VIDEO Judecatoarea Maria David de la Inalta Curte de Casatie si Justitie, patru ani de inchisoare cu executare

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 octombrie 2012, 16:32 Actualitate | Esenţial


Judecatoarea Maria David de la Inalta Curte de Casatie si Justitie a fost condamnata la patru ani de inchisoare cu executare, fiind acuzata ca a primit mita de 200.000 euro de la un denuntator, in schimbul promisiunii ca acesta va fi achitat, dupa ce fusese condamnat la 3 ani de inchisoare cu executare pentru evaziune fiscala.

Sentinta nu este definitiva.

Judecatoarea Maria David de la Inalta Curte de Casatie si Justitie a fost arestata preventiv, pentru 24 de ore, la sfarsitul lunii februarie, in urma acestor acuzatii.

Din Ordonanta de punere in miscare a actiunii penale intocmita de procurori au rezultat urmatoarele:

  • In perioada noiembrie - decembrie 2009, inculpata David Maria, in calitate de judecator la Inalta Curte de Casatie si Justitie, a pretins si primit de la un denuntator, in trei transe, prin intermediar, suma de 200.000 euro.
  • In schimbul banilor, inculpata a promis ca va interveni pe langa magistratii investiti cu solutionarea unui dosar al Curtii de Apel Ploiesti, astfel incat acestia sa admita o contestatie in anulare, sa desfiinteze hotararea initiala, de condamnare a denuntatorului si sa pronunte o hotarare de achitare a acestuia. Initial, denuntatorul fusese condamnat la pedeapsa de 3 ani inchisoare cu executare pentru savarsirea unor infractiuni de evaziune fiscala.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6197 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    Asa da (Marţi, 9 octombrie 2012, 16:36)

    ionescu_ion [utilizator]

    Splendid ! A primit ce merita cu varf si indesat.
    • -2 (14 voturi)    
      E o strategie (Marţi, 9 octombrie 2012, 16:56)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui ionescu_ion

      A justitiei din Romania de a anunta pedepse mari dar care cad apoi in apel la "fara executare". Ar fi cu adevarat o evolutie semnificativa a Justitiei Romane cand Judecatori de la Inalta Curte sau Curti de casatie vor fi condamnati cu executare. Cred ca mai este pana acolo daca nu cumva cei cu musca pe caciula din guvernul copy-paste nu schimba directia.
    • 0 (0 voturi)    
      Stai asa... (Miercuri, 10 octombrie 2012, 8:45)

      Lanista [utilizator] i-a raspuns lui ionescu_ion

      ... ca pentru 200k as face si io 4 ani de parnaie... nu de alta, da' in civilie cam greoi sa faci 50k/an
      • +1 (1 vot)    
        stai altfel (Miercuri, 10 octombrie 2012, 12:07)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lanista

        totusi era judecatoare ICCJ. avea un salariu imens. oare a facut clasica manevra cu pensionarea inainte sa se dea verdictul? nu m-ar mira sa aflu ca are acum si o pensie de 1-2000 euro/luna, indiferent de sentinta.
  • +21 (21 voturi)    
    Ce stire!!!!!! (Marţi, 9 octombrie 2012, 16:43)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Foarte tare!

    Pacat ca suntem inconjurati de astfel de oameni. Daca sistemul va continua sa se apere cum a facut in acest caz, suntem pe drumul cel bun.
  • +13 (21 voturi)    
    asa-i in tenis (Marţi, 9 octombrie 2012, 16:52)

    Gobelin [utilizator]

    eu simplu angajat, ea judecator ICCJ,
    avantaj servici ea.
    eu aici, ea in spatele fileului 3 ani,
    avantaj eu.
    c-asa-i in tenis!

    nemuritorul Toma Caragiu ...
    • +3 (3 voturi)    
      NU pot intelege de cce ai primit (-) (Marţi, 9 octombrie 2012, 17:16)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      trimiterea la marele Caragiu mi s-a parut foarte inspirata. Mai relaxati, mai oameni buni, fiti mai relaxati.

      MultumescGobelin
  • +8 (8 voturi)    
    cu confiscarea sumei? (Marţi, 9 octombrie 2012, 17:07)

    igorashu [utilizator]

    Fiindca altfel cred ca mi-ar conveni si mie sa iau 50.000 E/an plus mancare si cazare gratuita.
    Ba chiar si net gratuit, cum are Nastase.
  • +10 (10 voturi)    
    Dar (Marţi, 9 octombrie 2012, 17:21)

    kofa [utilizator]

    marelui judecator spagar Costiniu cand ii vine randul?
  • +10 (10 voturi)    
    asa sa pateasca toti hotii (Marţi, 9 octombrie 2012, 17:24)

    paolalaan [utilizator]

    nu conteaza ca e judecator ,parlamentar ministru sau ce o fi ..a furat ,a inselat , la zdup si averea furata sa fie confiscata !
  • +8 (8 voturi)    
    deci d'asta era justitia oarba (Marţi, 9 octombrie 2012, 17:26)

    bigbrother [utilizator]

    ca primea bani de la unii si altii ca sa inchida ochii, nu ca n-ar fi trebuit sa fie partinitoare.

    Bravos, sper sa le dea de gandit tuturor judecatorilor si mai ales, celor care se gandesc ca vor scapa dand mita.
  • +5 (5 voturi)    
    Banu' e ochiul dracului... (Marţi, 9 octombrie 2012, 19:27)

    blackarrow [utilizator]

    altfel un om de rand nu-si poate explica cum un magistrat de nivelul asta , ce precis incaseaza un salariu de cel putin 2000 euro , se mai preteaza la asa ceva...tocmai oameni care se presupune ca ar cunoaste sistemul asta si riscurile .Oricum , e un pas inainte si sa speram ca nu e doar un fas, asteptam adevarata veste buna cu ocazia incarcerarii , altfel degeaba...
  • +1 (1 vot)    
    salariu (Marţi, 9 octombrie 2012, 21:15)

    ccvica [utilizator]

    50. k pe an inseamna 4100 euro pe luna pentru doamna. fain salariu nu gluma.
  • 0 (0 voturi)    
    Judecatori la puscarie... (Miercuri, 10 octombrie 2012, 12:17)

    andreesanu [utilizator]

    Pai nu-i drept de ce numai ea si nu si COSTINIU,el ce nu tot spaga a luat???.
    Cautatii la averi pe toti si daca gasiti unul ca n-a furat ,n-a luat spaga ,ala-i nebun ori prost.
    Tot sistemul Judiciar e corupt,e o farsa ,o bataie de joc ,o sfidare fata de cei care muncesc cu adevarat.
    Comparati munca unui medic,a unui profesor ,a unui inginer,toti acestia invata 5-6 ani,dau examene si dupa ce termina facultatile,fac specializari,dau definitivate,dau examene de autorizare etc,dar juristii fac acolo la orce facultate de diplome niste cursuri ca vai de ele vro 3,5 ani apoi te judeca dupa cum aranjeaza avocatii intre ei,dupa cum isi impart cistigurile,clientii,iar daca te uiti la salarii juristii au de 2-3 ori cit un doctor ,de 3-4 ori cit un profesor,de 2-4 ori cit un inginer.Cind fac timpenii juristii nu au probleme,platesc amaritii,iar daca fac o greseala ceilalti ajung pe mina "juristilor de 2 bani.