Noi proteste in Piata Universitatii. Au fost mobilizate forte de ordine numeroase

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Joi, 23 august 2012, 21:11 Actualitate | Esenţial


UPDATE 23:00 Protestul s-a incheiat. Nu au fost inregistrate incidente notabile. Membrii galeriei echipei Dinamo nu si-au mai facut aparitia in Piata Universitatii. 

In Piata Universitatii din Bucuresti au loc joi seara noi proteste anti-Traian Basescu. La ora 21.00, in zona erau circa 300 de manifestanti, cei mai multi in fata Teatrului National, iar restul - la Fintina. Reporterul HotNews.ro la fata locului transmite ca numarul fortelor de ordine a crescut considerabil fata de precedentele doua seri, jandarmii fiind echipati ca la protestele din iarna. 

Manifestantii striga lozinci anti-Basescu si anti-Curtea Constitutionala.

Reamintim ca pe site-urile de socializare au aparut joi mesaje ale unor membri ai galeriei echipei Dinamo Bucuresti, mesaje care anuntau venirea unor suporteri in Piata Universitatii dupa terminarea meciului Dinamo - Metalist Harkov de joi seara.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5839 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    A gasit Iliescu noii mineri (Joi, 23 august 2012, 21:18)

    bogdan192 [utilizator]

    "Suporterii" de fotbal. Niste distrusi abrutuzati care se duc pe stadioane sa injure si sa se bata.

    Niste ocupatii barbatesti, dar intr-un ring sau la circ, dar nu pe stadion.

    Mira-m-as sa nu isi dea iar in stamba.
  • +6 (6 voturi)    
    foarte multi (Joi, 23 august 2012, 21:19)

    efz [utilizator]

    ca procent din cei 7,4 mil. cei care protesteaza. pacat ca pingaresc acel loc unde niste golani au fost lasati sa fiarba in suc propriu de imputitul ala de bolsevic pe nume iliescu. si golanii aia erau de de citeva zeci si sute de iri mai multi decit astia platiti de felix/crescent/grivco. si despre diferenta de intelect.....sa auzim de bine
  • +25 (29 voturi)    
    Asa, si? (Joi, 23 august 2012, 21:38)

    Pooky [utilizator]

    Ce-o sa faca ,,meleoanele" de manifestanti pro-usl? Or sa se bata cu jandarmii condusi de un ministru usd?
    Dragi uslasi, va dati singuri cu tesla in oaie.

    In afara de multe coji de seminte nu ramane nimic in urma voastra in Piata Universitatii.
    • -11 (15 voturi)    
      RUSINE! (Joi, 23 august 2012, 22:30)

      padre_cosmin [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

      Stiti prea bine ca in iarna au iesit oameni sinceri si politicienii, fie ei PNL-isti, PSD-isti, NU au fost primiti, ba chiar stiti cazul lui Ludovic Orban care a plecat in suturi de acolo. NU MAI PUTEM CU BASESCU AL VOSTRU. Suntem 7.4 milioane care NU il mai vrem, duceti-va voi astia 930 000 care ati votat pentru el si spalati-va cu el pe cap!
      • +6 (6 voturi)    
        Sinceri.. da' cam fericiti (Vineri, 24 august 2012, 2:07)

        Corporatistu [utilizator] i-a raspuns lui padre_cosmin

        In iarna au iesit cocalari, hipsteri si tot felul de specimene care in mod evident nu aveau nici un mod de a se intretine si nici nu pareau sa fi avut vreodata. Am trecut pe acolo, mi-a venit sa vomit la cate creste rosii intarite cu gel am vazut. Si da, erau multe seminte pe jos atunci, ca si acum.

        Rusinea e purtata doar de coeficientul mediu de inteligenta prezent zilele acestea in PU.

        Oameni sinceri?! Cu mult mai multa sinceritate iti spun ca m-am saturat sa duc in carca, din taxele platite de mine, cam un pensionar si jumatate (fie el de buna credinta, recunosc) sau o optime de pensie de lux. M-am saturat sa finantez din taxele mele credite facute cu buletinul de catre specimene care nu au garantia pregatirii academice si profesionale care sa si sustina un asemena credit.

        M-am saturat sa finantez din taxele mele spagile baietilor destepti ca mai apoi sa fiu jefuit, de reprezentanti ai statului, intr-o forma sau alta.

        De asta vreau o justitie functionala, neutra si independenta, iar oricine se opune acestor principii de baza prin sustinerea unor mafioti DOVEDITI este, in ochii mei, prost. Atat de simplu.
        • +1 (1 vot)    
          Pai ce crezi matale, ... (Vineri, 24 august 2012, 13:08)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Corporatistu

          ... oamenii seriosi accepta o parleala de cateva zeci de lei ca sa-si bata joc de concetatenii lor, inscenand un protest care de fapt nu exista?

          Oricum, daca doar trei sute de oameni au reusit sa adune, inseamna ca li se termina banii. Ceea ce e de bine: cand ajung la fundul sacului scapam de ei.
        • 0 (0 voturi)    
          felicitari pentru comentariu (Vineri, 24 august 2012, 20:09)

          xantipa [utilizator] i-a raspuns lui Corporatistu

          ...parca l-as fi scris eu :)))))))))))))))
      • +3 (3 voturi)    
        Voi (Vineri, 24 august 2012, 9:41)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui padre_cosmin

        stiti de ce nu-l mai vreti?
        Ca-i marinar,stiu.Dar argumente economice ,de macrostabilizare etc. ,aveti?
        Altfel,acum nu-l vreti Basescu,maine nu-l mai vreti pe urmatorul si tot asa.Veti fi vesnic nemultumiti si masa de manevra electorala.
      • +1 (1 vot)    
        Mai rasfirati ... (Vineri, 24 august 2012, 13:07)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui padre_cosmin

        "RUSINE!" e un slogan deja uzat, cautati ceva mai cu sens. E cam greu sa ne faceti pe noi, cei care pretindem sa traim intr-un stat de drept, sa ne fie rusine de voi, cei pt. care legea n-are importanta, ci doar vointa voastra are.

        Intamplator, "RUSINE!" era de asemenea un slogan comunist ce-l vedeai la afisiere prin fabrici si uzine, cand se hotara vreun secretar de partid sa-l ia la suturi pe cate unu' mai putin conformist, doar asa, ca sa dea un exemplu si sa pastreze frica vie.

        Practic insa, din decembrie '89 incoace, nu mai aveti o securitate inarmata, la fel de indiferenta fata de respectarea legii ca si voi, cei carora nu va pasa ca suspendarea s-a facut fara respectarea legii, ca sa ne mai fie frica. Cat despre rusine, n-are de ce ne fi, ba personal sunt chiar mandru ca am contribuit, chiar daca prin absenta, la respectarea legii in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        la ce te referi... (Vineri, 24 august 2012, 20:07)

        xantipa [utilizator] i-a raspuns lui padre_cosmin

        cand spui "oameni sinceri"???
        ..."sincer platiti', poate
        ...si pt. mata, mai aduna la cei 930000 inca cel putin 11 milioane.
  • +22 (22 voturi)    
    Or reusit sa mai stranga bani.... (Joi, 23 august 2012, 21:45)

    Andor74 [utilizator]

    ...pentru plata protestatarilor?
  • +24 (24 voturi)    
    mitinguri artificiale (Joi, 23 august 2012, 21:59)

    Vlad-I [utilizator]

    300 de persoane nu sunt o stire.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu sunt de acord! (Joi, 23 august 2012, 22:58)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Numarul nu are importanta, poate fi si numai unul, depinde pentru ce demonstreaza si cum deminstreaza. Numai ca asta e o demonstratie in favoarea INCALCARII legii. Si cum e, ramane de vazut...
  • +6 (6 voturi)    
    disperare / frustrare (Joi, 23 august 2012, 22:03)

    mashreq [utilizator]

    sa intelegem ca asta este strategia (planul B) al USL, acum, ca nu le-a iesit jocul de-a referendumul, pe care au incercat disperati sa-l masluiasca: uite listele, stai, ca nu-s astea bune si actualizate?!!

    domnilor, cati dintre cei ce au iesit in piata inteleg CU ADEVARAT care e jocul USL si miza finala???

    "jos CCR"??? stimati romani "inflacarati", CCR e o institutie care va garanteaza si voua corectitudinea aplicarii corecte a Constitutiei. e un instrument indispensabil si obligatoriu intr-u stat democratic si de drept. sau doriti cumva sa ne intoarcem cu totii in comunismul dupa care sunteti nostalgici?? eu, una, nu am uitat toate umilirile "iepocii de aur", nu mai vreau inapoi catre Est, e bine aici unde (cu chiu cu vai) am ajuns.
  • +21 (21 voturi)    
    apa de ploaie (Joi, 23 august 2012, 22:09)

    tudorr [utilizator]

    Hai ca acusi se termina si banii aia pe care ii primiti zilnic...V-as recomanda sa iesiti in intervalul 12-17 sa stati ca v-ar vedea mai multa lume :)) si soarele sa va usuce mai tare evident!
  • +21 (21 voturi)    
    nu ne intereseaza aceasta informatie (Joi, 23 august 2012, 22:15)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    nu ne intereseaza aceasta informatie
    Sunt persoane platite !
    • -11 (11 voturi)    
      Rusine (Joi, 23 august 2012, 22:35)

      padre_cosmin [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Cand am fost in Piata Universitatii si m-au luat jandarmii eu si cei alti 50 de tineri care nu faceam decat sa socializam si sa vorbim unii cu altii, fara sa scandam, fara sa facem mizerie, NU ne-a platit nimeni si NU ne-a ajutat nimeni dintre politicieni sa reprezinte pasul nostru... cand au iesit atatia oameni la -15 grade si ocazional am venit si eu, nemaifiind in Bucuresti, NU ne-au platit nimeni. PUR SI SIMPLU NU MAI PUTEM CU BAS AL VOSTRU!!! Sa plece si apoi sa va cautati si voi de lucru cum mi-am cautat eu un an de zile, sa faceti si voi o scoala sau sa va duceti cu diploma sa va angajati si sa se stearga toti muciosii de patroni cu 2 clase la fund cu ea, sa fiti si voi pensionari cum e bunica si bunicul meu care au muncit 30 de ani la Colectiv si acum primesco pensie de mizerie... sa stati si voi pasnici 12 ore pe zi pe un salariu de mizerie si sa va duceti si voi la capsuni!!!
      • +9 (9 voturi)    
        rock (Vineri, 24 august 2012, 0:52)

        TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui padre_cosmin

        ce texte -uslamistule. portocalele au introdus pensia sociala 350 lei -prima data in Romania -tactu ilici le a dat o pensie de 12 lei -si o bataie sora cu moartea noua tinerilor de acum 20 de ani in piatza -manjitzi Agora bestiilor
      • +1 (1 vot)    
        nu fi melodramatic... (Vineri, 24 august 2012, 20:11)

        xantipa [utilizator] i-a raspuns lui padre_cosmin

        si mai lasa-ne
    • +6 (6 voturi)    
      exact! (Vineri, 24 august 2012, 0:22)

      xantipa [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      si n-ar trebui mediatizata aceasta mizerie.
      am vazut participanti intervievati...nu credeam ca exista oameni asa de hidoshi in tara asta...de ce le ridica tv mingea la fileu, cand ar fi normal sa fie ignorati?
      • +1 (1 vot)    
        Pt. ca ... (Vineri, 24 august 2012, 13:10)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui xantipa

        ... TVR a ajuns sa fie controlata politic - ceea ce era normal, dat fiind ca TVR e in fapt sub controlul parlamentului. Mai nou (deja de dinainte de referendum) vezi pe TVR emisiuni care seamana cumplit cu cele de la realitatea si de pe RTV, dpv al tehnicilor de manipulare folosite.
  • +15 (15 voturi)    
    iata ca vedem si nemaivazutele (Joi, 23 august 2012, 22:17)

    V. Val [utilizator]

    oamenii Puterii fac manifestatii ... Puterea trebuie sa-i supravegheze, sa-i puna la punct daca debordeaza . In Romania totul e posibil.
  • +22 (22 voturi)    
    ciumpalacii se aduna... (Joi, 23 august 2012, 22:22)

    popcorn monta [utilizator]

    cand suna voiculescu din goarna ,colonelul securist drogaru si armata lui e la datorie...
  • +8 (8 voturi)    
    Hahaha (Joi, 23 august 2012, 22:28)

    European [utilizator]

    Cea mai absurda perioada de peste 20 ani. Protestatarii puterii fac demonstratii sa plece "omul albastru din garaj" :)))))) Prim ministrul spune ca el nu e la putere, e doar la guvernare. :)))))))) Daca n-ar fi tragic pentru amaratul de om de rand, care plateste oalele sparte, ar fi al naibi de comic.
  • +6 (6 voturi)    
    din (Joi, 23 august 2012, 22:49)

    Dinor3x [utilizator]

    7,5 milioane sa inteleg ca doar 300 de oameni au votat "DA" si restul voturilor au fost fraudate???

    sa iasa in strada cei 7,5 milioane!
  • +8 (8 voturi)    
    Doar atat? (Joi, 23 august 2012, 22:54)

    Mayhem [utilizator]

    Cu 300 de insi nu faci revolutie Cacarau baiatule... unde sunt sutele de mii de manifestanti? Unde e razboiul civil de care tot vorbeai? Pe zi ce trece sunt tot mai putini manifestanti, mai le dam o saptamana si apoi sa vezi ca nu mai iese nimeni in strada. USL-ul e cea mai penibila alianta de partide, Ponta si cu Antonescu ar trebuii judecati pentru istigare la violenta. In timp ce prostii care striga "Antena 3" ca retardatii, astia continua sa acapareze tot ce a mai ramas pur in stat prins discreditarea CCR si a altor institutii. Daca nu ii oprim in toamna cred ca vom avea din nou o tara condusa de un singur partid iar celelalte vor fi interzise.
  • +2 (2 voturi)    
    SKB (Joi, 23 august 2012, 23:16)

    SKBjull [utilizator]

    S-au retras cainii cu coada intre picioare, dupa o noua evolutie entuziasmanta a echipei lor favorite in cupele europene.
  • +7 (7 voturi)    
    numai atati manifestanti? (Joi, 23 august 2012, 23:59)

    geo21 [utilizator]

    Din cei 7.5 milioane votanti anti-basescu numai 300 in strada? Ma asteptam la mai multi!
    • 0 (0 voturi)    
      restul... (Vineri, 24 august 2012, 18:33)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui geo21

      ceilalti sunt la bancomate sa verifice daca le-au intrat banii promisi de ponta sau la poarta asteptand postasul cu ajutorul social...noroc ca e seceta si nu vom avea inundatii in toamna. ar fi fost misto sa-l vad si pe ponta in situatia lui MRU de anul trecut. Ala ii certa ca nu-si dezapezesc si s-au suparat; Ponta probabil le va spune ca a stricat basescu digurile :)