Mariana Campeanu: Intentionam sa eliminam raportul de 1 la 7 la angajarea in sistemul bugetar

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 noiembrie 2012, 15:38 Actualitate | Esenţial


Ministrul Muncii, Mariana Campeanu, a anuntat miercuri ca Guvernul ar urma sa elimine restrictiile de angajare a bugetarilor, renuntandu-se la raportul de o angajare la sapte plecari, transmite Agerpres. Mariana Campeanu a declarat, intr-o conferinta de presa, ca prin aceasta decizie se incearca imbunatatirea parametrilor din sistem.

"Este intentia noastra ca in viitorul buget, in functie de pastrarea ponderii cheltuielilor cu salarii in PIB asa cum a fost convenita cu FMI, sa incercam eliminarea restrictiei in ceea ce priveste angajarile in sistemul bugetar si sa eliminam raportul de 1 la 7 si sa mergem pe un raport de 1 la 1, adica, daca o persoana pleaca din sistem, sa putem face o angajare. Nu schimbam parametrii generali de functionare, nu schimbam echilibrele macro economice pe care le avem, ci incercam sa le imbunatatim. Trebuie sa construim bugetul pe anul viitor, sa fie aprobat in parlament si in functie de realizarea a ceea ce ne propunem in acel buget, sa fie luate o serie intreaga de masuri, printre care si aceasta. In functie de cand se va vota bugetul, in ianuarie sau februarie, de cand va incepe sa se aplice, vom putea elabora si aceste masuri", a mentionat Mariana Campeanu.

Ministrul Muncii a mai spus ca restrictiile in privinta angajarilor au fost luate fara discernamant, mai ales in sistemul sanitar.

"Inca din acest an am facut pasi si am aprobat posibilitatea angajarii a peste 2.000 de persoane in sistemul sanitar, 500 in invatamant, 1.000 de persoane in sistemul MAI, pentru ca erau comune fara nici un politist. In asistenta sociala avem 10.000 de locuri munca libere, avem cea mai proasta salarizare din sistemul bugetar, iar acolo e o responsabilitate uriasa a persoanelor care au grija de copii, de copiii cu dizabilitati, de batrani", a adaugat Mariana Campeanu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1154 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    declaratii de campanie electorala (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 16:11)

    Gryphus [utilizator]

    din 10 decembrie romanii care "se informeaza" de la Antena 3, Realitatea TV si Romania TV vor vedea adevarata fata a USL, toate minciunile din campanie se vor topi ...dar va fi prea tarziu
    • 0 (2 voturi)    
      era si timpul (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 17:52)

      razvanus [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Trebuie sa se faca angajari acolo unde este lipsa de salariatii deoarece vom da drumul la crestere economica. Este o masura foarte utila avand in vedere ca numarul someriilor dornici sa munceasca este foarte ridicat.
    • 0 (0 voturi)    
      USL (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 17:55)

      Alexandrup [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Romani sa ne mobilizam maine pe 9 decembrie! Votam USL!
  • +4 (4 voturi)    
    EU ZIC... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 17:28)

    schroedinger [utilizator]

    Ca mai bine inversezi raportul, adica la o plecare sa angajezi alti sapte!
    Ce zici mamaie?
    • -1 (1 vot)    
      ...s-a aplicat (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:47)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      in guvernarea taxiceanu, cind de la 800000 de bugetari,s-a ajuns la peste 1200000.
  • +2 (4 voturi)    
    te rugam (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:07)

    elwis [utilizator]

    e buna intrebarea de mai sus ! si neaparat spor de limba straina, spor de...4 clase, tichete cadou, tichete de concediu,de haine, de carti, de autobuz, de sarbatori , de maternitate, de paternitate,de partid , de rudenie ...si vedeti ce se mai poate inventa ! angajarile strict pe linie de rudenie , nepotism sau...relatii sexuale ( vezi sa fie neaparat nevasta sau amanta de... )! si te rog ,minte luminata si ancorata in realitate ( tocmai ai descoperit PC-ul si internetul ! ) ne lipsesc 'batailiile' de la CM cind stateam cu zilele la cozi , si cu discheta si cu hirtia in mina !
    • 0 (0 voturi)    
      parere (Vineri, 7 decembrie 2012, 18:23)

      roxanaa [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      Doamna Campeanu a demonstrat prin activitatea dumneaei ca ii pasa de cetatean, in multe din aspectele vietii sociale. Este un om caruia ii pasa de noi. Votam USL!
  • 0 (0 voturi)    
    Dar pe ala de 1 la 15 (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:38)

    ty [utilizator]

    dintre salariul minim si cel maxim la bugetari il mai pastrati?
  • 0 (0 voturi)    
    Sub guvernul Boc (Joi, 29 noiembrie 2012, 12:43)

    LucianAndrei [utilizator]

    Sub guvernul Boc au acceptat toate insultele aduse poporului roman, nu au negociat nimic. D-na Campeanu, se stie ca in toata activitatea sa, a pus inaintea a orice, interesul societatii. Succes, D-na Campeanu! Vom vota USL!