Guvern: Studentii vor avea liber pe 10 decembrie​

de CP     HotNews.ro
Marţi, 4 decembrie 2012, 14:40 Actualitate | Esenţial


Guvernul a aprobat o nota privind suspendarea cursurilor pe 10 decembrie, a doua zi dupa alegerile parlamentare, a declarat purtatorul de cuvant al Executivului, Andrei Zaharescu. Potrivit acestuia, universitatile vor decide in baza autonomiei proprii data la care vor recupera ziua libera.

Solicitarea pentru acordarea unei astfel de zi libere i-a fost adresata premierului Victor Ponta, sambata dimineata, de catre unul dintre tinerii care vizitau sediul Guvernului cu ocazia "Zilei Portilor Deschise", iar ministrul delegat pentru Administratie, Radu Stroe, a sunat la ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, pentru a intreba daca este posibil ca ziua de luni, 10 decembrie, sa fie declarata zi libera pentru studenti. Raspunsul primit din partea ministrului de resort a fost favorabil.

"Stroe a sunat-o pe doamna ministru sa vada daca este posibil si inteleg ca ar fi posibil. Este vorba de studentii care nu stau in orasul in care este universitatea si care vor sa mearga sa voteze. Nu imi doresc decat sa voteze cat mai multa lume, pentru ca este un vot important. Nu spun cu cine, important este sa voteze", a spus Ponta.

Acelasi tanar i-a mai cerut premierului ca studentii care vor merge acasa sa voteze sa poata calatori gratuit cu trenul.

"Incercam", i-a raspuns Ponta tanarului.

Guvernul nu a decis, in cele din urma, nimic in privinta gratuitatii transportului cu trenul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6021 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    pai se merita... (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:49)

    lucyan [utilizator]

    cheltuiala? macar daca asigura transportul gratis, pe baza legitimatiei de student...
    • +2 (6 voturi)    
      Nu prea ("se") MERITA (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:09)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      Pe acest principiu (sa mergem gratis ca votam), ar putea cere decontarea transportului si studentii la Sorbona sau MIT... E si dreptul lor sa fie sprijiniti financiar de statul roman sa-si exercite dreptul la vot, nu ?

      TOTI studentii vor avea o zi libera. 50% vor pleca acasa. Dintre acestia 30% vor trece si pe la sectiile de votare. Tot deranjul pentru vreo 15% dintre studenti, care ar fi mers la vot oricum, daca tineau mortis, ca nu pleaca nimeni duminica dimineata la ora 7 inapoi spre orasul in care invata, cand inca nu s-au deschis sectiile de vot.

      Deci, nu "se" merita....
      • 0 (0 voturi)    
        ei, nici chiar asa... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:06)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        eu zic ca se merita, le reamineste studentilor cine are grija de ei, cum le faciliteaza intrarea la o facultate, parintii isi mai vad odraslele, daca asigura si transportul gratis erau siguri de voturi 100 %...
        si apoi, nu toata lumea pleaca in orasul natal in fiecare wekend, din lipsa timp si ... bani...
  • +6 (12 voturi)    
    Mita clara (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:02)

    Cataleya [utilizator]

    In nicio alta tara din UE nu se da zi libera pt a se merge la vot.
    • 0 (0 voturi)    
      mita si nu prea... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 13:06)

      PedaGogu [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Dar ce, ai senzatia ca am fi in UE?
  • +5 (11 voturi)    
    apoi (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:04)

    ggna [utilizator]

    nu prea cred Ponta ca astia te-or vota pe tine...
    • +2 (10 voturi)    
      Nu e sigur... (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:18)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      ...atata vreme cat Plagiatorii Ponta si Andronescu le "usureaza" liceenilor bacalaureatul si intrarea in facultate, e foarte posibil ca o mare parte din studenti sa voteze cu Ponta. pt ca multi au devenit studenti exact pe "calapodul" plagiatorilor. Cu examene furate, cu diplome false, cu mite si cu pile.
  • +4 (8 voturi)    
    Autonomia universitara??? (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:23)

    LiviuIordache [utilizator]

    Ce treaba are guvernul cu zilele libere, programa, orarul, cazarea si orice altceva din universitati???? Gindire ceausista tirzie, nici ala nu se baga chiar in orice, sa te tii cum ne face asta program de spalat pe dinti daca ne batem singuri cuie in talpa si votam asemenea comunistoizi, de rit cubanez (che guevara are si acum semnatura pe bacnotele din Cuba, ca primul ministru de finante...). Si sa "recomande" era o exagerare, ce treaba are guvernul cu seminariile, zau nu pricep, cu programul profesorilor, mai ales a celor valorosi, e total absurd, dar baietii sunt senini, decreteaza!
  • +5 (9 voturi)    
    Tipic comunist (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:30)

    Parzivall [utilizator]

    Se intampla in Romania dragii mei. Dottore se comporta de parca are si mintea plagiata. Studentii or sa chefuiasca de rup sambata seara si duminica or sa fie mahmuri, le arde lor exact de mers la vot.
    Da' tocati in continuare banul public tovarasci Tonta.
  • +5 (9 voturi)    
    de cand (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:43)

    mos ion roata [utilizator]

    se ocupa guvernul cu datul liber la studenti? Ridicol!
  • +2 (8 voturi)    
    propun (Marţi, 4 decembrie 2012, 16:00)

    ala_ [utilizator]

    propun sa ne plateasca si noua din strainatate transportul in tara si cazare la hotel de 5 stele, ca sa putem vota si noi
    si daca suntem la capitolul asta, propun si invierea mortilor, ca sa poata vota si ei
  • +1 (1 vot)    
    super tare (Miercuri, 5 decembrie 2012, 13:05)

    PedaGogu [utilizator]

    Asa invata si tineretul roman cum e sa fii asistat: bani de drum, zi libera, eventual sa le dea si un cupon de reducere la club (intrare gratis dupa ora 21). Macar sa nu le deconteze decat daca arata buletinul cu stampila de votat.
    Dar de ce nu le spune sa mearga sa voteze la 8 dimineata si apoi sa se intoarca pentru a fi luni la cursuri? Ca oricum, orele alea se vor recupera la anul si la multi ani. Dar pardon, e duminica... cum sa deranjeze lumea asa de dimineata... si apoi la ora aia s-ar face prea mare aglomeratie, ca vin pensionarii sa voteze primii.