Straniile detalii ale cazului in care a fost implicat atasatul militar roman din Chisinau

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Luni, 12 noiembrie 2012, 14:23 Actualitate | Esenţial


Atasatul militar al Romaniei la Chisinau, Danicu Tanasa, a fost prins simbata de politistii moldoveni baut la volan in timpul unui raid impotriva soferilor care consuma alcool. Cazul a aparut la doar doua saptamini dupa ce intre Romania si Rusia au aparut serioase tensiuni diplomatice, iar surse romanesti de nivel inalt nu neaga posibilitatea unei legaturi intre aceste cazuri. Iata citeva detalii stranii ale operatiunii din Chisinau:

- Atasatul militar Danicu Tanasa a participat simbata seara la Balul Infanteriei Marine, organizat de Ambasada SUA, la care au fost prezenti Ministrul Apararii din Republica Moldova, precum si alti diplomati si atasati militari acreditati la Chisinau. Potrivit surselor HotNews.ro, colonelul Danicu Tanasa a plecat de la eveniment in jurul miezului noptii, fara sofer. El a fost oprit de o masina a Politiei Rutiere care, potrivit surselor HotNews.ro, a asteptat cinci ore pe singurul drum de acces spre si dinspre locul unde a avut loc Balul Infanteriei

- Echipajul Politiei Rutiere, care a stationat aproximativ cinci ore, intre 19.00 si 24.00, a ignorat alte masini cu numar diplomatic care au plecat de la Balul Infanteriei Marine, conduse de diplomati sau atasati militari fara sofer. Singurul participant la eveniment pe care l-au oprit in trafic politistii moldoveni a fost atasatul militar roman

- Imediat dupa ce atasatul militar roman a fost oprit in trafic, la fata locului si-a facut aparitia instantaneu o echipa de televiziune

- Cazul de la Chisinau a avut loc in conditiile in care autoritatile de la Bucuresti luau in calcul implicarea unor diplomati romani in incidente de acest gen, dupa suita de evenimente in care fusesera implicati diplomatii rusi de la Bucuresti. Cu atit mai surprinzatoare pare reactia atasatului militar care s-a supus controlului cu alcooltestul la Chisinau, desi ar fi putut invoca imunitatea diplomatica.

Cert este ca incidentul de la Chisinau scade capacitatea de reactie a autoritatilor de la Bucuresti in razboiul declaratiilor romano-rus. Ca atare, unul dintre scenariile pentru incidentul de la Chisinau ia in calcul potentiala implicare a unor functionari moldoveni apropiati de Rusia.

Nici unul din aceste detalii nu scuza faptul ca militarul roman s-a urcat baut la volan, acest comportament fiind condamnabil, indiferent de circumstantele in care s-a petrecut.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















17414 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    ... (Luni, 12 noiembrie 2012, 14:50)

    dragos234 [utilizator]

    Era evident de la inceput ca e un raspuns in stil KGB-ist al rusilor.
    Ne-au dovedit ce stiam deja: Ripublica ii plina di tavariscii.
    • +9 (9 voturi)    
      Specialitatea casei (Luni, 12 noiembrie 2012, 19:30)

      ionv [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Lovitură cu manta.
  • +13 (19 voturi)    
    deci (Luni, 12 noiembrie 2012, 14:53)

    if0014 [utilizator]

    "Nici unul din aceste detalii nu scuza faptul ca militarul roman s-a urcat baut la volan, acest comportament fiind condamnabil, indiferent de circumstantele in care s-a petrecut."

    Restul e can-can.
    Daca nu cumva e omul rusilor si a baut intentionat alcool ca sa fie prins baut la volan.
    • +12 (12 voturi)    
      S-a oprit benevol (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:05)

      stolichnaya [anonim] i-a raspuns lui if0014

      nu am nici un dubiu ca este mana rusilor ca raspuns la accidentul atasatului de la ambasada si al rusnacului ce a fot gasit cu wolframul romaniei in pufoaica
  • +10 (10 voturi)    
    si alcoolul e straniu (Luni, 12 noiembrie 2012, 14:55)

    Alex [anonim]

    e un fapt comun la Chisinau sa bei la volan, mai ales ca exita o presiune mare pe invitat (la orice petrecere) sa bea macar un pahar de votca. Cultura de acolo indeamna la consumul de alcool, indiferent de scuze, gen:
    "-imi cer scuze, sunt cu masina"
    "-da ce, esti bolnav?"
    "-nu"
    "-atunci n-ai motive sa nu bei cu noi"

    Taxiul e o alegere totusi. Regretabil ca a fost un atasat militar.
    Totusi scuza cu politia la coltul balului de 5 ore nu merge. Va invit in Bucuresti pe langa terase celebre gen Taverna Sarbului, unde exista o masina de politie pentru 5 ore in fiecare vineri si sambata.
  • +8 (12 voturi)    
    ciudata coincidenta (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:02)

    gogu [anonim]

    e clar ca e lucratura. si probabil ca tovarasii de la rasarit vor sa mai transmita inca un mesaj, si anume ca sint adanc infipti in structurile din rsr moldova.
    • 0 (0 voturi)    
      coincidenta ciudata ...poate pt. tine! (Marţi, 13 noiembrie 2012, 14:33)

      3112 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Un atasat militar are alta instruire si stie in ce lume se invirte. Cind "o ia la vale" o face pe proprie raspundere. (Cazul fericit,daca nu naste si alte complicatii.)
  • +7 (11 voturi)    
    beti la volan (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:03)

    vasile [anonim]

    Prostii.
    In R Moldova de vre-o luna se petrec operatiuni ale politiei rutiere impreuna cu forte speciale. In plasa lor au nimerit beti la volan si politisti de la diferite subdiviziuni, si de la procuratura, si de la SIS (serviciul de informatii si securitate), nemaivorbind de noi, sarmanii fara legitimatie. Diplomatul roman s-a comportat civilizat vizavi de multi ofiteri moldoveni si procurori, care se dadeau in spectacole in fata camerelor de luat vederi. Apropo, la aceste operatiuni, au fost tot timpul ziaristi si cameramani.
    • +5 (5 voturi)    
      asa e si in Romania (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:19)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Asa e si in Romania..... Televiziunile sunt pe faza la orice eveniment de genul acesta.
      Am patit-o personal si cred ca politistii implicati sunt remunerati de catre reporteri daca ii anunta despre eveniment. De, mai fac si ei un ban in plus :)
    • +3 (5 voturi)    
      Operatiune de exfiltrare (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:53)

      don giovanni [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Poate sa fie un scenariu elegant de extragere a atasatului nostru militar din motive pe care nu le putem stii, sub masca unui banal incident de circulatie.
      Este posibil sa se fi stiut de o iminenta tentativa a serviciilor rusesti, de compromitere a colonelui roman, asa ca le-am luat-o inainte (cu 'compliicitatea' serviciilor din R. Moldova). O retragere intempestiva si nemotivata dela post, ar fi dat nastere unor speculatii nedorite. Asa ca...
    • +2 (4 voturi)    
      din pacate Cain e al nostru (Luni, 12 noiembrie 2012, 18:43)

      lucis [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      toate aspectele sunt in nota corecta si este clar ca halebardierul putea lua lejer taxi-ul;, daca miltitzia a facut o exceptie, la comanda, este doar un indiciu ca moldovenii, in mare majoritate, sunt sclavii rusilor si atit. De ce l-a oprit politia dintre toti cu nr CD fix pe fratelo? d-aia; de ce militzianu' din tzara mama, romanica, opreste doar pe cei din Bucuresti si niciodata pe tziganii din BMW-uri plini de sabii ninja? tot d-aia, mai ales daca este inoculata ca smecherie de serviciu pt neica sectoristul stapin pe sectorul mostenit de la ma-sa. Atita este mintea si bunul simt national. Adica aceiasi tziganie, si la noi si mai ales la ei minciuna si tradarea se cheama exercitiu democratic, adn-ul mai puternic a invins. N-avem cum fi nemti nici aici si mai ales nici peste Prut. Hai la vot tzara lu' Becali; oare de ce nu va fi nici o surpriza?
  • +4 (6 voturi)    
    sa vedem unde va fi pus acum (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:06)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    daca va fi pus pe o pozitie mai avantajoasa, atunci e clar ca este ca rasplata pentru ca s-a supus ;)

    mie imi miroase ca o actiune de doi bani a serviciilor secrete
  • +7 (9 voturi)    
    Ce televizune a aparut la fata locului? (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:07)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Si asta este important, pentru ca la fel ca si in romania, cele din MD au o orientare politica destul de clara
    • +3 (3 voturi)    
      televiziunea Rusiei (Luni, 12 noiembrie 2012, 17:20)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      ...evident.
    • 0 (0 voturi)    
      este filat vinovat sau nu? (Marţi, 13 noiembrie 2012, 12:14)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Publika tv este televizunea cu pricina pro ruseasca,insa nu inteleg ,oare si politia rutiera moldoveneasca este pro rusa?Dupa aceste evenimente este clar ca buna ziua ,cel putin politia moldoveana este ruseasca,nu stiu armata si serviciile secrete probabil si ele.Oricum actiunea politistilor moldoveni este una rusinoasa fata de Romania.Vlad Filat ar trebui sa faca o ancheta .cine a dat ordin sa opreasca pe diplomatul roman atunci se vor lamurii lucrurile,doar daca Filat este el insusi implicat Daca nu-sa- se face o ancheta este clar.Filat a dat ordin,daca nu ,ca o consolare pt.Romania cel care a dat ordin sa fie dat afara din politie..
  • +6 (6 voturi)    
    stranietati... (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:12)

    stefan2008 [utilizator]

    Orice membru al corpului diplomatic trebuie sa stie ca, indiferent de circumstante, orice face se rasfrange asupra imaginii tarii sale.
    Retragerea sa este normala.

    Rusii oricum au o imagine de tot rahatul, nu e cazul sa comparam imaginea Romaniei cu imaginea Rusiei. Este ca si cum am compara Romania cu o balega.
  • +6 (6 voturi)    
    Chiar daca este asa nu Rusii l-au imbatat (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:32)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Daca nu bea nu avea probleme.
  • +7 (7 voturi)    
    Caz banal (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:58)

    florin irimia [anonim]

    Eu nu merg asa departe. Nu trebuie sa te urci la volanul masinii, dupa ce ai baut, mai ales cand esti in misiune diplomatica!
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Marţi, 13 noiembrie 2012, 8:45)

      Sy [utilizator] i-a raspuns lui florin irimia

      Mai ales ca,asa cum se spune si in articol "'- Cazul de la Chisinau a avut loc in conditiile in care autoritatile de la Bucuresti luau in calcul implicarea unor diplomati romani in incidente de acest gen, dupa suita de evenimente in care fusesera implicati diplomatii rusi de la Bucuresti.'' Deci sigur au fost atentionati toti diplomatii romani cu privire la acest aspect.
  • +4 (4 voturi)    
    De doua ori idiot (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:04)

    Body [anonim]

    Idiotul asta, platit din banii nostri, a facut doua greseli majore...1. A baut si a condus, in contextul in care la orice ora putea sa apeleze la sofer. 2. A suflat in fiola, in contextul in care beneficia de imunitate diplomatica.
    trebuie sa fii chiar idiot sa le faci pe amandoua. Grav e ca lumea ii acorda circumstantye atenunate ca a baut...Nu toata lumea bea, iar asta ar trebui sa fie un criteriu de selectie al personalului corpului diplomatic.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred ca e adevarat (Marţi, 13 noiembrie 2012, 10:27)

      Chiar suspect [anonim] i-a raspuns lui Body

      Daca a suflat in fiola (desi avea imunitate), inseamna probabil ca nu bause si era sigur ca nu au ce sa depisteze.

      E posibil ca moldovenii au manarit fiola...
    • 0 (0 voturi)    
      criteriu (Marţi, 13 noiembrie 2012, 19:52)

      vero [anonim] i-a raspuns lui Body

      nu sunt de acord cu tine; personalul diplomatic ar trebui sa fie selectat dintre cei care sunt antrenati si rezista foarte bine la bautura sau droguri. Nu faci treburi din astea cu fete mari.
    • 0 (0 voturi)    
      de 2 ori idiot (Marţi, 13 noiembrie 2012, 21:57)

      jbstg01 [utilizator] i-a raspuns lui Body

      aici trebuie sa-ti dau dreptate.Rusul a facut uz de imunitate si a refuzat orice test.
      Al nostru, fraier - sau poate '' fraier '' - sufla!
      Totusi parca n-as crede ca un diplomat e chiar atat de fraier.Doar daca nu a baut decat apa minerala si au " aditivat-o" aia, dar atunci ar trebui sa iasa si sa spuna.El sau MAE
  • +3 (3 voturi)    
    Detali stranii ??????? (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:14)

    cititor [anonim]

    De ce stranii? E absolut normal ce au făcut drgii noștri moldoveni de peste Prut, in acest caz de ”relații încordate”. Diplomatul român este în culpă gravă, noroc că a recunoscut și că a colaborat și nu s-a făcut de rahat total.
    Abordarea subiectului, de către Dnul Pantazi, în acest articol, este identică cu abordarea politicienilor români când sunt dați în vileag în preajma alegerilor. „De ce acum?„ De aceea, că acum este momentul cu efect maxim. În politică, între concurenți nu există maniere și bune intenții.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu e straniu deloc (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:53)

    coldplayer211 [utilizator]

    Daca va documentati mai bine, de ceva timp a inceput o actiune de reformare a MAI din RM. Sunt pe cale sa dea afara cca 80-90% din politistii de la Rutiera pentru ca au picat la verificarile de competenta profesionala.

    A mai inceput si o campanie de eradicare a consumului de alcool la volan, in ultima luna fiind prinsi pana si inalti demnitari guvernamentali, mai multi politisti, procurori si ofiteri SIS (SRI din RM).

    Nu cred ca au inceput campania respectiva de mai bine de o luna doar pentru a prinde atasatul militar al ambasadei Romaniei, a fost un simplu filtru.
  • +3 (3 voturi)    
    Pantazi baitule . . . (Luni, 12 noiembrie 2012, 19:37)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . bati campii! Pai cine l-a pus pe flacau sa bea si apot sa se urce la volan? Si daca cineva I-a dat de baut intentionat de ce s-a urcat la volan? S-au l-au pus cu forta? Apoi de ce a acceptat sa sufle in etilotest cand stia ca uzantele diplomatice ii interzic acest lucru? Ar putea fi o singura explicatie logica in sensul ca atasatul nostru a provocat intentionat acest incident diplomatic din motive pe care nu le stim. Ori cum acest lucru este imposibil nu ramane in picioare decat prostia si incompetent tipului!
  • 0 (0 voturi)    
    Să înţelegem că numai românul a băut.... (Luni, 12 noiembrie 2012, 22:48)

    ro. [utilizator]

    Dincolo de glumă e clar că au vrut să se debaraseze de omul serviciilor de informaţii ale armatei noastre.

    Poate începuse să afle lucruri interesante de prin Moldova, Transnistria... cine ştie...
  • 0 (0 voturi)    
    O intrebare va rog? (Marţi, 13 noiembrie 2012, 3:27)

    mucenic [utilizator]

    Dece ofiterul roman nu a avut sofer? Daca ar fi avut sofer nu ar fi fost oprit. N-a avut sofer premeditat sau a fost o coincidenta?
  • +1 (1 vot)    
    CUSĂTURĂ CU AȚĂ ROȘIE (Marţi, 13 noiembrie 2012, 4:09)

    Minulescu [anonim]

    Să jure Iliescu cu mâna pe „Manifestul Partidului Comunist” că Tanasa nu este racolat de FSB!
    Să auzim numai de harașo!
  • 0 (0 voturi)    
    Test (Marţi, 13 noiembrie 2012, 7:07)

    Alin [anonim]

    Oameni buni, ne intoarcem incet si sigur in sfera de influenta a rusiei... E o chestiune de timp oana cand ponta, sova
  • 0 (0 voturi)    
    Influenta alcoolica!!! (Marţi, 13 noiembrie 2012, 10:10)

    horbart [anonim]

    Sub influnenta alcoolului? Cu 0,52 promile?
    Asta numai in Romania se poate! Sao bineinteles Moldova! In occident cu pina la 0,5 promile este ceva perfect legal! Pentru ca oricine merge la restaurant si bea 2 beri poate fara probleme sa conduca fara sa pericliteze siguranta circulatiei!
  • 0 (0 voturi)    
    "fratii nostri de peste Prut" (Marţi, 13 noiembrie 2012, 13:07)

    revo [utilizator]

    Macar acum se stie bine care e situatia: cine le-a dat ordinul, e multumit si fericit; cine a incasat-o, e pus in garda.
    Cand te gandesti cate le-am dat de-a moaca, au primit cetatenia romana ca sa poata lucra in vest, le-am scolit copii in Romania pe nimic, i-am ajutat economic desi si noi suntem vai de mama noastra, Base militeaza pentru integrarea lor in UE, toate curvistinele vin in Romania si pun gheara pe baieti bine plasati (aici cred ca ar trebui un pic mai multa atentie si discernamant din partea junilor iar soacrele ar fi bine sa intre in actiune) etc.
    As vrea ca Prutul sa fie macar cat Amazonul sau Mississippi de lat.
  • 0 (0 voturi)    
    " cine seamana vint ..." (Marţi, 13 noiembrie 2012, 14:27)

    3112 [utilizator]

    Daca era singurul drum,normal ca Politia sa-si fi asteptat acolo "clientii". Nu ma bucura necazul altora.Insa,atasatul nostru, va avea ocazia sa mai lase visele cu "fratii de peste Prut" si americanii,sa-si aduca aminte pe ce lume traieste. Ca pentru asta a fost trimis acolo.