Traian Basescu i-a spus Angelei Merkel ca presedintele va reprezenta Romania la reuniunile Consiliului European

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 octombrie 2012, 20:38 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a avut, miercuri, o intalnire bilaterala cu Angela Merkel, in cadrul careia cancelarul german s-a interesat asupra nivelului de reprezentare a Romaniei la reuniunile Consiliului European. In raspunsul sau, Traian Basescu a amintit ca "exista doua decizii recente ale Curtii Constitutionale care stabilesc, dincolo de orice dubiu, reprezentarea de catre presedintele tarii", informeaza un comunicat al Administratiei Prezidentiale.  

Potrivit comunicatului Presedintiei, in cadrul intrevederii, seful statului "a exprimat multumiri pentru angajamentul ferm al cancelarului federal al Germaniei, doamna Angela Merkel, fata de valorile europene si standardele democratice, angajament demonstrat inclusiv in perioada iulie - august 2012, in care s-a desfasurat criza politica severa din Romania. Domnul presedinte Traian Basescu a afirmat ca institutiile statului de drept au ramas stabile si au functionat corect in aceasta perioada".

Totodata, precizeaza comunicatul, seful statului "a solicitat sprijinul cancelarului Angela Merkel pentru degajarea unei decizii favorabile aderarii Romaniei la spatiul Schengen in cursul anului viitor".

De asemenea, Angela Merkel "s-a interesat asupra nivelului de reprezentare la reuniunile Consiliului European, inclusiv la cea din 18 - 19 octombrie, presedintele Traian Basescu amintind in raspunsul sau ca exista doua decizii recente ale Curtii Constitutionale care stabilesc, dincolo de orice dubiu, reprezentarea de catre presedintele tarii", mai arata sursa citata.

Presedintele Traian Basescu a avut miercuri, la Palatul Parlamentului, o scurta intrevedere cu cancelarul german, Angela Merkel, in marja participarii lor la Congresul Partidului Popular European, care se desfasoara la Bucuresti.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1993 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    intalnirea bilaterala (Miercuri, 17 octombrie 2012, 21:05)

    Gustav666 [utilizator]

    Se putea cumva ca intalnirea dintre cei doi sa nu fie bilaterala ci trilaterala?
    Eu am inteles ca timpul fiind foarte scurt, a vorbit numai Basescu (multumiri si ploconeli) iar Merkel care era cu ochii pe ceas l-a intrebat daca vine el cumva la Bruxelles in octombrie ca acum e cam tarziu pentru povesti.
  • -6 (10 voturi)    
    du-te traiane si tot ramai acolo (Miercuri, 17 octombrie 2012, 21:25)

    Montesquieu [utilizator]

    chiar sunt curios cu ce mandat va participa basescu la intrunirile consiliului?
    ce vointa, ce decizii va exprima el acolo?

    nu de alta da' tot parlamentul decide si va decide liniile de politica europeana pe care se va inscrie Romania
    poate iar ne trezim cu basescu ca ne face cadou pe la mai stie cine rezervele de aur de la Rosia Montana sau gasele din Marea Neagra

    individul asta, pentru a-si salva scaunul, e in stare sa-si dea si familia cadou sa-i lucreze nevasta si fetele ca menajere in vila lui merkel

    tara deja a distrus-o cu mafiotii lui, acum ce mai ramane?
    • +5 (11 voturi)    
      crezi ca ponta ar fi mai bun? (Miercuri, 17 octombrie 2012, 22:48)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Ce problema ai ca merge Presedintele? Sau ai dori sa mearga domnul Ponta, si acolo sa fie pus pe un scaun intr-un colt fara sa aibe voie sa comenteze si sa fie multumit cu cateva fotografii (in prim plan Ponta, in departare cativa politicieni renumiti stand cu spatele)?
      Pe de alta parte stie Basescu ce stie, mai ales ca se vehiculeaza in presa un conflict major, daca nu Ponta merge la reuniunile viitoare (oare iarasi copy-paste ce s-a intamplat cand vara nu dormeati?). Poate vrea sa provoace, nu degeaba a intrebat public doamna Merkel cum este cu reprezentarea, sunt sigur ca inainte au vorbit despre asta.
      • +2 (2 voturi)    
        nu conteaza cine, conteaza cum. (Joi, 18 octombrie 2012, 13:27)

        ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui was

        "in prim plan Ponta, in departare cativa politicieni renumiti stand cu spatele" - ai tu ceva amintiri de care nu poti sa scapi, cu un politician roman ignorat la intrunirile internationale? vad ca da. incearca sa-mi amintesti cine e ala.
        linia de politica externa, trasata de parlament, ca principala putere in stat. daca basescu vrea si e in stare sa prezinte opiniile parlamentului, chiar daca sunt in contradictie cu ale sale, nu de alta, dar asta ar trebui sa faca, atunci e ok sa participe. problema apare daca nu o face. o va face sau nu? :)
        • -2 (2 voturi)    
          ioan 16 (Joi, 18 octombrie 2012, 21:21)

          ceama [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

          nu prea as crede ca parlamentul e principala putere in stat...si nici nu mi-as dori sa fie ...pt ca acolo sunt doar hotzi.
          • +2 (2 voturi)    
            sa crezi! (Vineri, 19 octombrie 2012, 9:21)

            ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui ceama

            romania este, deocamdata cel putin, republica parlamentara.
            ca sa nu mai vorbim de reprezentarea democratica. in parlament, in diferite proportii se regasesc voturile tuturor. presedintele de exemplu (indiferent cine sau cand) aduna voturi de la sa zicem 60% dintre votanti, dar ceilalti 40% au votat pe altcineva. guvernul e si mai putin democratic. e desemnat.
            ca parlamentarii (desi noi i-am votat) nu-s cum am vrea sa fie sunt de acord. ca sunt doar hoti, hmmm... daca momentan il sustii pe ponta ar insemna ca gandesti asa: "el e ok". dar atunci cum ramane cu jumatatea parlamentarilor ce-l sustin? e sustinut de hoti? cu basescu la fel. jumatatea (arpox) ce-l sustine sunt tot hoti? sau aia-s cinstiti? iar daca e sustinut de hoti, el e integru? etc...
            sau in conflictul ponta-basescu esti impartial si zici "hoti sunt si unii si altii"? atunci de cine ai dori sa fii condus? nu parlament, nu presedinte, deduc ca nu guvern. "unde-i votka si rachia sa inceapa anarhia. in romanaia"? :)
  • +5 (11 voturi)    
    democratie (Miercuri, 17 octombrie 2012, 21:36)

    pragmatism [utilizator]

    Noroc cu UE ... caci, altfel ... ne mancau de vii Plagiatorul si cu a lu' Cacarau!
  • -4 (8 voturi)    
    El poate sa mearga (Miercuri, 17 octombrie 2012, 22:46)

    miguelito [utilizator]

    dar aplicarea deciziilor luate acolo le face ponta :))
    • +2 (4 voturi)    
      o fi (Miercuri, 17 octombrie 2012, 23:23)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      Doar că pe ponta-l controlează mai apoi Barroso :D
      • -1 (3 voturi)    
        Nu uita (Joi, 18 octombrie 2012, 9:12)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        ca in decembrie avem niste alegeri. Daca le cistiga poate sa stea Barroso in toate pozitiile, Ponta ii va da cu flit.
        • -1 (1 vot)    
          n-are decat (Joi, 18 octombrie 2012, 12:57)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

          problema e ca riscam sa ne dea si noua, tuturor, UE cu flit.