Ambasadorul Japoniei la Bucuresti despre cazul studentei japoneze ucise: Guvernul sa ia masuri pentru ca relatiile romano-japoneze sa nu fie afectate

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 august 2012, 16:03 Actualitate | Esenţial


Natuso Amemiya, ambasadorul Japoniei in Romania, a dat joi prima declaratie cu privire la incidentul in urma caruia o studenta japoneza si-a pierdut viata in Romania, dupa ce a fost acostata in aeroportul din Otopeni, de un tanar care i-a promis ca o duce la un taxi, relateaza Mediafax.

Intrebat cine considera ca este responsabil de aceasta tragedie si daca guvernul Romaniei si conducerea Aeroportului a luat masurile necesare pentru a preintampina astfel de situatii, Natuso Amemiya a declarat ca nu poate spune cine se face vinovat, insa aeroportul ar trebui sa ia masuri pentru imbunatatirea securitatii.

"Chiar am cerut Guvernului sa ia masuri cu privire la securitatea din aeroport pentru ca astfel de incidente nefericite sa fie prevenite pe viitor iar relatiile romano-japoneze sa nu fie afectate", a raspuns el.

O studenta japoneza de 20 de ani care ajungea pe 15 august pe aeroportul Henri Coanda (Otopeni) in Romania, pentru un schimb de experienta profesionala (urma sa predea japoneza in Craiova) a fost gasita moarta doua zile mai tarziu. Suspectul in cazul acestei crime este un tanar care a acostat-o chiar in aeroport pentru a o duce la un taxi. Pe aeroportul Henri Coanda situatia taxiurilor de la sosiri este dezastruoasa. Calatorii sunt asaltati de taximetristi cu tarife exorbitante sau de taximetristi pirati si de aceea trebuie sa plece din aeroport pentru a gasi un taxi cu tarif normal.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6592 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    Japonia mai lipsea din lista (Joi, 30 august 2012, 16:07)

    Trojan.H [utilizator]

    Toata planeta e ofticata pe banda de gangsteri uslamista.
    • +10 (14 voturi)    
      usl, dar nu numai (Joi, 30 august 2012, 16:22)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      nu-s fan usl, insa situatia asta dureaza de muulti ani! Dar USL are mingea la fileu acum.
      • +5 (5 voturi)    
        rusine (Joi, 30 august 2012, 19:08)

        sindbad [anonim] i-a raspuns lui lmc

        niciodata in 20 de ani vreun guvern nu a reusit extirparea monstrilor alora de dupa vama. prima fata pe care o vezi cand intri in tara e a unui mutant din asta care iti pune mana pe bagaj.
      • +2 (2 voturi)    
        Asha e, totusi... (Joi, 30 august 2012, 20:30)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui lmc

        Daca ne aducem bine aminte, USL spunea "dati-ne guvernarea sa indreptam tot ce au stricat astia inainte". Din pacate, puterea vine si cu responsabilitate...
    • +3 (3 voturi)    
      asa e (Joi, 30 august 2012, 17:47)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      si sa nu uitam ca japonezii sint consecventi, incapatinati, astia nu se lasa dusi cu vrajeli usliste. Te ia groaza numai cind cobori din avion pe aeroportul asta.Hai ca erau hoti de buzunare, combinatori de c..e, dar criminali, mina-n mina cu paza si politia, e cam prea mult. Si de fiecare data aceeasi scuza: sint prost platiti, saracii!Pai daca e asa, sa plece frate in agricultura si sa muncesca de-adevaratelea, ocazie cu care mai aerisim putin si orasul asta de kk.
  • +23 (23 voturi)    
    Ordine (Joi, 30 august 2012, 16:14)

    Daniels22026 [utilizator]

    Guvernul Romaniei trebuie sa-si ceara scuze familiei victimei, sa suporte toate cheltuielile familiei si sa ofere o suma generoasa, in semn de respect fata de victima.

    iar la aeroport as vrea sa vad ordine perfecta, exemplara, privind firmele, taximetristii si tarifele. De fapt in tot Bucurestiul se impune ordine draconica printre taximetristi.
    • 0 (0 voturi)    
      cenusa in cap (Vineri, 31 august 2012, 21:11)

      aresul [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      In vreme ce caricatura aia de presedinte interimar trebuia sa-si ceara imediat scuze, in public ambasadorului Japoniei, acum, vad ca nici Basescu nu se grabeste.
      Hai, ca Antonescu, nu se considera presedinte si era prea ocupat cu verificarea prostiilor lui de liste electorale. Basescu ce scuza are? Numirea consilierilor? Daca protocolul nu permite, da-l naibii!
      Du-te frate 5 min. pana la sediul ambasadei, umileste-te, fa ceva!! Am mai zis, relatiile cu Japonia nu pot fi comune!
      Ce sa mai...zi ,,politicieni" si trage apa...
  • +15 (15 voturi)    
    Aici e problema de spaga (Joi, 30 august 2012, 16:16)

    Andy500 [utilizator]

    Taximetristii aia trebuiesc verificati zilnic si in fiecare ora, ca toaletele de la cladirile de birouri.
    Apoi oamenii care nu au treaba in aeroport trebuie dati afara: daca vii sa astepti pe cineva e ok, dar daca umbli aiurea cu carucioarele de bagaje, sa te dea afara.
    Mai ales conationalii nostri care ne fac de kko peste tot.

    Parca tot un japonez a murit omorat de comunitari si nu s-a schimbat nimic. Acusi vine toamna si haitele de caini umbla pe strazi.
  • +20 (20 voturi)    
    asta o data (Joi, 30 august 2012, 16:25)

    florinul [utilizator]

    Dar sa nu ne amintim de japonezul care a fost atacat de o banda de maidanezi si a murit.
  • +13 (15 voturi)    
    vinovatul ar trebui judecat in Japonia (Joi, 30 august 2012, 17:11)

    MG [utilizator]

    vinovatul ar trebui judecat in Japonia; Romania trebuie sa cedeze dreptul de judecata a faptasului catre statul Japonez; acolo este permisa pedeapsa cu moartea...
    • +4 (4 voturi)    
      Nu stiu daca e corect si legal (Joi, 30 august 2012, 20:15)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui MG

      si e si cam dificil pentru ca trebuie si evitat sa se condamne un nevinovat (nu ar fi pentru prima oara) iar pentru asta trebuie sa se poata face ancheta, avea dovezi, intervieva martori.

      Daca se dovedeste a fi ucigasul ar trebui insa trimis in Japonia.
  • +6 (6 voturi)    
    Cum sunt taxiurile in China (Joi, 30 august 2012, 17:57)

    transalpinarum [utilizator]

    Tocmai ce am venit din China. La aeroport in Bejing, sau in alte zone, este un dispecer care te indruma la taxi si cand te urci iti da un fel de carte de vizita pe care scrie numarul de inmatriculare al masinii (la fel este si la hoteluri). Daca ai probleme, poti sa raportezi ce s-a intamplat, si in China nu e de joaca. Sigur, in acest nefericit caz al japonezei nu ar mai fi ajutat cardul, dar in general cred ca este o masura care poate descuraja. In plus, dispecerul ar putea sa comunice clientului o estimare a costului calatoriei. Deci daca se vrea, ar exista solutii, dar se vrea??? Nu uitati ca aeroportul Otopeni are taxe de aeroport destul de generoase, sunt convins ca se poate face mai mult.
  • +6 (6 voturi)    
    groaznic (Joi, 30 august 2012, 19:11)

    behemot [utilizator]

    pe biata fata nu a avut cine sa o previna in legatura cu ce specimene sunt in tara asta. daca scapa de cioroii din statia de taxiuri, mai incolo dadea de maidanezi, si tot asa. ar trebui puse macar la aeroportul otopeni niste afise cu "welcome to the jungle".
    fie-i tarana usoara.
  • +2 (2 voturi)    
    Diferențe (Vineri, 31 august 2012, 9:43)

    Clerval [utilizator]

    Ce șoc trebuie să fie pentru un japonez aeroportul Otopeni, România.
    La sosirea în Tokyo am luat un taxi. Semnele te conduc către coada de taxiuri unde este și un soi de supervizor care cheamă un taxi la locul de îmbarcare.
    Șoferii de taxi sunt toți îmbrăcați la costum, cămașă albă și cravată.
    Taxiurile sunt extrem de curate și au o particularitate cam ciudată: husele scaunelor și perdeluțele de la geamuri sunt ca niște milieuri. Nu acceptă bacșiș - în general în Japonia bacșișul este considerat umilitor - iar la distanțe mai mari se face un discount - nu înțelegeam de ce taximetristul insistă să ne ia mai puțini bani decât arăta taximetrul!
  • +2 (2 voturi)    
    Otopeni = EVUL MEDIU (Vineri, 31 august 2012, 10:47)

    cixx [utilizator]

    E ca intr-un bazar medieval unde toti hotii trag de noii sositi. Imi amintesc cand am sosit cu un coleg strain cu care lucram (prima data in Romania) si care calatoreste ptr job in toata lumea. Ne am urcat intr -un taxi pirat . De rusine m-am scuzat (erau ani ca nu mai pusesem piciorul in tara) si mi a spusa sa stau linistit ca si in alte tari mai mari e la fel?! L am intrebat unde si mi a dat exemplu doar al unor tari din lumea a treia Africa, Asia si America de Sud... Dupa aceaste peripetie au urmat multe altele ... de aceeasi speta de civilizatie. Nu cred ca e vorba de mijloace ci de vointa. La noi lucrurile bune se fac doar cu FORTA
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 31 august 2012, 16:34)

    dragos234 [utilizator]

    Mai tineti minte ce s-a intamplat cu Lee Harvey Oswald, ucigasul lu Kenedy? As vrea ca acest Nicolae Vlad sa aibe aceeasi soarta.