Cum vor vota romanii din strainatate: e nevoie de domiciliu sau resedinta

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Marţi, 4 decembrie 2012, 13:00 Actualitate | Esenţial


Dani Rockhoff
Foto: HotNews.ro
Participarea romanilor din Germania la votul din 9 decembrie 2012 pentru Senat si Camera Deputatilor este restrictionata, la fel ca si la alegerile parlamentare din 2008: e nevoie si de domiciliul sau resedinta in RFG, nu exista precizari referitoare la "ocazionali". Printr-un exercitiu logic, romanii in tranzit sau aflati in concediu in Germania la data cu pricina, ca si romanii in interes de afaceri sau care stau si muncesc la negru in Germania, nu vor putea vota.

Acestora li se mai adauga si alte categorii: de exemplu, romanii cu dubla cetatenie, care au atasata adeverinta de libera circulatie sau permisiunea de sedere de la nemti doar unuia dintre pasapoarte (cum ar fi cel unguresc).
Anuntul referitor la alegeri a fost transmis de Ambasada Romaniei de la Berlin. In document e cuprinsa si lista centrelor de votare din Germania. Conditiile identitare de prezentat la vot sunt  detaliate printr-o nota:
  • Notă:
Au dreptul de a vota cetăţenii români care au împlinit vârsta de 18 ani până în ziua alegerilor inclusiv, respectiv până în data de 9 decembrie 2012 şi care au domiciliul sau reşedinţa în Republica Federală Germania.
Cetăţenii români cu drept de vot, cu domiciliul sau reşedinţa în Germania, îşi exercită dreptul de vot la oricare dintre cele 5 secţii de votare.

II. Documente necesare pentru exercitarea dreptului de vot
1. Paşaport cu menţiunea privind stabilirea domiciliului în străinătate (tip CRDS) dovedind astfel că domiciliază în Germania;
sau
2. Paşaport simplu (cu menţiunea localităţii de domiciliu din România) însoţit de documentul emis de autorităţile germane care dovedeşte reşedinţa în Germania;
sau
3. Cartea de identitate însoţită de documentul emis de autorităţile germane care dovedeşte reşedinţa în Germania.
Documentele emise de autorităţile germane care atestă reşedinţa în Germania:
a) adeverinţă privind dreptul la liberă circulaţie şi la alegerea domiciliului/UE (Freizügigkeitsbescheinigung);
b) permisiune de şedere pe durată determinată (Aufenthaltstitel/ Aufenthaltserlaubnis);
c) permisiune de stabilire permanentă (Aufenthaltstitel/ Niederlassungserlaubnis);
d) permisiune de şedere permanentă UE (Bescheinigung des Daueraufenthalts);
e) permisiune de şedere temporară (Fiktionsbescheinigung);
f) adeverinţă privind domiciliul permanent sau reşedinţa (Meldebestätigung/ Meldebescheinigung);
g) permis de muncă (Arbeitserlaubnis).

Acum, care e problema: daca am in vizita o ruda sau o cunostinta din Romania, care vrea sa voteze in 9 decembrie, ce fac cu ea? O las acasa, chiar daca nu intelege de ce in 2009, inainte de a se urca pe autocar, a putut vota doar cu buletinul romanesc. Mai departe: daca sunt sofer roman pe camion sau pe unul dintre sutele de autocare ce fac transporturi intre Romania si Germania, iar contractul meu de munca e cu o firma romaneasca, nu germana, ce fac duminica, votez sau nu pot vota? Daca fac menajul unui batran fara acte ori muncesc la negru pe un santier sau intr-o macelarie, pot sau nu stampila un buletin de vot?

Eu zic ca nu, conform indicatiilor de mai sus. Daca gresesc, mai e timp de rectificari.

Alte ganduri legate de alegerile parlamentare de duminica. Colegiul uninominal 43 (diaspora) are pe liste 6 locuri in Parlamentul Romaniei, 2 de senatori si 4 de deputati. Acelasi numar l-a avut si la alegerile precedente, din 2008. Sunt sase oameni a caror lucrare am fi vrut s-o vedem mai concreta, decat in declaratii stufoase la televizor sau prin alte forme de PR. Mai concreta decat in infiintarea de noi comisii parlamentare, cum e cea a Romanilor de Pretutindeni din Senat.

O vorba spune ca, atunci cand se ocoleste o decizie, sau se vrea delegarea responsabilitatii ei, se infiinteaza o comisie. Asa sa fie si la romani?
Dintre puzderia de probleme semnalate in diaspora, ma voi referi doar la doua initiative extrem de concrete si cu larga sfera de cuprindere, care ii vizeaza strict pe romanii din strainatate.

Era vorba de reglementarea prin lege a platii retroactive a contributiilor la pensii ale romanilor plecati temporar la lucru peste hotare, cu "gauri" in cotizare. S-a trambitat mult pe aceasta tema, s-a incercet ceva, la nivel de "modul experimental", s-a uitat. Si doar ar fi fost multi bani de recuperat. Multi romani erau interesati de acest model de contributie retroactiva la pensie, iar statul roman ar fi profitat.

Mai e vorba, de vreo zece ani, de optimizarea prezentei la vot a romanilor de peste granite, prin adoptarea legii votului prin corespondenta. Toate partidele o vor, niciunul n-a fost in stare sa o faca si sa o puna in aplicare. Iar peste cateva zile se voteaza din nou, a nu stiu cata oara in ultimii cinci ani. Este aceasta lege, teoretic dorita transpartinica, un cui al lui Pepelea? Vrea cineva sa se bata cu ea in piept? Are altcineva interes ca ea sa nu treaca? Este efortul organizatoric mult prea mare? Nu stim.

In articolul de fata imi exprimam ingrijorarea ca unii dintre romanii aflati in Germania in ziua votului parlamentar de duminica nu-si vor putea exercita acest drept cetatenesc, chiar daca o doresc. In incheiere ma intreb daca are rost sa imi fac astfel de griji, dat fiind binecunoscutul absenteism al diasporei. Lasand la o parte argumentul distantei de deplasare la centrele de vot, din milioanele de romani traitoare peste hotare, numarul votantilor n-a trecut, de regula, de cateva zeci de mii.


39.000 de romani din diaspora au votat la parlamentarele din 2004, 44.090 la cele din 2008, 13.800 la europarlamentarele din 2009. Recordul de participare a fost la turul doi al prezidentialelor din 2009, cand s-a zis ca cele 146.200 de voturi ale diasporei au hotarat invingatorul in alegeri. "Stiintific", acest lucru n-a fost demonstrat, insa prin aceasta supozitie a fost lansat un cliseu electoral, ca si o samanta de zazanie intre romanii din tara si cei din afara ei.



                           
  •     Referinta: Anuntul de la Ambasada

Ambasada României în Germania

ANUNŢ IMPORTANT
La data de 9 decembrie 2012 vor avea loc alegerile pentru Camera Deputaţilor şi Senatul României.

Detalii organizatorice:

I. Secţiile de votare organizate pe teritoriul R.F.Germania
1.    Secţia de votare nr. 70, locaţia – sediul Ambasadei României la Berlin, Dorotheenstr.62-66, 10117 Berlin
Contact: e-mail: office@rumaenische-botschaft.de, fax +49 (0) 30 212 39 399, tel. +49 (0) 30 212 39 207;
2.    Secţia de votare nr. 71, locaţia – sediul Consulatului General Bonn, Legionsweg 14, 53117 Bonn
Contact: e-mail: info@konsulat-rumaenien-bonn.de, fax +49 (0) 228 68 02 47, tel. +49(0) 17 38 95 68 68;
3.    Secţia de votare nr. 72, locaţia – sediul Consulatului General München, Richard Strauss Strasse 149, 81679 München
Contact: e-mail: kanzlei@rumaenien-gkmuenchen.de, fax: +49 (0) 89 55 33 48 tel. +49(0) 89 55 48 06;
4.    Secţia de votare nr. 73, locaţia – sediul Consulatului onorific al României la Hamburg, Herrengraben 1, 20459 Hamburg
Contact: e-mail: info@honorarkonsul-hamburg.de, fax +49 (0) 40 60 91 86 94, tel. +49 (0) 40 60 91 86 91;
5.    Secţia de votare nr. 74, locaţia – sediul Consulatului onorific al României la Stuttgart, Schellinstr. 9, 70174 Stuttgart (clădirea L-Bank)
Contact: e-mail: rom-office@l-bank.de, fax: +49(0)71 11 22 27 99; tel: +49 (0) 71 11 22 27 91.

Notă:

Au dreptul de a vota cetăţenii români care au împlinit vârsta de 18 ani până în ziua alegerilor inclusiv, respectiv până în data de 9 decembrie 2012 şi care au domiciliul sau reşedinţa în Republica Federală Germania.
Cetăţenii români cu drept de vot, cu domiciliul sau reşedinţa în Germania, îşi exercită dreptul de vot la oricare dintre cele 5 secţii de votare.

II. Documente necesare pentru exercitarea dreptului de vot
1. Paşaport cu menţiunea privind stabilirea domiciliului în străinătate (tip CRDS) dovedind astfel că domiciliază în Germania;
sau
2. Paşaport simplu (cu menţiunea localităţii de domiciliu din România) însoţit de documentul emis de autorităţile germane care dovedeşte reşedinţa în Germania;
sau
3. Cartea de identitate însoţită de documentul emis de autorităţile germane care dovedeşte reşedinţa în Germania.
Documentele emise de autorităţile germane care atestă reşedinţa în Germania:
a) adeverinţă privind dreptul la liberă circulaţie şi la alegerea domiciliului/UE (Freizügigkeitsbescheinigung);
b) permisiune de şedere pe durată determinată (Aufenthaltstitel/ Aufenthaltserlaubnis);
c) permisiune de stabilire permanentă (Aufenthaltstitel/ Niederlassungserlaubnis);
d) permisiune de şedere permanentă UE (Bescheinigung des Daueraufenthalts);
e) permisiune de şedere temporară (Fiktionsbescheinigung);
f) adeverinţă privind domiciliul permanent sau reşedinţa (Meldebestätigung/ Meldebescheinigung);
g) permis de muncă (Arbeitserlaubnis).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6031 vizualizari

  • -10 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 4 decembrie 2012, 13:17)

    Mowgli [anonim]

    • +3 (7 voturi)    
      Daca am avea si votul prin corespondenta... (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:13)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

      ... ar fi o prezenta de cca.70% la fiecare scrutin, sau, daca s-ar putea vota on-line, n-ar mai exista povestea asta cu "nu esti acasa, nu votezi".
      • -2 (8 voturi)    
        Daca am avea si votul prin corespondenta... (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:52)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        ... ce s-ar mai fura. nici nu ai sti cine a votat de fapt : nepotul sau bunica ?!
        • +1 (3 voturi)    
          clar (Miercuri, 5 decembrie 2012, 19:53)

          Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          se vede că habar n-ai de cum stau lucrurile "p-afară". Doar de curiozitate: ruşii au vot prin corespondenţă? Că nemţii au.
    • +8 (14 voturi)    
      VOTUL PRIN CORESPONDENTA (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:30)

      Tase Rotta [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

      Chiar daca as fi la Polul Sud, pt.ca la Polul Nord e Mowgli, si am semnal pt.internet as putea vota pentru colegiul unde am domiciliul. Domnul Baconschi a facut un proiect de lege in sensul asta, dar prietenii (sau sefii) lui Mowgli au zis niet.
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:58)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

      Exista totusi o mica mare diferenta. Romanii de la piolul nord nu vor putea sa voteze pentru ca nu exista sectii de votare in apropiere (si nu putem sa fim absurzi sa obligam Guvernul sa faca sectii de votare si acolo), DAR mi se pare absurd ca tu sa fii in concediu in Germania de exemplu, iar pe 9 decembrie sa treci chiar pe langa una din sectiile de votare de acolo dar sa nu te lase sa votezi!
  • +5 (5 voturi)    
    se incalca (Marţi, 4 decembrie 2012, 13:19)

    lucyan [utilizator]

    un drept constitutional cred, nu stiu...
    dar in mod normal trebuie sa votezi acolo unde ai domiciliul, pentru a putea alege persoana care sa te reperzinte in parlament....
    iar daca tinem cont de faptul ca sunt cateva milioane de romani care sunt plecati in afara si nu pot vota, iar nu e bine, ei sunt reprezentati in parlament de castigatorul unui colegiu la care ei nu au votat...
    asadar, daca la 2-3 milioane de romani nu le creem conditii de vot sau nu au dreptul de a vota, atunci de ce trebuie sa fie reprezentati in parlament?adica de ce in loc sa scada numarul parlamentarilor, mai ales ca asta vara s-a zis ca suntem mult mai putini cetateni, adica am scazut cu vreo 3 milioane, daca mai luam in calcul si cele 3 milioane de romani fara domiciliu stabil sau resedinta in afara, atunci 6 milioane de romani sunt mai putin pe listele electorale dar nr parlamentarilor a crescut cu vreo 70-80 prsoane... cum este posibil asa ceva?
  • +4 (10 voturi)    
    aceeasi problema si in UK (Marţi, 4 decembrie 2012, 13:22)

    briank [utilizator]

    Eu sunt in UK in business trip, si m-am adresat biroului electoral pentru strainatate pentru a afla in ce conditii pot vota la ambasada/consulat. Raspunsul primit pe e-mail a fost ca, daca am domiciliul declarat in Bucuresti, nu pot sa votez decat la sectia din Bucuresti. In niciun caz la vreo ambasada sau consulat.

    La votul pentru suspendarea lui Basescu, romanii din strainatate au putut vota la orice ambasada sau consulat, fara restrictii privitoare la resedinta.

    In conditiile astea, consider ca statul roman se face vinovat pentru ca imi limiteaza dreptul la vot. E un abuz. Dar ce mai e de facut cu o saptamana inainte?
    • -4 (8 voturi)    
      mai bine sa nu votati (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:40)

      tiberiu tatulescu [utilizator] i-a raspuns lui briank

      daca nu ati inteles in 4 ani ce inseamna vot uninominal
      si ca acesta se exercita intr-un colegiu deci o arie teritoriala restrinsa care cuprinde inclusiv domiciliul dv
      mai bine sa nu votati
      • +4 (8 voturi)    
        Gresit (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:51)

        briank [utilizator] i-a raspuns lui tiberiu tatulescu

        Dreptul la vot nu poate fi restrans in functie de un sistem electoral sau altul. Ar trebui sa-mi considere votul in diaspora. Pana la urma toti parlamentarii reprezinta cetatenii, nu doar cel ales in circumscriptia mea.

        Eu nu pot vota pentru ca nu sunt lasat, nu pentru ca nu mi-as dori. In care caz statul imi limiteaza dreptul constitutional.
        • -1 (5 voturi)    
          chiar nu intelegeti si e pacat (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:00)

          tiberiu tatulescu [utilizator] i-a raspuns lui briank

          nimeni nu va limiteaza dreptul la vot
          regula votului uninominal dupa care acesta se desfasoara a stabilit sa votezi numai la tine acasa
          cind a fost facuta aceasta regula trebuia sa luati atitudine si sa va ginditi cum o sa faceti daca nu o sa fiti in tara cins o sa se voteze
          acum nu puteti invoca retroactiv nimic
          asta e
          • 0 (2 voturi)    
            Intradevar nu intelegem (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:21)

            denvarel [utilizator] i-a raspuns lui tiberiu tatulescu

            Si e pacat.
            Dar neintelegerea vine de la interpretarea grosolana a legii si a constitutiei!

            Exemplu:
            Dupa tine nu putem vota decat in colegiul in care suntem arondati indiferent daca suntem in Romania sau afara. OK!

            Colegiul uninominal nr 1 diaspora include tarile: Austria, Belgia, Bulgaria... Cipru, Franta, Germania... Spania.... Cam toata Europa.
            Nota spune: "Au dreptul de a vota cetăţenii români care au împlinit vârsta de 18 ani până în ziua alegerilor inclusiv, respectiv până în data de 9 decembrie 2012 şi care au domiciliul sau reşedinţa în Republica Federală Germania.
            Cetăţenii români cu drept de vot, cu domiciliul sau reşedinţa în Germania, îşi exercită dreptul de vot la oricare dintre cele 5 secţii de votare."

            Adica un roman cu domiciliul in Franta care este in ACELASI colegiu uninominal cu Germania nu poate vota???
            Ce e de inteles intr-o astfel de interpretare a legii decat o incercare clara de limitare a dreptului de vot a diasporei?
          • +2 (4 voturi)    
            din nou gresit (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:43)

            javier [utilizator] i-a raspuns lui tiberiu tatulescu

            votul majoritar (sau uninominal cum ziceti dvs) nu inseamna ca trebuie sa stau lipit de casa mea ca sa pot sa votez, ci ar trebui sa insemne ca votul meu, indiferent de unde este exprimat, se contabilizeaza pentru acel candidat din zona in care am domiciliu.

            in momentul in care eu votez pe liste suplimentare (la o ambasada, in gara sau oriunde in alta parte) eu imi declar adresa de domiciliu, prin urmare e foarte clar pentru care raza teritoriala votez.

            daca sunt obligat sa votez doar la sectia unde am domiciliu, chiar imi este restrans dreptul de a vota.

            iar eventuale probleme de genul ambasada nu are buletine cu candidatii din colegiul x din tara (unde am eu domiciliu) nu sunt decat chestiuni administrative, nu de fond.

            iar despre faptul ca ar fi trebuit sa luam atitudine, 1) e hilara in esenta ideea ca un simplu cetatean ar putea opri abuzurile 2) pe mine schimbarea m-a luat oricum prin surprindere, din cate imi aduc aminte in 2008 am avut acelasi sistem electoral si s-a putut vota din strainatate fara probleme si fara obligatia de a avea resedinta acolo.

            p.s. bineinteles ca situatia s-ar fi putut rezolva foarte usor cu vot prin corespondenta, dar daca nu ai cu cine...
            • +1 (1 vot)    
              si totusi... (Marţi, 4 decembrie 2012, 16:36)

              George.Costache1278336702262 [utilizator] i-a raspuns lui javier

              "in momentul in care eu votez pe liste suplimentare (la o ambasada, in gara sau oriunde in alta parte) eu imi declar adresa de domiciliu, prin urmare e foarte clar pentru care raza teritoriala votez. "
              Asa cum am mai spus; e clar pentru ce raza teritoriala votezi, DAR PENTRU CINE VOTEZI? Cum iti exprimi votul pentru un candidat?
              • 0 (0 voturi)    
                este greu (Miercuri, 5 decembrie 2012, 10:32)

                lucyan [utilizator] i-a raspuns lui George.Costache1278336702262

                ceea ce propune domnul, dar are dreptate ca nu poti sa restrangi drepturile unor cetateni romani, doar de frica ca nu voteaza cu partidul tau...
                votul uninominal de la noi permite o redistribuire a voturilor, adica mai usor cu ideea ca votezi persoana... au fost multe situatii cand in parlament au intrat oameni de pe locurile 2-3 si aveau cateva zeci sau sute de voturi...
                cea mai simpla solutie, in afara se voteaza doar partidul si voturile lor sunt luate in calcul la redistribuire...
                sau poate are cineva idei mai bune, in afar de cea cu votul prin corespondenta, care este cea mai buna dar nu mai avem cand sa o aplicam pentru aceste alegeri...
            • +2 (2 voturi)    
              democratia (Marţi, 4 decembrie 2012, 17:06)

              tiberiu tatulescu [utilizator] i-a raspuns lui javier

              este o institutie greu de administrat fara buna vointa si buna cuviinta
              daca ambele lipsesc clasei politice atunci ghiar avem o problema si de fapt asta avem in romania o problema cu clasa politica
              daca in acest moment in cabian de vot oriunde pe planeta ai avea un terminal electronic in care introducind CNPul ai avea in fata buletinul de vot aferent ariei teritoriale de domiciliu corespunzatoare ultimei perti din codul numeric atunci totul ar fi simplu
              calculatorul are trei defecte
              nu uita
              nu minte
              nu fura
              de ceea nu e pus sa gestioneze un asemenea proces
              nu ar fi posibil votul multiplu
              nu ar putea vota mortii
              am fi cu totii siguri ca vointa electorala liber exprimata este cea reala
              am fi in alta lume
              numai ca nu suntem
          • 0 (0 voturi)    
            Eu unul sunt convins... (Marţi, 4 decembrie 2012, 20:14)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui tiberiu tatulescu

            ...ca dl. briank ar prefera sa voteze pentru colegiul in care isi are domiciliul.
            Sa presupunem ca domnia sa se prezinta la Ambasada si spune: vreau sa votez pentru Colegiul meu. Ce ii va raspunde Ambasadorul?
            "Contrar asigurarilor pe care le-ati primit prin comentariul de pe Hotnews, oferta noastra este limitata numai la Colegiul 43. Si numai cu buletin de Diaspora".
            Nu stiu altii cum sunt, dar pentru mine asta arata ca o ingradire a dreptului de vot. Pentru ca putea fi rezolvata de forul legiuitor si de organizatorii alegerilor. Acestora le plac scrutinele, ca dovada se dau in vant sa le provoace, dar nu sunt obisnuiti cu munca, inclusiv cu cea de organizare.
      • 0 (0 voturi)    
        poate ai dreptate, (Miercuri, 5 decembrie 2012, 10:27)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui tiberiu tatulescu

        poate nu... ar trebui sa se tina cont si de numarul de parlamentari si, foarte impoprtant, se castiga foarte multe posturi de parlamentr la redistribuirea voturilor, unde nu se mai tine cont de votul uninominal, asa ca se poate vota si in strainatate, voturile se pot l;ua in calcul la redistribuire, numai ca usl nu vrea acest lucru...
        poanta @repetentu stiu de ce!
  • +4 (4 voturi)    
    precizare (Marţi, 4 decembrie 2012, 13:28)

    George.Costache1278336702262 [utilizator]

    Legat de aceste alegeri, problema este ca fiecare trebuie sa votam in colegiul nostru, intrucat buletinele de vot sunt "personalizate" pentru fiecare dintre acestea, cu numele persoanelor care candideaza acolo. De aceea romanii domiciliati in strainatate pot vota doar pentru colegiul "diaspora". Pentru cei domiciliati in tara dar in tranzit, din pacate momentan nu cred ca exista o solutie practica. Ar fi destul de dificil de tiparit si distribuit la toate centrele de votare din strainatate buletine de vot astfel incat sa acopere toate colegiile din toata tara.
    • 0 (0 voturi)    
      Votul se desfasoara pe aceeasi lege ca in 2008 (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:26)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui George.Costache1278336702262

      Deci nu vad nici o motiv pentru modificarea regulilor de votare!
    • 0 (0 voturi)    
      nu este nevoie (Miercuri, 5 decembrie 2012, 10:34)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui George.Costache1278336702262

      de atatea buletine, in afara se poate vota doar partidul iar voturile din afara se folosesc la redistribuirea voturilor...
      cati parlamentari nu avem intrati in parlament dupa redistribuire voturi, dupa locurile 2-3 ?
      este solutia cea mai simpla si cea mai rapida si cea mai legala....
  • +3 (9 voturi)    
    cine nu ne convine sa nu voteze (Marţi, 4 decembrie 2012, 13:35)

    oilman [utilizator]

    Cam asta ar vrea progeniturile bolshevice care au preluat puterea in romania. Diaspora in principiu nu prrea voteaza cu bolshevicii, si nu poate char asa usor sa fie cumparata cu cirnati si bere, sau amenintata. La referendumul din vara, inainte ca problema cu cvorumul sa fie decisa, 'organizatorii pucisti' au facut tot posibilul ca cit mai putini romani din diaspora sa poata vota. Eram in San Francisco, si singura sectie de votare a fost undeva la SE de Oakland, peste bay de SF, la cca 100 mile. Evident ca dupa ce cvorumul a devenit o conditie pucistii si-au dat palme, dar oricum au compensat cu o numaratoare originala si voturi falsificate. Ce ma doare insa cel mai tare este ca dupa 70 ani de mizerie bolshevika acest popor nu se trezeste sa scape de scursoarea rosie
  • -2 (10 voturi)    
    pai eu inteleg ca (Marţi, 4 decembrie 2012, 13:38)

    ics_11 [utilizator]

    la alegerile parlamentare nu poti sa votezi in alta sectie de votare decat cea la care esti arondat. nu exuista lista suplimentara decat daca locuiesti in acelasi colegiu nominal.
    adica daca locuiesti in Bucuresti si te duci la Sinaia, nu poti vota la Sinaia.
    Altfel spus, daca ai domiciliul in Bucuresti, nu poti vota un candidat dintr-un colegiu din Sinaia, ceea ce este corect
    Pentru strainanatate se aleg candidatii din colegiile din strainatate, nu stiu cate sunt la numar, cateva oricum.
    In 2008, daca s-a putut vota in Germania fara sa faci dovada ca locuiesti acolo, a fost, probabil, ca sa faca pdl-ul voturi multe.
    se pare ca cei de la usl sunt vigilenti si incearca sa previna fraude electorale de tipul celor din 2009.
    • 0 (4 voturi)    
      Intelegi gresit (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:28)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      In 2008 s-a votat conform aceleiasi legislatii electorale ca si acum.
      Nu putem sa modificam regulile dupa cine e la guvernare decat prin modificarea legilor.
      "Nota" prezentata in articol este un abuz neconstitutional facut de Ministerul de Externe.
      • +2 (4 voturi)    
        tu intelegi gresit (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:40)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        eu nu am spus ca s-a modificat legislatia.
        eu am spus ca, daca este asa cum spune autoarea si cineva aflat in vizita in germania a putut vota acolo desi avea domicliul in romania, atunci legea, aceeasi ca si cea de acum, nu s-a aplicat corect in 2008.
        • -1 (1 vot)    
          Esti chiar asa de orb incat nu vezi nici ce scrii? (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:52)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          Spui: "la alegerile parlamentare nu poti sa votezi in alta sectie de votare decat cea la care esti arondat. nu exista lista suplimentara decat daca locuiesti in acelasi colegiu nominal."

          Germania, Italia, Spania sunt in acelasi colegiu electoral "Colegiul Nr. 1 Diaspora".
          Dar conform "Nota" de la ambasada Romaniai din Germania nu poti vota decat daca ai domiciliul in Germania! Cineva cu domiciliul in Franta nu poate vota in Germania desi este in acelasi colegiu electoral!
          • -1 (3 voturi)    
            da sunt orb (Marţi, 4 decembrie 2012, 22:06)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

            si fiind orb am vazut cum persoana care a scris articolul vorbea de persoanele care au domiciliul in romania si vin in ... RFG !!
            sunt sigur ca romanii care pot face dovada ca au domiciliul in spania vor putea vota in toate sectiile de votare din germania (nu RFG !). autoarea nu de ei vorbeste, ci de romanii din tara aflati in tranzit. spune asa (copy/paste + ghilimele, sursa e mai sus):

            "Acum, care e problema: daca am in vizita o ruda sau o cunostinta din Romania, care vrea sa voteze in 9 decembrie, ce fac cu ea? O las acasa, chiar daca nu intelege de ce in 2009, inainte de a se urca pe autocar, a putut vota doar cu buletinul romanesc. Mai departe: daca sunt sofer roman pe camion sau pe unul dintre sutele de autocare ce fac transporturi intre Romania si Germania, iar contractul meu de munca e cu o firma romaneasca, nu germana, ce fac duminica, votez sau nu pot vota? "
    • -1 (1 vot)    
      ai dreptate... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 10:39)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      pana la un punct, legea uninominalului a fost asa fel modificata (tot de mafiotii care organizeaza acum alegerile) incat sa permita accesul de pe locul 2-3 a candidatilor in parlament in urma redistribuirii voturilor, adica tot partidul conteaza...
      adica votezi un candidat si ai surpriza ca desi este pe primul loc sa nu acceada in parlament, accede cel de pe locul 2-3, asa ca teoria ca ne votam parlamentarii care sa ne reprezinte pica...
      si daca tot permite legea redistribuirea voturilor pe partide, atunci in afara sa se voteze doar partidul si sa se tina cont de voturi la redistribuirea voturilor...
  • +2 (2 voturi)    
    observatii (Marţi, 4 decembrie 2012, 13:40)

    Eugenn [utilizator]

    Cateva observatii.
    - Vine cam tarziu acest articol. Regulamentele sunt anuntate de cateva saptamani...
    - Sunt aceste regulamente conforme cu legea?
    - Exista o problema tehnica: In principiu, un alegator cu domicilul in tara ar trebui sa voteze pentru colegiul unde se afla domiciliul. Daca este in vizita in strainatate, si se vrea ca el sa poata vota, atunci ar trebui ca la sectiile de votare din strainatatea sa existe buletine de vot pentru orice colegiu electoral. Daca s-a putut face asta la alegerile precedente, atunci s-ar fi putut face asta si la aceste alegeri.

    Si inca o remarca pentru Hotnews si ziarele romanesti in general: Sistemul electoral la noi e destul de complicat. Cred ca ar trebui sa i se reaminteasca populatiei cum functioneaza. Macar un link acolo spre un site unde asta e explicat clar. Dar nici macar pe wikipedia nu gasesti aceasta informatie!
    • 0 (0 voturi)    
      sistemul electoral (Miercuri, 5 decembrie 2012, 10:55)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

      este complicat pentru ca orice lege complicata la sa loc la multe interpretari si ca atare este in folosul celor care o folosesc...
      cand s-a adoptat legea uninominlului, vorba vine ca nu este nici pe departe asa, in parlament au intrat foarte multi de pe locurile 2-3 cu cateva zeci sau sute de voturi, in urma redistribuirii voturilor pe partide, cam tot aceeasi cu cei care organizeaza astazi alegerile, erau constienti ca pnl nu are sanse mari de a castiga colegii, dupa o guvernare super-reusita, asa ca au facut o struto-camila, si uninominal, si partid...
      acum cand se stie reactia diasporei la mafia usl-ista, nu se poate vota, ca ar fi prea multa bataie de cap, buletine de vot pentru fiecare ciolegiu din tara, etc., etc., si nu se merita, cu toate astea, ar trebui sa se voteze pe partide si sa se tina cont de acele voturi la redistribuirea voturilor, si tot ar fi ceva mai legal decat ca acum, cand anuleaza dreptul de vot la cateva milioane de romani care culmea, sunt reprezentati pe urma in parlament chiar daca nu pot vota...
      daca sunt 3 milioane de romani plecati la munca in fara tarii, nu stiu cati au domiciliul sau reedinta acolo, daca asta vara s-a spus ca populatia a scazut cu trei milioane, deci am mai fi vreo 12 milioane de alegatori, in total vreo 15 milioane de cetateni in tara, dar numarul parlamentarilor in loc sa scada, creste cu 70-80, in urma redistribuirilor de voturi....
      astia chiar ne iau de prosti..., isi aduc aminte de popor si de votul lui numai cand le convine, acum poporul daca voteaza usl, stie ca voteaza premier victor ponta, cand poporul a votat parlament unicameral si 300 parlamentari a fost in necunostinta de cauza...
      sa nu-i tragi in teapa pe mincinosii astia?
  • +6 (8 voturi)    
    Cristian (Marţi, 4 decembrie 2012, 13:43)

    European [utilizator]

    Confirm datele din articol, cu precizarea ca nu se refera doar la ceatenii din Germania. Nu ma voi afla in tara pe 9 decembrie, si vreau sa votez. Am contactat BEC, descriind situatiia si am cerut o solutie, dar am aflat ca legea nu are nici-o prevedere prin care sa putem vota in alta parte decat in circumpscriptia in care suntem arondati. Cualte cuvinte, daca esti in concediu sau in delegatie sau nu poti fi prezent, esti privat de dreptul de a vota. O lege cel putin lacunara, care limiteaza oarecum dreptul meu constitutional de a vota...
    • -2 (4 voturi)    
      e normal (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:18)

      adriann_l [utilizator] i-a raspuns lui European

      Situatia era aceeasi si daca erau alegeri locale, nu cred ca se putea vota la New York pentru primarul din Bolintin; este acelasi lucru si acum: nu se poate vota candidatul din Colegiul 34 Vaslui la New York.
      • +1 (3 voturi)    
        Diferenta e (Marţi, 4 decembrie 2012, 19:09)

        Petran [utilizator] i-a raspuns lui adriann_l

        ca un cetatean din New York poate vota pentru primarul lui daca se afla la Barlad, datorita votului prin corespondenta. Care la noi nu s-a introdus din rea-vointa si prin incalcarea drepturilor constitutionale privind dreptul la vot al cetatenilor.
      • +1 (1 vot)    
        Nu e normal (Marţi, 4 decembrie 2012, 21:33)

        European [utilizator] i-a raspuns lui adriann_l

        Nu cred ca ati inteles, nu am cerut sa votez pentru parlamentarul de diaspora, eu locuind in Bucuresti, ci consider normal sa am posibilitatea sa-mi votez parlamentarul de Bucuresti, la o sectie din strainatate, daca nu ma aflu in tara in momentul alegerilor. Acelasi lucru e valabil si pentru piloti, navigatori, conductori de trenuri soferi de tir, etc. Acestia nu vor avea posibilitatea sa voteze pentru parlamentarul din colegiul ce corespunde adresei lor de domiciliu/rezidenta, pentru ca li se interzice dreptul de a vota in alta sectie. Este o interpretare a legii care limiteaza dreptul de vot.
  • -4 (6 voturi)    
    esti dezinfomata dna (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:09)

    ics_11 [utilizator]

    articolul de fata este o crasa dezinformare:
    1. dna nu cunoaste legea din romania, care asa prevede, sa votezi candidatul din colegiul in care domiciliezi. si este normal sa fie asa
    2. dna nu stie ca, la alegerile prezidentiale din 2009, voturile de la sectiile de votare din tara au fost mai multe in favoarea lui geoana decat in favoarea lui basescu.se putea informa la bec sau la aep
    dna in schimb spune ca " "Stiintific", acest lucru n-a fost demonstrat", ceea ce este o mare minciuna

    concluzie : dna Dani Rockhoff dezinformeaza.

    .
    • 0 (0 voturi)    
      Problema e reala... (Marţi, 4 decembrie 2012, 20:29)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      ...si nu se limiteaza numai la Germania.
      Criticile la adresa d-nei Rockhoff nu raspund la intrebarea: "Totusi, eu CUM votez?", pe care si-o pun cei aflati in deplasare in ziua alegerilor. Dreptul lor la vot este ignorat. Se poate spune ca ei nu sunt atat de numerosi cat sa ne dea de gandit, dar e vorba, totusi, de un drept fundamental, pentru a carui respectare sunt platiti oameni. Acestia par, insa, ocupati cu altele. Au campanie.
      • 0 (0 voturi)    
        e simplu (Marţi, 4 decembrie 2012, 22:20)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        tot ce este nevoie gasesti pe site-ul autoritatii electorale permanente ( www.roaep.ro ) sau pe site-ul biroului electoral central ( /www.becparlamentare2012.ro ).
        acolo gasesti si circumscriptiile, si candidatii si legislatia.
        in ce priveste votul in strainatate, pe site-ul bec-ului exista Hotărârea Biroului Electoral Central nr.5/2012 care te poate lamuri : http://www.becparlamentare2012.ro/A-DOCUMENTE/Legislatie/MO_776.pdf
        • 0 (0 voturi)    
          Daca e simplu, d-nuleX11... (Vineri, 7 decembrie 2012, 22:34)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          ...ati putea raspunde pe scurt?
          Am consultat hotararea BEC si nu se aplica
  • 0 (0 voturi)    
    Comparatie inutila (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:15)

    adriann_l [utilizator]

    "La europarlamentarele si prezidentialele din 2009 a putut vota oricine avea un buletin sau pasaport romanesc valabil. Acum e nevoie si de domiciliul sau resedinta in RFG, nu exista precizari referitoare la "ocazionali". Dupa ce citesti aceste fraze, nu mai are sens sa citesti mai departe: aceste alegeri sunt pentru COLEGII UNINOMINALE, cum sa voteze un barladean aflat in Germania pt a cumpara o masina pentru colegiul lui din Barlad?! E aceeasi situatie ca la alegerile locale. Comparatia cu europarlamentarele (care au fost pe liste) si presedinte este total inutila.
    • +4 (4 voturi)    
      Dar cui parlamentarele din 2008 poti sa o compari? (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:43)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui adriann_l

      Aceeasi lege citita de doua guverne diferite.
  • -3 (3 voturi)    
    autoarei (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:54)

    tiberiu tatulescu [utilizator]

    imi pare rau ca autoarea acestui articol il scrie si vadit tendentios
    doamna,
    legea 35/2008 dupa care se desfasoara aceste alegeri este precisa in a arata ce inseamna vot uninominal si ce este colegiu uninominal
    a face confuzii intre alagerile prezidentiale si cele europarlamentare in care tot corpul electoral cu cetatenie romana si virsta peste 18 ani participa indiferent de locul unde se afla cu algerile parlamentare ununominale unde ca si la cele locale alegi reprezentantii in parlament in raport cu domiciliul este clar rau voitor
    nu v-am vazut revolta in 10 iunie cind ruda aflata la dv in vizita nu a putut merge la Berlin sa voteze pentru primarul din Dilga acolo unde are dumneaiei domiciliul
    era ecelasi lucru de aceea este important dovada domiciliului sau a resedintei la aceste alegeri ca sa iti exprimi votul in colegiul la care esti arondat
    sunt sigur ca stiati asta si pricepeti foarte bine despre ce este vorba dar probabil ca trebuia sa scrieti ceva si nu aveati ce
    oricum daca ceea ce afirmati in articol este adevarat si asta reprezinta credinta domiei voastre poate ca ar fi bine sa cerem unui judecator sa va limiteze temporar dreptul de exercitiu pentru ca nu sunt sigur ca intelegeti ce spuneti si ce faceti
    in rest
    multa sanatate
    • 0 (0 voturi)    
      Articolul apara... (Marţi, 4 decembrie 2012, 20:33)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui tiberiu tatulescu

      ...exercitarea dreptului la vot chiar si de catre cei aflati temporar in afara circumscriptiei electorale.
      Nu vad in articol sustinut votul pentru alt colegiu decat cel caruia ii este arondat votantul.
      Problema e organizatorica si cei care sunt responsabili cu alegerile se dovedesc - din nou - incapabili sa o rezolve.
  • +1 (1 vot)    
    Consulat München (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:59)

    r.ilinca [utilizator]

    Pe situl Consulatului de la München nu a aparut pina acum nimic despre alegeri..Oricum , cine e interesat vine la vot..
  • +4 (4 voturi)    
    diaspora salveaza... (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:28)

    pita [utilizator]

    votul masiv al romanilor din diaspora ,(se stie pozitia pe esicher),salveaza iesirea Rom dinUE , si Rom de ciuma rosie !.
    • +1 (1 vot)    
      nu ai inteles nimic (Marţi, 4 decembrie 2012, 16:23)

      tiberiu tatulescu [utilizator] i-a raspuns lui pita

      dar e foarte bine ca speri
      votul tuturor romanilor din diaspora fie ca sunt trei sute de mii fie ca sunt 4 sau 5 milioane tot atit face doi senatori si patru deputati
      6 parlamentari mari si lati pentru toti romani din afara tarii
      cu 6 parlamentari nu salvezi nimic asta presupunind ca toti sunt ai ARD dar cum guvernul a dat pe sest o ordonata ca militatrii romani din teatrele de operatii sa poata vota si ei e posibil ca la diaspora sa iasa USL peste tot
      asa ca mergi la vot voteaza cum iti dicteaza constiinta si spera ca si mine ca votuil tau sa conteze
      • +3 (3 voturi)    
        Numarul de voturi (Marţi, 4 decembrie 2012, 21:37)

        European [utilizator] i-a raspuns lui tiberiu tatulescu

        Conteaza la reistribuire, chiar daca nu produce mai multi deputati de diaspora. Acesta este poate si motivul pentru care nu s-a dorit gasirea unei solutii pentru cei in tranzit sau cei care studiaza/lucreaza in strainatate fara sa aiba resedinta sau domiciliu acolo. Daca ar fi fost in interesul USL, ar fi dat Ponta o ordonanta de urgenta in cea mai mare graba si ar fi rezolvat problema.
      • +1 (1 vot)    
        important ! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 8:11)

        pita [utilizator] i-a raspuns lui tiberiu tatulescu

        speranta se rezuma la diminuarea procentului USL-ului, fie si cu 3-5%, in asa fel incat acestia sa pice sub 50%, s-atunci sa vezi ''cantarea ROM'' .
      • 0 (0 voturi)    
        pai militarii cum voteaza? (Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:00)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui tiberiu tatulescu

        daca ei sunt in alta tara cum voteaza la adresa de domiciliu?
        si cum ramane cu milioanele de romani care sunt in afara tarii si nu au domiciliul in afara? ei de ce sa nu voteze? daca nu voteaza, inseamna ca statul nu tine cont de ei, daca nu tine cont de ei atunci de ce numarul de parlamentri creste cu 70-80 in loc sa scada?
  • +1 (1 vot)    
    Ma simt frustrat! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:02)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Ma aflu in vizita la fiica mea in Pais.
    As fi vrt sa-mi exercit dreptul la vot, dar inteleg ca nu va fi posibil.
    Va