Ambasadorul SUA, Mark Gitenstein: Romania se apropie de o serie de alegeri dificile care este posibil sa dezbine poporul. Sincer, sunt ingrijorat/ Pentru SUA, procesul de selectie a procurorului general si sefului DNA va fi un criteriu foarte important care va influenta perceptia asupra parteneriatului strategic cu Romania

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 30 octombrie 2012, 18:30 Actualitate | Esenţial


Mark Gitenstein
Foto: Hotnews
"Urmeaza provocari extrem de mari. Romania se apropie de o serie de alegeri dificile care este posibil sa dezbine poporul. Sincer, sunt ingrijorat. Dupa incheierea razboaielor politice, vor reusi politicienii romani sa se intoarca la o forma de coabitare civilizata si stabila?", a declarat marti ambasadorul SUA, Mark Gitenstein, la o intilnire cu studentii la drept. Oficialul american a mai aratat ca un astfel de provocare e reprezentata de numirea noului procuror general si a noului procuror-sef al DNA, precizand ca "pentru Statele Unite ale Americii, acest proces de selectie va fi un criteriu foarte important care va influenta perceptia asupra parteneriatului nostru strategic cu Romania."

Alte fragmente din discursul Ambasadorului SUA:

Primul test in acest sens va fi numirea noului procuror general si a noului procuror-sef al DNA. Este vital ca cei numiti in aceste inalte functii sa fie sustinuti de toate marile partide politice, ca ei sa fie procurori independenti, apolitici si, mai presus de toate, sa fie la fel de competenti si curajosi precum predecesorii lor. Acest lucru nu se va intampla daca - cei mai buni si mai inteligenti - ezita sa se inscrie in competitie. Pentru Statele Unite ale Americii, acest proces de selectie va fi un criteriu foarte important care va influenta perceptia asupra parteneriatului nostru strategic cu Romania.

Sunt intrebat adesea de ce este acest lucru atat de important pentru noi. Este foarte simplu: Romania este aliatul nostru si ne-am angajat sa avem un viitor comun. In Irak si Afganistan ne-am sacrificat impreuna. Insa pana nu vom sti ca statul de drept este sigur si pana nu vom sti ca aceste institutii care asigura puterea cetatenilor sunt independente, nu putem fi increzatori ca Romania este un aliat stabil.

Acest lucru este la fel de important pentru companiile americane care isi desfasoara activitatea in Romania. Ne asteptam sa beneficiem de aceleasi conditii. Legislatia federala americana, Foreign Corrupt Practices Act, interzice companiilor americane sa dea mita. Eu si urmatorii ambasadori vom informa Departamentul Justitiei al SUA despre orice incalcare a acestei legi de catre companiile americane. In plus, simt ca am obligatia personala de a va ajuta sa atrageti mai multe investitii americane.

Tranzitia Romaniei de la comunism a fost dificila si va continua sa fie dificila. Asa cum ne spunea marele dizident si ulterior presedinte al Cehiei, Vaclav Havel: "O cultura politica democratica nu poate fi creata sau reinnoita peste noapte. Este nevoie de mult timp... Comunismul a condus doar o data in istoria moderna (si, speram, pentru ultima data), asadar si fenomenul post-comunismului a fost o noutate."

Raman multe lucruri de facut in Romania si ati realizat progrese extraordinare in acea tranzitie, inclusiv vara aceasta.

Montagne russe-ul economiei, care urcase rapid - inregistrand o crestere de peste 7% in 2008 - s-a prabusit la fel de repede in 2009, odata cu inceperea recesiunii mondiale - scazand brusc cu aproape 7% si anuland cresterile anterioare. Din fericire, guvernarea din 2009 a fost suficient de inteleapta pentru a cere sprijin de la FMI, Banca Mondiala si UE. Insa imprumutul de douazeci de miliarde de euro a adus cu sine conditii si monitorizare de catre FMI; acestea au inclus reducerea aparatului administrativ si privatizarea companiilor de stat care irosesc capitalul energetic al tarii. Totodata, inovatorul program de monitorizare al UE, Mecanismul de Cooperare si Verificare sau MCV, care fusese una dintre conditiile pentru aderarea la UE, cerea Romaniei sa adopte reforme ale sistemului juridic, sa lupte impotriva coruptiei si sa imbunatateasca actul de justitie.

Acest plan general de reforma (conditiile FMI si MCV) a inceput sa genereze rezultate pozitive, grabind tranzitia de la comunism.


Guvernarea precedenta merita recunoastere pentru negocierea si acceptarea acestui plan. Guvernarea actuala merita recunoastere pentru adoptarea sa. In plus, guvernarea precedenta a adus un administrator financiar strain, Franklin Templeton, pentru a administra Fondul Proprietatea, in valoare de circa patru miliarde de euro, infiintat pentru despagubirea victimelor confiscarilor ilegale de proprietati din perioada comunista si cea a Holocaustului. La randul sau, Fondul Proprietatea este totodata cea mai mare listare individuala de pe piata romaneasca de capital SI actionar minoritar al multora dintre companiile de stat romanesti. In aceasta calitate a jucat un rol vital in consolidarea pietei de capital locale si in reforma companiilor de stat. Fondul a impus asigurarea transparentei registrelor acestor companii. A evidentiat asa-numitele "contracte cu baietii destepti" de la Hidroelectrica. L-a ajutat pe fostul ministru al Justitiei sa elaboreze un cod de guvernare corporatista progresist. Acum, actionarii romani au puterea de a-i determina pe conducatorii companiilor sa actioneze in mod profesionist si sa protejeze interesele actionarilor.

In ciuda progreselor semnificative, economia romaneasca este precum o piramida intoarsa: 1) din 21.000.000 de romani, doar trei milioane sunt inregistrati ca angajati in sectorul privat, platesc impozite si contribuie la sistemul de asigurari sociale destinat tuturor romanilor; 2) conform datelor oferite de Institutul National de Statistica un numar si mai mare de romani lucreaza la negru si nu platesc impozite; 3) Institutul estimeaza de asemenea ca valoarea totala a evaziunii fiscale in anul 2010 ar putea fi mai mare de 21% din PIB, depasind valoarea bugetului de stat; 4) conform Organizatiei Internationale a Muncii, 25% dintre angajatii romani continua sa lucreze in sectorul public; printre ei se numara, conform estimarilor, si 400.000 de angajati ai companiilor de stat.

Aceasta este mostenirea comunismului si este pur si simplu nesustenabila. Totusi, exista cel putin patru motive de a fi optimisti.

In primul rand, Romania incearca sa realizeze in 20 de ani ceea ce i-a luat Americii peste 100 de ani sa realizeze.

Al doilea motiv de a fi optimisti: planul expus de catre conditiile FMI, MCV si alte reforme adoptate in ultimii ani au inceput sa reorienteze varful piramidei economiei romanesti.

In al treilea rand, asa cum arata cel mai recent raport MCV, s-au inregistrat progrese reale, masurabile, in lupta impotriva coruptiei.

In al patrulea rand, dupa toata instabilitatea politica si economica din aceasta vara, care, trebuie sa recunosc, a scos la lumina emotii puternice de toate partile, in cele din urma statul de drept a triumfat. Referendumul s-a desfasurat in conformitate cu deciziile Curtii Constitutionale, iar cei de la putere au aceptat rezultatul, cu toate ca acesta era contrar obiectivelor sale politice. Adevaratul test pentru o republica este respectarea legii de catre cei aflati la putere si in momentele dificile, nu doar in cele usoare, si mai ales atunci cand nu corespunde cu interesele lor.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4941 vizualizari

  • -25 (49 voturi)    
    protest (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:49)

    malureanu [anonim]

    inteleg preocuparea dlui mabasador! dar este curios ca nu isi da seama ca incalca grosolan normele protocolare si chaia de respect fata de statul in care este acreditat! ce-ar fi daca la washington ambasadorul roman ar spune ca este preocupat de posbila victorie a dlui romney (sau obama, nu conteaza!) care ar nu stiu ce ar face! stiu ca ”niste democrati romani” vor sari de 3 m in sus la cele pe care le scriu, dar ii rog sa se gandeasca un pic! nu suntem, totusi, burkina fasso, iar dl ambasador ar cam trebui sa isi vada de treburile lui (de ex. cum sa investeasca firmele americane in romania, cum sa dezvoltam ”parteneriatul”!). probabil ca aceste teme sunt prea grele pentru Domnia Sa si le prefera pe cele facile si care nu ii intra, de fapt, in atributii!
    • 0 (24 voturi)    
      Romania (Marţi, 30 octombrie 2012, 19:22)

      mike [anonim] i-a raspuns lui malureanu

      Din Statele Unite
      Va aratam noi Romanii Americani "protocol"
      Va ardem in cu r pe voi Bolsevici Tigani USL care a ti ajuns la putere
      Vagabonzi mirlani si Tigani
      Baniiii
      Ramineti tara de mirlani
      • +2 (12 voturi)    
        dvs. sunteti america lui Gitenstein!! (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:03)

        busola [utilizator] i-a raspuns lui mike

        Aveti perfecta dreptate, sunteti perfect reprezentativ! ....Cat caracter democratic, cata eleganta in abordare!
      • +1 (1 vot)    
        Bine ca ai... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:28)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui mike

        Plecat!
        Drum bun,vinitura!
    • +17 (21 voturi)    
      pai (Marţi, 30 octombrie 2012, 19:24)

      methylique [utilizator] i-a raspuns lui malureanu

      Pai cam suntem Burkina Fasso...
      • +2 (2 voturi)    
        In dialect inseamna... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:28)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui methylique

        Tara oamenilor mandri...
    • -3 (29 voturi)    
      chiar (Marţi, 30 octombrie 2012, 19:50)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui malureanu

      Chiar mă întreb ce s-ar întâmpla dacă ambasadorul României la Washington şi-ar da cu părerea despre viaţa politică şi socială din SUA. Mă gândesc c-ar fi vânat imediat de FBI, CIA, NSA, SEAL, SWAT şi apoe expulzat, mai ceva ca Ahmadinejad când vine la ONU. Ar trebui să-i propui asta lui Marga.
      • +13 (15 voturi)    
        Nu cumva e problema noastra? (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:52)

        Petran [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Dar chiar asa, de ce nu protesteaza daca Romania se simte amenintata de evolutii din SUA? Pentru ca diplomatia romaneasca sufera de comunisticita cronica si e mediocra si tacuta. Nu au invatat nimic de la diplomatii din Europa de Vest si cei americani care demult au trecut la alt tip de discurs. Un ambasador apara cetatenii si investitiile tarii sale in tara in care e acreditat. Cu putine exceptii am auzit asa ceva de ambasadorii romani. Au fost cazuri in care romani au murit in inchisori sau au fost umiliti. Ce au facut ambasadorii nostri. Aici e diferenta vizavi de americani, olandezi, nemti.
        • +2 (4 voturi)    
          corect (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:16)

          Radu [anonim] i-a raspuns lui Petran

          Vezi si cazul Crulic, ce repede a iesit din vizorul presei, statul roman nu a miscat un deget prin MAE si ambasadori sa il ajute pe omul ala. Iar la alegeri a fost si inca este pe listele electorale :)) Deci, rezonez cu ce era mai sus.. cam suntem in Burkina Faso
    • +16 (26 voturi)    
      protesteaza la Moscova daca vrei sa protestezi (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:06)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui malureanu

      Daca nu se baga nici ambasadorul american, nici cei din vest, fii sigur ca policienii te-ar fi mancat de viu deja.
      Nu, nu sintem Burkina Faso, sintem mai rau.
      In Romania nu exista politicieni!
      Noi sa zicem merci ca se baga astia si ne mai ameninta cu cite ceva, atlfel ar fi fost vai de fundul nostru. Si normal ca le mai pasa de amenintari ca daca nu mai vedem banii europeni, nici ei nu isi mai rotunjesc buzunarele.
    • +14 (24 voturi)    
      da, (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:06)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui malureanu

      ma, nu sintem burkina fasso, sintem tara lui cacarau si a lui voiciorescu, si in curind vei fi platit in moneda statului botswana. Asa ca tine-o mai departe cu ''suvieranitatea si neamestecu' in treburli interne....''.
      Este ca n-ai inteles nimic?
      • -3 (13 voturi)    
        Cred că nu ai mai mult de 12 ani. (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:39)

        Non.e [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Deci, e scuzabil.
        Este țara ta ( a noastră). Nu a voiculeștilor, antoneștilor sau a bocilor ungureni. Și nici a unor ambasadori, cancelari, comisari, etc. Ține minte că interesele ambasadorilor, comisarilor, străinilor nu sunt NICIODATĂ aceleași cu ale tale ( ale noastre). Chiar dacă își flutură prin față idei despre democrație, corectitudine și alte alea.
        Aș fi vrut să spună domnul ambasador ce firme americane au dat mită funcționarilor români, cui au dat și pentru ce anume?
        Sau, în cazul lor, se numește lobby?
        • -4 (6 voturi)    
          Tara e cea pe care ne-o facem (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:28)

          busola [utilizator] i-a raspuns lui Non.e

          De acord, strainul te lauda sau te critica doar pentru a-si impune interesul, nu din dragoste.

          Dar ceea ce ma uimeste pe mine este iresponsabiltatea in care sunt tinuti romanii: foarte putin stiu si fac ceva pentru propria lor Romanie, majoritatea se simt dezradacinati in propria lor tara pentru ca o critica la infinit pasand vina pe oricine altcineva decat asupra lor insile.
          • 0 (0 voturi)    
            Da. (Miercuri, 31 octombrie 2012, 17:43)

            Non.e [utilizator] i-a raspuns lui busola

            Suntem patrioți numai pe forumuri și de ziua națională, precum suntem credincioși numai la sărbători și la praznice.
            Sunt sechele ale marilori umilințe suferite ăn ultimii 70 de ani ( mai cu seamă în ultimii 23 de ani).
            Ființa națională dispare.
            În dorința de a ne asigura traiul și confortul zilnic, nu mai privim nici alături nici în viitor.
            Prezentul și imediata apropiere ne dictează.
            Am încercat odată să fac vorbire despre mândria și demnitatea națională.
            Mi s-a răspuns că decât demn cu burta goală, mai bine ...slugă ( curvă) cu senzația de sațietate.
            Eu cred că se poate și demn și cu burta aproape plină. S-ar cere, însă, mai mult respect și mai multă muncă.
        • +2 (2 voturi)    
          Va multumesc pt... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 13:11)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Non.e

          Comentariul dvs.
    • -3 (11 voturi)    
      Ce de voturi negative ai ! (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:31)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui malureanu

      Sunt de la cei obișnuiți de a linge un tătuc.
      În viața lor nu au fost capabili să ia hotărâri fără să se uite la ce spune marele stalingitensteinmerkelsarcozybarososamd.
  • -12 (34 voturi)    
    Pai da! (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:58)

    Demostene.RO [utilizator]

    Stiti de ce nu exista in SUA lovituri de stat? Pentru ca nu au nicio ambasada americana pe teritoriul lor!

    Frate, nu mai ai loc de atatea sfaturi. Maine, poimaine o sa vina un 'specilist britanic' sa imi duca furculita de la mamaliga pana la gura ca sa ma arat un aliat de nadejde in stiu eu ce interes?

    Baietii aia ai nostri care au murit in operatiunile externe au fost un fel de Teo Peter in accident? Pierdere colaterala?
    • +13 (21 voturi)    
      mai bine (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:07)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Demostene.RO

      ar da o lovitura de stat, ma, si cu ocazia asta ar interzice ca prostii national comunisti sa mai posteze aberatii ceausiste pe forumuri.
  • +21 (31 voturi)    
    Care popor care politicieni ? (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:59)

    MenInBlack [utilizator]

    '' Romania se apropie de o serie de alegeri dificile care este posibil sa dezbine poporul. ... vor reusi politicienii romani sa se intoarca la o forma de coabitare civilizata si stabila?"

    E doar o populatie, si aia f dezbinata deja !
    Politicieni nu avem.
    Mafiotii care conduc isi vor regla conturile brutal cu mafiotii care au condus.
    Marea evaziune va continua.
    Populatia va fi supusa progresiv unor suprataxe.
    Posibil sa existe revolte spontane.
  • +17 (25 voturi)    
    License to kill (Marţi, 30 octombrie 2012, 19:02)

    Trojan.H [utilizator]

    Se pare ca poporul roman e pe cale sa ofere de bunavoie USL-ului, arma cu care Cartelul va executa... poporul.
  • -3 (17 voturi)    
    :) (Marţi, 30 octombrie 2012, 19:43)

    owl [anonim]

    De ce abia acum s-a trezit, pe final de mandat? Zilele trecute a constatat ca avem evaziune, azi ca nu avem procese transparente...Corect, dar ciudat...
  • +8 (10 voturi)    
    dreptatea este la mijloc..... (Marţi, 30 octombrie 2012, 19:50)

    geocrin [utilizator]

    Ce era de Romania, daca puteau face iubitii nostri conducatori ceea ce voiau ei ?
    Ar fi si la noi la fel ca in America de Sud.
    Desi aceste tari au multe bogatii politicienii fac ce le place lor mintind poporele lor, fiecare promite si o data junsi la putere nu mai tin cont de legi, facind tot ce le place lor, desi mereu invoca cuvintul "DEMOCRATIE si vointa POPORULUI !
    Nu stiu daca d-nul ambasador procedeaza bine facind afirmatiile de mai sus, dar va intreb putem avea incredere in clasa politica, ca le pasa de noi .
    Politicienii nostri cred ca au doar drepturi si uita foarte usor de obligatiile pe care le au tinind cont ca suntem in NATO si in UE.
    Teoria lor suna foarte bine dar uitindune cum urca preturile absolut la toate,este clar ca domnul ambasador stie de ce vorbeste !
    Dupa 23 de ani de democratie romanii se impart in doua... saraci si bogati .
    Toti ne promit si o data ajunsi la putere lupta, lupta si iar lupta doar pentru EI SI INTERESELE LOR !
  • +14 (18 voturi)    
    Ponta si Antonescu au potential explosiv. (Marţi, 30 octombrie 2012, 19:55)

    mircea [anonim]

    Daca Ponta si Antonescu nu vor mai fi votati pentru a accede in viitorul Parlament,viata politica din Romania se va linisti.In plus,USL multiplica numarul de parlamentari,vrand sa introduca in parlament tot felul de manelisti si dezaxati ca multumire pentru manifestatiile tembele din iarna.Un program de guvernare nu sunt in stare sa faca si cauta sa mearga tot pe lozinca "jos Basescu".Nu merita sa fie votati.Au dovedit ca sunt niste hahalere care nu respecta nici propriile legi.
  • -11 (23 voturi)    
    Gitenstein sa isi vada de treaba lui !!! (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:01)

    andrei [anonim]

    Nu inteleg de ce ambasadorul romaniei in usa nu isi da cu parerea despre numirea uni procuror sau a unui sef de serviciu !!
    • +5 (15 voturi)    
      Exact asta e problema... (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:44)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Ca nu intelegi!
  • +2 (16 voturi)    
    Sa isi ia jucariile! (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:26)

    Mihai [anonim]

    Eu zic sa se supere americanii si sa nu ne mai vanda armament, sa nu ne mai primeasca militarii in razboaiele pe care le poarta! Pai daca nu votam cu cine trebuie, sa ne taie ratia de cheltuieli cu parteneriatul lor! Eu zic sa ne si dea afara din NATO, de prosti ce suntem, ca nu votam partidul pe care si-l doresc SUA!
    • +1 (11 voturi)    
      cind spui (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:31)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      ce prosti suntem, te referi la voi cei opt virgula paispe milioane care ati, pardon, a-ti, votat da la referendum, este?
  • -3 (13 voturi)    
    fara americani! (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:41)

    dinu [anonim]

    domnule ai intere majore care sa ingenuncheze si sa umileasca poporul roman?? nu esti demn de un sol! mars la tin in tara!
  • +2 (12 voturi)    
    Foarte clar si foarte dur!! Excelent!! (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:11)

    solar [utilizator]

    Foarte clar, foarte explicit , chiar fara diplomatie(diplomatia lui ...verde-n fata!!),dar la obiect!! Fara SUA si ajutorul ei pentru noi cei care nu mai vrem comunisme de niciun fel in Romania este imens. In sfarsit, AU VENIT AMERICANII!!
    Aviz tuturor celor peste 7 miloane de cumparati comunisti,care dupa ce cu cativa ani inainte l-au votat supramajoritar pe Basescu sa ramana sef de stat si sa reduca la strictul necesar clasa plosnitelor sugatoare de sange din Parlament, acum se pregatesc sa se inghesuie in alta Divizie Tudor Vladimirescu cu armament de ultima generatie putinista!!
    JOS COMUNISMUL!! Nu comunismul este libertatea noastra. Nu comunismul a inventat libertatea pe pamant, ci neosclavagismul!!
    • 0 (2 voturi)    
      Americanii au venit in Germania nu aici (Miercuri, 31 octombrie 2012, 13:38)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui solar

      Si carau banii cu avionul in Berlinul de vest, acum cand in sf au venit, au venit cu Bechtel si corup politicienii si pleaca cu avioane de bani de aici

      Mare mare diferenta
      • -1 (1 vot)    
        raspuns lui Marius (Miercuri, 31 octombrie 2012, 18:51)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Marius,
        daca ai ceva de reprosat, reproseaza fostului prim ministru Adrian Nastase,azi puscarias . El si ILIESCU au fost marii artizani ai marii afaceri Bechtel!!Atunci i-ai aplaudat exact ca si azi, si pui sub pres gunoiul oligarhilor comunisti. Nu fac nimic altceva tovarasii tai decat ceea ce au facut atunci!! Asa ca nu am pentru ce sa te menajez NEMERNICULE!!!
        • 0 (0 voturi)    
          deci americanii sunt niste corupatori (Miercuri, 31 octombrie 2012, 23:49)

          busola [utilizator] i-a raspuns lui solar

          faptul ca mafiotul Nastase a fost bagat in puscarie (jos oligarhii comunisti) a asigurat mafiotilor Videanu, Blaga, Berceanu, Udrea accesul la afacerile americane (traiasca oligarhii nostri capitalisti si basisti care sunt mai frumosi si mai buni decat tovarasii altora!!!).
  • +2 (10 voturi)    
    "dreptatea" partinitoare a Ambasadorului SUA.... (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:02)

    vio [anonim]

    Dl Ambasador are dreptate vorbind despre statul de drept Romania...
    Numai ca el vorbeste cu gandul la isprava USL din vara cu suspendarea lui Basescu si pragul de 50% ce se voia schimbat de USL...
    Ambasadorul nu zice nimic ca in 2007 acelasi Traian Basescu vorbea altfel despre acel prag, ia uite aici:
    "Pe 29 noiembrie 2007, în cadrul unei declaraţii de presă susţinute la Palatul Cotroceni, preşedintele Traian Băsescu făcea o serie de aprecieri referitoare la referendumul din 25 noiembrie, privind introducerea votului uninominal. Nemulţumit de faptul că referendumul a fost invalidat, Traian Băsescu a tunat şi fulgerat împotriva existenţei pragului electoral de prezenţă de 50% + 1. Iată ce spunea atunci Traian Băsescu:

    „Numărul românilor care au spus "Da" la referendum, acest aproape patru milioane, este aproape egal cu numărul de voturi care au fost date în favoarea tuturor partidelor care au trecut pragul de 5 la sută şi trimit politicieni în Parlamentul European. Tratamentul care se aplică de către politicieni votului poporului, în comparaţie cu votul pentru interesele politicienilor, este inadmisibil. Introducerea artificială a unui prag de 50 la sută plus unu din electoratul din listă pentru validarea unui referendum arată discriminarea pe care politicienii o practică atunci când cetăţenii români sunt chemaţi la vot împotriva interesului lor, dar în interesul românilor. Condiţiile sunt să fie validate numai acele consultări electorale care sunt în interesul politicienilor.
    Cred că o astfel de limită ar putea fi stabilită, 50 la sută plus unu din cei înscrişi în listă - condiţie de validare a unui referendum, numai dacă în România ar fi votul obligatoriu. Sunt state în Uniunea Europeană în care prezenţa la vot este obligatorie şi, în cazul absenţei la vot, electorul este amendat. Dar în România participarea la vot nu este obligatorie, nu este sancţionat absenteismul."
    De ce nu o fi zicand nimic atunci Ambasadorul SUA?!
    Nu-i frumos, Dle Ambasador.....
  • +4 (4 voturi)    
    O buna parte, (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:13)

    cornel19 [utilizator]

    din cele 22 comentarii anterioare, degaja un anteamericanism, care in opinia mea nu este drept. SUA, de foarte departe nu este acest dl. ambasador. Asa cum Ro., este contrareprezentata intern si extern, de ponta/basescu/antonescu/boc, samd. Cred, ca proamericanismul, inca puternic aici, a fost una din putinele constante pozitive, care sau manifestat, faptul ca legaturile si avantajele de partea romaneasca, nu sau dezvoltat la nivelul asteptarilor, se datoreaza contraperformantelor TUTUROR guvernelor si PARTIDELOR, postdecembriste.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 17:28)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui cornel19

      Când un lucru nu merge bine, de vină sunt amândouă părțile.
      S.U.A este o mare putere, o democratie stabila, etc.
      România își îndeplinește îndatoririle ( în Nato de exemplu), își plătește contribuțiile la timp, etc.
      Să-l aud, însă, pe ambasador vorbind despre corupția din România, este prea mult.
      Dacă numea și niște firme americane care au mituit , era mult mai credibil și ajuta organele să-i umfle pe corupți dar și pe corupători.
      Mie mi se pare că domnul ambasador a fost pus aici pentru a pune anateme și nu pentru a contribui la dezvoltarea relațiilor.
      Cooperare înseamnă, după mine, respect și nicidecum impunerea unor lucruri doar pentru faptul că ești o mare putere sau pentru că ai un anume interes.
      • +1 (1 vot)    
        In zona aceasta, (Miercuri, 31 octombrie 2012, 18:19)

        cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui Non.e

        ma gasesc si eu ca opinie. Ce mai stiu, este ca activitatea reala in o ambasada ca si cea de la Bucuresti este ,,sustinuta,, de secretarul 1. Tipul nostru este mai mult onorific. Privind obligatile care decurg din apartenenta la NATO, singura observatie priveste alocarea din PIB, ptr. cheltuielile de aparare, si aceasta afecteaza capacitatile reale. Multumesc ptr. atentie, o seara frumoasa, cornel.
        • +1 (1 vot)    
          Ok. (Miercuri, 31 octombrie 2012, 18:56)

          Non.e [utilizator] i-a raspuns lui cornel19

          De fapt, pe mine mă deranjează mai mult faptul că ai noștri conaționali ( mai bine zis majoritatea) abia așteaptă, parcă, să fie mușturluiți de oricine din afară.
          Dacă a zis ceva străinul, e sfânt. Nu mai trebuie trecut prin filtrul propriei gândiri.
          Nu mai știm să gândim? Nu mai știm să ne apărăm? Nu mai știm să ne apărăm drepturile? Mai avem dreptul de a gândi,de a ne apăra drepturile,de a fi demni?
          Ne mai cunoaștem interesele?
          Mai avem ceva ( măcar în suflet) al nostru?
          Răspunsurile ar trebui să ni le dăm noi și nu să le așteptăm de la alții.
          Să nu ne mai autoflagelăm, să nu ne mai credem mai proști ori mai răi decât alții.
          Să prețuim mai mult ceea ce avem, știm, putem noi.
          Asta, după mine, nu înseamnă a ne izola de ceilalți.
          Fiecare nație se respectă și se apără întâi pe sine. Noi, de ce nu ?
  • +6 (6 voturi)    
    La alegerile care vin (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:52)

    Dalinar [utilizator]

    Romanii or sa isi fure cea mai mare caciula de dupa '89.
    • 0 (2 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 31 octombrie 2012, 8:35)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      dar oare cati dintre prostii care voteaza sunt constienti de ceea ce fac?
      • 0 (2 voturi)    
        ce-i mana pe romani la vot ?! (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:29)

        costica [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

        Prostia sau interesul sa le fie mai bine ?!
        Cu PDL nu le-a fost deloc mai bine, dimpotriva !!!
        Si cata incredere le-au acordat romanii in 2004 si 2008 si 2009 PDListilor si lui Traian Basescu, asa-i ?!
        Le-a fost mai bine romanilor ?!
        NU.
        Ce-i mana pe politicienii romani sa candideze ?!
        Poate imi raspunde cineva pe forumul asta, dar cu argumente si chiar exemple de politicieni care au facut ceva pentru romanii care l-au votat....
        In opinia mea, romanii in 9 decembrie se vor mai frige o data la vot dupa 20 de ani de experiente electorale nefericite, alegand USL ca si-asa nu au ce vota...
        Ce mi-e PDLul de care s-au saturat, ce mi-e USL, ce mi-e PP-DD....
        In jud Covasna, eu cu cine votez ca la ce fauna vad pe listele partidelor romanesti, nici vorba sa merg la vot ??!!!
        • 0 (0 voturi)    
          parlament votat popular sau dictatura? (Joi, 1 noiembrie 2012, 0:13)

          busola [utilizator] i-a raspuns lui costica

          Cine crede in democratie crede in institutia votului: e mai bun un reprezentant ales decat un reprezentant impus, indiferent de calitatea morala sau de statut a acestuia.

          Cine uraste democratia si crede in forme totalitare boicoteaza votul democratic, mai pe scurt nu se prezinta la vot. Cine din oricare alte motive personale (dezamagire, ura personala, nestiinta, indolenta) nu se prezinta la vot face invariabil jocul dusmanilor democratiei.

          Cui nu-i place clasa politica nu are decat sa se implice in politica si sa schimbe lumea.
  • +1 (1 vot)    
    Parlamentul actual ? =dictatura proletariatului (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:31)

    m.V. [anonim]

    In fine, se poate manifesta din plin, dupa modelul nord-coreean, vechiul narav comunist devenit NEW-Comunismul si mai odios, dupa o panda de 23 de ani..incolacit pe tot ce se putea intreprinde spre binele Tarii.. si mai ales la Carma Tarii..Pana a sugrumat-o.. a jefuit-o.. A gasit apoi un tap ispasitor, aruncand toate dejectiile inimaginabile, spre deturnarea si idiotizarea populatiei...
    Poporul este copios lucrat, invrajbit, dementializat.. printr-o deturnare .. ce ne lasa cu gura cascata..
    EXPERIMENTUL ROMANIA !!
    Plangeti, jeliti voi, romanii-diaspora, si nu ne mai blestemati si voi ! Nu va fie rusine cu noi, caci suntem .. baciul mioritic.. (profetia din Balada Miorita)