Ecaterina Andronescu sustine ca pe diplome trebuie sa fie trecut numele universitatii si nu cel al Ministerului Educatiei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 1 octombrie 2012, 15:23 Actualitate | Esenţial


Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a declarat luni, dupa festivitatea de deschidere a noului an universitar la Universitatea Politehnica Bucuresti, ca intentioneaza ca pe diplomele de absolvire sa fie trecute numele universitatilor ale caror cursuri au fost finalizate si nu antetul si numele MECTS, cum s-a intamplat pana in prezent, relateaza Agerpres.

In opinia ministrului, fiecare universitate trebuie sa isi asume ceea ce este scris pe diploma si nu sa fie trecute toate sub "umbrela" ministerului Educatiei. "Mi se pare corect ca fiecare universitate sa isi asume certificarea diplomelor propriilor studenti", a spus ministrul.

Andronescu a mai afirmat ca ar putea fi necesara o noua evaluare a universitatilor.

"S-ar putea sa fim nevoiti sa facem o noua clasificare si o noua ierarhizare a programelor de studii intrucat pana acum nu am gasit niciun document care sa ateste aceasta clasificare. Ar fi fost necesara o Hotarare de Guvern care sa fie trimisa universitatilor, iar ele sa trimita documentele la minister. Exista doua procese intentate - una de catre Asociatia Universitatilor Particulare si una de o universitate din Suceava. Noi nu putem sa aparem in proces pentru ca nu stim criteriile pe baza carora au fost clasificate universitatile", a mai afirmat Ecaterina Andronescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1597 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    or n-0 stie ori n-o vrea(legea) (Luni, 1 octombrie 2012, 16:00)

    timp tamp [utilizator]

    Eu cred ca Aramburica nu cunoaste Legea invatamntului, si vrea sa spele pe mani e unele oligatii. Cum sa nu apara MECTS pe diplome, ne vom trzi ca mii de fundatii vor emite diplome precum cele obtinut de ponta, sova, dumitreasca, mang cu care se impauneaza ca sun absolventi de masteresi dotorate.
    Jos labele de pe lege, daca n o inteegi!
  • +7 (7 voturi)    
    Doar la facultatile acreditate de stat (Luni, 1 octombrie 2012, 16:25)

    hic sunt leones [utilizator]

    se poate scrie numele ministerului.
    Daca nu scrie, facultatea nu este acreditata.

    In cazul in care se elimina acest aspect de unde sa stie studentii, angajatorii, toata lumea ce facultati functioneaza cu acreditare si care admit elevi cu "bacalaureat profesional"?!
  • -2 (8 voturi)    
    In sfarsit si o idee buna!! (Luni, 1 octombrie 2012, 16:51)

    LiviuX [utilizator]

    Cred doar ca e cam pacat ca se plictiseste de una singura... Nu sund de acord cu "vaseavasea". Nu cred ca pe diplomele de la Oxford, Princeton, MIT scrie numele ministerului, ci doar al facultatii. Si nu spune nimeni despre ele ca nu sunt bune!! Mai degraba (desi nu neaparat) cum spune "Leo MC", sa fie trecut numele ministerului ca dovada ca facultatea e acreditata. La urma urmei, piata muncii e cea care decide valabilitatea diplomelor. Daca la mine la firma ar veni un absolvent cu diploma MIT, care sa accepte postul, fiti siguri ca l-as angaja imediat, fara sa mai intreb nimic. Dar daca vine unul cu diploma de la Pocreaca din Vale, Chiar daca pe ea scrie si ministerul, fiti siguri ca-l voi descoase pe toate partile, si-l voi angaja cu o periada de proba pe o perioada cat mai lunga (deci fara drepturi depline in firma).
    • +4 (4 voturi)    
      nu e chiar asa (Luni, 1 octombrie 2012, 18:22)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      domnul meu, nu compara mere cu pere, nu compara Oxfordul cu Romanica! In primul rind. Oxford e universitate PRIVATA, nu de stat, in al doilea rind e Anglia, unde au traditie de sute de ani in invatamintul universitar. La noi, ministerul acrediteaza universitatile, asa ca tot el ar trebui sa isi asume responsabilitatea ca, alaturi de universitati, sa isi puna numele pe acte.
      • +2 (2 voturi)    
        De acord (Luni, 1 octombrie 2012, 19:17)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Evident ca ma refeream la universitatile particulare. La cele de stat, e evident ca, fiind in subordinea ministerului, acesta trebuie specificat.
  • +5 (7 voturi)    
    Ambamburico (Luni, 1 octombrie 2012, 16:56)

    GabrielAlbert [anonim]

    ... fa bine si dispari de pe mapamond! Cum dracu'sa dispara numele Ministerului de pe Diplome? Ai cazut in mecla, fix pe un colt de bordura?

    Si voi ca si Minister ce fel de responsabilitate mai aveti? Ca ce chestie sa mai platesc eu impozitul daca voi nici macar nu va mai treceti numele pe diplome?

    Invatamantul la-ti distrus, acum vreti sa refuzati si responsabilitatea?

    Hai dispari!
    • +1 (3 voturi)    
      HAHAHAHA (Luni, 1 octombrie 2012, 18:52)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui GabrielAlbert

      Lati, la-ti, l-ati, lat-i! Si fireste, altii sunt de vina!
      • +1 (3 voturi)    
        altii (Luni, 1 octombrie 2012, 20:45)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        se scrie al-tii.