Descoperire arheologica importanta pe traseul autostrazii Sibiu-Orastie: "Cand va aparea in lumea internationala va starni o furtuna"

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 octombrie 2012, 19:31 Actualitate | Esenţial


Un fragment ceramic inscriptionat cu simboluri necunoscute, ce ar putea dovedi existenta scrisului in neoliticul timpuriu, a fost descoperit de arheologi pe santierul autostrazii Sibiu-Orastie, la nord de Miercurea Sibiului, a anuntat, miercuri, directorul Muzeului National Brukenthal, Sabin Luca, citat de Mediafax.

Sabin Luca, directorul Muzeului National Brukenthal din Sibiu, institutie care a coordonat lucrarile de cercetare arheologica pe traseul autostrazii Sibiu - Orastie - lotul 3, a prezentat, miercuri, intr-o conferinta de presa, un fragment ceramic descoperit intr-un complex de locuinte datate de dinainte de anul 6.000 i. Hr.

Fragmentul ar putea dovedi ca in perioada respectiva existau sisteme de scriere si, potrivit lui Sabin Luca, este "singurul fragment cunoscut, din acest moment cronologic, cu astfel de simboluri".

"Eu sunt zguduit. Am organizat nu stiu cate simpozioane, am publicat nu stiu cate volume internationale cu semne, simboluri, cautand sa destructurez ideea dupa care in perioada asta existau sisteme de scriere. Eu tot timpul am zis ca exista sisteme de comunicare care nu inseamna scriere, ci simboluri. Nu stiu ce sa zic in cazul acesta, e ceva ordonat, cu simboluri variabile, dar va dati seama ca nu e ornament. E clar ca e un sistem de punere a ceva intr-o ordine, cu tipuri diverse si va ramane un prilej de dispute. Cand va aparea in lumea internationala va starni o furtuna", a afirmat directorul Muzeului National Brukenthal.

Complexul de locuinte a fost descoperit in situl arheologic denumit "Miercurea Sibiului 2", localizat la nord de orasul Miercurea Sibiului, pe Valea Garbovei, si atesta primul val de neolitizare din Romania.

"Am avut sansa sa descoperim inca un sit din primul val de neolitizare din Romania. (...) Acesta se datoreaza unor comunitati care au venit in vremea aceea undeva dinspre Macedonia, cele mai apropiate analogii pentru materialele descoperite se afla in Macedonia sarba si cea greceasca, deci nordul Greciei. E ciudat, dar asta este istoria. Din punct de vedere stiintific este o descoperire deosebita", a declarat Sabin Luca.

Arheologii sibieni au explorat trei locuinte, alaturi de cuptoare si mii de fragmente de ceramica, dar ar mai putea fi, dupa calculele lor, alte trei - patru locuinte din aceasta perioada ramase neexplorate, in apropiere.

"Aceste descoperiri ne arata ca aceste comunitati au venit navalnic cu noua tehnologie a neoliticului cunoscuta: agricultura, cresterea animalelor, arhitectura de alt tip, alte relatii sociale, fata de vanatorii ce stateau pe aici, si au stapanit locul, mai intai in aceasta zona - Oltenia, o parte din Banat si jumatatea de vest a Transilvaniei", a explicat Sabin Luca.

Sapaturile au fost realizate la o adancime de aproximativ cinci metri, in perioada martie - iunie a.c.

"Oricat ne-am fi caznit nu am fi reusit sa descoperim situl prin mijloace academice fiindca au fost 4 - 5 metri adancime, la un moment dat a cazut drumul tehnologic din cauza adancimii mari a sapaturilor. Cu niciun mijloc de detectie actual nu se putea descoperi acest sit. Nimeni nu sapa cu harletul la patru metri sperand ca va descoperi ceva", a mai spus directorul muzeului din Sibiu.

In situl Miercurea Sibiului 2 au fost gasite, in total, 29 de complexe cu material arheologic, ce apartin neoliticului timpuriu - cultura Starcevo-Cris, primei epoci a fierului si perioadei Evului Mediu timpuriu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13218 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    vezi si (Miercuri, 31 octombrie 2012, 19:49)

    Mazeta [utilizator]

    http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-20156681
    • -1 (5 voturi)    
      mai rapizi (Miercuri, 31 octombrie 2012, 21:49)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      iata ca bulgarii au fost mai rapizi, BBC a publicat stirea despre ei inaintea noastra. Mai si glumim, insa pt treaba cu scrierea neolitica trebe implicati si niste tipi de pe la Oxford, caci cu ai nostri o sa iasa o... rasoleala.
      • +6 (6 voturi)    
        ntz ntz ntz (Joi, 1 noiembrie 2012, 0:51)

        mircearh [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        de ce te grabesti sa judeci ? Intr-o asemenea meserie cred ca intri doar din pasiune, nu pentru ca mama sau tata te pot propulsa in sus, nu pt. ca invarti spagi ....
        • +4 (4 voturi)    
          apropos de mama si de tata (Joi, 1 noiembrie 2012, 10:47)

          neica-nimeni [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

          In muzeele din Romania 99 la suta dintre angajati sunt ruda intre ei.
  • +24 (28 voturi)    
    Astea sunt ştiri (Miercuri, 31 octombrie 2012, 20:27)

    m3th0dman [utilizator]

    Acestea sunt genul de ştiri cu care populaţia ar trebui să fie informată.
  • +20 (30 voturi)    
    hihi (Miercuri, 31 octombrie 2012, 20:45)

    Soljenitin [utilizator]

    Kelemen Hunor va declara ca scrisul este in maghiara timpurie si ca el il intelege si ca acolo scrie ca ungurii au fost primii in ardeal. :)))))
  • +7 (7 voturi)    
    rock (Miercuri, 31 octombrie 2012, 21:04)

    TLiviu [utilizator]

    macar o mica poza
  • +2 (4 voturi)    
    dar (Miercuri, 31 octombrie 2012, 21:11)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    autostrada, autostrada cind e gata? Pentru neolitic avem tot timpul.
  • +17 (17 voturi)    
    E CLAR! (Miercuri, 31 octombrie 2012, 22:14)

    schroedinger [utilizator]

    Romania este leaganul civilizatiei europene, drept pentru care nu va avea acces niciodata la autostrazi!
  • +5 (9 voturi)    
    Indicii (Joi, 1 noiembrie 2012, 1:00)

    mircearh [utilizator]

    Sunt multe indicii care indica forta popoarelor care au locuit in aceste zone, incepand cu preistoria si continuand cu antichitatea si pana la atrofierea prin influente grecesti si turcesti.
    Nu degeaba Decebal e privilegiat prin includerea in columna lui Traian.
    Nu uitati de misteriosii uriasi care au fost descoperiti in Romania, situatie musamalizata intens pe vremea comunismului . Sau tablitele de la Sibiu .
    Nu stiu de ce dar eu simt ca in aceasta tara , inaintasii nostri au avut un statut mult mai puternic si respectabil decat in prezent. In loc de mandrei si demnitate, ne simtim mai mult ca niciodata oamenii nimanui si avem un complex de inferioritate teribil.
    • -2 (14 voturi)    
      Right... (Joi, 1 noiembrie 2012, 7:55)

      DNA [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      Noi eram aia cei mai buni si mai mumosi si mai respectati, dar ne-au dat strainii in cap. Se cheama protocronism, si e o prostie cu tente nationaliste. Decebal a fost atat de privilegiat incat l-au fugarit romanii pana s-a sinucis de tot. Misteriosii uriasi? Ah, nu sunt dovezi, deci e un cover-up. Forta popoarelor care au locuit in aceste zone? De care forta? Influente grecesti si turcesti - in general o civilizatie mai puternica influenteaza una mai putin puternica (dominata), deci care forta?
      Si ca idee, nu am nevoie de un glorios trecut fabricat ca sa ma simt ok in propria piele de roman, fara vreun complex de inferioritate. Le-am avut si noi, ca si ceilalti, cu bune si cu rele. Nu suntem nici niste ticalosi, nici inferiori, dar nici buricul pamantului, si in nici un caz niste victime ale unei strainatati care comploteaza impotriva noastra.
      • +2 (10 voturi)    
        .... (Joi, 1 noiembrie 2012, 9:08)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui DNA

        Auzi desteptule, tabilitele de la Tartaria se pot vedea si de cei ca tine. Si acolo este un scris anterior celui sumerian. Nu cred ca cineva le-a adus din grecia si lea lasat la Tartaria.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect, dar... (Joi, 1 noiembrie 2012, 14:18)

      vacantzioner [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      Asa o fi, desi suna a protocronism. Insa cu ultima propozitie nu pot fi de acord. Ce avem noi astia de azi din Romania cu locuitorii de acum 4000-2000 ani?
      Genetic, suntem practic identici cu vecinii. Cultural, influentele acelea s-au sters de mult sub greutatea influentelor romane, slave, turce etc. si nu mai pot fi recunoascute aproape deloc.

      Deci, chiar daca acei neolitici au avut o civilizatie foarte avansata nu au legatura cu noi decat geografica. Si nu are sens nici sa fim mandri, nici sa avem complex de inferioritate.
  • 0 (2 voturi)    
    ipoteze false (Joi, 1 noiembrie 2012, 15:17)

    ElGrecu [utilizator]

    Cum pana acum d-l Luca a contestat existenta unei scrieri la poulatia bastinasa de iliri-pelasgi-traci-geti-daci, fapt ce se dovedeste fals (si nu am in vedere numai autocritica sa) asa emite o noua ipoteza ca populatia aceasta a venit de pe meleagurile Macedoniei sau Greciei, pentru ca nu-i asa pe acele meleaguri s-au gasit scrieiri similare si cum noi ne-am obisnuit ca totul (limba, scriere etc) este o imitatie a unor originale facute de vecini, iata ca si populatia este si ea o copie! Invers nu s-ar putea sau d-l profesor o fi gasit niste valize nedesfacute cu etichetele cu bare provenite din zonele invocate?
  • 0 (0 voturi)    
    Despre descoperire (Vineri, 2 noiembrie 2012, 16:22)

    viostup [utilizator]

    Dl.Sabin Luca are nume romanesc,dar nu este roman.Sa afirmi cu atata patos ca niste populatii de acum 6000 de ani au venit dinspre greci (care nici nu existau la vremea aceea),fara nici un fel de dovada,doar pentru a induce elementul de indoiala ca oamenii acestor locuri ar fi putut fi altceva decat niste amarati,asta serveste "cauzei " sustinute cu atata asiduitate de dusmanii romanilor:oamenii de atunci au venit de aiurea pe aceste meleaguri,iar oamenii de acum n-au nici o legatura cu neamurile glorioase ce au populat Dacia in vechime.
    Pe zi ce trece se inmultesc indiciile privind adevarata istorie a neamului romanesc si a limbii straromane,tot mai multi romani au acces la aceste informatii,gratie in primul rand internetului,dar si lucrarilor tot mai numeroase in acest domeniu.Este foarte aproape timpul cand acesti pitifelnici,denigratori ai acestui popor cu trecut glorios,isi vor pune cenusa in cap si vor cersi indurare pentru mitocania si badarania lor.