Adrian Nastase, cercetat pentru nerespectarea regimului armelor si munitiilor

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 august 2012, 16:41 Actualitate | Esenţial


Adrian Nastase (2001)
Foto: Agerpres
Adrian Nastase este cercetat de procurorii Parchetului instantei supreme pentru nerespectarea regimului armelor si munitiilor, dupa ce in locuinta lui anchetatorii au gasit, in urma tentativei de sinucidere, 399 de cartuse, pentru care nu are autorizatie.

Dosarul in care Adrian Nastase este cercetat a fost disjuns din cel in care procurorii Sectiei de urmarire penala si criminalistica din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie au facut cercetari privind incidentul petrecut in seara zilei de 20 iunie, cu ocazia punerii in aplicare a mandatului de executare a pedepsei de doi ani de inchisoare, informeaza un comunicat al Ministerului Public, citat de Mediafax.

In noul dosar, Adrian Nastase este cercetat pentru nerespectarea regimului armelor si munitiilor.

Potrivit procurorilor, in urma controlului facut cu privire la conditiile de pastrare si asigurare a securitatii armelor si munitiilor de catre Adrian Nastase au fost gasite 399 cartuse pentru care acesta nu are autorizatie.

In cauza disjunsa, cercetarile sunt in curs de derulare, pe rolul Sectiei de urmarire penala si criminalistica din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

***

Fostul premier Adrian Nastase a incercat sa se sinucida, in seara zilei de 20 iunie, la locuinta sa din strada Zambaccian, dupa ce a fost condamnat definitiv la doi ani de detentie in dosarul "Trofeul calitatii".

Parchetul instantei supreme a deschis atunci un dosar penal privind tentativa de sinucidere. Procurorii au ridicat de la locuinta lui Adrian Nastase doua obiecte de vestimentatie (camasa si maioul) pe care Nastase le purta in momentul producerii incidentului, arma folosita, respectiv un revolver Smith &Wesson, calibru 38 special, si proiectilul provenit de la focul de arma tras, in privinta acestora din urma fiind facuta expertiza balistica.

Anchetatorii au sigilat atunci incaperea in care se aflau armele detinute de Adrian Nastase. In 21 iunie, procurorii Sectiei de urmarire penala si criminalistica au desigilat incaperea, pentru ca armele sa fie ridicate si predate Serviciului Arme din cadrul Politiei Capitalei.

In acest caz au fost audiati cei doi politisti care au comunicat mandatul de executare a pedepsei si personalul medical care a acordat ingrijiri la locuinta lui Adrian Nastase.

In 26 iunie, Tribunalul Bucuresti a constatat ca nu exista niciun impediment de punere in aplicare a mandatului de executare a pedepsei de doi ani de inchisoare in cazul fostului premier. In urma acestei decizii, Adrian Nastase a fost dus de la Spitalul Floreasca la Penitenciarul Spital Rahova, fiind astfel pus in aplicare mandatul de executare a pedepsei.

Triubunalul Bucuresti arata, in motivarea deciziei prin care a dispus continuarea procedurii de incarcerare a lui Adrian Nastase, ca cei doi politisti nu l-au arestat pe Adrian Nastase in vederea conducerii la penitenciar, inmanandu-i doar hotararea de condamnare definitiva.

Judecatorul Georgiana Tudor noteaza in acest document ca politistii de la serviciul investigatii criminale nu au facut decat sa-i inmaneze acestuia decizia respectiva, fara a continua cu celelalte doua etape ale procedurii de incarcerare, respectiv arestarea in vederea conducerii la penitenciar si depunerea acestuia la o unitate de detentie.

"Intrucat atunci cand organele de politie s-au prezentat la domiciliul condamnatului pentru a executa efectiv mandantul in acord cu normele de procedura penala, condamnatul ar fi incercat sa se sinucida folosind o arma de foc (cercetarile sub acest aspect nefiind terminate), fiind transportat cu ambulanta la Spitalul Floreasca, iar acolo internat, nu s-a mai putut proceda la arestarea si conducerea acestuia la locul de detentie. Chiar din procesul-verbal din 20 iunie, ora 22:45, intocmit de comisarul sef Cristian Vicentiu Ionescu si comisarul Nicolae Costea, din cadrul DGPMB - Serviciul Investigatii Criminale - Biroul urmariri, rezulta ca organele de politie nu au facut decat sa-i inmaneze mandatul de executare a pedepsei inchisorii persoanei condamnate, Adrian Nastase, fara a o aresta insa pe aceasta, pentru a fi intrunite exigentele normelor de procedura penala, iar condamnatul sa treaca in custodia statului", se arata in documentul citat.

In 16 iulie, fostul premier PSD Adrian Nastase a fost audiat la Penitenciarul Rahova in legatura cu tentativa de sinucidere.

De asemenea, au fost solicitate Spitalului de Urgenta Floreasca acte medicale privind diagnosticul postoperatoriu.

















7399 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    Nu-i (Vineri, 24 august 2012, 16:53)

    Jar [utilizator]

    vorba de autorizatie.Legea interzice detinarea a mai mult de 100 de cartuse.
    • +21 (21 voturi)    
      lume rea !! (Vineri, 24 august 2012, 17:06)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      A vrut si omul sa "se sinucida" si pentru ca stia ca nu prea tinteste bine, si-a luat si el o rezerva de cartuse, ce mare branza, doar ati vazut ca nu s-a nimerit cu un singur cartus.
      Sa il intrebam pe Sergiu Nicolaescu, sa ne mai explice el cum se face ca doar este regizor.....mare regizor!
      • +10 (10 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 24 august 2012, 21:51)

        GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui translativus

      • +6 (6 voturi)    
        Fain comentariu (Vineri, 24 august 2012, 22:18)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Bravo!

        *Si daca tot e rea lumea, dl. Nicolaescu s-o intrebe si pe Jojo, a la cancan, cum e cu parlamentarii impuscati in piscina... Poate le da idei... :D
    • +8 (8 voturi)    
      Nope (Vineri, 24 august 2012, 20:07)

      Gigi Maybachistu' Ales [anonim] i-a raspuns lui Jar

      Legea 295/2004 actualizată prin Legea 117/2011 spune aşa:

      Art. 44 (2) - Cantitatea de muniţie care poate fi deţinută de persoanele prevăzute la alin. (1) se înscrie în permisul de armă de către organul de poliţie care eliberează acest document, după cum urmează:

      a) pentru armele de apărare şi pază, cel mult 50 de cartuşe cu glonţ şi 50 de cartuşe fără proiectil, pentru câte o singură armă de fiecare calibru;

      b) pentru armele de vânătoare, cel mult 300 de cartuşe pentru câte o singură armă de fiecare calibru, dintre cele pentru care are dreptul de port şi folosire;

      c) pentru armele de tir, cel mult 500 de cartuşe pentru fiecare armă pentru care are dreptul de port şi folosinţă, în funcţie de proba de concurs.
  • +36 (38 voturi)    
    la multi ani Nastase! (Vineri, 24 august 2012, 16:56)

    vlad21ro [utilizator]

    Sau macar cate o zi de puscarie pentru fiecare cartus gasit.
    • +18 (18 voturi)    
      recomand (Vineri, 24 august 2012, 17:03)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui vlad21ro

      cel putin inca 7 ani, asa ca 7 e numar magic si norocs.:)
  • +13 (13 voturi)    
    jos procurorii ! (Vineri, 24 august 2012, 17:00)

    nash pandelica [utilizator]

    de la numarat oole lui bonbnel, au ajuns sa'i numere cartusele !
    adica, unde dai, si unde crapa ...

    e clar ca omul astepta vremuri grele, se astepta sa iasa un razboi civil.

    interesnt cum a facut rost de boabele alea..
    din diurna la deplasarile externe..:)

    mi'amintesc cum, pe vremea lu al baran, cei ce plecau prin delegatii in occident, isi luau salam de vara, afumaturi, in valiza, sa poata economisi de un vcr.

    el a economisit pentru life savers :)
  • +14 (14 voturi)    
    rautacios (Vineri, 24 august 2012, 17:05)

    Tymax [utilizator]

    Erau, cred 400. Dar unul, sa-l caute anchetatorii in fularul Burberry (sau cum s-o fi numind).
  • +22 (22 voturi)    
    ... (Vineri, 24 august 2012, 17:09)

    Marcu. [utilizator]

    Incotro ne indreptam daca si un om cu banii si relatiile lui Nastase a ajuns sa fie anchetat de procurori? Maine-poimaine parca vad ca o sa faca puscarie si cei care omoara oameni pe trecerile de pietoni. Se duce de rapa tara asta...
  • +17 (17 voturi)    
    dosar politic nr2 (Vineri, 24 august 2012, 17:19)

    Josi [utilizator]

    :)) eu zic ca si pentru asta e de vina Basescu! O fi trimis agenti sub acoperire sa le ascunda la Nastase in sertare! :)))
  • +11 (11 voturi)    
    de ce nu se afirma ADEVARUL ? (Vineri, 24 august 2012, 17:19)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    de ce nu se afirma ADEVARUL ?
    Nastase Solemnul este un simulant !
    • +6 (6 voturi)    
      pai toata activitatea (Sâmbătă, 25 august 2012, 10:31)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      in organizatia lor este o simulare.
      si dottore si cacarau si dusa-dusu de la mai, toti simuleaza democratia.

      imi place totusi ca, favoritul meu, tartorul batran, isi da in petec din ce in ce mai des.
      probabil dementa batranetii pune stapanire pe mintea sa, de vechi lovirutionar.

      altfel, avem multa demokratura de la usl-am.

      jos iliescu si clica de la grivco !
  • +12 (12 voturi)    
    Daca (Vineri, 24 august 2012, 17:32)

    tudor74 [utilizator]

    Mai tii minte AN cand te dadeai rotund la "vanatoare" de mistreti ?

    Daca nu face puscarie pt fiecare mistret masacrat de pacaliciul asta, mistreti impuscati in tarc de un las cu cuc mic si moale, macar pt asta sa faca puscarie.

    Karma is a ... stiti voi ce e :)
    • 0 (0 voturi)    
      stii cum se zice (Sâmbătă, 25 august 2012, 15:55)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Dumnezeu e sus si nu bate cu parul niciodata, a ajuns acolo unde trebuie pe mina lui, ca de ce ti-e frica nu scapi :)
  • +12 (12 voturi)    
    Bombonel, (Vineri, 24 august 2012, 17:32)

    inganduratul [utilizator]

    ai crezut ca gloantele sunt oua!
    Asa sa le spui celor care te vor lua la intrebari, tu chiar i-ai asteptat sa vina cu numaratul!
  • +12 (12 voturi)    
    ce face Mona ? (Vineri, 24 august 2012, 17:32)

    ionamaru [utilizator]

    ..acum cand fostii colegi i-au ridicat "mingea " la fileu .
    Sa nu-mi spuneti ca : Basescu e de vina , ca nu va cred !.
  • +21 (21 voturi)    
    Concluzia (Vineri, 24 august 2012, 17:41)

    Patton [utilizator]

    Concluzia: A achizitionat 400 de cartuse ca sa fie sigur ca se nimereste!
    • +9 (9 voturi)    
      mai repede (Vineri, 24 august 2012, 19:52)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      cred ca se pregatea de lovitura de stat.
  • -21 (21 voturi)    
    in pun sa plateasac si gloantele? (Vineri, 24 august 2012, 17:43)

    generatiafacebk [utilizator]

    Din informatiile publice domnul Nastase detine mai multe arme.
    Legea spune cumva si cate cartuse per arma poate detine ?

    Intrebare : A traversat vreodata neregulamentar ?
    • +7 (7 voturi)    
      iete ca spune ! (Vineri, 24 august 2012, 19:55)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui generatiafacebk

      daca sunt toate gloante pentru smith 'n wesson, ala nefiind arma de vanatoare, ramane o intrebare: la ce i'ar fi folosit ?

      precis, sa se apere !
      saracul, ce pacate o avea pe suflet ?
  • +28 (28 voturi)    
    ce naiba facea (Vineri, 24 august 2012, 17:43)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cu 400 de cartuse? Credea ca o sa-l asedieze basescu in casa? Cred ca avea si conserve si apa penttru sase luni. Mentalitate de sobolan.
  • +18 (18 voturi)    
    Altii au intrat la puscarie pentru tuburi goale (Vineri, 24 august 2012, 17:56)

    kebab [utilizator]

    Legea e pentru toti. Nu e facultativa.
  • +12 (12 voturi)    
    Art. 279 Nerespectarea regimului armelor şi muniţi (Vineri, 24 august 2012, 17:59)

    kebab [utilizator]

    Se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani:

    a) deţinerea, înstrăinarea sau portul, fără drept, de arme ascunse ori de arme militare, precum şi a muniţiei pentru astfel de arme;

    b) deţinerea, înstrăinarea sau portul, fără drept, a mai multor arme cu excepţia celor prevăzute la alit. a), precum şi a armelor de panoplie, ori muniţiei respective în cantităţi mari.
  • +14 (14 voturi)    
    Sau e vorba de altceva... (Vineri, 24 august 2012, 18:55)

    Observator roman [utilizator]

    ...a venit madam Pivniceru, hop si solutia de neincepere... O iau gradat, pana la cererea de gratiere...
  • +12 (12 voturi)    
    400 (Vineri, 24 august 2012, 19:10)

    dej [utilizator]

    Au ramas 399,unu la folosit deageaba...pacat de glont.
  • +13 (13 voturi)    
    Amintire (Vineri, 24 august 2012, 19:16)

    Orpheus [utilizator]

    Imi amintesc ca am vazut candva o poza a lui Saddam Hussein intr-o postura extrem de similara...
  • +4 (4 voturi)    
    Povesti vanatoresti (Vineri, 24 august 2012, 20:39)

    Clop [utilizator]

    "În martie 2008, cinci deputaţi PSD au depus o iniţiativă legislativă de modificare a Legii armelor şi muniţiilor. Ei se numesc Florin Iordache, Eugen Nicolicea, George Băeşu, Dumitru Bentu şi Valeriu Ungureanu. Întâmplător sau nu, George Băeşu este un apropiat politic al lui Marian Oprişan şi a fost prefect de Vrancea în timpul guvernării Năstase."
    ----------------------------------------------------------------------
    "În august 2008, toţi demnitarii cercetaţi pentru corupţie şi-au luat armele înapoi. "
    ----------------------------------------------------------------------
    Sursa: http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Cine_a_pus_pistolul_in_mana_lui_Nastase_0_725327834.html
  • +4 (8 voturi)    
    in poza Nastase se râde ca proasta-n târg ! (Vineri, 24 august 2012, 21:09)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    in poza Nastase se râde ca proasta-n târg !
    • +2 (2 voturi)    
      bonbonel e dus (Sâmbătă, 25 august 2012, 11:37)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      pe aripile megalomaniei.

      au aratat, inainte de ...sinucidere cu cateva luni, parca reteve, un filmulet tras cu un jurnalist, la cornu.
      in filmulet, conu ady (!) inobila acel jurnalist la rang de cavaler, folosind o sabie japoneza de valoare/colectie. era in haine de casa.

      se pare ca se crede un mare senior, reincarnat din vremurile vechi.
      are, probabil, si in cantonament, vise din astea umede, despre maretia sa.

      daca ilici este simbolul reolutionarului de profesie, a proletarului angajat intr'o continua lupta de clasa, bonbonel reprezinta rezultatul luptei lui ilici.
      adica, aristocratia comunista. adica nomenklatura comunista, din care provine.

      ei, nomenklaturisitii vechi, nu l'au dat jos pe ceausescu ca vroiau kapitalizm, l'au dat jos ca se imbogatisera si nu'si puteau fructifica si etala averile ascunse.
      unul din marii bogatasi comunisti a fost socru'so, fostul prim vice prim ministru al guvernului, ministrul agriculturii, industriei alimentare, silviculturii si apelor.
      astea erau domeniile coordonate de unul dintre cei trei prim vice primi ministrii ai guvrnului lui dascalescu.
      a fost unul din favoritii dnei lenutza, pe care a servit'o cu to ce'i dorea sufletelul, din serele speciale ale ministerului.
      domeniile de vanatoare ale carpatului erau in grja lui.

      jos uneltele comuniste, jos iliescu !
  • 0 (0 voturi)    
    tradator si vinzator de neam (Sâmbătă, 25 august 2012, 16:02)

    claemi [utilizator]

    Bine!Bine!De ce nu-i confisca averea,ca ticalosul a furat cu mafiotii lui totul,de-aia RO a ajuns ultima tara...din lume.
    TICALOSI, TRADATORI SI CRIMINALI! Daca nu ne facem singuri dreptate riscam sa murim de foame,cu copii si batrini!////////2 ani????La citi a nenorocit merita ...spinzurat
  • +1 (1 vot)    
    primul chietroi (Duminică, 26 august 2012, 10:21)

    ion2013 [utilizator]

    hai bre mono si ti vediem si iesti in stari cu boboniel aista?!
    puniti ramasag ca il scoati baqmaluta curati??!