Exclusiv Ministerul de Finante baga in sperieti cel mai mare spital de copii din tara

de V. Mixich     HotNews.ro
Joi, 11 octombrie 2012, 23:15 Actualitate | Esenţial


Spitalul de Copii Grigore Alexandrescu
Foto: Agerpres
O scrisoare alarmanta a ajuns, joi dimineata, in email-ul mai multor oameni: cel mai mare spital de copii din tara, Spitalul de Urgenta "Grigore Alexandrescu" din Bucuresti, solicita obtinerea "oricarui tip de ajutor" pentru a se putea continua ingrijirea copiilor bolnavi.

Scrisoarea, semnata de unul dintre medicii bine-intentionati de la "Grigore Alexandrescu", descria imposibilitatea spitalului de a mai cumpara medicamente si de a-si plati utilitatile. Originea dezastrului: un articol din ordonanta de urgenta 47 din septembrie 2012 introduce o noua reglementare fiscala care afecteaza si spitalele din Romania.

Functionarii din Ministerul de Finante au decis sa fie necrutatori cu datornicii, astfel ca au modificat legea privind finantele publice locale (la articolul 14). Noua prevedere impune ordonatorilor de credite sa mai poata face noi achizitii doar dupa ce isi achita toate datoriile restante inregistrate la finalul lui 2011 si datoriile facute in 2012.

Spitalele din Romania sunt si ele ordonatoare de credite si intra sub obligatia acestui articol. Ce au ignorat birocratii din Ministerul de Finante este faptul ca majoritatea spitalelor de stat din Romania functioneaza pe datorie. Este singura sansa de supravietuire intr-un sistem medical grav subfinantat.
Spitalul de Copii "Grigore Alexandrescu" este si el indatorat pana la ultima suzeta. Chiar directorul spitalului, profesorul Dan Mircea Enescu, nu cunoaste exact suma: "60 miliarde de lei. E ceva cu sase. 60 de miliarde sau 6 miliarde. Ceva de genul asta."

Cifrele sunt relative in sistemul medical romanesc, dar scriptele spun ca, doar in 2010, Spitalul de Copii "Grigore Alexandrescu" a acumulat datorii de aproape 1,3 milioane Euro. O suma la care se adauga si cele acumulate de atunci incoace si pe care directorul spitalului trebuie sa o scoata din piatra seaca daca mai vrea sa cumpere in urmatoarele trei luni medicamente pentru spital fara a incalca legea. Iar directorul Enescu nu vrea sa-si riste libertatea.

Asa ca miercuri, 10 octombrie, directorul a trimis o adresa tuturor sefilor de sectie ai spitalului (vezi foto). In ea se constata "situatia deosebit de dificila" in care se afla Spitalul si se "impune necesitatea" ca resursele materiale si financiare ale spitalului sa fie folosite cat mai "rational, eficient, prudent si echilibrat".

La inceputul anului, Casa Nationala de Asigurari de Sanatate a impus Spitalului de Copii "Grigore Alexandrescu" un contract prin care se platesc cheltuielile de internare pentru 15.000 de cazuri. Asta desi este cunoscut ca media anuala a
Adresa directorului Sp. Grigore Alexandrescu
Foto: Hotnews
internarilor la "Grigore Alexandrescu" se apropie de 30.000 de cazuri. Fiind un spital de urgenta, peste 80% dintre copiii internati la "Grigore Alexandrescu" sunt urgente: "Mie nu-mi vin [pacientii] cu programare. Eu ii internez de peste tot: vin cu avionul, cu tractorul si asa mai departe", spune directorul Dan Mircea Enescu.

La inceputul lui octombrie 2012 se inregistrasera deja 21.000 de internari. Cum acopera directorul Enescu diferenta? "Automat raman cu niste bani in urma", spune Dan Mircea Enescu, "dar de obicei pot sa-i rostogolesc, in sensul in care ii plateam din urma in masura in care le venea randul." Cum fac, de altfel, cei mai multi directori de spitale romanesti de stat.

Doar ca acum, prin ordonanta de urgenta 47, Ministerul de Finante a inchis si aceasta ultima portita. Spitalele nu mai pot cumpara nimic pana ce nu-si platesc datoriile. De unde banii? Solutia directorului Enescu se afla in adresa trimisa, miercuri, medicilor pe care-i conduce: "fiecare sef de sectie va aproba cu maxima rigurozitate internarea pacientilor in sectie." Indemn interpretat de unii medici ca fiind o limitare drastica a internarilor. Sarcina destul de dificila intr-un spital de urgenta.

Si astfel a aparut, dupa o zi, scrisoarea prin care se face apel la donatii pentru ca Spitalul de Copii "Grigore Alexandrescu" sa-si poata continua activitatea. "I-am constientizat putin si ei s-au speriat in halul asta", isi indulceste ulterior tonul directorul Dan Mircea Enescu. "Le-am tras atentia doar sa nu mai faca risipa, sa aiba grija, sa faca si ei rost de ceva, ca e spitalul nostru al tuturor."

"Practic, noua nu ne lipseste nimic", continua directorul Enescu, la doar o zi dupa ce scria despre "situatia deosebit de dificila" a spitalului pe care-l conduce. "Ne-am luat toate masurile. I-am constientizat putin si ei s-au speriat", explica Dan Mircea Enescu aparitia scrisorii prin care se solicita donatii.

Situatia este "dificila in sensul ca le-am spus sa nu mai
Scrisoarea de solicitare a donatiilor
Foto: Hotnews
consume cum consuma ca sa pot sa-mi platesc arieratele din spate si sa pot sa ma strang in limita care mi-a fost impusa."

Acea limita impusa de articolul din ordonanta de urgenta 47, ticluit intr-unul dintre birourile Ministerului de Finante. Acolo unde, de ani de zile, se face bugetul sanatatii romanesti: cel mai mic buget alocat pentru sanatate intr-o tara europeana.

Nota pentru cititori: In Romania, tratamentul copiilor este gratuit prin lege. Daca a trebuit sa platiti intr-un spital de stat medicamentele si tratamentul pentru copilul dumneavoastra, folositi formularul de comentarii pentru a ne spune povestea voastra si HotNews.ro o va publica.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13554 vizualizari

  • +6 (32 voturi)    
    Evident (Joi, 11 octombrie 2012, 23:45)

    kk [anonim]

    Duceti-va la camera de garda acolo, 80% sunt puradei.
    Aici sunt banii Dvs. Platim ca sa avem cine sa ne omoare mai tarziu.
    • +4 (12 voturi)    
      Evident ca (Vineri, 12 octombrie 2012, 10:54)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui kk

      Ar trebui sa ne fie rusine celor care avem metalitatea ta d-le ''kk''. Ne meritam cu desavasire clasa politica actuala care ne calca in picioare si care pune pret pe sanatatea noastra daca noi vedem ''puradei'' in loc sa vedem copii bolnavi. Bani pentru sanatate sunt dar se pierd pentru ca nu sunt administrati corespunzator si se duc pe spagi si furt. Vezi noile legi date pentru monitorizarea achizitiilor publice pe SEAP si cum se fac caietele de sarcini pe bani publici.
  • +30 (30 voturi)    
    mda (Vineri, 12 octombrie 2012, 0:03)

    Darko [anonim]

    Nu sunt niciodata bani pentru sanatate dar imi vine sa urlu cand ma uit in fiecare luna pe fluturas si vad cati bani imi ia statul pentru sanatate...si eu nu ma folosesc de nimic.Banii aia numai in sanatate nu merg.De ce nu se face ca in sistemul englezesc?De ce ma obligati sa ma asigur la stat?Daca ar fi dupa mine,nu vi-as da un leu,da,obligati-ma sa ma asigur dar unde vreau eu.
    • +8 (12 voturi)    
      pai daca din 5 romani... (Vineri, 12 octombrie 2012, 8:11)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui Darko

      doar 1 plateste la sanatate... restul sunt gratuitati!
      • 0 (2 voturi)    
        Lamuriri (Vineri, 12 octombrie 2012, 11:31)

        Jordan [utilizator] i-a raspuns lui echos

        Ca sa clarificam cate ceva - din aia 4 2 au platit candva, deci ar fi complet naspa sa le ceri sa plateasca in continuare, unul e handicapat sau cam tanar ca sa lucreze, iar unul lucreaza la negru, deci nu plateste nimic.
      • +4 (4 voturi)    
        re (Vineri, 12 octombrie 2012, 11:36)

        baba satului [anonim] i-a raspuns lui echos

        restul de 4 voteaza cu cine terbuie
  • +7 (7 voturi)    
    bani la sanatate (Vineri, 12 octombrie 2012, 0:45)

    baba satului [anonim]

    bani sunt dar sunt folositi cu grija unora.tare e faza ca daca reusesti ca unitate sanitara sa te incadrezi prin minune ,in anul urmator , chiar daca ai mai multi pacienti(ceea ce se intampla in spitalele de urgenta de la an la an) ti se taie si mai tare fiindca se pare ca trebuie sa ne tratam pacientii cu descantece si ritualuri voodoo.
    de cateva luni , chiar daca nu prea avem datorii primim medicamente si materiale sanitare cu taraita, in conditiile in care deservim o zona de peste 1 milion de oameni si in septembrie aveam ca numar de prezentari la urgenta cati am avut pe tot anul trecut
    se consuma mult cu neasiguratii , cu cazurile sociale e adevarat dar si cu comoditatea pacientilor care sunteaza medicul de familie sau policlinicile sau care stau pana crapa in loc sa vina de la debutul semnelor de boala cand ar scapa cu tratament usor si ieftin pentru cateva zile.
    nu vad bine sistemul sanitar.nu cred ca voi vedea medici in strada dar ei deja protesteaza tacut prin plecarea din tara. au plecat cam 10-15% pana acum.asa ca ultimul stinge lumina
  • +7 (11 voturi)    
    E ceva cu sase. 60 de miliarde sau 6 miliarde. (Vineri, 12 octombrie 2012, 2:55)

    Ricochet [anonim]

    Fereasca Dumnezeu, cum sa pui o asemenea catastrofa de om sa conduca un spital?
    Nici un dispensar amarat de cartier nu i-as incredinta.

    Sa se duca nene sa trateze copiii, daca e doctor, si sa lase locul unuia de meserie, responsabil, care are idee despre cum se castiga, cum se cheltuie si mai ales cum se economiseste banul.
    • +9 (9 voturi)    
      de acord. directorul e o catastrofa (Vineri, 12 octombrie 2012, 6:57)

      vvv [anonim] i-a raspuns lui Ricochet

      in situatia in care directorul unei institutii, firme etc. nu stie nici macar aproximativ ce datorie are e clar... directorul unui spital trebuie sa fie un bun manager, la fel ca intr-un business, altfel o sa dea faliment. orice spital in orice tara are un buget cu care lucreaza, anumite limite. daca nu respecti aceste limite nu numai ca ajungi in situatii imposible, dar pui in pericol si sanatatea pacientilor prin supraglomerare etc. si nici statul nu poate adapta bugetul.. ca vede ca merge si asa cu buget mic...
    • +2 (2 voturi)    
      păi la salariul ăla... (Vineri, 12 octombrie 2012, 12:51)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      În sistemul medical de stat sunt salarii de toată jena, n-ai cum să ții un bun manager, te mulțumești cu un doctor care n-a plecat încă din țară.
      Dacă-i vreunul bun manager, e demult într-o firmă particulară, nu stă în foamea aia de la stat.
  • +1 (9 voturi)    
    Asigurarile sunt definitia comunismului (Vineri, 12 octombrie 2012, 5:21)

    CMU [anonim]

    Din cat inteleg eu, asigurarile de sanatate sunt exact definitia comunismului utopic: de la fiecare dupa posibilitati (10% din venituri) si fiecaruia dupa nevoi (cand ai nevoie de tratament). Poate ca e o utopie sa credem ca asigurarile de stat pot functiona pe principii comuniste, dar SIGUR e o utopie sa credem ca asigurarile private vor functiona pe acest principiu. Pentru un business, orice plata a unui tratament reprezinta o pierdere directa din profit. Firmele private de asigurari vor face tot posibilul sa evite aceste "pierderi". Vor gasi tot felul de chichite ca sa nu plateasca pentru medicamente scumpe, analize scumpe sau operatii scumpe; vor incerca sa-i asigure doar pe cei tineri si sanatosi, s.a.m.d.
    • +1 (3 voturi)    
      Aberezi (Vineri, 12 octombrie 2012, 10:45)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui CMU

      Pare rau ca isi spun monser, dar aberezi !
      Asigurarea de sanatate este o ASIGURARE ! Ai cotizat 20-30 de ani, ai parte de asistenta medicala intr-un cuantum mai mare decat ala care a a cotizat 6 luni.


      "Vor gasi tot felul de chichite ca sa nu plateasca pentru medicamente scumpe, analize scumpe sau operatii scumpe" - tu ce vrei, sa ti se faca CATscan de fiecare data cand te doare capul ?
    • +4 (4 voturi)    
      asigurari (Vineri, 12 octombrie 2012, 12:34)

      Didi [anonim] i-a raspuns lui CMU

      Asigurarile de sanatate nu sunt definitia comunismului. Ele sunt obligatorii peste tot dar in occident orice firma incheie contracte cu firme de asigurare, private. Acestea la randul lor incheie contracte cu spitale, clinici, medici. Investigatiile si tratamentele de care beneficiezi sunt direct proportionale cu suma asigurata si nu exista nu platesc. la spital te prezinti doar cu polita de asigurat. Asta este un aspect. Al 2-lea aspect: la noi se fac ..n spe mii de investigatii si tratamente dupa ureche.. Dincolo, medicul le face ,,pe banii lui" Adica, daca s-au facut investigatii de o anumita suma si nu s-a dat diagnosticul corect, medicul care le-a recomandat raspunde si trebuie sa justifice investigatiile efectuate si tratamentul recomandat. Nu in ultimul rand, in cazul in care medicul greseste diagnosticul si tratamentul este frecvent acuzat de malpraxis. Asta inseamna nu numai despagubiri pentru pacient si si faptul ca firmele de asigurari vor refuza sa il mai asigure pe acel medic sau il vor asigura la sume foarte mari intrucat este o investitie ,, in pierdere" Fara asigurare medul respectiv nu va mai putea sa profeseze si sa colaboreze cu nici un spital .. mai vreti si alte informatii?
  • -2 (6 voturi)    
    unde e Sima?? (Vineri, 12 octombrie 2012, 6:15)

    hoitniuz [anonim]

    Chiar a fugit cu banii? Ce tare!...
  • -4 (10 voturi)    
    Domnilor Doctori! (Vineri, 12 octombrie 2012, 7:57)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Toata stima pentru profesia si munca Dvs. Dar eu zic ca pentru a acoperi gaurile facute bugetului spitalului si pentru a va plati darile ca orice firma din tara asta, ar fi bine sa scoateti din buzunare cele 400 de milioane de euro insusite prin eliberarea de retete false. Ce ziceti? Ar ajunge?
    • +3 (3 voturi)    
      eroare (Vineri, 12 octombrie 2012, 9:56)

      corectul [anonim] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Stimate domn,

      faceti o mare confuzie intre medicii din spitale si medicii de familie (emitentii retetelor compensate). In plus spitalele de urgenta sunt ceva special, bucurati-va ca mai lucreaza medici acolo, este ingrozitor ce poti vedea. Pe langa puradei...
    • +1 (1 vot)    
      Ca orice firma (Vineri, 12 octombrie 2012, 11:15)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Nu cred ca ai fi incantat sa fii tratat ca la "firma" la spital. E posibil ca maladia ta sa nu ne intereseze (nu e rentabila) si sa fii scos afara pentru a face loc unei mariri de sani. Spitalul - in afara celor private care pe banii lor fac ce vor, sunt instrumente sociale ale statului, platite de noi toti din impozite, Esentiala e folosirea corecta a banilor nu rentabilitatea economica.
      • -1 (1 vot)    
        bine (Vineri, 12 octombrie 2012, 12:21)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_1

        Fie ca voi. Dar eu tot intreb unde sunt cele 400 de milioane de euro sustrase anual de la sanatate prin falsuri grosolane facute si de medici de prin spitalele de stat. Si apoi daca nu ati auzit au inceput sa se inmulteasca spitalele si clinicile particulare unde te poti trata la o adica!
  • +6 (8 voturi)    
    Da cu virgula (Vineri, 12 octombrie 2012, 8:48)

    Valentin [anonim]

    Chiar directorul spitalului, profesorul Dan Mircea Enescu, nu cunoaste exact suma: "60 miliarde de lei. E ceva cu sase. 60 de miliarde sau 6 miliarde. Ceva de genul asta."

    E absolut stupefianta afirmatia, ce naiba cauta asta acolo daca nu stie situatia financiara exacta a institutiei pe care o conduce?
  • 0 (2 voturi)    
    Bine (Vineri, 12 octombrie 2012, 10:47)

    tudor74 [utilizator]

    Bine ca o sa construim catedrala prostirii neamului si bine ca avem 16.000 de biserici!

    De spitale nu aveam nevoie, mergem la popa sa descante si se vindeca cancerul, infectiile etc instant!
    • +1 (1 vot)    
      Attaattt...gata, asta era explicatia! (Vineri, 12 octombrie 2012, 16:43)

      Moufin SS [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      Bine tuu, Tudorele !!! Deci asta era esplicatziunea - deci care va sa zica nu este bani la bugetul sanatatii pentru ca s-au facut biserici. Sau altfel, s-au facut, bah, prea multe biserici si nu mai este bani da sanatate!!! Gata, de maine inchidem Patriarhia, il tundem pa mult-PF Daniel, daramam bisericile, trimitem la puscarie popii si rezolvam... nu?!?!

      Nu te supara. Te inteleg Tudorele - fiecare da vina, dupa "facultati" vorba lui Moromete, pe ce ii vine in cap prima data. Si cu cat capul e mai sec, cu atat singura raspunzatoare de haosul din tara e Biserica si Dumnezeu.
  • +1 (1 vot)    
    Za fazar and mazar (Vineri, 12 octombrie 2012, 11:12)

    Bogdan_1 [utilizator]

    of Romanian economy merge pe principiulk "Eu v-am facut Eu va omor". Atata stie atata face - si ce destept parea in opozitie, avea mii de solutii de relansare. Un alt idiot ajuns intr-o functie in care nu se pricepe. Precum Daianul, mare finantist, pacalit de un trader care nu a reusit sa pacaleasca oamenii cu bun simt.
  • +1 (1 vot)    
    aha (Vineri, 12 octombrie 2012, 12:01)

    srtdhd [anonim]

    nu inteleg cum a fost impusa limita aia de 15 mii de internari? probabil 3000 cu fracturi, 4000 cu boli interne, 1500 cu afectiuni de orl... etc... cine a fost cu ideea asta
  • +1 (1 vot)    
    Bla- Bla !!! (Vineri, 12 octombrie 2012, 12:04)

    SRA [utilizator]

    O singura solutie de salvare, re organizarea spitalelor universitare din Bucuresti in systeme GUVERNANTA potrivit modelului elvetian.

    http://dg-gouvernance.hug-ge.ch/organisation_gouvernance/qu_est_ce_que_cest.html

    Restul este de bla - bla a la ponta !!!
  • +1 (1 vot)    
    CNAS (Vineri, 12 octombrie 2012, 12:52)

    Ghimpeteanu [anonim]

    Normele cadru 2012-2013 ale CNAS nu au fost elaborate,normele ar fi trebuit afisate pe siteul CNAS inca din luna iunie anul acesta,,suntem in octombrie si CNAS tace.
  • -1 (1 vot)    
    imposibil (Vineri, 12 octombrie 2012, 12:55)

    Mari [anonim]

    Este practic imposibil sa avem banii pentru sanatate ca cei din vest atata timp cat procentul din salariu pentru sanatate este mai mic ca afara ,iar salariile sunt si ele mult mai mici.Este o logica elementara.Deci trebuie sa mai scoatem din buzunar.
    • 0 (0 voturi)    
      si mai ales (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:36)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Mari

      atata timp cat un procent semnificativ din bani se duc pe spagi. Nu, nu la spagile date medicilor ma refer, ci la cele platite de furnizori, la licitatiile cu dedicatie etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Licitatie (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:03)

    Cris [anonim]

    Lucrez intr-o firma de consumabile medicale. La acest spital(si multe alte spitale din Bucuresti) am vazut foarte putine licitatii. Vedeti unde sunt banii?? Prefera sa cumpere cu preturi mari de la firmele de casa ale conducerii iar acum nu-si mai pot plati datoriile dupa ce au luat "dreptul"?!!
  • 0 (0 voturi)    
    gr alex (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:24)

    Kao [utilizator]

    Retin un singur lucru - sanatatea are cel mai mic buget dintre statele din europa . Acest criteriu nu are nici o valoare . Trebuie semnalat cut au salariul minim celelalte state , diferenta dintre salariul minim si salariile LENESILOR de la conducere , cu cite uri maninca OBEZII romani fata de slabanogii saraci sau obezii saraci ingrasati de medicamente pentru diverse boli , starea de sanatate a altor popoare si starea de sanatate a poporului , deci necesitati crescute si nepasarea tuturor factorilor nu numai a celor care fac bugetul dar si risipa din spitale si furturile de medicamente.
  • 0 (0 voturi)    
    Reduceti bugetul parlamentului (Vineri, 12 octombrie 2012, 13:41)

    ion roata [anonim]

    Ca sa avem bani pentru spitalele de copii propun ca sa fie redus la jumatate bugetul parlamentului Romaniei si jumatatea disponibilizata sa fie data spitalelor pentru copii din Romania.
    In 2009 la referendum am votat reducerea numarului de parlamentari laa max.300 si ca sa existe o singura camera legislativa.De ce domnilor parlamentari nu respectati vointa poporului.Un grup de impostori cocotati in fruntea celor doua camere si in fruntea partidelor parlamentare uita de popor si de copii tarii.Ponta ,Antonescu, si ceilalti sefi de partide sa faca bine sa aplice de urgenta cele votate de popor si vom avea si democratie si bani pentru spitalele pentru copii.Nu faceti acest lucru in timp util pana la alegeri .Democratia va fi mai eficienta cu mai putini chiulangii gen Antonescu si altii.La actualele alegeri nu vom vota candidatii partidelor de la putere .Ne vom mobiliza intreaga tara si vom face ordine in Romania daca voi nu vreti sa tineti cu poporul roman.
  • +1 (1 vot)    
    nu intreaba nimeni ? (Vineri, 12 octombrie 2012, 15:59)

    leeloo2 [utilizator]

    Nu intreaba nimeni de ce un sef de pe acolo baga Albumina (un flacon e vreo 700 lei) intr-un pacient mort cerebral de vreo o luna si fara sanse in timp ce alti pacienti nu mai au medicamente ? :)
    • -1 (1 vot)    
      ..pentru ca (Vineri, 12 octombrie 2012, 16:49)

      Moufin SS [anonim] i-a raspuns lui leeloo2

      ...daca pacientul ala in moarte cerebrala era fi-to sau fii-ta ai fi vrut sa ii bage o vesnicie ala albumina numai sa te agati de gandul ca poate se intampla o minune si se trezeste.
      Nu e decizia medicului sa ia viata unui om chiar daca e in moarte clinica.

      Aaaa...intelegi ?! Aaaa... nu!?!! Aaaa....bate-ti un cui in dovleac!
      • +1 (1 vot)    
        Sistemul sanitar... (Vineri, 12 octombrie 2012, 17:08)

        Ministerul Sanatatii [anonim] i-a raspuns lui Moufin SS

        ... trebuie sa furnizeze sanatate pentru toti in limita bugetului alocat, si nu minuni pentru cativa pacienti, oricare ar fi ei.
        Aaaa... capisci?
        Aaaa...nu? Mai citeste odata Legea sanatatii!
        • 0 (0 voturi)    
          care limita (Vineri, 12 octombrie 2012, 17:25)

          leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui Ministerul Sanatatii

          Care limita domne, aia care au nevoie nu primesc, sefii ameninta personalul ca nu mai sunt bani de salarii iar ala ia medicatie pe zi de peste 1200 lei desi sansele sale sunt nule, mai mutl decat au salariu asistentele... asta e risipa !!!
          • 0 (0 voturi)    
            mesajul de mai sus era pentru Moufin SS (Vineri, 12 octombrie 2012, 17:36)

            leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

            scuze de confuzie. Perfect de acord cu Ministerul Sanatatii, normal era sa se faca o echilibrare pe necesitati reale intre toti dar mai ales pentru cei care mai au o sansa.
  • 0 (0 voturi)    
    nemultumita si dezamagita (Vineri, 12 octombrie 2012, 17:58)

    iulia [anonim]

    Platim bani la sanatate,iar copiii nostri au parte de pasivitatea cadrelor medicale,asteptam ore intregi pe holurile spitalului pt a beneficia de un simplu consult!!!
    Medicii cu care am interactionat nu stiu ce e aceea omenie! si bani daca iau,tot rastit vorbesc.nu explica,sunt cu capsa pusa mereu! trateaza cu superficialiate incat si o banala raceala devine un caz prea greu pt ei! felicitarile mele medicilor chirurgi care merita toata apreciera noastra! restul personalului lasa de dorit.nu am asteptat pt o urgenta,am avut o programare la o doctorita cunoscuta in spital,ne a lasat sa asteptam ca pe prosti pe hol o ora,apoi in sala de consultatii inca o ora,in ideea in care am un bebelus de 9luni cu o tuse care nu a trecut cu tratamentul prescris de dansa...de 3 saptatamani se chinuie copilasul,asteptam sa l consulte 10minute.atat...
    • 0 (0 voturi)    
      sanatate bolnava (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:51)

      adeluta [anonim] i-a raspuns lui iulia

      da asa e sunt inumani si indiderenti la suferinta copiilor ,nu se uita la ei daca nu la dai bani ,nici macar un zambet nu au pe fata asiatentele pana nu le pui bani in buzunar...e mare lucru sa fi OM in ziua de azi .spital de stat in care caderele medicale nu se uita la tine fara BANI (multi bani)....
  • 0 (0 voturi)    
    Subfinantarea in sistemul sanitar (Vineri, 12 octombrie 2012, 23:17)

    CMU [anonim]

    Daca ni se pare ca acum e multa risipa si furt in sistemul sanitar, eu cred ca astea sunt un mizilic pe langa ce va urma cand firmele private de asigurari vor domina. Din cate stiu, o firma privata de asigurari tipic plateste pentru actul medical cam numai 10% din banii colectati de la asigurati. Aceasta "performanta" se realizeaza printr-o sumedenie de tertipuri legale si mai putin legale. Se stie ca aprox. 70% din cheltuielile medicale se fac pentru doar 10% din pacienti (cei mai bolnavi). Tot ce au de facut companiile de asigurari este sa-i taie din sistem pe acei 10%. De ex. asiguratilor diagnosticati cu o boala "scumpa", li se anuleaza polita de asigurare. Alte metode folosite sunt pur si simplu respingerea claim-ul asiguratului, sau intarzierea platilor.
    Sa vedeti atunci arierate si subfinantare in sistemul sanitar.
    Mie mi se pare ca un sistem de asigurari de sanatate trebuie sa opereze non-profit. Prin definitie, daca firmele de asigurari opereaza pentru profit, ele nu opereaza in interesul asiguratului, ci al firmei, si in defavoarea asiguratilor. Ele sunt doar un alt tip de institutii financiare, ca si bancile.
  • 0 (0 voturi)    
    bani la spitalul de stat (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:56)

    adeluta [anonim]

    din pacate a trebuit sa "beneficiem" de serviciile medicale din acest spital sectia ortpedie si chiar daca e spital de stat nimic nu s-a facut gratis totul costa inclusiv infirmiera 5 lei si da cu matura asistenta 10 -20 lei si vine sa vada despre ce e vorba .......rusinos ce se intampla mai ales ca e vorba de copii. Oare dl dr. ENESCU CHIAR NU ARE CUNOSTIINTA DE CE SE INTAMPLA?????????