VIDEO Marius Locic: Din pacate, DIICOT si DNA sunt dezinformate de grupuri din SRI. Intru in politica

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 16 decembrie 2012, 11:58 Actualitate | Esenţial


Marius Locic
Foto: Agerpres
Omul de afaceri Marius Locic a afirmat, dupa ce Curtea de Apel Bucuresti a decis cercetarea sa in libertate, ca intra in politica, criticand totodata faptul ca "grupuri din SRI dau informatii false" DIICOT si DNA, potrivit Mediafax.

"Sunt foarte multe abuzuri, din pacate DIICOT si DNA sunt dezinformate de grupuri din SRI care dau informatii false", a spus Locic, subliniind, de asemenea, ca niciodata nu a crezut ca un contract de reprezentare juridica pote fi interpretat drept mita.



Procurorii DIICOT arata in referatul cu propunerea arestarii lui Locic, alaturi de alte 12 persoane, in cazul fraudarii unor banci, ca o societate controlata de Vasile Crestin i-ar fi dat lui Marius Locic bani care ulterior ar fi fost folositi pentru mituirea senatorului Catalin Voicu.

"Participatia lui Marius Locic la activitatea infractionala a grupului consta in faptul ca societatea la care era administrator, Locic Imobiliare, a fost beneficiara a mai multor sume de bani efectuate prin transfer bancar, sume ce aveau ca si justificare facturi fictive intocmite de catre membrii gruparii infractionale pentru a se putea justifica asa zisa relatie comerciala dintre societatile care au fost beneficiare in mod ilegal ale creditelor acordate de catre BRD Grup Unirea (din contul societatii Agrocereal a fost transferata suma de 25.000 de euro in contul lui Locic Imobiliare, bani ce ulterior au fost dovediti ca au ajuns in posesia senatorului Voicu Catalin, pentru a fi folositi ca mita la magistratii de la ICCJ, (dosar care se afla in curs de solutionare pe rolul Tribunalului Bucuresti)", mai noteaza anchetatorii DIICOT in documentul citat.

Locic a respins aceste acuzatii, spunand ca Agrocereal nu are legatura cu fratii Crestin, firma avand o legatura cu el, ca patron. Mai mult, a spus acesta, banii de la Agrocereal au intrat in firma Locic.

Marius Locic a adaugat ca se interpreteaza cu totul eronat. Locic a precizat ca a fost avocatul fostului senator.

Locic a zis ca se va ralia cu un partid care sa se implice in dezvoltarea pietei imobiliare si care sa lupte impotrva abuzurilor.

Totodata, Locic a mai spus ca este gresit cu ce intampla cu sistemul bancar.

Numele lui Locic in afacerea fraudelor bancare este legat de un imobil din cartierul Dorobanti pe care l-ar fi vandut la un pret supraevaluat.

Duminica, Locic a declarat ca si astazi imobilul este "de o mare, mare valoare", multa lume intresandu-se de achizitionarea lui, printe care si Gigi Becali.

Fostul senator Catalin Voicu (PSD) si omul de afaceri Marius Locic au fost condamnati de un complet de trei judecatori al instantei supreme la pedepse cu inchisoarea, intr-un dosar care il priveste si pe fostul presedinte al Sectiei civile din Inalta Curte de Casatie si Justitie, Florin Costiniu.

Mandatul de senator a lui Voicu s-a incheiat, astfel ca instanta competenta sa-l judece in prima instanta este Tribunalul Bucuresti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6072 vizualizari

  • +43 (45 voturi)    
    e logic domnul locic (Duminică, 16 decembrie 2012, 12:20)

    Vicrintor Pontonescu [utilizator]

    excelenta decizie, domnule!!!!! hahahaha
    stim ca sunteti nevinovat :(

    e clar pentru toata lumea ca in romania o sa fie din ce in ce mai imposibil de trait ?
    • +21 (23 voturi)    
      omul potrivit (Duminică, 16 decembrie 2012, 14:30)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Vicrintor Pontonescu

      la locul potrivt: : usl, pe alese, de la stanga la dreapta stangii.
      • -7 (7 voturi)    
        sa nu exageram... (Duminică, 16 decembrie 2012, 17:09)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ..pai daca alianta cardiaca n-a facut scor bun, ce sa facem, avem numai penali uselisti in parlament, penalii pedelisti si aripioarele ramin "sa faca politica Romaniei" pe linga...
      • -2 (4 voturi)    
        Unii sunt pe alta planeta (Duminică, 16 decembrie 2012, 21:26)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        daca intra in PDL sau la aliatii lor cei si mai curati PPDD o sa fie mult mai bine. asta e clar.

        Cei care aveti impresia ca mai exista alt partid in afara gruparilor securito-interlope visati.
        Cei pe care ii aclamati au distrus orice sansa in Romania, fie ei PSD sau PDL (adica FSN) Alt partid nu mai exista, partidele istorice le-au ingropat cu un mare succes si cu ajutorul unora ca Robert, care crede ca democratia este reprezentata de Udrea si Videanu.
  • +48 (48 voturi)    
    nerusinare (Duminică, 16 decembrie 2012, 12:26)

    mircearh [utilizator]

    S-a ajuns in punctul in care cercetatii penal se lauda ca vor intra in politica pentru a-si rezolva problemele , sub pretextul luptei cu "sistemul ticalos " .
  • +39 (39 voturi)    
    intri in politica (Duminică, 16 decembrie 2012, 12:27)

    justin puscasu [utilizator]

    inainte sau dupa ce iesi din puscarie?
  • +32 (36 voturi)    
    Un moment propice (Duminică, 16 decembrie 2012, 12:33)

    xvlad [utilizator]

    Intr-adevar, si-a ales un moment propice pentru a intra in politica... acum, cand politicul va pune justitia cu botul pe labe. Pe pariu ca intra la USL?
    • +26 (26 voturi)    
      O hotarare cat se poate de clara ! (Duminică, 16 decembrie 2012, 14:42)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      Prin aceasta hotarare ne demonstrezi la ce nivel a ajuns politica la Romani! Stii bine ca politicienii mai ales cei dela USL ,sunt hotariti sa desfiinteze
      ANI si DNA ! Institutii care cat de cat sau implicat un pic la desfiintarea coruptiei si MAFIEI ! Voua va place sa lucrati in lineste , ca si SOBOLANII ies doar in lineste, in rest sub pamant, sa nui vada sau sai auda nimeni ,Esti jalnic !
  • +35 (37 voturi)    
    Locul lui e acolo.. (Duminică, 16 decembrie 2012, 12:40)

    XTribut [utilizator]

    intre infractori,deci in parlament ....
  • +33 (33 voturi)    
    ce inseamna acum a intra in politica (Duminică, 16 decembrie 2012, 12:53)

    mariapusca [utilizator]

    Cu alte cuvinte, a intra in politica a devenit o cale de a scapa de puscarie !
    • +3 (3 voturi)    
      Acum ati inteles? (Duminică, 16 decembrie 2012, 21:28)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui mariapusca

      Nu e chiar asa, pe Copos l-au chemat la strigari dupa ce a intrat in politica.

      Ideea e ca trebuie sa platesti si pe aia si pe aia.
      Aici inca va certati pentru care e mai curat, dar uitati ca sunt la fel toti din politica romaneasca.
      Ma intreb cum poti sa nu vezi mizeria din politica?
  • -19 (25 voturi)    
    SRI.SRL (Duminică, 16 decembrie 2012, 12:56)

    Mazeta [utilizator]

    Α-nceput de ieri să cadă câte-o stea / Acum a stat.
    • +5 (5 voturi)    
      Minusurile zic tot (Duminică, 16 decembrie 2012, 21:31)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Din nou in Romania securitatea este zeul care lumineaza, si ne dicteaza.

      Sa va fie de bine. Istoria o sa va judece, si sper ca si tribunalul. Ati doborat acest popor in loc sa il protejati iar ipocrizia face ca securistii sa fie din nou 'mari cetateni'. Ce tipa Locic de fapt e ca desi are 'spate' in SRI (si dracu mai stie unde) l-au mancat caci altii ii vor 'binele'.

      Pai dupa ce furi zeci de ani ti se pare nedreptate cand esti tras la raspundere.
  • +26 (26 voturi)    
    Avem ce vota la europarlamentare! (Duminică, 16 decembrie 2012, 12:58)

    Dianora [utilizator]

    Chiar ma gandeam ca ramane USL fara candidati, acum ca toti baietii cu dosare, cimotii si secretare s-au aciuat in parlamentul crescut ca un cozonac.
    Si uita ca vine salvarea! Cu Locic fratii Crestin si cine mai e prin dosarul asta nou cu afaceri bancare, Sova si fratii Negoita vor avea demni reprezentanti si la Bruxelles! Fraierul de Vantu care s-a multumit sa cumpere politicieni in loc sa se implice personal in politica are de ce sa regrete: in loc sa fie la puscarie era dus acum cu letica la Parlament!
  • +25 (25 voturi)    
    Pariu ca intra in PSD? (Duminică, 16 decembrie 2012, 13:00)

    Numele [utilizator]

    Pariu ca intra in PSD?
    • +8 (8 voturi)    
      NU (Duminică, 16 decembrie 2012, 17:33)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Numele

      Pe aceasta varianta nu fac nici un pariu, nu am atati bani ca sai pierd.
  • +27 (27 voturi)    
    Parlamentul Romaniei..freedom zone (Duminică, 16 decembrie 2012, 13:19)

    mocri [utilizator]

    Normal ..unde se ascund HOTII cel mai bine...alaturi de alti hoti...in "Parlamentul Romaniei"....e bine totusi ca nu trebuie sa-i caute interpolul cine stie pe unde...chiar am "vazut" niste declaratii ai capilor cartelurilor drogurilor, ca se simt persecutati politic si se gandesc serios sa devina parlamentari romani..sa se grabeasca insa ca nu prea mai au loc...de ai nostrii.
  • +28 (28 voturi)    
    ei da (Duminică, 16 decembrie 2012, 13:20)

    I [utilizator]

    bineinteles ca intra in politica. Cum altfel sa te pui la adapost de lege decat intrand in parlament. Eu zic sa ii lase pe toti si la sfarsit sa schimbe destinatia cladirii in inchisoare.
    • +13 (13 voturi)    
      Bravo, (Duminică, 16 decembrie 2012, 14:19)

      anar1975 [utilizator] i-a raspuns lui I

      dle/dna! Ultima fraza e "bestiala"!!! "Eu zic sa ii lase pe toti si la sfarsit sa schimbe destinatia cladirii in inchisoare." (dupa cum constatati, am pus ghilimelele de rigoare...) Regret ca nu va pot da "un milion de plus-uri".
  • +21 (21 voturi)    
    Intri in politica... (Duminică, 16 decembrie 2012, 13:37)

    PuYa [utilizator]

    ... adica "vreau un loc in Parlament ca se-ngroasa treaba si am nevoie de imunitate"... Adevarul este ca o sa gasesti destui prosti sa te voteze, asa ca de ce nu?
  • +11 (11 voturi)    
    ! (Duminică, 16 decembrie 2012, 14:14)

    melcul_naravas [utilizator]

    Viitorul parlament ar putea fi la Jilava si ar putea fi un brand pentru "inteleptii" neamului care nu mai incap nici in cea mai mare cladire din tara. Ar putea sta si cate doi pe-un loc.
  • +10 (10 voturi)    
    Propunere (Duminică, 16 decembrie 2012, 14:19)

    NikosGalis [utilizator]

    Sa facem cu parlamentarii ce a facut Tepes cu hotii...ar fi mult mai bine, am putea sa progresam.
    Sa auzim numai de bine!
  • +11 (11 voturi)    
    ! (Duminică, 16 decembrie 2012, 14:27)

    AndreiU. [utilizator]

    Incep sa cred din ce in ce mai mult in analogia asta:

    Reporter in penitenciar intreaba detinut:
    R:Pentru ce sunteti aici?
    D: Nu stiu, sunt nevinovat.

    Reporter in parlament intreaba politician:
    R:Pentru ce sunteti aici?
    P: Nu stiu, sunt nevinovat.

    Concluzie: Cine se simte cu adevarat "nevinovat" trebuie neaparat sa intre in politica.
  • +14 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 16 decembrie 2012, 14:45)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    ? (Duminică, 16 decembrie 2012, 15:01)

    elwis [utilizator]

    da, partidul + parlamentul !
  • +1 (9 voturi)    
    Optiuni (Duminică, 16 decembrie 2012, 15:14)

    Trojan.H [utilizator]

    Bine-bine, in politica, dar unde? Linga Monica Macovei sau L. Dragnea?
    • +10 (10 voturi)    
      E greu de ghicit? (Duminică, 16 decembrie 2012, 18:04)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Langa Adrian Nastase, iubire mica si subdezvoltata ce esti!
    • +3 (3 voturi)    
      e simplu (Luni, 17 decembrie 2012, 14:04)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      vezi in poza, are fular Burberry ...
  • +5 (5 voturi)    
    la spartul targului (Duminică, 16 decembrie 2012, 18:06)

    revo [utilizator]

    te trezisi si talica dupa inchiderea oborului: pai s-au vandut toate locurile in parlament - sanctuarul barosanilor cercetati de politie, procuratura, dna, ani, sri...
    • +4 (4 voturi)    
      parlamentar european, ce naiba ! (Duminică, 16 decembrie 2012, 19:47)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui revo

      uitasi de ale europene din 2014 !
  • +5 (5 voturi)    
    Propunere pentru noua Constitutie (Duminică, 16 decembrie 2012, 18:53)

    abel [utilizator]

    Daca tot doresc alesii nostri sa schimbe constitutia , propun o lege care sa interzica intrarea in Parlament a celor cercetati de catre Justitie, a celor condamnati, ridicarea imunitatii si excluderea din Parlament a celor cercetati de catre Justitie, eventual sa li se dea si o amenda care sa constea in inapoierea tuturor salariilor de parlamentar primite pana in momentul intrarii in conflict cu Justitia. Haideti sa facem curatenie in Parlament , asa aducem si ceva bani la buget. Pe zi ce trece , e tot mai clar ca Basescu are nevoie de mostenitori... :)))
    • +2 (2 voturi)    
      ete na (Luni, 17 decembrie 2012, 10:33)

      dark_alien [utilizator] i-a raspuns lui abel

      si cine sa initieze o astfel de lege ... parlamentul ?

      nu stii vorba aia?

      daca votul nostru ar putea sa schimbe ceva nu ne-ar mai lasa nimeni sa votam
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Duminică, 16 decembrie 2012, 20:46)

    Rudolph [utilizator]

    Bine, ma, intra si tu in politica si fa-te mare! E singura cale sa scapi fara parnaie!
  • +4 (4 voturi)    
    si (Duminică, 16 decembrie 2012, 23:10)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    care e problema, inca un tigan interlop in parlament, pe linga doctorul catalin voicu si madalin voicu si toata legiunea, ce mai conteaza unul in plus.
  • +3 (3 voturi)    
    Politica sau Puscarie (Luni, 17 decembrie 2012, 8:52)

    alnimanui [utilizator]

    Aceasta e intrebarea ! In Romania furtul in gasca se premiaza .