Andronescu: Emitem ordonanta de urgenta pe Bacalaureatul profesional, nu mai e timp pentru aprobare in Parlament

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 30 octombrie 2012, 17:21 Actualitate | Esenţial


Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a declarat marti ca a decis redactarea unei Ordonante de urgenta a Guvernului privind Bacalaureatul profesional dupa ce a constatat ca prin procedura parlamentara masura nu ar intra in vigooare in timp util, informeaza Mediafax.

"Din cate am vazut in sala (plenul Camerei Deputatilor - n.r.) nu mai exista cvorum, ca urmare noi nu putem sa mai tensionam mai mult decat atata asteptarea celor care se afla in clasa a XII-a si care vor sa opteze pentru Bacalaureatul profesional. Azi am discutat cu premierul si vom trece sa redactam o Ordonanta de urgenta pentru a finaliza saptamana viitoare aceasta decizie", a declarat Ecaterina Andronescu, precizand ca daca s-ar ramane la varianta unei legiferari parlamentare, sunt cele mai multe sanse ca actul normativ sa nu intre in vigoare pana anul viitor din cauza procedurilor anevoiase.

Potrivit ministrului Educatiei, noua OUG "va contine exact aceleasi prevederi care au fost discutate in Parlament, acest continut a trecut prin procedurile parlamentare si daca nu era cererea de reexaminare anuntata in ultima zi din intervalul de timp acordat de Constitutia probabil ca astazi deja elevii ar fi stiut exact despre Bacalaureatul profesional, asa cum stiu despre Bacalaureatul national".

"Este optiunea libera a elevilor, daca cineva considera ca apare legislativ prea tarziu aceasta decizie, este liber sa nu aleaga varianta de Bac profesional", a mai spus Ecaterina Andronescu, care a precizat insa a avut multe semnale din randul celor care asteapta aceasta lege.

Premierul Victor Ponta i-a cerut marti ministrului Educatiei, Ecaterina Andronescu, sa prezinte Guvernului, saptamana viitoare, o informare despre noul sistem de sustinere a bacalaureatul din 2013. "O sa va rog pentru saptamana viitoare sa ne informati ce se intampla cu pregatirea pentru Bac-ul de anul viitor. Vreau sa stie toti copiii si toti parintii din timp care va fi sistemul de la anul viitor. Nu vrea domnul presedinte, asta e, dansul nu mai da Bacalaureatul, noi trebuie sa ne gandim la cei care au de dat Bacalaureatul la anul si e foarte important sa avem un sistem corect, dar mult mai adaptat la realitati", a spus Ponta.

Presedintele Traian Basescu a trimis Parlamentului la reexaminare legea care prevede introducerea Bacalaureatului Profesional. "Consideram ca introducerea bacalaureatului profesional la o data ulterioara inceperii anului scolar, precum si insuficienta reglementare a acestuia, este de natura sa afecteze calitatea invatamantului si buna desfasurare a examenului de bacalaureat pentru anul viitor", se arata in motivarea cererii de reexaminare publicata pe site-ul administratiei prezidentiale.


Citeste mai multe despre   
















4870 vizualizari

  • +45 (47 voturi)    
    important e sa ai diploma, nu? (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:32)

    I [utilizator]

    propun bacalaureatul pentru cei care nu merg la scoala.
    • +25 (27 voturi)    
      Pai de fapt (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:03)

      roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui I

      ar trebui sa se numeasca "Bacalaureatul ajutator"
    • +6 (6 voturi)    
      daca avem PM plagiator (Miercuri, 31 octombrie 2012, 8:33)

      fc [utilizator] i-a raspuns lui I

      cu ponta plagiator e normal ca scoala sa fie batjocoita. asta cred ca u da doi bani pe pregatire
  • +39 (39 voturi)    
    Bravoo bravoo (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:35)

    nano2k [utilizator]

    Traisca Partidul-Stat!
  • +45 (45 voturi)    
    este o idee buna (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:37)

    mos ion roata [utilizator]

    doar numele trebuie schimbat din bacalaureatul profesional in bacalaureatul inutil.
    • -28 (28 voturi)    
      Dar graba strica treaba! (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:27)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Nu mai e timp pentru BAC-ul urmator, pregatiti legea pentru BAC-ul din 2014. O ordonanta facuta pe genunchi sau o lege trecuta ca gasca lui Boc prin apa parlamentului nu va asigura un cadru legal stabil in invatamant.
    • +4 (4 voturi)    
      gresesti :) (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:58)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Ar trebui sa se numeasca "bacalaureatul abramburit" sau "bacalaureatul poanta". Radem noi, dar e jale cu astia; nu ajunge ca-s ei dobitoci, vor sa-i indobitoceasca si pe altii...
  • +40 (40 voturi)    
    Abramburica (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:45)

    omidius [utilizator]

    Doamna ministru are timp sa redacteze Ordonanta de Urgenta pentru bacalaureatul second-class, dar nu a avut timp sa redacteze Hotararea de Guvern cu privire la acordarea burselor pentru elevii scolilor profesionale.
    Dar e de inteles. Cei de la scolile profesionale sunt de abia in clasa IX, nu pot sa voteze in decembrie. In timp ce la bacalaureatul second-class s-ar putea inscrie multi (da' ....) elevi din a XII-a, posibil cu drept de vot.
    • +25 (25 voturi)    
      si sa nu uitam... (Marţi, 30 octombrie 2012, 19:34)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui omidius

      madam n-a avut timp nici sa redacteze decizia de retragere a titlului de doctor lu' plagiatoru'...
      • +14 (14 voturi)    
        are timp... (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:30)

        MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui brita

        sa i-o ia prin OUG daca-i cere asta Dragnea :)))
  • +39 (39 voturi)    
    Bai, nenorocitilor (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:46)

    xvlad [utilizator]

    Educatia e baza unui viitor! Nu atat prin ce cunostinte dobandesti, desi e si asta important. Mai importante sunt valorile asimilate: e sa invatam sa muncim, sa-i respectam pe cei care au ajuns undeva, sa invatam ca daca miuncim, atunci obtinem rezultate si suntem respectati. Nu invers, ca cine invata e un tocilar fraer, ca bine e sa fii jmecher sa stii sa copiezi si sa ai tupeu, ca deh, fara tupeu ce faci in viata?

    Deci: bai, nenorocitilor, puneti mana si faceti o lege ca lumea, o strategie pe termen lung etc., nu asa, ce va trece prin cap (pardon, prin mana sub forma de mita), gata, repede, ordonanta , ca nu mai e timp de dezbateri si gandiri.

    Apropo, toata treaba asta cu bac-ul profesional pute a coruptie. Peste f putin timp se va da o lege care va spune ca nu e corect sa condamni un tanar la a nu putea face o facultate doar pentru ca undeva, in tineretea lui, a facut o alegere gresita. Asa ca sa le oferim si lor sansa de a se dezvolta, de a face o facultate = material pentru fabricile de diplome.
    • +27 (27 voturi)    
      mda (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:10)

      tudorica [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      > Apropo, toata treaba asta cu bac-ul profesional pute a coruptie

      Probabil dna ministru are ceva promisiuni sau datorii catre fabricile de diplome care probabil au contribuit puternic cu finantele necesare la campaniile electorale recente.
  • +25 (25 voturi)    
    mita electorala pentru cei picati la Bac in vara.. (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:48)

    horia_m [utilizator]

    ... altceva nu am de spus!
    E clar ca PSD vrea sa castige de partea lui si segmentul de tineri (nu putini) care n-au luat bac-ul asta vara. Vor fi recunoscatori Partidului si vor vota PSD!
  • +26 (26 voturi)    
    Puteti mai mult! (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:51)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Nu va opriti aici! Reinviati cepeca si bagatii pe toti acolo. Si puteti sa le oferiti o diploma de MBA popular! Asta succes!
  • -35 (41 voturi)    
    stati linistiti stimati basisti (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:52)

    Colonel [utilizator]

    Aspazia Cojocaru vegheaza. O sa fie declarata neconstitutionala.
    • +23 (23 voturi)    
      doar o vorba sat-i mai spun (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:04)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      inainte sa ajungi la cojocar te mananca dornenii.
    • +25 (25 voturi)    
      ce-i gigutsa (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      vrei si tu o patalama sa te lauzi la baietii de la bloc? tara de analfabeti cocalari.... las ca vedeti voi criza la anu' cind o sa decontati toate timpeniile facute vara asta....
    • +18 (18 voturi)    
      Asa-i APVSPTR, (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:37)

      Gigell [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      e greu pentru tine sa intelegi importanta educatiei si de ce nu-i bine sa fie facuta legea pe genunchi.
    • +14 (14 voturi)    
      MDA (Marţi, 30 octombrie 2012, 19:41)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      Dovada de lpsa de idei. nu poti contraargumenta dar o dai cu "basistii". Cand nu ai de unde, nici nu poti cere.
      Si ca fapt divers, Aspazia a fost numita de uslasii tai. faptul ca nici ea nu mai poate sa le acorepere incompetenta sau poftele de dictatura inseamna ca mai sunt oamenii cu capul pe umeri. Ca suferi tu de complexul de victima si nu poti sa te exprimi decat prin procese de intentie nu inseamna altceva decat ca nu reusesti sa vezi realitatea. Tu vezi doar realitatea turnata zilnic la latrine de un turnator de familie. te multumesti ca gandesc altii pt tine.
    • +8 (8 voturi)    
      neuronu a fugit (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:39)

      Dragos.C [anonim] i-a raspuns lui Colonel

      ce treaba are basismul cu dorinta oamenilor de a vedea schimbari bune in educatie, nu tampenii populiste?

      e vai de capu tau ... ce sa mai .. nu intelegi prea multe.
  • +26 (26 voturi)    
    De asteptat (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:53)

    _Rem [utilizator]

    Fac tot posibilul sa faca din Bac din nou un examen de fatada si sa inregimenteze noile generatii de absolventi in randurile facultatilor private. Cum camerele nu se mai puteau scoate ca ar fi reactionat opinia publica, asta era ultima gaselnita.

    Dar nu va faceti griji... O sa cresteti probabil cu cateva procente rata de promovare, dar nu cu mult. Cred ca subestimati indolenta elevilor :). In mod normal nici Bac-ul in forma actuala nu ar fi trebuit picat.
    • +14 (14 voturi)    
      mai bine (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:15)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui _Rem

      ar da o oug in asa fel ca toti absolventii cu medii de pina la sapte, au n-au bacul, sa fie inscrisi obligatoriu la o facultate privata. Cei cu mediii mai mari sa fie lasati sa opteze, ca altfel s-ar desfiinta universitatile de stat.
      Ar cistiga timp si mai ales bani. Ce se tot ascunde atit. Viitorul Romaniei e asigurat, vor ramine doar pensionarii ceausisti, lumpenii si asistatii.
  • +24 (24 voturi)    
    Ce semnalesi de unde........ (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:55)

    banateanul. [utilizator]

    Femeia asta are vise urate , si adoua zii crede ca trebuie sa le si transpuna in realitate .Aceasta doamna, trebuie dusa la medic ,si examinata .........
  • +27 (27 voturi)    
    Ministri profesionali (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:56)

    dana_s [utilizator]

    Va bateti joc de Bacalaureat.
    Dvs. sunteti Ministru ?
    Ar trebui ca toti functionarii statului sa se numeasca "ministri". Ministri profesionali.
    • +19 (19 voturi)    
      ea este (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:20)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

      ministru la fara frecventa, ca si seful ei care e mai mult in studiourile lui Felix - pardon, televiziunea nationala ca TVR n-a fost ea ingropata de pomana - decit la guvern
  • +15 (15 voturi)    
    si uite asa... legile se emit doar prin OG-uri (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:59)

    ciubex [utilizator]

    Indiferent ce culoare are guvernul, fara sa-i doara de Parlament sau Presedinte, arunca numai Ordonante de Guvern.
    Practica asta ar trebui sa fie eliminata sau redusa doar pe durata vacantelor parlamentare si doar pentru anumite arii.
    Legat de Bacalaureatul profesional, va o hartie in plus si atat.
    Ar trebui ca la facultate sa fie reintroduse admiterile pe baza unor examene si nu a unor concursuri de dosare, astfel studentii sa fie selectati de la inceput si sa se mearga pe sistemul putini dar buni si nu ca acum, multi si prosti.
  • +20 (20 voturi)    
    Sa abramburiti tot (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:02)

    ty [utilizator]

    e unicul vostru scop.
  • +19 (19 voturi)    
    Si cat dispretuiati voi ordonantele de urgenta.... (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:05)

    Igriculescu [utilizator]

    Si cat urla Ponta ca ordonantele de urgenta sint un mod de a evita parlamentul, de dictatura a guvernului... si cand colo voi le folositi mai mult ca Boc.
    Adevarul ca bacalaureatul profesional nu mai putea astepta.Noi nu putem gandi masuri cu doi-trei ani inainte, nu, noi le gandim azi si maine le vrem legi.
  • +20 (20 voturi)    
    din cererea de reexaminare (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:15)

    libertate responsabilitate [utilizator]

    asta este cel mai important: "avand in vedere dispozitiile Legii educatiei nationale nr. 1/2012 prin care se reglementeaza si invatamantul profesional, noua lege nu este oportuna intrucat (...) este de natura sa afecteze coerenta sistemului de educatie". Comunicatul spune ca Bacalaureatul este recunoscut in toate tarile europene ca o diploma de nivel 4, care da acces in universitati. "Actuala forma a legii ar duce la situatia in care s-ar obtine o diploma de nivel 4 din Cadrul European al Calificarilor care certifica o pregatire de nivel 3 din Cadrul European al Calificarilor"

    adica logica! nu ne jucam cu educatia dle ponta, aici nu e loc de orgolii prostesti, e in joc viitorul multor generatii!
    m-a scarbit declaratiile prin care incerca sa submineze ceerea presedintelui spunand " chiar daca presedintele din cand in cand mai isi doreste sa fie prim-ministru" si "Nu vrea domnul presedinte, asta e! Dansul nu mai da Bacalaureatul"
  • +16 (16 voturi)    
    Stimata redactie, (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:32)

    MenInBlack [utilizator]

    Daca se poate, sa nu mai difuzati prim planuri cu ministrul sinistru ... sunt imagine horror, se sperie copiii si caiii...
    (va raman dator)
  • +19 (19 voturi)    
    Cofetar-lacatus (Marţi, 30 octombrie 2012, 19:17)

    Trojan.H [utilizator]

    Asta inseamna ca la vara voi avea diploma de bac de cofetar? Belea! Sa crape de oftica vecinu' de deasupra care o sa aiba bacalureat de lacatus.
  • +14 (14 voturi)    
    Incotro ne indreptam ? (Marţi, 30 octombrie 2012, 19:37)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Pentru ca universitatile particulare sa aiba studenti tovarasa Andronescu sacrifica calitatea viitorilor absolventi ai acestora. Daca introduci intr-un motor piese contrafacute sfarsesti prin a "termina" motorul. Este practic un sabotaj al dezvoltarii normale a Romaniei. Asa gandeste si actioneaza USL !!!
  • +9 (9 voturi)    
    Andronescu, (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:21)

    Kute [utilizator]

    eşti ilustrarea ruşinii absolute pentru toţi românii. Atât.
  • +9 (9 voturi)    
    ordonanta de urgenta inseamna.... (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:40)

    bogdanlungu [utilizator]

    .. inseamna ca doamna andronescu va ordona tuturor elevilor sa absolve de urgenta bacul.
  • +8 (8 voturi)    
    oameni si oameni (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:46)

    Dragos.C [anonim]

    idei de balta puse in practica cu orice pret pentru a castiga votul prostilor.

    doamna ministru vine cu niste idei primitive. habar nu are de ce are nevoie cu adevarat elevul care nu ia bacul.

    e un fel de opera de Caragiale, doamna ministru fiind Chirita.
  • +8 (8 voturi)    
    Of doamne! (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:52)

    nic1 [utilizator]

    Sa sclerozat tanti asta.
  • +12 (12 voturi)    
    Next step (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:59)

    Dalinar [utilizator]

    Dottoratul Profesional si Poanta o sa fie multumita. Incredibil in ce hal s-a ajuns in Romania, fiecare face ce vrea iar trasnaile si dobitoceniile sunt aplaudate si ridicate in slavi; asa o fi cand dottorii ajung PM si repetentii dorm prin parliament.
  • +8 (8 voturi)    
    Bacalaureat profesional -ce-i aia ??? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 0:22)

    andreesanu [utilizator]

    Bacalaureatul este si trebuie sa ramana un examen tip standard pentru absolventii de liceu ,un barem la care trebuie sa fie supus orce absolvent.
    Cum s-au imultit lichelele se vor si cu patalama oricum,guvernul de dobitoci cu diploma vrea sa faca cadouri pentru IDIOTI. Asa trebuie inteleasa facatura >
  • +8 (8 voturi)    
    Interesant ca trebuie adoptat un act normativ (Miercuri, 31 octombrie 2012, 0:22)

    hic sunt leones [utilizator]

    anul acesta si, observ eu, trebuie adoptat inainte de alegeri.
    Sigur ca, dupa... mai bine de 150 de ani de bacalaureat in forma actuala, nu mai puteam astepta cateva luni in care guvernul nou format, impreuna cu noul legislativ, sa adopte o lege bine asezata care sa se aplice anului scolar viitor.
    Nu, era nevoie "urgentă" de o ordonanta de - ati ghicit - urgenţă.
  • +8 (8 voturi)    
    Degetul mijlociu (Miercuri, 31 octombrie 2012, 2:40)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Nimeni n-a sesizat fondul problemei, exprimat chiar de distinsul abramburel. Exercitindu-si atributiile constitutionale, Presedintele n-a promulgat legea bacalaureatului profesional, trimitind-o inapoi in Parlament cu o motivatie consistenta a refuzului de promulgare. Promovind legea prin OUG, uslamistii ii arata inca o data degetul mijlociu Presedintelui si statului de drept.
    • +7 (7 voturi)    
      Manualul Bolshevicului Amator (Miercuri, 31 octombrie 2012, 5:53)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

      E de capatai pt ei. Stai sa vezi dupa alegeri ce prapad vine. Deja fug investitorii din tara.
    • +4 (4 voturi)    
      Dar sunt (Miercuri, 31 octombrie 2012, 8:41)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

      in stare si de altceva ? mai ales abramburica....
  • +4 (4 voturi)    
    groaznic (Miercuri, 31 octombrie 2012, 7:11)

    sorin3 [utilizator]

    Problema e ca desi toate semnalele ne arata ce e de fapt USL si unde ne va duce, incompetenta si coruptia din ARD combinate cu incultura populara are toate sansele de a-i scoate invingatori in alegeri.
  • +4 (4 voturi)    
    Populism de Teleorman (Miercuri, 31 octombrie 2012, 7:34)

    feisbuk [utilizator]

    Ok, comunistii spera la niste voturi in plus de la retarzi si parintii lor. Tanti Ambramburica va dorimi mai linistita si deplin satisfacuta cand profesionistii vor putea sa se inscrie "in invatamantul superior profesional" (o noua OUG).

    In schimb retarzii tot nu isi vor gasi loc pe piata muncii privata, fiindca acum, mai rau, atrag si atentia asupra lor, exact ca si cladirile cu bulina rosie. Sunt certificati ca si retarzi!

    Daca Abramburica nu a aflat, in mediul privat, pe termen mediu si lung nu prea conteaza diplomele ci competenta si abilitatile.

    Pe la stat, poti fi gradat militian cu diploma in stiinte juridice obtinuta pe la Universitatea Slatina sau antreprenor promotia 2012 al Liceului Gaesti, cu competente in fabricarea linoleumului mozaic si managementului PVC.
  • +4 (4 voturi)    
    ordonanta vs. asumare raspundere (Miercuri, 31 octombrie 2012, 8:46)

    AndreiSe [utilizator]

    Intre o ordonanta de urgenta, care nu poate fi contestata de nimeni decat de Avocatul Poporului - care nu o sa o conteste niciodata - si o asumare de raspundere in Parlament, la care Guvernul isi risca dizolvarea daca legea nu este aprobata [cel putin teoretic, ca legea va trece fara probleme, doar e bacalaureatul electoral] cred ca ar fi fair sa fie aleasa aceasta a doua varianta.
  • +3 (3 voturi)    
    Auzi madam Holstein de PSD (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:04)

    Ponta [utilizator]

    Tii neaparat sa cresti hotia in Romania?? Vrei cu nesat sa avem cat mai multi hoti intelectuali gen Ponta prietenul dumitale??
    Pune pe o lista (cred ca va ajunge un format A5) realizarile in domeniul invatamantului - fara furtisaguri din 89 si pana in prezent.
    Exista curajul necesar???
  • +4 (4 voturi)    
    Ce faceti??? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:14)

    tigan2012 [utilizator]

    Ce faceti? Emiteti OUG pentru "bacalaureatul profesional"?
    Daca incompetentul marga n-a reusit sa distruga de tot invatamantul, daca n-ai reusit, abramburico, sa-l distrugi de tot pana acum, cu ASTA chiar ii pui cruce!
    Facatura numita bacalaureat profesional vrei sa-ti slujeasca intereselor usl-asilor din diverse unioversitati private?Sau vrei sa arunci in derizxoriu ideea de bacalaureat?Du-te si "te cauta" madam.Ai o mare problema la "mansarda".Sau ma insel?
  • +3 (3 voturi)    
    Garantata de Daniel Marian Vanghelie! (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:25)

    Cheie primara [utilizator]

    S-a ticnit de-a binelea!
    • +3 (3 voturi)    
      ce nu invatau... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:28)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      liceenii pana acum, dar sa vezi de acum incolo in conditiile in care stiu ca bac-ul este asigurat de oug si , cine stie, peste vreo doi ani vor putea face si o facultate "profesionala" cu el, ca doar si bac-ul este tot profesional...
  • +3 (3 voturi)    
    cand suspendati (Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:22)

    meddio [utilizator]

    titlu de dottore al falsului Ponta ?