Decizie CNSAS: Andrei Marga nu a colaborat cu Securitatea, dar a dat note informative sub numele de cod Horia

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 decembrie 2012, 18:34 Actualitate | Esenţial


Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii a stabilit ca Andrei Marga nu a fost colaboraror al Securitatii, desi acesta a dat mai multe note informative olografe semnate cu numele de cod "Horia", scrie Revista 22.

Potrivit deciziei CNSAS, Marga a fost verificat in calitatea sa de ministrul de Externe deoarece au aparut date noi care "nu fusesera procesate" in momentul in care obtinuse anterioara decizie.

Astfel, Marga a fost racolat de Securitate in 1977, primind numele de cod "HORIA", iar in intervalul 1977-1978 a redactat olograf mai multe note informative, dar nu a avut un angajament scris.

Potrivit deciziei CNSAS, "Horia" relata in amanunt despre vizitele pe care le faceau in Romania diversi cetateni straini.

Dupa ce prezinta o serie de note care au sursele HOREA, HORIA si MURESAN, CNSAS constata: "Elementele de mai sus nu se circumsciu prevederilor art 2 lit a si b din OUG 24/2008 privind accesul la propriul dosar si desconspirarea Securitatii (...) domnului Andrei Marga (...) nu i se poate atribui calitatea de lucrator/colaborator al Securitatii".

CNSAS precizeaza ca "identificarea sursei <Horia> in persoana domnului Marga Andrei, fost bursier in RFG, redactor sef al publicatiei Napoca Universitara, mensual care in anul 1978 se tiparea la Intreprinderea Poligrafica Cluj, aflata pe Bd Lenin, rezulta din coroborarea urmatoarelor evenimente":

I. Nota (titlu adaugat ulterior de ofiter), redactata olograf si semnata de autor cu numele conspirativ HORIA, nota inregistrata la 10.041978 cu numarul 0023 pe numele HOREA de catre lt col Banciu Constanti".

"Sursa informeaza ..." urmeaza descrierea unei intalniri cu cu un grup de persoane de la televiziunea ZDF din Mainz si de la televiziunea din Viena, care poate fi citita in documentul atasat.

II Nota cuprinzand datele rezultate din dosarul de cadre apartinand asistentului universitar MARGA ANDREI din 20.03.1979

III Un document fara titlu, datat 05.07.1984 privind acordarea avizului undei deplasari in interes profesional in RFG,

IV Fisa de cadre privind pe Andrei Marga

In dosarul fond informativ nr I 264537 si I 264938 sunt identificate mai multe documente redactate olograf si semnate de autor cu numele conspirativ HORIA.

Cateva exemple:
  • "Sursa informeaza: in legatura cu M.V., rector din RFG la Universitate, sursa il cunoaste de la venirea lui in Romania, la Cluj Napoca. Cu cateva zile in urma a fost intalnit de sursa la cofetaria Tineretul etc..."
  • "Sursa informeaza: doctorandul M. de la catedra de Filosofie continua sa cerceteze la liceul Balcescu din municipiu si la inspectoratul scolar problema sanselor sociale la elevii din clasele VIII si XII (...) Mi-a spus ca este despartit de sotie sa si ca urmeaza sa-si aduca spre finalul stagiului in Romania inca odata copilul, in varsta de 7-8 ani, aici"
  • "Sursa informeaza: studentul H.B. de la sectia germana a facultatii de filosofie este redactor la revista Echinox (...) Se exprima ceva mai greoi, ceea ce ii creeaza un anumit dezavantaj. Cam boem ca mod de viata"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4477 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    Mda, (Vineri, 21 decembrie 2012, 18:45)

    siska [utilizator]

    misto explicatia asta : "in intervalul 1977-1978 a redactat olograf mai multe note informative, dar nu a avut un angajament scris" ! Adica, da,domne', a dat in git, da' nu cu contract, doar asa, din "patriotism" ... Cine sint astia de la CNSAS ??? Adica "notele" alea erau publicitare sau cum ?? Incepe ( de fapt continua) operatiunea "(CNS)Ace, inalbitor universal, scoate toate petele " !
    • +12 (14 voturi)    
      la acea vreme (Vineri, 21 decembrie 2012, 19:50)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui siska

      munca voluntara/patriotica era la mare pret.
      • +1 (1 vot)    
        intradevar..... (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 8:18)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ....pentru ca, este socotita drept curva doar cea care o face pentru bani iar cea care o face din "dragoste" este doar "o fata buna", adica o virgina putin insarcinata.
        "Lumea noua" la care viseaza plagiatorul mincinos si la care isi pun vartos umarul toti puscariabilii incepe sa isi arate fata hidoasa iar acesta este doar inceputul.
    • +8 (10 voturi)    
      invatati sa cititi "corect" (Vineri, 21 decembrie 2012, 20:19)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui siska

      Textul de mai sus se citeste corect:

      "in intervalul 1977-1978 a redactat olograf mai multe note informative, a avut si un angajament scris, dar i-a fost distrus ori de SRI, in 2001, cand, la ordinul lui Timofte, au "triat" dosarele colaboratorilor DSS inainte de a le preda la CNSAS, ori chiar de catre CNSAS, in schimbul unei... donatii generoase".

      Nu vi se pare corect asa?

      De fapt, eu sunt aproape sigur ca cei de la SRI, daca vor, "gasesc" si angajamentul ala "ratacit" pe undeva. Dar... de ce sa vrea?
      • +2 (2 voturi)    
        Ba da ! (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 12:59)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui T34

        Corect !
    • +3 (11 voturi)    
      de fapt... (Vineri, 21 decembrie 2012, 23:08)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui siska

      exista obligatia LEGALA de a face note in care sa explici discutiile cu cetatenii straini- un lucru pe care CNSAS nu il explica.
      Eram student, stateam in camin cu un student arab (nu fusese optiunea mea, mi se spusese in anul I "ori accepti, ori nu iei camin!", si din cand in cand ma cauta un dobitoc care imi spunea ca in conformitate cu nu stiu ce Hotarare a Consiliului de Ministrii, am obligatia sa dau note explicative despre discutiile cu "strainul". Am scris doar banalitati, le-am semnat cu numele meu si am scris clar in ele ca sunt in conformitate cu obligatia legala ce decurge din HCM bla, bla...

      Evident ca astazi pare incredibil sa te oblige statul, prin lege, sa faci "turnatorie"- dar asa a fost- si este pacat ca astazi nu se spune clar ca a fost asa (sigur ca tacerea asta are scopul ei!).
      Pana la urma mizeria morala era a statului, nu a victimei ce dadea declaratia.

      Nu vreau sa spun ca Marga este scuzabil prin ce am scris mai sus; habar nu am ce am ce a scris el. Ce vreau sa spun este ca declaratiile nu erau in mod necesar o turnatorie.

      In cazul lui Marga ma intreb insa cum de a avut un nume de cod daca era doar obligat de lege sa dea declaratii? Nu de alta, dar legea nu te obliga sa ai un nume codat!
      • +5 (9 voturi)    
        o mica deosebire (Vineri, 21 decembrie 2012, 23:26)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui minus

        1. Și eu am fost student, am stat cu colegi străini, chiar din germania de vest, au venit și la mine să mă convingă, și le-am scos de fiecare dată limba. Nu a venit niciunul să-mi spună că mă obligă o lege. Deci, las-o mai moale... A fost un turnător ordinar și nimic mai mult. Chiar tu o spui, dacă o făcea din obligație, putea semna ca și tine, cu nume și prenume
        • +4 (4 voturi)    
          corect (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 8:39)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

          un turnator mult mai ordinar ca varanu.
          varanu a fost profesionist.
          asta a facut'o sa parvina.
          asta este cuvantul rezumat al carierei lui margafaua de cluj, profesor emerit de marxism: parvenit.
          a parvenit prin turnatorie si pupincurism, calea cea mai batuta in iepoca de oro.
          acum. pupa buci de varan.

          ii doresc viata lunga, buze solide, la multi ani !
        • 0 (0 voturi)    
          Ce vrei sa spui? (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 9:09)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

          In cazul meu, problema era mai complicata.
          Se sustinea ca un sirian- care ne vizitase de cateva ori- participase la o actiune a Fratilor Mulsumani de a plasa o bomba in Bucuresti, iar in contextul asta m-am gandit bine inainte de "a le scoate limba".

          Dar pana la urma la ce te referi cand spui "las-o mai moale" din moment ce tu insuti recunosti "nu a venit niciunul să-mi spună că mă obligă o lege"?
          Legea exista sa nu?
        • 0 (2 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 14:29)

          vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

          Revin, primul comentariu nu a fost postat, nu stiu de ce. Eu cred ca esti un mare mincinos, daca faceai ceea ce ai scris mai sus, nu mai terminai facultatea. Sau esti si azi student?
      • -1 (3 voturi)    
        legal (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 8:42)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui minus

        cam minti.
        nu aveai obligatia ...legala.
        legal este sa circuli in localitati cu 55 km/h.
        atat. :))
        deci, pana la urma, ne spui sub ce nume semnai ?
        ca horia si felix erau deja date...
        • +2 (2 voturi)    
          curat legal, da' umflati-l.... (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 17:21)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Cred ca ai suficiente calitati pentru a regreta ca nu ai trait acele timpuri.... adica cred ca ai fi fost un perfect slujitor al regimului gata sa-mi bage pumnul in gura zicand "minti, ai o atitudine dusmanoasa".

          Ce insemna atunci legal? insemna ca puteau invoca oricand o lege pentru a demonstra ca nu ti-ai indeplinit obligatiile "legale" (fie ele si inventate....). Nu ma pot plange ca am suferit, unchiul tatalui meu a stat trei ani in puscarie in anii 50 si a venit cu o hartie in care scria ca ... nu a fost judecat si condamnat.

          Referirea la mine poate avea relevanta doar ca sa intelegeti paradoxul ca puteai da declaratii organelor "Consiliului Securitatii Statului" fara sa fi colaborator al Securitatii.

          Am indoieli ca Marga a fost in aceasta situatie, dar este o scuza buna pentru CNSAS.

          Ramai cu bine la cei 55 km/h "legali" in localitatea ta!
          • -1 (1 vot)    
            a regreta (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 23:19)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui minus

            n'am ce sa regret.
            am fost student, am stat cu studenti straini, am avut contacte zilnice cu ei, in camin, in salile de curs.
            si asta prin anii 60.

            nu mi'a cerut nimeni sa dau informatii si nici n'am auzit de la vreun coleg, roman, sa fi fost ...rugati de baieti cu.. hcm, legal.

            singurele dati cand am dat info a fost in serviciu, cand, dupa intlaniri la protocol cu straini, in probleme de serviciu, trebuia sa scriu o nota de protocol, impreuna cu colegul roman cu care intram la discutii.
            semnam cu numele nostru si nota de protocol mergea la conducerea intreprinderii.
            trebuia sa cuprinda despre ce s'a discutat, strict in problemele de negociat.
            nu aveam voie, legal sa discut probleme de serviciu cu strainii, in afara salii de protocol, cu exceptia unor vizite pe teren, la producatori, cu aprobarea directorului si impreuna cu un alt coleg.
            si atunci, desigur, trebuia sa scriem o nota informativa cu problemele discutate si pozitia strainilor in negocieri.
            cam asta, mai draga.

            asa ca las'o jos, ca macane.
            daca semnai note informative despre ce faceau aia in camin, o faceai fie de buna voie, fie prins cu ocaua mica, si santajat de baieti.
            adica, pe romaneste, turnai.
            asa a facut si marga, "legal", semnand cu nume de cod, horia.

            apropo, pe vremea mea nu puteai intra in camin daca nu locuiai acolo. se intra cu legitimatie, erau portari la fiecare camin, te legitimau.
            orice intalnire cu oameni din afara caminului, avea loc in holul de la intrare.
            chiar daca eram cazat intr'un camin vecin, nu puteam vizita un coleg, in camera.
            astea erau regulile de atunci.

            in localitatea mea, viteza legala este de 40 de mile/h.

            si apropo, pe vremea mea, in romania se vorbea corect romaneste, se folosea conjunctivul.
            adica, nu pentru a regreta, ci ca sa regreti.

            in concluzie, pentru linistea matale, nu's asa de tanar, sa nu stiu cum a fost atunci si am suficiente..calitati, sa nu regret.:-)
            • +1 (1 vot)    
              fiecare cu parerea lui (Duminică, 23 decembrie 2012, 10:34)

              minus [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

              Eu nu incerc sa te conving si nu eu sunt subiectul "dezbaterii"', nu sunt o persoana publica si nu imi propun sa-ti influentez intelegerea.
              Poti sa crezi sau nu ca in anii 80 se abuza de "Legea secretului de stat" si de numeroasele variante ale unor acte normative. Ar fi rolul CNSAS sa explice asta, nu al meu!

              Daca chiar insisti, nu semnam note informative, se chema simplu si romaneste "Declaratie" si incepea cam asa "Subsemnatul...., in conformitate cu obligatiile legale ce decurg din.......". Asa ca nu "macane" deloc.

              Povestea cu portarii este instructiva, multumesc. Daca zici tu ca nu intra nici musca, asa o fi fost!

              O observatie; daca acuratetea amintirilor tale este egala cu aproximatia 40 mile/h=55 km/h (pentru ca mai precis ar trebui sa vorbim de 64.3738 km/h), ce mai pot sa zic? Vorbim de o înmultire simpla cu 1.6, nu-i asa?

              Povestea cu conjunctivul este.... prea simpla pentru a te putea ajuta (sau "ca sa te ajut", esti multumit?).

              Hai, ramai cu bine la cei 55 kilometri pe ora, "legali" in localitatea ta!
              • 0 (0 voturi)    
                conversie (Duminică, 23 decembrie 2012, 13:57)

                nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui minus

                nu draga, sa nu te mai obosesti cu armetica, asa sunt marcate semnele de circulatie, mile/h.
            • +1 (1 vot)    
              diferenta... (Duminică, 23 decembrie 2012, 14:03)

              Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

              este in faptul ca ati fost student in anii 60, iar "minus" in anii 80... nu stiu daca mai erati in tara atunci, dar exista o mare diferenta intre cele doua perioade...
      • 0 (2 voturi)    
        daca (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 13:23)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui minus

        erai atent vedeai ca a turnat si colegi romani, nu doar cetateni straini, asa cva lucrurile sint clare, era sifonar voluntar si avea si angajament scris din moment ce avea nume conspirativ. Ca angajamentul nu de mai gaseste, asta e altceva, ceva cam ca plagiatul lui ponta, care este, dar de fapt nu este.
  • +27 (29 voturi)    
    sunt putin gravida... (Vineri, 21 decembrie 2012, 18:54)

    echos [utilizator]

    sau pe jumate virgina...
    anuntul asta e in aceeasi categorie... isi apara si oamenii astia postul!
  • +8 (10 voturi)    
    Sa inteleg ca nu a trecut... (Vineri, 21 decembrie 2012, 19:04)

    CetateanulRoman [utilizator]

    procesul de selectie? Probabil se rusinau sa fie coleg cu ei......aveau si ei un pic de mindrie totusi!
  • +24 (26 voturi)    
    Pai da ... (Vineri, 21 decembrie 2012, 19:14)

    Dani.El [utilizator]

    Nici ponta n-a plagiat, nici marga n-a colaborat cu Securitatea!

    Mare ti-e gradina, Doamne!
  • +21 (23 voturi)    
    Cum adica... (Vineri, 21 decembrie 2012, 19:15)

    puric de otel [utilizator]

    ...nu a colaborat.Dar ce facea,schimba opinii despre existentialism cu securitatea sau le trimetea doine culese de prin satele romanesti ? Bai,ma lesi,ca ma apuca toti dracii !
  • +13 (15 voturi)    
    Asta e intr-adevar decizia, sau e gluma de 1 Apr.? (Vineri, 21 decembrie 2012, 19:27)

    LiviuX [utilizator]

    Desi e adevarat ca suntem in Decembrie... Cum adica, eu daca lucrez sa zicem cu cineva la ceva, nu indeamna ca noi colaboram decat daca facem si un contract intre noi?? Oare Romania chiar nu poate gasi si pune in functii (valabil si pentru parlament) pe nimeni capabil, instruit si cu ceva inteligenta? Sa citeasca macar un dictionar sa vada ce inseamna "a colabora"...
    • +1 (1 vot)    
      pentru ca..... (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 17:34)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      " a colabora" din dictionar are o definitie foarte clara, dar intra in contradictie cu tot felul de legi din acei ani care spuneau "va informa de indata organele Consiliului Securitatii Statului".

      Prin acele prevederi legale, daca "ei" doreau asta, te desfiintau "legal"
      La fel de "legal" procedeaza astazi CNSAS.
      Daca ei au interesul, spun ca ai fost "colaborator"; dar sunt cazuri- Marga de exemplu- in care interesul este sa spuna "a informat organele Consiliului Securitatii Statului, conform cerintelor legale, fara sa fi fost colaborator".
    • +1 (1 vot)    
      e aceeasi "gluma"... (Duminică, 23 decembrie 2012, 6:10)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ... ca la Ponta sau ca la Androneasca. Aia au copiat, dar n-au plagiat, asta a turnat dar n-a fost informator. La fel se intampla si cu mortii care voteaza prin Gorj si Teleorman fara sa fie decedati sau cu guvernul USL care creste salariile scazandu-le (ca e mai mare inflatia decat cresterea). Maine vom auzi de parlamentari care sforaiau in Parlament fara sa doarma sau de ministri care iau spaga fara sa fure.
      Interesante concepte, nu?!
  • +9 (11 voturi)    
    retrage-te (Vineri, 21 decembrie 2012, 19:41)

    octaav [utilizator]

    marga-marga-marga
    lasa-neeee,
    lasa-neeee,
    lasa-neee-eeeee!

    mamaligiki, go home!
  • +17 (19 voturi)    
    nici dottore n'a plagiat (Vineri, 21 decembrie 2012, 19:48)

    nash pandelica [utilizator]

    a uitat numai sa puna ghilimele.
    se mai intampla.

    sunt sigur ca tov marga a ramas acelasi om de incredere si ca va sta drept si neabatut langa alt informator, poate chiar colonel, cunoscut ACOLO sub numele de felix.

    la multi ani, horia ! craciun fericit !
  • +4 (6 voturi)    
    adio dar raman cu tine... (Vineri, 21 decembrie 2012, 20:45)

    botea [utilizator]

    daca avem securisti buni si rai, plagiatori buni si rai, de ce nu infomatori de tip nou, "marca Marga".
    Stiam un cantecel din armata cu "... ... Gigi, Marga". Nota zece pentru cine cunaste tot textul!
  • +9 (11 voturi)    
    Angajament inseamna => COLABORARE! (Vineri, 21 decembrie 2012, 21:26)

    uluit [utilizator]

    Faptul ca "Nu" a avut angajament scris, nu inseamna ca "Nu" a colaborat cu Securitatea.

    "A fost racolat de Securitate in 1977, primind numele de cod "HORIA", iar in intervalul 1977-1978 a redactat olograf mai multe note informative..."

    Asta spune TOT! Cat de mult rau a facut unor oameni prin notele sale, ramane sa analizam si noi platitorii de taxe.

    Important este ca, Marga a mintit si nimic nu-i mai curata reputatia patata.
  • +9 (11 voturi)    
    Cine e la CNSAS omul lui Marga? (Vineri, 21 decembrie 2012, 21:27)

    Ilarie [utilizator]

    Verificati cumatriile din Unversitatea Babes Bolyai si se va gasi imediat omul lui Marga la CNSAS. Asa ca nu trebuie sa ne mire decizia. Oare cum se va interpreta aceasta ciudatenie in studiile istoricilor? Probabil numai de bine...
  • +10 (12 voturi)    
    Marga nu a fost colaborator, a fost TURNATOR (Vineri, 21 decembrie 2012, 21:35)

    Gryphus [utilizator]

    el doar a turnat la securitate, nu a colaborat
  • +6 (6 voturi)    
    Prieteni, suntem in 2012. (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 5:09)

    Clop [utilizator]

    *Asistam la niste vanatori de vrajitoare in sec. 21, dar nu avem principii, societate civila etc, o constanta valabila, care sa fie un ghid valabil de conduita al oricarui individ din teritoriul numit Romania. :D.

    **Iar acum trebuie sa citesc despre circopitecul universitar Marga, urcat in bananier inca din vremea cand bananele nu erau inventate in Romania.