Titus Corlatean: Exista propuneri in UE privind reintroducerea vizelor pentru unele tari balcanice, dar nu e o solutie. / Problema cvorumului de 50% la referendum trebuie reglata printr-o schimbare legislativa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 28 octombrie 2012, 20:46 Actualitate | Esenţial


Ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlatean, a declarat, duminica seara, la Antena 3, referindu-se la cvorumul de 50+1% la referendum, ca "Acest lucru va trebui reglat legislativ, printr-o eventuala schimbare a legii referendumului. Nu o spun pentru ca vreau eu. Acest cvorum de 50% este o chestiune aberanta care nu exista nicaieri in Europa. Sa fixam acest lucru foarte clar in Constitutie."

Pe de alta parte, Corlatean a admis si faptul ca "Exista propuneri in UE privind reintroducerea vizelor pentru unele tari balcanice", adaugand ca a fost "printre primii ministri de Externe care a spus ca nu este de acord" si sustinand ca aceasta nu este o solutie, ci un Europa e nevoie de mai multe integrare si, in paralel, de pedepsirea criminalitatii.

"Avem nevoie de combaterea criminalitatii, sa conlucram, dar nu sa pedepsesti majoritatea populatiei. Romanii din afara tarii contribuie la cresterea economica de acolo, e o falsa problema", a afirmat Titus Corlatean.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1316 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ceva nu se potriveste (Duminică, 28 octombrie 2012, 21:24)

    elwis [utilizator]

    nici ce s-a intimplat la noi nu s-a mai intimplat in Europa , asa ca...! dar ,logic, de cite ori citiva ...nebuni vor sa legifereze ceva , restul lumii trebuie sa fuga la referendum-vrind/nevrind sa-i combata ? de ex: daca sint citiva care vor ca toti romanii sa aiba... parul verde , vi se pare normal ca restul , sa fie obligata sa se duca sa voteze impotriva , pentru ca altfel , cu min.de prezenta , poate trece ?adunati-i pe cei care vor ce vreti voi la 50+1% si atunci...asta e!
  • +2 (2 voturi)    
    cvorum ptr modificarea Constitutiei (Duminică, 28 octombrie 2012, 21:25)

    marioara1 [anonim]

    hotnews va rugam sa faceti o analiza comparativa legata de sisteme electorale in Europa, legea referendumului si metodologia de adoptare a unor modificari constitutionale in diverse tari din UE. Multumim!
  • +3 (3 voturi)    
    confuz (Duminică, 28 octombrie 2012, 21:34)

    argoman [utilizator]

    Schimbarea Presedintelui prin referendum national trebuie sa se faca prin cvorum de 50+1 pentru ca este o forma de pedeapsa,poporul este transformat intr-o mare curte cu jurati care se pronunta asupra vinovatiei Presedintelui.Acesta este sensul Constitutiei.Nu se poate accepta ca un grup de pucisti sa valideze oricum schimbarea Presedintelui ales,chiar daca devine inpopular sau incomod.
    Dar nu putem avea pretentia de la pucisti sa inteleaga asta.Poate le mai explica UE si CE cum vine cu democratia.Nu este tot una cu tirania majoritatii.
  • +4 (4 voturi)    
    fixatie (Duminică, 28 octombrie 2012, 23:05)

    asada [utilizator]

    tara piere si baba se piaptana!!!!! Aceasta amarata de sluga perfecta a alora sus pusi in partid ,are o singura problema ....cvorumul la referendumul de demitere al presedintelui.Restul de probleme lea rezolvat asa de bine ,de am ajuns de rasul curcilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Asta este unul (Luni, 29 octombrie 2012, 0:51)

    Kepler [utilizator]

    dintre cei care vor referendum aprobat cu vreo 25-30%.
    Post-comunisti nesuferiti!
  • +1 (1 vot)    
    schimbati (Luni, 29 octombrie 2012, 1:12)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    legea referendumului si veti obtine intrarea cu viza in multe tari europene, cum ar fi germania, italia, olanda, spania, poate si franta. Sa vedem cite voturi veti mai obtine de la capsunari si familiile lor plus multi care nu se duc de obicei la vot dar acum vor veni sa va pedepseasca. Abia astyept.
  • +2 (2 voturi)    
    rock (Luni, 29 octombrie 2012, 2:21)

    TLiviu [utilizator]

    in cate state din Europa se poate decide demiterea presedintelui prin referendum ? raspunsul e uimitor.
  • +1 (1 vot)    
    Sa ne aflam in treaba (Luni, 29 octombrie 2012, 7:25)

    NikosGalis [utilizator]

    De la revolutie tot schimbam si dam vina pe "greaua mostenire" a celor ce au fost inainte la putere. Ar fi bine sa copy/paste legile din Germania si sa le aplicam ca in Germania si atunci o sa ne fie si noua putin mai bine.
    As propune si pentru parlamentari si senatori ca 30% din alegatorii sa poata sa ii schimbe si atunci sa te tii.
    O zi buna! sa auzim numai de bine.