VIDEO Ponta despre noul sistem de sustinere a bacalaureatului din 2013: Nu vrea domnul presedinte, asta e! Dansul nu mai da Bacalaureatul

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 30 octombrie 2012, 12:44 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta i-a cerut ministrului Educatiei, Ecaterina Andronescu, sa prezinte Guvernului, saptamana viitoare, o informare despre noul sistem de sustinere a bacalaureatul din 2013. "O sa va rog pentru saptamana viitoare sa ne informati ce se intampla cu pregatirea pentru Bac-ul de anul viitor. Vreau sa stie toti copiii si toti parintii din timp care va fi sistemul de la anul viitor. Nu vrea domnul presedinte, asta e, dansul nu mai da Bacalaureatul, noi trebuie sa ne gandim la cei care au de dat Bacalaureatul la anul si e foarte important sa avem un sistem corect, dar mult mai adaptat la realitati", a spus Ponta.

Andronescu a precizat ca saptamana viitoare va veni in sedinta Guvernului chiar cu un proiect de Ordonanta de Urgenta.

Presedintele Traian Basescu a trimis Parlamentului la reexaminare legea care prevede introducerea Bacalaureatului Profesional. "Consideram ca introducerea bacalaureatului profesional la o data ulterioara inceperii anului scolar, precum si insuficienta reglementare a acestuia, este de natura sa afecteze calitatea invatamantului si buna desfasurare a examenului de bacalaureat pentru anul viitor", se arata in motivarea cererii de reexaminare publicata pe site-ul administratiei prezidentiale.



De asemenea, presedintia precizeaza ca "avand in vedere dispozitiile Legii educatiei nationale nr. 1/2012 prin care se reglementeaza si invatamantul profesional, noua lege nu este oportuna intrucat (...) este de natura sa afecteze coerenta sistemului de educatie". Comunicatul spune ca Bacalaureatul este recunoscut in toate tarile europene ca o diploma de nivel 4, care da acces in universitati. "Actuala forma a legii ar duce la situatia in care s-ar obtine o diploma de nivel 4 din Cadrul European al Calificarilor care certifica o pregatire de nivel 3 din Cadrul European al Calificarilor", se arata in comunicat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4803 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    de base stiam (Marţi, 30 octombrie 2012, 12:50)

    sucaa [utilizator]

    dar dupa exprimare, ponta mai da bacalaureatul? :)
    nu ca n-ar strica :)))
    • 0 (0 voturi)    
      ...invatamintul romanesc... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 22:45)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      http://www.youtube.com/watch?v=h1UBtiN5m8k
  • +33 (35 voturi)    
    !!! (Marţi, 30 octombrie 2012, 12:51)

    CMD [utilizator]

    tonta poate da Bacul cind vrea, pentru ca el copiaza !!!
    • +1 (1 vot)    
      Cred ca (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:37)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      toate clase a trecut numai prin frauda,mai bine zis copiind tezele extemporalele si tot cea-ce era de copiat .
  • +36 (38 voturi)    
    ca e o idee proasta (Marţi, 30 octombrie 2012, 12:53)

    dj [utilizator]

    nu conteaza, nu? Bac cu buletinul sa se bucure prostimea....
  • +25 (31 voturi)    
    Ceea ce deranjeaza... (Marţi, 30 octombrie 2012, 12:54)

    Geo6101 [utilizator]

    ...este denumirea de "Bacalaureat profesional", care creaza confuzie si permite speculatii!
    Oare cand o sa inteleaga actualii guvernanti ca indiferent daca se numeste "Bac profesional" sau "Certificat de calificare" (de preferat!) angajarea absolventilor se va face (sau ar trebui sa se faca!) tot pe baza competentelor dobandite si dovedite?
    • -13 (17 voturi)    
      da bravo (Marţi, 30 octombrie 2012, 14:09)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

      Daca tot nu conteaza cum ii zice fiindca oricum se vor angaja pe baza competentelor dovedite atunci sa nu mai avem bac de nici un fel nu?
      • +3 (3 voturi)    
        Nu o (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:40)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        hartie ma face COMPETENT, ci cea-ce stiu . Degeaba am unspemii de diplome si habar nu am ce sa fac cu ele !
        • +1 (3 voturi)    
          nu ai inteles (Marţi, 30 octombrie 2012, 18:48)

          Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

          Asa este ai pus punctul pe i.
          Mai bine sa dea domne bac la tot poporul ca si asa ni se rupe noua de hartiile astea insignifiante numite diplome.
          Cine nu stie sa demonteze o priza sau sa sape un sant nu are ce cauta in tara asta.
    • +10 (12 voturi)    
      certificatul (Marţi, 30 octombrie 2012, 14:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

      de calificare nu va permite accederea la facultati, in viitorul nu prea indepartat, asa cum se va intampla cu bacul profesional. ca asta vrea abramburica.
    • +9 (11 voturi)    
      n-ai inteles nimic (Marţi, 30 octombrie 2012, 15:01)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

      ceea ce deranjeaza nu e denumirea, ci faptul ca unii, la terminarea liceului, vor invata ca prostii sa ia bacul si altii vor da doar "probe practice" .
      pricepi, sau iti desenez?
      diploma de bacalaureat certifica studiile efectuate, si nu orientarea profesionala ulterioara a candidatilor.
      deci e stupid ca intr-o clasa care a avut acelasi parcurs 4 ani de zile, unii dau bac adevarat si altii dau "probe practice".
      nu poti avea "bac profesional" decat in cadrul unui invatamant profesional, nicidecum la finalul unui ciclu de invatamant teoretic.
      pricepi, sau iti mai desenez o data?
      • -2 (8 voturi)    
        Sunt perfect de acord cu tine! (Marţi, 30 octombrie 2012, 15:48)

        tedycv [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        Nu am obiectii. Ma amuza insa extrem de mult ideea de desen. Chiar poti sa DESENEZI ceva despre acest subiect?
        Imi declar ignoranta totala in materie de desen, dar chiar mi-ar placea sa vad unul pe aceasta tema.
        Nu te fastaci, poti ajunge chiar celebru...
        Astept desenul. Cu stima!
      • +1 (1 vot)    
        Faci un desen sau un goblen? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 8:30)

        Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        Daca nu deranjeaza denumirea, atunci sa-i spuna "DOCTORAT PROFESIONAL!"
        In rest, chiar daca partial sunt de acord cu tine, nu cred ca are importanta!
        Noi doar comentam, legile le fac altii!
  • +26 (28 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 30 octombrie 2012, 12:58)

    Erasm [anonim]

  • +25 (27 voturi)    
    Nu inveti nu mergi mai departe; asta e realitatea (Marţi, 30 octombrie 2012, 12:59)

    linarel [utilizator]

    Dar cum tu crezi ca e nomal sa copiezi fara sa inveti consideri toti sint ca si tine .
  • +29 (31 voturi)    
    Telenovelistul Ponta (Marţi, 30 octombrie 2012, 13:03)

    nano2k [utilizator]

    ... si inca un episod din telenovela "Base e de vina, manca-ti-as!"
  • +19 (21 voturi)    
    Abramburica (Marţi, 30 octombrie 2012, 13:09)

    omidius [utilizator]

    "Andronescu a precizat ca saptamana viitoare va veni in sedinta Guvernului chiar cu un proiect de Ordonanta de Urgenta"
    Ipocrizie la maxim! USL a criticat Legea 1/2011 pentru ca a fost adoptata prin asumarea raspunderii, si acum o modifica prin Ordonanta de urgenta. Si schimba regulile de desfasurare a bacalaureatului cu 7 luni inainte de inceperea exemanelor.
  • +16 (18 voturi)    
    Micul Titulescu (Marţi, 30 octombrie 2012, 13:15)

    dick_turpin [utilizator]

    isi bate joc de orice ar fi fost candva un sistem de valori doar pentru a castiga voturi devenind in acest fel mai popular decat Basescu.Si bineinteles, se considera mai bun decat el.
    • +14 (16 voturi)    
      Nu-l jigni pe MARELE TITULESCU (Marţi, 30 octombrie 2012, 14:11)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui dick_turpin

      asta e micul muc pe linga Titulescu .
      • 0 (0 voturi)    
        Gresiti... (Marţi, 30 octombrie 2012, 17:27)

        catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui linarel

        Comparatia cu Titulescu e foarte exacta ,doar ca istoria a fost putin falsificata asa ca putina lume stie ca Titulescu a fost un agent bolsevic care a facut mult rau Romaniei !
  • +20 (22 voturi)    
    Asta e, facem cum vrem noi... (Marţi, 30 octombrie 2012, 13:25)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Da-o dracu' de lege ! Schimbam orice, chiar si cu o luna inainte de Bacalaureat, ca avem ordonantele de urgenta la noi...

    Art.77
    (5)
    "Calendarul, metodologia, precum și modul de organizare și desfășurare a examenului de bacalaureat se stabilesc de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului și se dau publicității, pentru fiecare generație, la începutul ultimei clase de
    liceu."
  • +24 (26 voturi)    
    Ponta: Va trec usurel Bacul, dati-mi votul !!! (Marţi, 30 octombrie 2012, 13:34)

    pedepsitorul [utilizator]

    Trebuiesc pupati majorii, doritori de Diploma de Bacalaureat.

    Pentru elevii de-a XII-a, sa faceti poze la vot in decembrie, ca poate va cere poza Androneasca in iunie, la anul!!!
  • +21 (23 voturi)    
    nici o zi fara Basescu... (Marţi, 30 octombrie 2012, 13:34)

    dadan [utilizator]

    Ce distrus e Ponta ca Basescu a ales sa ignore toata gashca de USL-asi... tot mai spera sa-l enerveze pe Base ca sa aiba si ei in continuare program de guvernare "Jos Basescu" ca altceva nu stiu si se apropie campania electorala....
  • +23 (25 voturi)    
    ponta esti un prost (Marţi, 30 octombrie 2012, 13:36)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    atat am avut de spus
  • +21 (23 voturi)    
    Adica ... in termeni Pontisti... (Marţi, 30 octombrie 2012, 13:36)

    Kristinush [utilizator]

    Scoate-ti mai repede camerele de supraveghere din clase ca nu mai ia nimeni Bacu si ne facem de kko in Europa... pe vremea lu' Ponta mergea foarte bine COPY - PASTE... si de ce sa nu-l reimplementam... ca sa fim "Scoliti"
  • +23 (25 voturi)    
    Amice Ponta.... (Marţi, 30 octombrie 2012, 13:42)

    MPatrick [utilizator]

    Anul scolar a inceput deja, ce naiba vrei sa mai modifici? Vrei sa mai dai putina mita electorala parintilor, inainte de 9 decembrie? vrei sa bagatelizezi Bacalaureatul, cand abia incepuse sa semene a examen serios? deja doctoratul nu mai inseamna mare lucru in ultimul timp, vrei sa fie la fel si cu Bacul?
    Ma dezamagesti, din nou, scapa de discursul asta ieftin cu copii si parintii lor, nu mai sunt chiar copii la 18 ani
    • +1 (7 voturi)    
      care-i problema? (Marţi, 30 octombrie 2012, 14:14)

      Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui MPatrick

      nu voiau sa schimbe regulile DUPA referendum?
  • +21 (23 voturi)    
    o sugestie.... (Marţi, 30 octombrie 2012, 13:42)

    translativus [utilizator]

    ...petru abramburica : Copiatului la bac sa i se schimbe denumirea din copiat in plagiat. Astfel vor aparea o serie de avantaje precum nepedepsirea vinovatilor (dupa modelul ponta), promovabilitate totala, deci toti elevii vor deveni studenti umpland astfel conturile "unora", scaderea interesului pentru invatatura si cresterea apetitului pentru smecherie si dezmat ceea ce va furniza venituri bune unor posturi tv prin stiri deochiate si cancan-uri...etc.
    Un singurr dezavantaj va fi; Concurenta in lumea obscura a politicului va fi foarte mare, odata cu absolvirea facultatilor de catre toti neispravitii pentru ca a da cu gura este la indemana oricui si nu necesita mare stiinta.
    Vedem aceasta zilnic!
  • -3 (17 voturi)    
    De ce sa formam (Marţi, 30 octombrie 2012, 13:48)

    Con_stan_tin [utilizator]

    numai oameni cinstiti precum comunistii, sa-i fure hotii mai usor? Adaptat realitatii inseamna ca absolventul de BAC cunoaste cinstea, dar e pregatit si pentru hotie.
  • +20 (22 voturi)    
    prosti, dar voteaza! (Marţi, 30 octombrie 2012, 13:52)

    Rasmus [utilizator]

    Cu ce greseste Presedintele?!

    D-na Andronescu sustine o prostie, ca angajatorii ar fi mai dispusi sa ii angajeze pe tineri daca ei ar avea o hartie numita Bacalaureat Profesional, de parca ei nu ar sti ca acea hartie e apa de ploaie si ca respectivi posesori au cam frecat duda in scoala.
    Miza, dupa parerea mea, este legata de facultatile particulare: o OG va declara ca poti incepe o facultate si in timp de un an sa iti ei bacalaureatul adevarat, timp in care platesti taxele.
    Nu ti l-ai luat, mergi tu sanatos ca banii ti-au fost luati.
    Amintiti-va ca asta era ideea doamnei cand au cazut jumatate la bac anul trecut.
    Acum este ministru si poate sa o faca.
    Sictir bre!
    • +5 (5 voturi)    
      10 cu felicitari (Marţi, 30 octombrie 2012, 14:51)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Nici nu mi-a trecut prin cap cat de simplu va fi sa-i lase fara bani pe absolventii de bac profesional.

      Mama lor de smecheri. Impusca doi iepuri de odata .
      Castiga si electoral si financiar.

      Iar romanii raman ca vorba cantecului ... tot ca ....
  • +12 (14 voturi)    
    si despre doctorate ....pe cind ? (Marţi, 30 octombrie 2012, 14:10)

    geocrin [utilizator]

    Este rau pentru un dirijor sa nu cunoasca notel, ori sa nu respecte masurile tovarase dotorre !
    Doamna ministru cred ca are de rezolvat problema TEZEI de DOCTORAT inainte de orice ABURELI !
    Asta este ceea ce ne intereseaza inainte de
    bacalaureastul din 2013 !

    Astea sunt ABURELI pentru oameni usori de cap.
  • +11 (11 voturi)    
    tonta (Marţi, 30 octombrie 2012, 14:19)

    Anaconda_ [utilizator]

    Pontutza! pana la urma o sa vina Tzepes sa va treaca bacu pe toti prietene...pe tine, pe toti repetentii si turnatorii din politica si pe liceenii de teapa ta...
    • +5 (5 voturi)    
      Mai dureaza pana vine Tepes (Marţi, 30 octombrie 2012, 14:53)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Anaconda_

      Pe asta se bazeaza si ei .
      Au experienta.
      Aduc tara pe marginea prapastiei ca in 1996 si apoi ii lasa pe alti sa-si franga gatul.
  • +7 (7 voturi)    
    ponta si invatamantul... (Marţi, 30 octombrie 2012, 14:48)

    liviusmaximus [utilizator]

    bai, dar te pricepi la toate domnu'ponta ! ca doar esti doctor, nu ? schimbati orice, ca scoala tot de cacao ramane atata timp cat nu refaceti scolile profesionale. produce oameni cu diplome ca ale tale, buni de nimik pe piata reala a muncii.
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta, sint sigur (Marţi, 30 octombrie 2012, 14:58)

    Kepler [utilizator]

    ca a copiat si la bac!
  • +1 (1 vot)    
    Lasati domnule Presedinte.. (Marţi, 30 octombrie 2012, 16:04)

    akillies [utilizator]

    ..BACul in ce forma vrea domnul Ponta: vrea si el saracu' sa dea BACul!! sau vreun amic de-al lui(gen Robert Negoita, Marian Vanghelie)!! :D
    Acum isi ia toate jucariiile si nu mai avem PM!!! :D
  • +2 (2 voturi)    
    ponta si bacalaureatul (Marţi, 30 octombrie 2012, 16:20)

    andreesanu [utilizator]

    De cind au ajuns lichelele sa conduca tara au inceput sa distruga scoala asta au inteles ei ca numai pe prosti ii duci cu zaharelu,ii duci cu presul,ii duci cu pomeni electorale. Au rastalmacit si rastalmacesc limba ,legile,bunul simt,orce numai sa le mearga golaneala.
    Bacalaureatul era o stafeta ,era un barem ,era o tinta pentru fiecare licean.Astazi mangafalele,mediocritatile vor sa faca din bacalaureat o cacialma si le v-a merge daca voi inchideti ochii si le faceti jocul murdar inconstient.
    Rezultatele unei scoli bune se vad in 25-30 de ani,ATENTIE la viitorul Romaniei cu acesti inconstienti ce-si fac mendrele pretinzind ca guverneaza.