Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Tiganii din Europa descind din casta indiana a dalitilor, cei "de neatins", arata un studiu genetic publicat de Nature

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 4 decembrie 2012, 14:25 Actualitate | Esenţial


Femeie roma
Foto: Agerpres
Tiganii din Marea Britanie si Europa provin din casta "dalitilor", "de neatins", cea mai de jos casta indiana, si au emigrat din sub-continentul indian acum 1.400 de ani, arata un studiu genetic publicat de Nature si citat de The Daily Telegraph.

De multa vreme se credea ca tiganii isi au originile in India, avand in vedere cuvinte comune cu sanscrita si pielea mai inchisa la culoare, dar cercetari recente aduc acum dovezi in sprijinul acestei teorii.

Un studiu condus de o echipa de academicieni indieni si estonieni, din care a facut parte si Dr Toomas Kivisild de la Universitatea Cambridge, confirma originile acestora in sub-continentul indian si chiar identifica locatia si paturile sociale din care provin acestia.

Studiul a fost salutat de The Gypsy Council din Marea Britanie, care a afirmat ca ajuta la intelegerea si promovarea populatiilor roma in Europa. "Suntem prima comunitate de indieni din Marea Britanie", a afirmat purtatorul de cuvant al Consiliului, Joseph Jones.

Studiul, care a fost publicat luna aceasta in revista Nature, a examinat cromozomii Y din mostre de ADN pentru a compara semnatura genetica a barbatilor tigani cu cea a indienilor.

Oameni de stiinta de la Hyderabad's Centre for Cellular and Molecular Biology au colaborat cu colegi din Estonia si Elvetia pentru a compara peste 10.000 de mostre de la membri din 214 grupuri etnice diferite de indieni. Ei au incercat sa gaseasca o corespondenta a unui cromozom Y din Asia de Sud, cunoscut ca "haplogroup H1a1a-M82", cu mostrele de la tiganii de sex masculin din Europa.

Cea mai mare potrivire s-a constatat in nord-vestul Indiei. Densitatea cea mai mare este inregistrata in zone dominate de grupul etnic "doma", dalitii, casta cea mai de jos, athinganos, sau de neatins, in greaca, si care era discriminat pe scara masiva.

Cercetatorii cred ca stramosii tiganilor de azi si-au inceput exodul spre vest pentru a lupta in razboaie
in regiunea cunoscuta astazi ca Punjab, intre anii 1001 si 1026, cu promisiunea de a obtine o promovare pe scara sociala.

Mai tarziu, au fugit de prabusirea regatelor hinduse in Pakistanul de astazi, multi dintre ei asezandu-se in zona Gilgit.

Exodul spre Africa de Nord si Europa sugereaza ca ar putea fi vorba de refugiati care fugeau de raspandirea islamului in continentul subindian.

Tiganii din Marea Britanie considerau ca provin din Egipt - de unde credeau ca provine si numele de "gypsy" - si, dincolo de asta, din India. Joseph Jones de la Gypsy Council spune ca fotografii vechi ii arata pe tigani imbracati cu haine traditionale indiene pana acum o suta de ani.

El afirma ca acest nou studiu este util deoarece confirma stiintific originea indiana a comunitatilor de roma din Europa si mostenirea lor comuna ar trebui acum acceptata de comunitatile mai noi de indieni din Marea Britanie. "Nu suntem proscrisi aici. Nu-mi pasa daca suntem asociati cu dalitii - nu mai traiesc intr-o comunitate in care exista caste. Ma simt un pic indian, intotdeauna am avut afinitati cu indienii", spune acesta.

Cea mai mare comunitate de tigani din Europa se afla in Romania.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















20374 vizualizari

  • -35 (49 voturi)    
    Political Correct? (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:39)

    Ankasch [utilizator]

    Chiar nu a ajuns si la voi faptul ca DEX-ul Academiei Romane declara cuvantul "Tigan" peiorativ si recomanda de a nu-l folosi?
    • +23 (33 voturi)    
      Recomandare (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:40)

      JG [utilizator] i-a raspuns lui Ankasch

      Unde e mai bine decit acasa?
      Intoarce-te acasa!
      Intoarceti-va acasa!
      Drum bun!
    • -8 (10 voturi)    
      te referi la plagiatorii aia (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:45)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui Ankasch

      care pun botul si la o sarma?
  • -10 (26 voturi)    
    citi bani s-or fi cheltuit pe studiul asta? (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:41)

    sorin3 [utilizator]

    poate cineva sa cerceteze de ce apa fierbinte e mai calda decit apa rece?
  • +38 (48 voturi)    
    uraaaaaaaaa!!!!!!! (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:43)

    resita31 [utilizator]

    multumesc oamenilior de stiinta de la Hyderabad's Centre for Cellular and Molecular Biology pt. clarificarea fara echivoc, a acestei incomode probleme, ce trebuia rezolvata de oamenii de stiinta din Romania.
    in primul rand vreau sa se observe clar formularea lor si anume de "tigani" si nu rromi si ca au clarificat inclusiv casta acestora si anume dalitii.
    prin urmare, solicit autoritatilor romane, nu rrome, sa ieie atitudine la acest fapt si sa le redeie numele de tigani sau macar de daliti.
  • +22 (24 voturi)    
    nah (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:45)

    A14 [utilizator]

    asta explica multe
  • +31 (35 voturi)    
    Originea tziganilor. (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:47)

    Ibrahim [utilizator]

    Provenienta tziganilor era cunoscuta mai de mult pe baze lingvistice, limba vorbita de ei fiind de fapt limba bengali. Cu vremea, limba vorbita de comunitatile de tigani a suferit unele modificari, de vocabular si, eventual, de pronuntie. De pilda numerele sunt imprumutate din limba greaca. Termenul de "rrom" provine de la denumirea de "romaioi" care, in greceste, desemna pe supusii Imperiului Roman de Rasarit (Bizantul), al carui suveran era numit "basileon ton romaion"... Termenul de "gagiu/gagio" este preluat de la turcii selgiucizi care au invadat Bizantul, ei denumind-se "gazii", adica luptatori pentru islam. Comunitatile de tigani nu aveau o proprie denumire etnica asa ca au preluat un termen care ii "definea" de turcii luptatori pentru islam, gazii. Termenul de "gagiu" inseamna netzigan! Dar tot de la turci au preluat si termenul de "Gurban bairam" folosit de comunitatile de tigani laietzi din sudul Olteniei, termen preluat de la cunoscutul Kurban Bairam musulman. As mai adauga ca se mai stia ca frecventa grupei sanguine B3 este foarte mare in cadrul comunitatilor de tigani. Dar asta nu inseamna ca toti detinatorii grupei B3 sunt tigani. De altfel frecventa grupei B3 este specifica Asiei de Est.
    • +6 (10 voturi)    
      Tziganii din Europa (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:26)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Ibrahim

      Domnule Ibrahim dumneavoastra ati citit mult in comparatie cu mine despre tzigani.
      Iau drept bune cele ce ati scris si va multumesc.
      Sanatate si virtute.
  • -11 (25 voturi)    
    de ce nu postati toate comentariile? (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:48)

    vocea_din_umbra [utilizator]

    ei sunt hindusi nu indieni...documentati-va...apoi apucati-va de scris...
    • +23 (25 voturi)    
      iti place sa fii habarnist? (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:55)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui vocea_din_umbra

      Acolo la tine in umbra nu este nicio diferenta intre etnie si religie, nu-i asa?
  • +15 (15 voturi)    
    urmatorul studiu va fi... (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:51)

    stefan2008 [utilizator]

    ... cel in care se va explica cum s-a ajuns de la "athinganos" (adica "tigani") la "romi".
    Multumim!
  • +8 (10 voturi)    
    cum cum? (Marţi, 4 decembrie 2012, 16:04)

    stefan2008 [utilizator]

    "Exodul spre Africa de Nord si Europa sugereaza ca ar putea fi vorba de refugiati care fugeau de raspandirea islamului in continentul subindian."

    Adica fugeau de Mahomed spre... Mahomed?
    • +10 (12 voturi)    
      :))) (Marţi, 4 decembrie 2012, 16:22)

      dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      In India exista un proverb despe afgani care spune asa: fereste-te de coltii tigrului, de veninul cobrei si de razbunarea afganului.

      Afganii au adus islamismul in India, i-au bulversat ordinea milenara, au dat peste cap societatea indiana, au provocat, practic, migratia tiganilor inspre Vest. Sunt perioade lungi cand istoria Indiei este dominata de dinastii afgane sau patane.

      In centrul Indiei, in statul Madhya Pradesh (care inseamna "tara de mijloc; Uttar Pradesh inseamna "tara de miazanoapte"), a dominat dinastia patana. Mandu este, capitala patanilor, cu cea mai mare cetate din lume construita vreodata. Are un zid de 70 de kilometri! Mandu este in apropiere de Bhopal, capitala statului Madhya Pradesh, unde a avut loc in 1984 cea mai mare catastrofa din India, cand o uzina chimica de pesticide a sarit in aer, ucigand cca 8.000 de oameni, majoritatea copii si batrani, intoxicati cu un gaz toxic letal, care i-a omorat in urmatoarele zile....

      Lamurit?
      :)))