Victor Ponta: Propunerea de buget al UE formulata de Herman Van Rompuy e inacceptabila pentru Romania. Il sustinem pe Basescu sa nu cedeze

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 noiembrie 2012, 14:06 Actualitate | Esenţial


Propunerea presedintelui Consiliului European, Herman Van Rompuy, privind bugetul european 2014 - 2020 este extrem de nefavorabila Romaniei si inacceptabila, a reafirmat vineri premierul Victor Ponta.

El a precizat ca propunerile privind bugetul pentru agricultura si cel de coeziune au fost incluse in propunerea formulata initial de Comisia Europeana si sustinute de Parlamentului European, iar Romania nu merge la Bruxelles "sa ceara lucruri absurde, ci ceea ce CE si PE au considerat ca e corect".

"Cand spui inacceptabil, Romania fiind o tara cu drepturi depline in UE, cand ceva este inacceptabil ai, conform Tratatului UE, dreptul de a vota impotriva, iar bugetul UE nu se poate adopta decat prin unanimitate. Prin pozitia Guvernului si a majoritatii parlamentare il sprijinim pe presedintele Basescu sa nu cedeze, pentru ca domnia sa spune 'Asta e pozitia Parlamentului si Guvernului, nu puteti sa ma convingeti sa cedez'", a subliniat Ponta, citat de Mediafaxintr-o conferinta comuna de presa sustinuta alaturi de Crin Antonescu la Cluj Napoca.

"Prin aceasta pozitie foarte clara a Guvernului si a majoritaiti parlamentare practic il sprijinim pe presedintele Basescu sa nu cedeze", a argumentat Ponta, referindu-se la faptul ca seful statului va reprezenta Romania la consiliul european de la Bruxelles.

"Stiti ca presedintele tine foarte mult la institutii, mai putin la poporul roman, dar la institutii tine foarte tare si institutiile guvernului, parlamentului au spus foarte clar care e limita dincolo de care Romania nu poate" trece, a subliniat Victor Ponta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2336 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    ce-ar fi... (Vineri, 16 noiembrie 2012, 14:20)

    lambda [utilizator]

    cum ar fi sa ii dea mandat de reprezentare lui Ponta? Ma gandesc ca s-ar intoarce cu suspendarea lui Van Rompuy in buzunar.
  • +6 (10 voturi)    
    ti se umfla pipota (Vineri, 16 noiembrie 2012, 14:23)

    Finlandezul [utilizator]

    de patriotism, cand auzi de intransigenta Plagiatorului. Cat de vigilent vegheaza el la "enteresul national"!

    Sau, dat fiind ca Basescu e cel care pleaca la negocieri, Ponta ne spune deja ca Basescu a esuat, pentru ca orice alt rezultat in afara luarii la palme a lui Van Rompuy e desigur un act de tradare si servilism al "dictatorului" inteles cu "agenturili"
    • 0 (0 voturi)    
      E joc in doi, (Vineri, 16 noiembrie 2012, 15:33)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Finlandezul

      sa-l pacaleasca pe Van Rompuy sa ne mareasca bugetul.
  • +5 (9 voturi)    
    hehe (Vineri, 16 noiembrie 2012, 14:39)

    MirceaA [utilizator]

    pai acum vreo 3 luni, tu si cu broasca aia de Antonescu ii balacareati si va dadeati rotunzi si viteji si acum stati cu mana intinsa tot la ei? V-au lasat rusii din brate?
  • +2 (2 voturi)    
    Se umfla! (Vineri, 16 noiembrie 2012, 15:48)

    greeneyes33m [utilizator]

    Normal ca Romaniei ii sunt alocati mai putini bani cu USL la guvernare. Retineti ca Uniunea trebuie sa treaca la un nivel superior de integrare in care bugetele nationale vor fi foarte strans tinute in fraul de la Bruxelles. Cu USL in frunte UE nu ne va da nici un sfant pentru ca nu sunt credibili.
  • +1 (1 vot)    
    vai, doamne ! Acuma (Vineri, 16 noiembrie 2012, 17:56)

    dorinuca [utilizator]

    il sprijiniti? Dar daca v-ati fi vazut voi de treaba asta-vara in loc sa pierdeti vremea( si banii ) cu suspendari si referendumuri , cum ar fi fost? Cu siguranta ca n-ar fi fost acuma silit " sa nu cedeze " ! Nataraule, dupa ce ati stricat toate relatiile cu ue , acuma sa mearga presedintele sa vi le repare ! Ipocritule !
  • +1 (1 vot)    
    Daca n-ar vorbi.... (Vineri, 16 noiembrie 2012, 18:59)

    Mari.an [utilizator]

    Omul asta, Ponta, daca n-ar vorbi, ar avea un mare capital electoral.

    Norocul nostru ca nu-i tace gura.