exista macar un dram de cinste, corectitudine si buna-credinta. Ceea ce, evident atat pentru romani cat si pentru europenii civilizati, nu este cazul!!!

      Basescu procedeaza corect!
      • -2 (6 voturi)    
        Constitutia se interpreteaza dupa conjunctura? (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:33)

        Mishulica [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        Chiar asta sustii tu? Cum e posibil asa ceva. Constitutia e una si singura si nu se interpreteaza dupa PDL sau dupa Base. Daca interpretam constitutia dupa Basescu sau EU atunci nu avem decat o semi-democratie condusa de Basescu.
        • +3 (3 voturi)    
          Ca sa intelegi (Vineri, 4 ianuarie 2013, 16:07)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Mishulica

          Constitutia este legea suprema, este unica si nu trebuie supusa interpretarilor.
          Deci nu trebuie siluita asa cum a facut-o USL-ul cu ocazia puciului din vara (ce articol din constitutie a incalcat presedintele pentru a fi suspendat???).
          Intr-o societate democratica, MJ care este cel care aplica legile tarii, ar trebui sa actioneze in litera si spiritul constitutiei. Tot ceea ce a facut Macovei a respectat acest principiu. Deci nu avea importanta daca numirile procurorilor sefi se faceau dupa lege sau dupa constitutie, pentru ca ambele legi erau aplicate in concordanta.
          Acum este o situatie in care Romania nu mai este 100% stat de drept. Adica avem un ministru al justitiei care invoca o lege pentru a-si numi in functii niste persoane care sa lucreze la incalcarea legii, pentru acoperirea infractorilor. Din acest moment, daca vrem sa ne mai consideram stat democratic membru UE, trebuie sa respectam strict constitutia, legea SUPREMA.

          Daca tu doresti ca Iliescu, Nastase, Voiculescu, Antonescu, Ponta, ca si alti penali din guvern sau parlament sa conduca tara, eu nu vreau. Dupa mine, locul lor este dupa gratii, si m-as bucura sa sa-i vad acolo, la fel cum m-am bucurat sa-i vad acolo si pe parlamentarii si guvernantii PDL din ultimii ani!

          Nu uita, Hitler a castigat puterea in Germania in anul 1934 "respectand" legile si incalcand constitutia! Poate ca tie ti-a placut..., noua NU!!!
      • +1 (5 voturi)    
        fals (Vineri, 4 ianuarie 2013, 17:48)

        Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        CSM a dat aviz negativ și în trecut iar președintele nu a ținut cont de el ci a numit persoana propusă de către ministrul justiției.
        • -1 (3 voturi)    
          cand? (Vineri, 4 ianuarie 2013, 22:53)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

          vino cu date concrete, lasa intoxicarile
          • 0 (0 voturi)    
            Kovesi (Luni, 7 ianuarie 2013, 23:12)

            The Special One [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Sau cum se scrie numele, cauta aici pe site pe hotnews articolul recent a lui tapalaga.

            Eu zic sa lasi tu dezinformarile, nu suntem la a3 aici,
    • +6 (8 voturi)    
      vorbe goale ... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:17)

      ovigeo [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      D.le Antena3
  • +12 (16 voturi)    
    am citi şi eu (Vineri, 4 ianuarie 2013, 13:16)

    corvus coraX [utilizator]

    şi într-adevăr nu am găsit nicăieri specificat că MJ propune procurorii şi judecătorii
    • 0 (2 voturi)    
      Aici nu vorbim de procurori sau judecatori (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:34)

      Mishulica [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Ci de numirea unor sefi de institutii. Nu este juridic aceasi situatie. Legea nu e anti-constitutionala azi asa cum nu a fost nici la emiterea ei sau la aplicarea ei de pana acum.
  • +11 (17 voturi)    
    Nu e deloc surprinzator (Vineri, 4 ianuarie 2013, 13:20)

    Trojan.H [utilizator]

    E foarte clar in Constitutie, propunerea vine de la CSM.
  • +13 (15 voturi)    
    Perfect (Vineri, 4 ianuarie 2013, 13:22)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Ce bine ar fi sa se atace la CCR si sa se declare neconstitutional articolul ala de lege.
    Politicul nu ar trebui sa aiba nicio treaba cu numirile in justitie.
  • +2 (4 voturi)    
    hehe (Vineri, 4 ianuarie 2013, 13:38)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Credeati ca o sa aveti pace?

    Incepe din nou lupta pentru putere (justitie)
    Basescu se misca pe colo colo
    Ponta pe colo colo

    :))

    si anul asta o sa fie fain rau :))
  • -7 (17 voturi)    
    Incredibil de uituc ! (Vineri, 4 ianuarie 2013, 13:38)

    Bambina [utilizator]

    Adica cum putem crede ca Presedintele abia azi a vazut articolul 134 din Constitutie???? Este incredibil cata manipulare ! Monica Macovei ca ministru de justitie cum a putut sa-i propuna Presedintelui Basescu pe Morar si Covesi??? Fara proceduri transparente si fara sa respecte art 134 din Constitutie???? Mai sa fie!!!??? Cata murdarie, cata minciuna, cata nelegiuire !
    • +2 (2 voturi)    
      Remember... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:40)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Bambina

      Hitler a ajuns la putere in Germania in 1934 "respectand" legile si incalcand constitutia!
      A dat nastere astfel unei perioade de 6 ani in care au murit 70 de milioane de oameni nevinovati.
      Pune mana pe o carte de istorie, citeste si reflecteaza mai adanc!
      Nu intamplator Europa, si in special Germania, a reactionat violent la lovitura de stat din vara a USL-ului.
      De-asta este cu ochii pe voi ca pe butelie: pentru ca aveti tendinte de restaurare a dictaturii si de distrugere a statului de drept.
      Cu Voiculescu, Iliescu, Antonescu sau Ponta, niciodata n-o sa va adopte Europa!
      Aceste personaje sinistre sunt inca fani ai dictaturilor, dar sunt sigur ca vor avea inca mult de munca si inca multi bani de cheltuit pentru a-si vedea visul indeplinit!!!

      Spre disperarea ta, Romania inca mai rezista!
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 15:19)

        Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        jos palaria pt comentariile dvs. ticbis! Si felicitari pt rivna si rabdarea de care dati dovata incercind sa ii faceti sa inteleaga. Bravo!
    • +1 (1 vot)    
      o clipa (Vineri, 4 ianuarie 2013, 22:57)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Bambina

      daca sustii ca nu a fost legal (nelegiuire spui tu) inainte de ce vrei acum sa se continuie cu nelegiuirea? pe de alta parte de ce nu a fost nimeni pana acum sa sesizeze asta? pai fie membii usl sunt incapabili, prosti si needucati din moment ce nu au putut sa observe asta fie nu aveau temeiul legal s-o faca. deci ? care e de fapt problema ta?
  • -11 (19 voturi)    
    baselu (Vineri, 4 ianuarie 2013, 13:40)

    GabrielLupsan [anonim]

    Cum adica csm-ul trebuie sa faca acum numirile. Cum de i-a venit acu aceasta idee si nu cand au fost numiti si kovesi si morar. Nu inteleg de ce atunci s-a putut sa fie nominalizati de macoveica si acu trebuie schimbat?
    • +3 (3 voturi)    
      iar? (Vineri, 4 ianuarie 2013, 14:03)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui GabrielLupsan

      dar tu un instructor de partid alfabetizat nu gasesti? care NUMIRE???? nu e vorba de propuneri sau la voi la partid nu se stie diferenta?
      • 0 (2 voturi)    
        a (Vineri, 4 ianuarie 2013, 21:15)

        GabrielLupsan [anonim] i-a raspuns lui foarte-curios

        Mai dar voi chiar sunteti basisti rau pe aici. Cum spui ceva cum te califica imediat niste dobitoci care nu au exercitiul discutiei si dezbaterii civilizate. Citind comentariile de pe aici ma apuca groaza ce fanatici sunteti. Sunteti chiar mai rai decat aia de labe1 sau de la antene.
        • -1 (1 vot)    
          Basisti? (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 15:24)

          Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui GabrielLupsan

          si voi sinteti voiculisti, pontisti, cacaristi...? A avea o judecata normala, aceeasi cu a presedintelui nu inseamna a fi basist. Dar daca insistati, sa fie.. prefer sa fiu basista, decit voiculista!
    • +4 (4 voturi)    
      Ei, na (Vineri, 4 ianuarie 2013, 14:25)

      gabriel4west [utilizator] i-a raspuns lui GabrielLupsan

      Ei, na , nu intelegi . Ma faci sa si rad.
    • +2 (2 voturi)    
      pai ... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 14:33)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui GabrielLupsan

      ... nu au fost propusi de CSM?
  • +4 (4 voturi)    
    mi se pare.... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 14:04)

    luci30 [utilizator]

    corect.5-6 oameni judeca mai bine decit unul,iar la momentul numirii lui K si M era cea mai buna varianta posibila.daca tot comentati numirile ,puneti-le si in contextul momentului,pe care sincer mi-l doresc depasit. Este cazul ca CSM sa-si intre pe deplin in prerogrative
    • 0 (2 voturi)    
      de acord (Vineri, 4 ianuarie 2013, 17:49)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      Doar că Președintele, atunci,a numit în ciuda avizului negativ al CSM.
      • -2 (2 voturi)    
        verifica... (Sâmbătă, 5 ianuarie 2013, 15:26)

        Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

        Verifica inainte de a posta aiurea. propunerile lui Macovei au avut avizul CSM...
  • 0 (0 voturi)    
    RESPECTAREA STATULUI DE DREPT ! (Vineri, 4 ianuarie 2013, 14:05)

    Radu I [utilizator]

    Cei care au incalcat constitutia sa-si dea demisia sau sa fie demisi.Toata povestea demonstreaza ca justitia continua sa sa fie o problema de mare interes politic,ca nu este independenta si ca nu se respecta principiile statului de drept. Daca si acest caz se musamalizeaza inseamna ca democratia in Romania este o mare minciuna.
    • -2 (2 voturi)    
      Sunt de acord cu demisia (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:38)

      Mishulica [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

      celui care se amesteca in treaba justitiei in aceasta speta, anume stimatul si mult iubitul, iluminatul conducator de nave scufundate, presedintele Basescu.
  • -3 (7 voturi)    
    Presedintele, fara sa vrea... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 15:04)

    finutza [utilizator]

    ... da cea mai clara dovada de ingerinta in treburile justitiei. Mai clar, atunci cand la conducerea Ministerului Justitiei era Monica Macovei, propunerile au venit de la dumneaei, Basescu le-a acceptat si... s-a mers inainte. Credeti ca nici atunci nu s-a sesizat nimeni ca in Constitutie era scris altceva? Ba da, dar... nici unul din CSM nu a cracnit in fata... marelui Presedinte!
    • 0 (0 voturi)    
      psd (Vineri, 4 ianuarie 2013, 17:48)

      robertTm [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      in 2005 cind s-a modificat legea psd ul trebuia sa o conteste, sau pnl sau pd , dar astia au propus-o , era culmea sa o si conteste. daca psd ar fii facut asa era lamurita treaba ... acuma daca contesta pdl o sa se lamureasca ... oricum in 2005 aveam si alta constitutie .. poate numai cu cea noua nu mai e in linie legea respectiva
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ti se sustine nici un argument (Vineri, 4 ianuarie 2013, 20:43)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui robertTm

        1. In 2005 tot Basescu era presedinte, tot el a aprobat propunerile. Atunci s-a ghidat de lege, acum invoca litera Constitutiei.
        2. Constitutia actuala a fost modificata ultima data in 2003, deci linia aia, cum zici tu, era tot acolo. Daca legea are "bube", trebuia ca onorata Curte Constitutionala sa constate ca prevederile legii incalca ceea ce se spune in Constitutie.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e chiar cum zici tu, (Vineri, 4 ianuarie 2013, 21:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      dar bine ca nu au cracnit. Rezultatele au fost pozitive. Rapoartele MCV le confirma.
  • +2 (2 voturi)    
    Asteapta (Vineri, 4 ianuarie 2013, 17:52)

    SRA [utilizator]

    "Le Lion n'est pas mort et ne dort pas non plus !!!"

    Ei, USL, SCALAII asteapta plecarea sau calmarea lui Traian BASESCU pentru a devora ROMANIA !!!

    Si au gresit adresa, Traian BASESCU nu va fi invins !!!