VIDEO Traian Basescu, mesaj video de Ziua Nationala, pe Facebook: Nu va uitati la cat de mici sunt politicienii, ei alearga dupa voturi; romanii trebuie sa alerge pentru tara lor. De criza economica ori trecem toti, ori nu trece niciunul

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 16:19 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a transmis sambata, cu ocazia Zilei Nationale, un mesaj video, postat pe pagina sa oficiala de Facebook, in care ii indeamna pe romani sa fie uniti, pentru a putea trece cu bine peste criza economica. "De criza economica ori trecem toti, ori nu trece niciunul", a afirmat seful statului, subliniind ca romanii nu trebuie sa se uite "la cat de mici sunt politicienii, ei alearga dupa voturi", ci trebuie "sa alerge pentru tara lor, sa fie solidari, sa fie impreuna".




"Incep prin a va spune 'La multi ani' tuturor romanilor, fie ca sunteti acasa, in Romania, sau in afara frontierelor. Acum 94 de ani, romanii au vrut sa se faca Romania Mare. Acesta a fost mesajul lor la Alba Iulia. Astazi, si noi, ca toata Europa, suntem intr-o perioada de criza economica. Vreau sa stiti si va spun din tot sufletul: n-o vom trece cu bine decat daca suntem uniti. Nu va uitati la cat de mici sunt politicienii. Ei alearga dupa voturi. Romanii trebuie sa alerge pentru tara lor, sa fie solidari, sa fie impreuna, sa inteleaga ca singura noastra sansa de a trece cu bine peste criza este s-o trecem impreuna, uniti. Nu vor fi romani care sa scape de criza si romani care sa intre in criza. De criza economica ori trecem toti, ori nu trece niciunul. Si daca n-o trecem toti, inseamna ca n-a trecut-o Romania. Hai sa fim solidari!", afirma presedintele Traian Basescu in mesajul video, intregistrat in curtea Palatului Cotroceni.

In finalul mesajului, seful statului ii indeamna pe romani ca, de Ziua Nationala, sa-si puna "macar un stegulet" "in curte, in balcon, la fereastra".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4264 vizualizari

  • +36 (42 voturi)    
    Frumos mesajul din titlu (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 17:19)

    xvlad [utilizator]

    Dar eu l-as inlocui cu: "De criza economica ori trecem toti, ori trec doar politicienii."

    Asa ca aveti grija cu cine votati. Ca la cum se arata lucrurile acum, pare ca noi restul o sa iesim foarte sifonati din criza asta...
    • -1 (3 voturi)    
      frumos spus (Duminică, 2 decembrie 2012, 14:48)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      Mesajul este frumos dar cred ca adevarul este altul. Scapa cine poate este mai aproape de adevar.

      Intotdeauna a fost asa.

      Politicienii mint frumos. Este in natura lor.
  • -32 (54 voturi)    
    lasa-ne!!! (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 17:33)

    Montesquieu [utilizator]

    hai guvernatorule, lasa-ne!
    ti-ai facut numaru'; de 8 ani de zile iti suportam nesimtirea, ipocrizia, tupeul, proasta crestere, agresivitatea si lacomia

    accepta ca lumea nu te vrea, asa cum nu-i vrea pe niciunul din trupa ta de oranji mai mult sau mai putin vopsiti.
    ai aflat la referendum ce "dragoste" iti poarta romanii. accepta ca i-ai dezamagit si macar acum, in al 12-lea ceas, RESPECTA-I

    si mai lasa placa aia cu politicienii nashpa toti o apa si-un pamant, de parca tu ai fi ceva farmacist sau astronat, si nu cel mai degradat exemplar al clasei politice
    • +27 (43 voturi)    
      Lasa-ne tu (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 18:38)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Mail lasa-ne tu mai Montesquieu impreuna cu evocii si cu coloneii si altii ca tine.
      Macar in ziua asta.
    • +8 (20 voturi)    
      Montesquieu lasa-ne!!! (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 19:15)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      "...pastreaza-ti panseurile pentru intimitatea gandirii matale si nu mai polua spatiul public cu tampenii(le tale) de" politician nesimtit.
    • +8 (14 voturi)    
      >>>>>>>>>>>> (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 20:58)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Montescule, tre' sa-i dai un exemplu lui Basescu si sa dispari de aic pentru cel putin un deceniui. nici tu nu esti dorit aici asa ca, ia da-i un exemplu netrebnicului -sunt sigur ca o sa faca la fel.
  • +24 (36 voturi)    
    Re. montesquieu (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 18:52)

    KostasP [utilizator]

    Tu esti crin? Lasa, nu mai face spume la gura ca ti se indeplineste dorinta in curand. Preiau fraiele usl si or sa te puna iar presedinte interimar. Si colac peste pupaza o sa-i dea drumul si lui bombonel de la zdup. Asa ca o sa fiti in formatie completa.
  • -8 (18 voturi)    
    "...cat de mici sunt politicienii..." (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 19:39)

    Gustav666 [utilizator]

    Ceeace face Basescu de cateva luni incoace este exact metoda lui Hitler de a-i convinge pe germani ca parlamentarismul si politicienii sunt cei care duc tara de rapa. Cine a rasfoit macar o data "Mein Kampf" a putut afla ca in cazul parlamentarismului toata lumea ia decizii si nimeni nu raspunde individual. Din aceasta cauza este nevoie de un Fuhrer care sa-si asume responsabilitatea iar restul, ciocu' mic. Va suna cunoscut?
    Base, ceva mai nou, asta e fumata iar sinistrul personaj de mai sus nu a sfarsit-o prea bine.
    • -2 (4 voturi)    
      Tine cu orice pret... (Duminică, 2 decembrie 2012, 9:00)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Sa iasa urat din istoria acestei tari.
      La 5 minute dupa ce el dovada de dezbinare vorbeste despre unitate.
      Politician abject,fara scrupule.
  • +7 (11 voturi)    
    alt mesaj... (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 19:50)

    etcetc [utilizator]

    ... tot pe facebook... extrem de interesant:

    http://www.facebook.com/photo.php?v=472726536102308

    Merita ascultat.
  • +5 (11 voturi)    
    castiga " SENATORII MELCILOR" (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 23:00)

    BME [utilizator]

    Nu, din aceasta criza vor castiga numai politicienii si acoliti lor. NOI OAMENII DE RAND vom strange cureaua si ne vom chinui sa ne crestem copii. In tara asta exista doua categorii: politicienii si romanii uniti
  • -3 (3 voturi)    
    Re gustav (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 23:57)

    KostasP [utilizator]

    Hitler, mai gustere, adica gustav vreau sa zic, a fost un patriot de la inceput pina la sfarsit. Apuca-te de altceva la care te pricepi si lasa istoria pe care nu o stii pentru altii.
  • -3 (11 voturi)    
    safe (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 23:58)

    Mazeta [utilizator]

    Mă întreb de unde s-ar mai adresa Băsescu românilor dacă pe facebook ar exista buton de huoo!
  • +1 (3 voturi)    
    oglinda (Duminică, 2 decembrie 2012, 0:34)

    zaphoss [utilizator]

    Cum se striga oare anul trecut? "BASE NICI NU STII CAT DE MIC INCEPI SA FII!"
    Cred ca Base s-a uitat in oglinda si s-a vazut pe el.
  • +3 (5 voturi)    
    Foarte important (Duminică, 2 decembrie 2012, 1:29)

    kebab [utilizator]

    Culorile drapelului Romaniei sunt Albastru,Galben,Rosu si nu invers. Toti Romanii trebuie sa stie asta.
  • 0 (2 voturi)    
    justitia este cheia succesului! (Duminică, 2 decembrie 2012, 5:24)

    mucenic [utilizator]

    Cred ca in Romania sant doua clase sociale: jefuiti si jefuitori. Pentru a indrepta lucrurile si a intra in normalitate este nevoie de justitie. A inceput deja sa i se vada efectele insa departe de ce ar trebui sa fie. Can va deveni puternica si independenta, tara noastra are toate atuurile sa devina "gradina Maicii Domnului".
  • +2 (4 voturi)    
    Caragiale (Duminică, 2 decembrie 2012, 11:18)

    Gustav666 [utilizator]

    "De criza economica ori trecem toti, ori nu trece niciunul."
    Adica "ori toti sa muriti ori toti sa scapam". I-o fi scris Eba discursul?
  • +1 (3 voturi)    
    Cine-l mai baga in seama pe acest Mapeț moiritic? (Duminică, 2 decembrie 2012, 15:24)

    MASD-RO [utilizator]

    Mai are tupeu ordinarul sa-si dea cu parerea, dupa ce a dezbinat institutiile statului roman, dar si cetatentii acestei tari. Basecu si PDL o ARD in hotie si minciuna!