VIDEO Premiul Nobel pentru Pace a fost acordat Uniunii Europene - oficial

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 12 octombrie 2012, 11:50 Actualitate | Esenţial


Steagul UE in fata portii Brandenburg
Foto: Comisia Europeana
Premiul Nobel pentru Pace a fost atribuit vineri Uniunii Europene, a anuntat comitetul Nobel, confirmand oficial o informatie anuntata cu putin timp in urma de televiziunea publica norvegiana NRK, scrie AFP.

"UE si stramosii sai contribuie de peste sase decenii la promovarea pacii, la reconciliere, la democratie si la drepturile omului in Europa", a declarat, la Oslo presedintele comitetului Nobel, norvegianul Thorbjoern Jagland.

UE se confrunta in prezent cu grave dificultati economice si tulburari sociale considerabile, a recunoscut Jagland.

"Comitetul Nobel norvegian doreste sa se concentreze pe ceea ce considera drept rezultatul cel mai important al UE": faptul ca a reusit sa transforme Europa "dintr-un continent al razboiului intr-unul al pacii", a precizat acesta.

Norvegia nu este membru al Uniunii Europene.



Acest Nobel vine intr-un moment in care unitatea europeana este puternic incercata.

Criza din zona euro a scos in evidenta dificultatile unei solidaritati intre statele care doresc sa-si protejeze interesele, bogatele economii din Nord, si tarile din Sud, asfixiate financiar de datoria publica si supuse unor severe crize de austeritate.

Nascuta din ruinele celui de-al doilea Razboi Mondial, sub impulsul a sase tari semnatare ale Tratatului de la Roma in 1957, UE, denumita atunci Comunitatea Europeana, a ajutat la stabilizarea unui continent in care conflictele erau frecvente.

Cu acest premiul, comitetul Nobel repara o lipsa istorica, in conditiile in care majoritatea comentatorilor sunt de acord ca, dupa Gandhi, proiectul european era celalalt "mare absent" al familiei laureatilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6891 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Ar fi misto (Vineri, 12 octombrie 2012, 12:04)

    Dan123 [utilizator]

    Daca ar primi UE. merita oricum la cati bani doneaza UE tuturor tarilor in curs de dezvoltare si europei de est.
    • -4 (6 voturi)    
      ueeeeah..! (Vineri, 12 octombrie 2012, 14:56)

      kalughin [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

      un ajutor financiar nesperat primit ue intr-o perioada de criza....ii dorm la mai mare: un poolitzer, un cerberul de aur, mummaia si de ce nu o resuscitare a robingo....dealtfel sunt convins ca sima a deturnat banii lui shroder si daianu catre bugetul ue....dau si eu juma de alocatie de copil la ue...numa sa ne lase in pace...
    • -4 (4 voturi)    
      Doneaza? (Vineri, 12 octombrie 2012, 17:15)

      TudorSerban1312803517154 [anonim] i-a raspuns lui Dan123

      Vai, ce buni la suflet sunt domnule astia din UE. Maica Teresa e mic copil. Chiar ca merita premiul asta.

      Dar sa lasam basmele. Nu exista "bani gratis". Poti sa fii sigur ca si cei in curs de dezvoltare, si cei din Europa de Est au platit cu varf si indesat, si vor mai plati pentru aceste "donatii"
    • +1 (1 vot)    
      De fapt. (Vineri, 12 octombrie 2012, 22:24)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

      premiul a fost acordat pentru salvarea democratiei din Romania.
      Tot asa , trebuiau sa-l dea si rusilor in 1968.
  • +7 (11 voturi)    
    . (Vineri, 12 octombrie 2012, 12:17)

    radukku [utilizator]

    Sorry Ponta! Esti doar pe locul 2!
    • +5 (9 voturi)    
      O noua realizare in CV-ul lui Ponta (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:20)

      Musculin [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      De fapt Ponta a castigat Premiul Nobel pentru Pace in calitate de prim ministru al unei tari din UE.

      Acum poate sa si-l treaca linistit in CV.
      • +1 (1 vot)    
        Misto! (Vineri, 12 octombrie 2012, 14:20)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Musculin

        Bravo!

        In fapt toti idiotii locuitori ai UE pot sa-si actualizeze CV-ul nu-i asa?
        Nu doar Ponta carevasazica :).
    • -5 (7 voturi)    
      E bine (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:42)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Macar a venit inaintea lui Basescu. Acesta a iesit pe 3 cu toate ca se stie inclinarea lui catre pace si conciliere.

      Baieti cred ca aveti o obsesie. Nu mai puteti daca nu il aveti tot timpul pe Ponta in gura.
  • -1 (11 voturi)    
    Nobelul pentru Pace, politizat de la bun inceput (Vineri, 12 octombrie 2012, 12:38)

    V.R. [utilizator]

    Dar rusului acela (Stanislav Petrov) care a ignorat sistemul de prevenire defect al URSS care afisase lansarea unei rachete nucleare de catre SUA, salvand poate intreaga planeta? In umila mea opinie, omul acela a facut mai multe pentru pacea mondiala decat UE sau Obama (un alt 'ilustru' laureat). Sau mai ales decat teroristii Yasser Arafat sau Nelson Mandela.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu cred ca ar fi meritat (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:25)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      There are questions over the part Petrov's decision played in preventing nuclear war, because, according to the Permanent Mission of the Russian Federation, nuclear retaliation is based on multiple sources that confirm an actual attack.
    • +4 (6 voturi)    
      buna observatia cu cu Petrov, (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:30)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      iti dai seama ca toti il lauda pe merit. insa pe la spate nici o putere nu vera ca subordonatii sa aiba astfel de initiative. ei vor oamenii ca niste butoate. am zis sa arunci bomba, o arunci....desi se bucura si rusii ca pentru evolutia evenimentelor de atunci, pun pariu ca daca nu ar fi ochii lumii, l-ar baga la carcera pe petrov.
    • +2 (2 voturi)    
      clar (Vineri, 12 octombrie 2012, 18:57)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Asa-i Stanislav Petrov a luat intr-adevar o decizie mareata pentru care ar fi meritat Nobelul. L-am vazut pe Mandela zilele trecute intr-un documentar, cu cata ura si discriminare vorbea, nu inteleg cum a putut sa primeasca premiul Nobel un om cu atata ura in el ???
      Si inca ceva ... nu ar trebui sa se acorde premiul unei institutii, ci unei persoane.
  • +3 (9 voturi)    
    Pentru Barosso oare? Sau Redding? (Vineri, 12 octombrie 2012, 12:46)

    Sani [utilizator]

    Ponta & Antonescu, mai draga, sunteti cam ocoliti de europeni.

    Noi romanii n-ar trebui sa avem grija mai mult de prieteniile noastre?

    Pe scurt: Mars javre USL-amiste din acest guvern!
  • +3 (3 voturi)    
    actualizare cv (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:05)

    __adi__ [utilizator]

    imi trec rapid in cv noul titlu, pana nu mi-o iau politicienii inainte.
  • +1 (7 voturi)    
    Bravo UE (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:13)

    VasilescuA [utilizator]

    Din fericire suntem si noi parte a UE si n-ar strica sa fim un pic mai mandri pentru asta.
    Nu vreau sa ma gandesc unde si ce ar fi fost Romania astazi fara UE...
    • -3 (7 voturi)    
      ... (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:52)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Nu sunt mandru sa vad cum totul s-a dus naibii de cand am intrat in UE. Macar de le luam fondurile dar suntem prea prosti si pt asta din pacate. (sau prea corupti)
  • -6 (8 voturi)    
    ?? (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:22)

    CamiMJJ [anonim]

    Premiul Nobel pentru ca au pus umarul la instituirea crizei si acum fac pe bunii samariteni, ca vai, ce ajuta ei pe toata lumea cu FMI-ul lor?
    Sictir, ca au adus tarile in sapa de lemn. Un plan diabolic la care doar fraierii pun botul!
    • +4 (6 voturi)    
      Multa lume nacajita (Vineri, 12 octombrie 2012, 14:24)

      Danon [utilizator] i-a raspuns lui CamiMJJ

      FMI-ul "lor"? Al UE? Desigur, "dusmanii mei nu doarme, comploteste si i-e foame". Da manelele mai incet.
  • +3 (3 voturi)    
    ca sa fim echitabili (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:27)

    jackalphonse [utilizator]

    ar trebui un astfel de premiu dat si pentru usa. aaa...am uitat ca usa nu promoveaza pacea, doar democratia:D
    • +2 (2 voturi)    
      cu arma (Vineri, 12 octombrie 2012, 18:59)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Da, si o promoveaza cu arma in mana ...
  • 0 (6 voturi)    
    ar mai fi fost variante (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:36)

    jackalphonse [utilizator]

    citez chiar din acest jurnal ca nobelul ar fi putut sa recompenseze "" 'Maica Tereza' a cartierelor sarace din Cairo, Maggie Gobran, pe militanta impotriva purtarii voalului Sima Samar sau pe americanul Gene Sharp, apostol al nonviolentei"". dar in aceasta criza, in care fiecare fura cum poate de pe unde poate, cine isi doreste exemple de oameni care apara cartierele sarace? isi doreste cineva un exemplu ca Gen Sharp? oh nuu. in ziua de azi trebuie sa gasim justificari solide al necesitatii saraciirii unor oameni sau aparitiei unor victime colaterale in scupurile inalte ale binelui umanitatii. Sunt eroii ai pacii, insa exemplele de pace nu fac bine celor care inca vor resurse de piata sau de subsol.
  • +3 (5 voturi)    
    politizat total (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:39)

    was [utilizator]

    Decernarea premiului Nobel pentru Pace presedintelui american care atunci inca nu a facut nimic (si nici de atunci) in acest sens m-a pus pe ganduri. Acum urmeaza UE. Pentru UE aceea suma nu inseamna nimic, e o mfirmitura, dar pentru un individ care a luptat pentru pace, punandu-si viata in pericol pentru asta, ei, acel individ ar trebui sa primeasca acest premiu. Cred ca se gasesc destui, doar trebuie bagati in seama.
    • +2 (2 voturi)    
      Oamenii (Vineri, 12 octombrie 2012, 19:00)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui was

      Trebuie premiati oamenii, nu institutiile.
  • -1 (7 voturi)    
    Pacea Nato???? (Vineri, 12 octombrie 2012, 14:10)

    Tsompi [utilizator]

    Si toti soldatii europeni UE/NATO (aliati ai SUA) care casapesc civili (nunti, botezuri, cumetrii) in AFG, IRAK si LIBIA tot de PACE se ocupa???
    • +1 (7 voturi)    
      Sancta simplicitas! (Vineri, 12 octombrie 2012, 14:22)

      Danon [utilizator] i-a raspuns lui Tsompi

      Stii tu ca exista soldati UE? Asta da descoperire care merita premiul Nobel! Ca ar exista legaturi intre UE si NATO care sa faca sa spui ca sunt tot o apa si-un pamant? Al doilea premiu.

      Sigur, atunci cand nu intelegi relatiile internationale, toate chestiile astea cu sigle musai merg impreuna si comploteaza.
  • +2 (4 voturi)    
    Jenant (Vineri, 12 octombrie 2012, 17:08)

    TudorSerban1312803517154 [anonim]

    UE a fost implicata in o groaza de interventii militare in ultimul timp. Sa zicem ca ar fi putut fi justificabil (chestia cu pacea in Europa) daca nu ar fi existat un candidat mult mai potrivit anul acesta.
    Julian Assange.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect! (Vineri, 12 octombrie 2012, 18:18)

      CamiMJJ [anonim] i-a raspuns lui TudorSerban1312803517154

      Subscriu!
    • 0 (2 voturi)    
      Dai premiu pentru constructie! (Vineri, 12 octombrie 2012, 21:03)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui TudorSerban1312803517154

      Assange distruge prin dezvaluirile pe care le face. Raul il elimini nu distrugandu-i constructia ci construind mai bine ca el.
      • +1 (1 vot)    
        Antibiotic (Sâmbătă, 13 octombrie 2012, 13:45)

        TudorSerban1312803517154 [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Asa poti spune ca un antibiotic nu e bun pentru ca distruge bacteriile. Ar trebui sa existe bacterii mai constructive.

        Poate ca functioneaza chestia asta, dar nu cand esti la doi pasi de septicemie.
  • 0 (0 voturi)    
    Da:Noua Ordine Mondiala... (Duminică, 14 octombrie 2012, 11:59)

    claemi [utilizator]

    Nu e bine deloc ceea ce se intimpla,de fapt lumea este condusa si terminata de acelasi nenorociti care asupresc si nenorocesc(criza,austeritate...).Dar nu pentru acei handicapati satanisti cocotati in virful piramidei(sistemului)!Noi OAMENII avem o singura cale,aceea de a lupta prin orice mijloace impotriva sistemului lor infect de a domina prin putere financiara.Criza au facut-o ei pentru a decima populatiile care le stau in calea realizarii Marelui Plan de Distrugere a Omului care este pe cale de a reusi daca nu facem cu totii ceva ACUM!