Asociatia Secular-Umanista: Ministerul Educatiei confirma politica de inscriere din oficiu a elevilor la orele de Religie. Cine decide confesiunea studiata?

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 31 octombrie 2012, 13:20 Actualitate | Esenţial


Asociatia Secular-Umanista din Romania (ASUR) a intrat recent in posesia copiei unui document emis in urma cu doua saptamani de catre Ministerul Educatiei prin care se confirma practica de inscriere din oficiu a elevilor la orele de Religie, precizeaza ASUR intr-un comunicat de presa, in care solicita Ministerului Educatiei "retragerea de urgenta a adresei sus-mentionate si cere acestuia sa ia toate masurile care se impun pentru a preveni indoctrinarea religioasa a elevilor."

Pe data de 17 octombrie, a fost trimisa catre Inspectoratele Scolare Judetene o adresa semnata de catre trei inalti functionari si avizata de catre secretarul de Stat, dl. Stelian-Victor Fedorca, prin care se reafirma politica Ministerului de inscriere din oficiu a elevilor la orele de religie, predate de o maniera confesionala, mentioneaza ASUR.

"Ministerul invoca 'libertatea de religie'. Unde este aceasta libertate atunci cand copiii sunt inscrisi, din oficiu, la orele de religie? Va reamintesc ca, in scoala, se preda la ore religia unui singur cult. Ce vor studia elevii? Religia ortodoxa? Religia catolica? Religia musulmana? De unde stie directorul scolii, in absenta unei cereri exprese din partea parintilor sau a elevului, de ce confesiune apartin acestia? Legea Educatiei prevede explicit un drept, nu o obligatie, iar decizia Curtii Constitutionale din 1995 spune clar acest lucru," a declarat Toma Patrascu, vicepresedinte ASUR.
 
Potrivit ASUR, "inscrierea din oficiu a elevilor la orele de religie contravine atat Art. 18 din Legea Educatiei, ce prevede studierea religiei conform confesiunii proprii, cat si Deciziei nr. 72 a Curtii Constitutionale, aceasta din urma afirmand explicit ca prevederile privind predarea religiei trebuie interpretate:

[...] in stricta conformitate cu cele ale art.29 din Constitutie, in sensul carora 'nimeni nu poate fi constrans sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa contrare convingerilor sale' si 'parintii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educatia copiilor minori a caror raspundere le revine'. O alta interpretare ar fi vadit neconstitutionala."

In consecinta, Asociatia Secular-Umanista din Romania (ASUR) solicita Ministerului Educatiei retragerea de urgenta a adresei sus-mentionate si cere acestuia sa ia toate masurile care se impun pentru a preveni indoctrinarea religioasa a elevilor.

"ASUR sustine necesitatea predarii in scoli a unui curs de istorie a religiilor menit a educa elevii in spiritul intelegerii si tolerantei si renuntarea la actualul sistem confesional, ale carui efecte nocive le-am constatat in ultimii ani," scrie in comunicat.

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1569 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 31 octombrie 2012, 13:53)

    Mowgli [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    evul intunecat (Miercuri, 31 octombrie 2012, 15:52)

    Tritonul [utilizator]

    Ce sa ne miram! Cu cateva saptamani in urma tsatsa Caterina deborda talibanism pe postul public de televiziune. Asta e cea mai grava problema a acestei tari si cea mai mare fractura inte noi si lumea civilizata, faptul ca ne intoarcem, nici macar incet, in evul mediu.
    • +2 (2 voturi)    
      Evul mediu (Miercuri, 31 octombrie 2012, 18:20)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Tritonul

      Evul mediu tarziu a fost gloria civilizatiei europene, dupa ce valurile migratoare s-au crestinat. Talibanismul in schimb este specific epocii contemporane.
  • +2 (2 voturi)    
    Cred ca e nevoie de o interventie la nivelul UE (Miercuri, 31 octombrie 2012, 15:52)

    Igriculescu [utilizator]

    Este un abuz si o discriminare evidenta.
    Sintem un stat laic si alegerile religioase trebuie determinate la nivel individual, nu in masa, la gramada, in turma.
    Cred ca e nevoie de o interventie la nivelul organelor abilitate ale UE, libertatea religioasa trebuie respectata. Totusi invatamantul european are niste standarde minime, iar discriminarea pe criterii religioase nu face parte din aceste standarde.
  • +1 (1 vot)    
    plangere penala? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 16:15)

    costache2 [utilizator]

    Am o nelamurire: daca ASUR crede in ceea ce afirma, de ce nu le face celor care au semnat respectiva adresa o plangere penala pentru abuz in serviciu? Si de ce nua ataca respectiva adresa in contencios? Adica sa faca ceva, nu doar sa dea comunicate de presa...
  • -2 (2 voturi)    
    Sistemul confesional (Miercuri, 31 octombrie 2012, 18:24)

    Setalcott [utilizator]

    Ma tot mir cum pot domnii de la ASUR sa conteste rezultatele pozitive ale educatiei confesionale, "in spiritul intelegerii si tolerantei." Cel mai ilustrativ exemplu vine tot de pe Hotnews.

    http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-vedete-13518570-caru-39-vedete-monica-barladeanu-din-nou-goala-facebook-fost-teolog-din-caransebes-ravneste-titlul-cel-mai-frumos-travestit-din-lume-pepe-oana-impacat-direct-simona-gherghe-vrea-sanii-mari.htm
  • -1 (1 vot)    
    Ore de religie (Miercuri, 31 octombrie 2012, 18:34)

    Setalcott [utilizator]

    In primul rand este fals ca "in scoala se preda la ore religia unui singur cult". Unde am facut eu liceul se predau religiile a cel putin doua culte, ortodox si greco-catolic. Sunt aproape sigur ca in secuime elevii nu sunt inscrisi din oficiu la orele de religie ortodoxa.
    In al doilea rand, mi se pare ca legea dupa care se organizeaza orele de religie are ceva vechime. Faptul ca punerea ei in practica este denuntata acum ma face sa cred ca interpretarea pe care i-o dau cei de la ASUR nu este cea intentionata de legiuitori.
  • -1 (1 vot)    
    Dictatura contra dictaturii: ASUR (Miercuri, 31 octombrie 2012, 21:46)

    marcus [anonim]

    Draguti astia de la ASUR! In numele ateismului considera ca educatia religioasa nu mai este nici macar o parte a culturii si nu trebuie studiata. Este ca si cum, daca nu crezi in fizica cuantica pentru ca nu o vezi, ai tot dreptul sa o excluzi din programa de invatamant.
    • 0 (0 voturi)    
      Temperament versus experiență (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 19:18)

      Cristian Fofircă [anonim] i-a raspuns lui marcus

      Probabil sunteți foarte tânăr dacă nu știți că încă din 1995 când a fost menționată prima dată materia religie ca fiind obligatorie în proiectul Legii învățământului de la acea dată, am fost suficient de mulți contestatari, încât proiectul de lege să fie modificat, subliniindu-se că această materie este FACULTATIVĂ, prin urmare elevii (sau părinții) trebuie să își dea acordul pentru a studia religia, deci nu e permis să îi îndoctrineze în masă dacă ei nu au optat pentru așa ceva.
      La vremea respectivă, noi cei care am contestat acel articol din lege, am acceptat introducerea acestei materii pentru că ni s-a promis atunci că sub denumirea de „Religie” va fi predată o istorie a tuturor religiilor planetei, dar de fapt totul a fost o minciună a conducătorilor Bisericii ortodoxe. O minciună aproape la fel de mare cum este religia în general.
      Eu nu sunt membru A.S.U.R. (cel puțin deocamdată), dar consider că această asociație face o treabă bună arătând românilor cât de desueți sunt atunci când e vorba de libertatea conștiinței.