Sedinta CSM decisiva pentru Mona Pivniceru a fost suspendata din lipsa de cvorum. O noua sedinta a fost convocata pentru joi, de la ora 09.00

de Red. stiri     HotNews.ro
Miercuri, 22 august 2012, 7:54 Actualitate | Esenţial


Sedinta CSM programata miercuri de la ora 10.00, in care judecatorii urmau sa ia act de demisia Monei Pivniceru din CSM si din magistratura - procedura necesara pentru ca ea sa poata prelua portofoliul Ministerului Justitiei - a fost suspendata, din lipsa de cvorum.

Trei dintre membri absenti au invocat probleme medicale grave in familie, un altul este in concediu pana in 26 august, iar procurorul George Balan este suspendat, a declarat purtatorul de cuvant al CSM, Monica Prejmereanu, citata de Mediafax.

Purtatorul de cuvant al CSM a precizat ca George Balan este suspendat din functia de membru al CSM, iar Georgiana Isac este plecata in strainatate, fiind in concediu pana in 26 august.

Monica Prejmereanu a mai spus ca ceilalti trei membri CSM care nu au venit la sedinta Plenului CSM convocata miercuri, respectiv Florentina Gavadia, Ana Labus si Bogdan Gabor, si-au motivat absenta prin probleme medicale grave in familie.

Presedintele CCR Alina Ghica declarase ca, in cazul in care in cursul zilei nu se va intruni cvorumul, sedinta se va amana pentru joi, de la ora 09.00.

Potrivit legii, sedintele plenului CSM trebuie sa indeplineasca conditia de cvorum, respectiv prezenta a 15 din cei 19 membri ai Consiliului. La sedinta CSM nu pot participa Mona Pivniceru, care si-a depus demisia din Consiliu, si procurorul George Balan, suspendat pentru ca este cercetat intr-un dosar penal.

Victor Ponta:
  • "E absolut dezamagitor. E vorba de cum functioneaza sistemul justitiei. Justitia trebuie sa aiba un ministru, maine este rectificarea bugetului. De trei zile CSM nu are cvorum ca sa ia act de demisia unui om, ceea ce este categoric impotriva justitiei. Este in interesul lor (n.r. al judecatorilor CSM) sa aiba un ministru al Justitiei. De ce nu reusesc sa se reuneasca in cvorum, acum ca nu e cvorum la CSM toata lumea considera ca e normal. Eu consider ca nu este normal", a spus premierul dupa ce a iesit de la CSM.
  • "De ce nu reusesc sa se stranga? Nu vreau sa fac o paralela, dar daca nu este cvorum in Parlament, toata lumea sare in sus. Consider ca este anormal ce se intampla", a mai spus Ponta.
  • Intrebat daca in acest caz este vorba de jocuri politice, Ponta a raspuns ca nu stie, dar a precizat ca judecatoarea Ana Labus a fost marti la CSM, iar miercuri si-a inchis telefonul. "Puteti aprecia singuri", a adaugat Ponta.
  • "Poate domnul Basescu intelege ce a facut cu aceste institutii unde nu vine lumea la serviciu. CSM a stabilit ca incepand de luni sunt la serviciu."

UPDATE Victor Ponta: "Astazi imi doresc sa avem  un ministru al justitiei in persoana doamnei Pivniceru, ar fi prima data cand un ministru al justitiei provine direct din randul judecatorilor."

Intrebat daca este convins ca doamna Pivniceru este cea mai buna alegere, Ponta a raspuns afirmativ. Ulterior, intrebat despre imaginile care o aratau pe Pivniceru intrand in masina fiului lui Adrian Nastase, Ponta a declarat ca este "o prostie", iar condamnarea cuiva pentru ceva ce "nu stie" tine de o dictatura, nu de democratie.

"Doamna Pivniceru nu cunostea a cui e masina. Sa condamni pe cineva pentru ceva ce nu stie, e un lucru care se intampla, sper, doar in dictaturi nu in democratii. Sa-i lasam in pace pe judecatori, sa nu-i mai fotografiem atata, sa-i lasam sa-si faca datoria dar si ei sa inteleaga ca au o datorie fata de lege si cetateni".

La intrebarea unui jurnalist daca de acum inainte Justitia va fi lasata sa-si faca treaba fara a mai fi criticata, Ponta a replicat afirmand ca oricine este supus criticii. "Toti suntem criticati daca nu ne facem treaba. Nu traim pe vremea lui Ceausescu sa ajungem la inchisoare pentru critici".

"Maine e rectificarea de buget, tocmai de asta as vrea ca ministerul de justitie sa aiba ministru care sa se bata pentru partea de fiunantare."

Demisia Monei Pivniceru din magistratura nu este insa pe ordinea de zi a sedintei CSM. Pentru a intra in discutie trebuie suplimentata ordinea de zi prin vot, la inceputul sedintei. Potrivit legii, sedintele plenului CSM trebuie sa indeplineasca conditia de cvorum, respectiv prezenta a 15 din cei 19 membri ai Consiliului.

Premierul, care conduce interimar Justitia, a declarat marti ca Pivniceru ar putea depune juramantul chiar miercuri.

"Maine ( n.r.miercuri) seara presedintele in functie este Crin Antonescu si el este de acord s-o numim pe Mona Pivniceru ministru al Justitiei. Din cite stiu, plenul celor doua camere va avea loc cel mai devreme vineri. Deci maine dl Antonescu are dreptul constitutional sa numeasca ministri. Un singur lucru imi doresc: sa nu plece membrii CSM din plen ca sa nu fie cvorum", a declarat marti premierul Victor Ponta, intr-o declaratie de presa la sediul USL.

Judecatoarea Mona Pivniceru, propusa pentru preluarea portofoliului Justitiei, si-a inaintat luni demisia din magistratura. Demisia sa este efectiva si produce efecte juridice de la data publicarii in Monitorul Oficial a decretului prezidential de eliberare din functie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11890 vizualizari

  • +56 (64 voturi)    
    Explicatii (Miercuri, 22 august 2012, 7:59)

    buncrestin [utilizator]

    Pivniceru sa explice conflictul de interese si ce cauta in masina lui Nastase, pe care tot ea trebuia sa il judece in alte 2 dosare aflate pe rol.
    • -47 (57 voturi)    
      Dezinformezi si iti iei si plusuri (Miercuri, 22 august 2012, 10:01)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Ministru justitiei nu judeca pe nimeni, puteai spune ca o sa il schimbe pe Morar, era mai corect.
      • +34 (38 voturi)    
        Tu informezi, dar iti iei minusuri (Miercuri, 22 august 2012, 11:11)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Ce nedreapta e viata :))
        • +9 (11 voturi)    
          Pivniceru este avantajata !!!! (Miercuri, 22 august 2012, 11:50)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

          Pivniceru nu mai este sigura de succesul USL-ului chiar mai mult, o sa vedeti ca atitudinea tangentiala pe care a avut-o pana acum se va transforma in fuga !

          Pentru ca LUSER-ii nu mai inspira deloc incredere!!!!
          • -1 (7 voturi)    
            Eu nu inteleg (Miercuri, 22 august 2012, 12:13)

            Colonel [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

            Cum de va puteti bucura ca justitia face jocurile politice ale unei parti, indiferent care e partea respectiva. E o institutie care trebuie sa functioneze independent.
            • +7 (9 voturi)    
              .. (Miercuri, 22 august 2012, 12:41)

              Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              Dle Ponta, de ce este "absolut dezamagitor"? Dvs sunteti cel mai bun ministru al justitiei oarbe!
              • -2 (4 voturi)    
                Nu ai inteles nimic (Miercuri, 22 august 2012, 13:54)

                Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

                Ma iei cu "dle Ponta". Nu am voie eu, ca cetatean care plateste, sa consider ca justitia ar trebui sa functioneze intependent ? Trebuie sa fiu acuzat pentru asta ca sunt "comunist, usl-ist, ponta, plagiator, cacarau, borfas" ? Daca asta ti se pare logic atunci sa sti ca nu faci parte din rasa umana. Cred ca esti un Homo Fanaticus Manelistus.
            • -5 (9 voturi)    
              boicot sa fie atunci (Miercuri, 22 august 2012, 12:46)

              Tovarasu' Spirala [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              base vrea boicot la referendum si la CSM? sa faca si USL boicot in parlament sa nu poata fi citita decizia CCR!
              • -1 (5 voturi)    
                Corect (Miercuri, 22 august 2012, 13:16)

                Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasu' Spirala

                Saracii CSMisti care nu face politica, sunt foarte perocupati de trebili lor marete, da nu de ale tarii.
                1. sunt invidiosi?
                2. sunt doar basesco-fani?
                3. sau pur si simplu ticalosi?

                // sa obositi la minusuri///
              • 0 (2 voturi)    
                .. (Miercuri, 22 august 2012, 13:31)

                Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasu' Spirala

                boicot prin absenta? sa se duca sa se culce? sa joace tara in picioare? vor la ciolan! bv!
                • -1 (1 vot)    
                  nu ma (Miercuri, 22 august 2012, 14:10)

                  Tovarasu' Spirala [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

                  nu ma, boicot prin prezenta, ca la referendum....
              • +2 (4 voturi)    
                da,...boicot boicot (Miercuri, 22 august 2012, 13:34)

                DavidM [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasu' Spirala

                In caz ca nu te-au informat sefii tai: ai multe consilii judetene s-au plans ca nu mai au bani de salarii si pensii. FMI nu a semnat pt o noua transa si nici UE nu mai trimite bani nici macar pentru programele aprobate. DECI o sa fie toti acolo la vot si o sa voteze "ca notarii". Restu sunt declaratii pentru naivi ca tine!
              • -1 (1 vot)    
                iresponsabil (Miercuri, 22 august 2012, 13:52)

                mircearh [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasu' Spirala

                Tu stii ce rol are Parlamentul in functionarea tarii ?
              • 0 (0 voturi)    
                io cred ca va face marinero din nou (Miercuri, 22 august 2012, 18:23)

                giigi [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasu' Spirala

                nu-i trebuie lui neaparat sa doarma la cotroceni, dar o sa tina blocat postul de la justitie pana la calendele grecesti.. :)
            • 0 (2 voturi)    
              trebuie sa intelegi uita-te in jur. (Miercuri, 22 august 2012, 13:59)

              tepes [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              Ar trebui sa intelegi unde iti spui parerea,poate nu stii unde postezi,aici negrul este alb si viciversa vorba birlicului.
              • +1 (3 voturi)    
                Mare dreptate ai (Miercuri, 22 august 2012, 15:15)

                Colonel [utilizator] i-a raspuns lui tepes

                Negrul are ce culoare vrea Basescu aici. Apropo, de unde pot cumpara veste antiglont ? Ca ieri citeam pe aici ca unul vrea un AK47 ca sa impuste protestatarii.
      • +24 (28 voturi)    
        :) (Miercuri, 22 august 2012, 11:17)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Mona Pivniceru este inca judecator la ICCJ, mai Mourinho, si in calitate de judecator judeca dosarele care ajung acolo. Noroc insa ca acolo sunt si cativa care judeca dupa lege, ca altfel si acum l-am fi "admirat" pe Bombo in libertate.
      • +28 (32 voturi)    
        Tu dezinformezi sau nu intelegi (Miercuri, 22 august 2012, 11:18)

        Andrei18 [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Ea nu este ministru al justitiei inca. Nu era nici in momentul in care s-a urcat in masina lui Nastase.
      • +31 (33 voturi)    
        Nu esti atent si iti iei minusuri! (Miercuri, 22 august 2012, 11:21)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Doamna Pivniceru nu este Ministru al Justitiei, ci judecator la ICCJ. Era in masina lui Nastase, cel ce are pe rol procese la ICCJ. Acum e clar ca nu dezinformeaza?
        • +22 (26 voturi)    
          NU! (Miercuri, 22 august 2012, 11:29)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

          Astia nu inteleg nici cu desenul in fata!
          Si mai dau si lectii!
          Parameciul le este net superior!
          Stii care este culmea la astia?
          Sunt prosti gramada, dar isi aleg nick/uri de vedete! Manelisti uslasi! Vai de sufletul lor!
          • 0 (2 voturi)    
            verde (Miercuri, 22 august 2012, 13:20)

            Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Ma intrebam de ce va sta mai bine cu verde: simplu e fierea care va coloreaza mutrele si ochii injectati de rautate.
      • +4 (4 voturi)    
        luati-va plagiatorul acasa (Miercuri, 22 august 2012, 12:16)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        plecati ca nu vrem sa va mai auzim.

        Lasati-ne in pace.
      • 0 (2 voturi)    
        No spune tu... (Miercuri, 22 august 2012, 12:52)

        Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Ministrul justiţiei nu judecă pe nimeni, el e doar şeful celor care ar vrea să-l judece pe Năstase. Aşa e mai corect.
    • -19 (29 voturi)    
      explicatii (Miercuri, 22 august 2012, 11:24)

      cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      De ce judecatoarea de la CCR Motoc era cu Udrea la sentiment la o petrecere? sau danilet cu Monica Macovei la o actiune civica? nu ti se pare ca sunt cam multi in aceasi situatie, dar numai unii sunt vinovati?
      • +20 (24 voturi)    
        Daca poti pricepe : (Miercuri, 22 august 2012, 11:40)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui cinev@

        Confuzi o aparitie intr-un loc public (cu persoane care nu au nicio problema penala), cu folosirea unei proprietati (masina) unui condamnat aflat la Jilava.
        • -4 (6 voturi)    
          ma incearca... (Miercuri, 22 august 2012, 12:54)

          cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

          de unde ai dedus ca a folosit masina in interes personal? si de cand faptul ca te urci intr-o masina nu este loc public? si masina apartine unui propietar care nu e anchetat.
          • 0 (0 voturi)    
            aiureli (Miercuri, 22 august 2012, 18:08)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui cinev@

            masina este cumparata din banii lui adrian nastase, infractorul. proprietarul masinii este fiul infractorului iar cea care s-a urcat in masina este judecator la ICCJ, curte unde infractorul Nastase mai are procese pe rol. Acum intelegi ca pivniceru NU AVEA CE CAUTA in acea masina?
            • 0 (0 voturi)    
              pentru gigel (Miercuri, 22 august 2012, 22:48)

              ion-ion [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              Cu așa raționament te pot băga la pușcărie pentru 20 de ani, acuzat fiind de o crimă pe care nu ai făcut-o! Și va trebui să te păzesc de lume, să nu te linșeze! Mona este un jurist excepțional, hoții și tâmpiții (precum caricatura de Danileț) au de ce se teme! De 50 de ani alungam valorile și adulăm nenorociți din specia lui Dej.
      • -11 (15 voturi)    
        un plus de la mine (Miercuri, 22 august 2012, 11:45)

        rider [utilizator] i-a raspuns lui cinev@

        pentru o intrebare la care nu o sa primesti un raspuns (cel putin concret si logic) pentru ca postacii portocalii nu vor sti cum sa raspunda (cel putin concret si logic)
        • +9 (11 voturi)    
          Uite un raspuns la intrebarea retorica a lui Ponta (Miercuri, 22 august 2012, 12:12)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui rider

          "De ce nu reusesc sa se stranga? Nu vreau sa fac o paralela, dar daca nu este cvorum in Parlament, toata lumea sare in sus. Consider ca este anormal ce se intampla"

          Cand USL semna condica la Parlament si facea galerie din balcon, in loc sa participe la sedinte, era bine, mai ales ca nu exista metode de a-i constrange sa fie in sala...

          Acum n-are decat sa le ia boii de la biciclete membrilor CSM, care in felul acesta cred ca protesteaza impotriva numirii ca ministru a unei judecatoare de tot rasul...
      • +10 (14 voturi)    
        da, mai... (Miercuri, 22 august 2012, 11:58)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui cinev@

        Doamna Monica Macovei nu este condamnata in nicio cauza, si nici doamna Elena Udrea.
        • -1 (1 vot)    
          da mai... (Miercuri, 22 august 2012, 12:56)

          cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          si nici Andrei Nastase. si sincer la ce s-a intamplat in ultimele zile poti sa juri ca doman Macovei sau domna Udrea nu a dat un mic telefon?
        • 0 (0 voturi)    
          pe acelasi principiu... (Miercuri, 22 august 2012, 13:15)

          cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          nici Andrei Nastase propietarul masinii nu e anchetat. sau fiul e vinovat de pacatele tatalui? si atunci toata familia si neamul e la inchisoare.
          • 0 (0 voturi)    
            greu la deal (Miercuri, 22 august 2012, 18:09)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui cinev@

            el nu e dar tac'su este judecat de ICCJ, unde pivniceru este judecator. Udrea si Macovei nici nu sunt anchetate si nici nu au rude (nici macar de grad 2 sau 3 daramite de grad 1) judecate de Pivniceru.
        • 0 (0 voturi)    
          MM si EA (Miercuri, 22 august 2012, 16:47)

          ALI47 [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          Mai este timp !
    • -19 (27 voturi)    
      vechea tactica a lipsei de cvorum (Miercuri, 22 august 2012, 11:28)

      busola [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      cat de penibili tre sa fie basistii acestia din CSM... Merita exact genul de atitudine pe care il ofera, sa fie tinut pe tusa jucatorul pe mese verzi din lipsa de cvorum a Parlamentulului.
      • +12 (14 voturi)    
        Cand USL (Miercuri, 22 august 2012, 12:06)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui busola

        Cand USL a facut greva, GREVA, in parlament era absolut normal dupa minte ta creata si a lui Ponta.
        • +1 (1 vot)    
          Parlament (Miercuri, 22 august 2012, 16:49)

          ALI47 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Parlamentul este politic iar CSM este apolitic. De ce faci comparatie intre mere si pere ?
          • 0 (0 voturi)    
            ambele sunt fructe (Miercuri, 22 august 2012, 18:11)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ALI47

            parlamentarii trebuie sa asigure bunul mers al legislativului, prima putere in stat iar CSM bunul mers al justitiei, a treia putere in stat. ai gasit repede scuza ca fiind politc merge. de cand merge sa lipsesti de la munca? de cand merge sa nu faci cvorum si sa pui bete in roate iar cand adversarii tai iti intorc manevra sa te dai mare ranit...
      • 0 (2 voturi)    
        Bai ac magnetic, (Miercuri, 22 august 2012, 14:26)

        inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui busola

        Voi uslasii sunteti suparati rau, nu-i asa?
        Sunteti fleasca, iarasi ati infrant! La cata minte aveti (adica de 2 bani), cetateanul din garaj v-a facut exact la banii vostri. Hai nu plange, nu plange, maine o _eliti de Malineanu, multi din randul vostru -lideri sau slugi- veti da cu pixul la Parchet. In 2014 veti fi istorie, zoaielor!
        • +1 (1 vot)    
          Ca la FSN (Miercuri, 22 august 2012, 16:50)

          ALI47 [utilizator] i-a raspuns lui inganduratul

          Asa ziceai si fesenistii in '90 despre liberali si taranisti. Acum v-ati transferat la PDL ?
  • +44 (46 voturi)    
    Si eu tot un singur lucru (Miercuri, 22 august 2012, 8:44)

    Kepler [utilizator]

    imi doresc: ca acest plagiator sa dispara de pe scena politica romaneasca.
    • +34 (36 voturi)    
      De dorit poate tot dori (Miercuri, 22 august 2012, 10:36)

      freeardeal [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Siio-mi doresc cateva milioane in lotto ,o vila la Mediterana si-o casa de vacanta la Miami.Dar sunt realist si stiu ca nu merge.Astia de la USL mai fac diferenta intre vise si realitate? Nu cred. Cine ia vazut ieri pe la posturile TV ma va intelege.Ei dadusera la un moment dat deja toata conducerea UE jos ,asa ,pe placul lor, Basescu era deja ingropat , iar ei la putere pe viata.Doamne fereste.
    • +21 (25 voturi)    
      plagiator obraznic.... (Miercuri, 22 august 2012, 11:20)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      ....cu ifose. Acum,pentru ca are interes face pe indignatul dar cand o lalaia in "greva parlamentara" pe banii nostrii, era relaxat si plin de mistouri.
      Justitia nu isi face datoria ? Adevar graieste prostul, pentru ca daca justitia isi facea datoria acum el ar fi fost condamnat pentru furt intelectual si fals in inscrisuri pentru obtinerea de foloase necuvenite.
      Asa ca sictir, mincinosule !!
  • +31 (33 voturi)    
    dr. tonta (Miercuri, 22 august 2012, 8:58)

    nash pandelica [utilizator]

    incearca o postie, anume, sa bata cu pumnul in masa csm.
    n'are pic de tact politic.
    cu cat va forta nota, cu atat va obtine mai putin.
    caci, daca va face o demonstratie de forta in fata csm, va primi, inapoi, o palma de imagine.
    dar, imaginea sa este destul de terfelita, nu'i mai pasa.

    moare de ciuda sa jure mona in fatza lui base.
    caci, sunt convins ca base ar lasa'o in pace, nu s'ar opune.
    taman faptul ca base ar numi'o pe dna piznceru fara discutii, i'ar taia din apa de la moara.

    altfel, baiat bun acest dottore ! :))

    jos iliescu si gashca de la grivco !
    • -5 (7 voturi)    
      ai grija (Miercuri, 22 august 2012, 11:47)

      rider [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ca uitati cum o data ca in povesti (parca prin 2004) si zeul vostru Base a fost la Grivco!!
  • +30 (32 voturi)    
    in tema (Miercuri, 22 august 2012, 10:11)

    TLiviu [utilizator]

    daca pivniceru este pus ministru in secunda 2 chiar la ora 23 -procurorul Romaniei va fi demis.
  • +25 (29 voturi)    
    Preaviz (Miercuri, 22 august 2012, 10:53)

    Legalitate [utilizator]

    Codul muncii nu prevede o perioada de preaviz in cazul desfacerii contractului de munca in mod unilateral ? Adica in cazul demisiei si concedierii angajatul Pivniceru este obligat sa fie prezent la munca inca o perioda de la 15 la 30 zile.
    Se respecta aceasta prevedere sau nu ?
  • +28 (30 voturi)    
    Cum era (Miercuri, 22 august 2012, 11:04)

    Herod [anonim]

    Cum era aia... "Sper ca acum Traian Basescu este fericit". E destul de redus in discurs Pontilichi asta...
  • -13 (21 voturi)    
    Previzibil... (Miercuri, 22 august 2012, 11:05)

    marchi [utilizator]

    Domnul Ponta e de-a dreptul naiv să-și închipuie că Băsescu va permite accederea doamnei Pivniceru în funcția de ministru al Justiției, al unui ministru care să nu stea drepți în fața lui...
  • +22 (24 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 22 august 2012, 11:06)

    aiureantramvai [utilizator]

    Sa vada si signor Plagiattore ce inseamna sa vrei sa faci ceva dar....ooooops! cvorum ciu-ciu! Asa cum se inneaca tot felul de legi prin comisiile din parlament
  • +25 (27 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 22 august 2012, 11:07)

    Lilianamaria [utilizator]

    Bravo CSM,
    Probabil Bombonel asteapta gratierea..... Nu vine..
    • -3 (7 voturi)    
      da sigur .. ca mj-ul face gratieri ... :) (Miercuri, 22 august 2012, 12:04)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Lilianamaria

      ce penibila e propaganda ...

      cat despre "bravo csm" ... sa faca si parlamentarii la fel .. sa se relaxeze in concediu pana cand se intorc cei de la CSM .
  • +26 (28 voturi)    
    mai stim pe unul (Miercuri, 22 august 2012, 11:07)

    nocomment [utilizator]

    care nu a venit la lucru si a ajuns presedinte... bineinteles interimar. oare pe ala nu-l cearta?
  • +16 (20 voturi)    
    hai sa zicem... (Miercuri, 22 august 2012, 11:08)

    brita [utilizator]

    ca CSM va avea cvorum pe la mijlocul lui septembrie. vor incerca nemernicii de la USL sa taraganeze revenirea lui Basescu la Presedintie pina atunci?! (prin refuzul convocarii parlamentului pt citirea deciziei CCR).
    oricum, bine ca macar azi planurile malefice ale lui Ponta Intii-Plagiatorul nu s-au materializat.
  • -16 (24 voturi)    
    banuiam asta (Miercuri, 22 august 2012, 11:09)

    Lamaia [utilizator]

    Basisti nenorociti. Si se mai numesc magistrati
  • +24 (28 voturi)    
    Tu vorbesti de "nu vine nime la serviciu"? (Miercuri, 22 august 2012, 11:10)

    AnonimTM [utilizator]

    Crinuletzu nu a dat pe la servici in ani de zile ... da noi tot ii platim leafa la lichea ...
  • +21 (23 voturi)    
    ai bine il intrebi pe Antonescu. Are experienta. (Miercuri, 22 august 2012, 11:13)

    Claude [utilizator]

    "Poate domnul Basescu intelege ce a facut cu aceste institutii unde nu vine lumea la serviciu."
  • +30 (32 voturi)    
    ipocrizie (Miercuri, 22 august 2012, 11:15)

    omidius [utilizator]

    Cand din februarie pana in aprilie parlamentarii USL-ului condus partial de Victor Ponta au refuzat sa mearga la sedinte (dar si-au luat toate indemnizatiile), era 'lupta pentru democratie'. Cand la CSM nu se intruneste cvorumul o data -din intamplare cand ii arde buza lui Ponta-, e Basescu care 'a facut [ceva] cu aceste institutii unde nu vine lumea la serviciu'.
  • +21 (25 voturi)    
    Cum e domnu' Ponta cu tacticile de obstructionare? (Miercuri, 22 august 2012, 11:15)

    Trojan.H [utilizator]

    Suna cunoscut?
    • -7 (11 voturi)    
      si asta nu inseamna (Miercuri, 22 august 2012, 11:50)

      rider [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      ca si basistii sunt la fel de ....comunisti si hoti??
      daca vor sa arate ca sunt diferiti atunci trebuie sa NU faca ce au facut ceilalti.

      dar dupa cum bine vezi: SUNT TOTI LA FEL!!!!
      • +6 (8 voturi)    
        asta inseamna (Miercuri, 22 august 2012, 12:21)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui rider

        ca plagiatorul este amanat legal.

        Asta inseamna sa fii batut cu propriile arme, dar folosite corect .

        Ne-am saturat de voi postacilor!
        Mai au bani voiculestii ?
  • +25 (29 voturi)    
    Noi culmi ale absurdului (Miercuri, 22 august 2012, 11:16)

    XtrO [utilizator]

    Cat de obsedat poti sa fii de unica idee pe care o ai in cap incat sa faci declaratii de genul: " Poate domnul Basescu intelege ce a facut cu aceste institutii unde nu vine lumea la serviciu." Mongoloidul asta nu are niciun argument, nicio idee, nimic, decat aceasta obsesie: "Basescu". Pai stimabile, pe la Guvern mai miscam ceva, mai cu talent, ca se duce tara pe tobogan? De cheltuiala de 22 de mlilioane de EUR cheltuiti absolut aiurea pe aventura ta si a cacaraului, de ce nu zici nimic? Astia nu mai sunt banii pensionarilor, ai bugetarilor si ai altora carorar le plangeti pe umeri in speranta sa ii scoateti sa zbiere prin piete? Traim intr-o realitate orwelian-kafkiana pe care cei doi mascarici cacarieni o duc zi de zi pe noi culmi ale absurdului si penibilului.
    • -6 (10 voturi)    
      tu nu intelegi ... (Miercuri, 22 august 2012, 12:00)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

      mai nimic ...

      normal ca il intreaba retoric pe basescu , nu el se lauda la toata planeta cum a reformat institutiile si cum au devenit profesioniste si independente ... ?
      • +3 (5 voturi)    
        Institutiile sunt idependente (Miercuri, 22 august 2012, 12:22)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        asta va arde ?

        Bravo CSM , ati demonstrat, daca mai era nevoie ca justitia este independenta .
      • +8 (10 voturi)    
        Dar tu intelegi ceva? (Miercuri, 22 august 2012, 12:30)

        XtrO [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Adica, daca nu s-a intrunit cvorumul pentru ca unii sunt in concedii (deh, n-au percutat "drepti" cand au sunat cacaraii adunarea) fie ca au lipsit pur si simplu din motive doar de ei cunoscute, e de vina presedintele Basescu si inseamna ca nu a inceput reformarea institutiilor Statului? In acest caz ce sa zicem de binecunoscuta chiulangita cronica a aluia a lui Cacarau, de asa-zisa "greva parlamentara" de la inceputul anului cand stimabilii ros-galbejiti cu papoin albastru nu au binevoit sptamani intregi sa mai dea pe la slujbele platite gras din banii nostri, ai tuturor? Si de faptul ca in loc sa isi vada de guvernare, respectiv de presedentie cat a fost interimar celalat, cuplul asta comic isi plimba zi de zi fizicurile pe la toate televiziunile de propaganda si spalare a creierelor? Si ai dreptate, astia nu se lauda pe toata planeta, ci ii spurca si se stropsesc catre toti cei care care le spun sa isi vada de treaba conform fisei postului (Merkel, Bsroso, etc.), Asta intelegi dumneata prin ce inseamna a conduce o tara si destinele natiei, care nu te-a pus niciodata in fruntea ei, nu te-a ales niciodata ci te-ai instalat acolo ca bulibasa si tot ce faci e sa dai din clanta despre obsesiile tale politice? Probabil e greu acum cand securistul dovedit, magraon peste vuvuzelele media, le cere socoteala pentru banii pe care i-a bagat in toata nebunia asta iar astia au dar zbarca.
  • +19 (23 voturi)    
    separatia puterilor (Miercuri, 22 august 2012, 11:17)

    skyradio [utilizator]

    oare acum plagiatorul intelege ce inseamna independenta structurilor in stat? l-au tinut la usa ca pe "dottore" si a plecat cu spume! ce declaratii o sa arunce pe la latrine!
    • -4 (8 voturi)    
      cum ar fi sa raspunda si USL la fel ? (Miercuri, 22 august 2012, 12:01)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      sa nu se convoace parlamentul .. doar sunt in vacanta ! (cum a fost si CCR-ul si cum sunt si unii de la CSM ) ?

      ar fi bine ? poate nu ... dar ar fi corect !
      • +2 (4 voturi)    
        ar fi exact ce se va intampla (Miercuri, 22 august 2012, 12:34)

        edx [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        pentru ca nu pot risca sa plece antonescu pana nu rezolva ce se mai poate - nou MJ si schimbarea lui Kovesi si Morar.
  • +19 (23 voturi)    
    ciobul si oalele (Miercuri, 22 august 2012, 11:19)

    catalin72 [utilizator]

    E putintel ipocrit ca unul care a absentat din Parlament si a impus absenteismul partidului pe care il conduce sa vorbeasca de prezenta...maine poimaine parca vad ca iese si antonescu sa ne dea lectii despre prezenta !!!
  • +19 (25 voturi)    
    un proverb pentru Ponta (Miercuri, 22 august 2012, 11:22)

    A Dandanache [utilizator]

    Ce tie nu-ti place altuia nu-i face. Si cu "lipsitul de la servici" poate a observat ca modelul de chiulau demn de Guiness este tovarasul Crin care nu da pe la slujba cu anii?
  • +16 (18 voturi)    
    dupa terfelire (Miercuri, 22 august 2012, 11:32)

    firuierbii [utilizator]

    dupa ce tocmai a fost terfelita justitia si a fost public si in mod direct atacata o judecatoare care a luat o decizie corecta (nu "corectul" despre care se guita la televizuini) ma mir ca au mai venit 14 judecatori. daca nu veneau decit vreo 5 puteau face sedinta de partid.
  • -16 (18 voturi)    
    intrebare .. (Miercuri, 22 august 2012, 11:36)

    adrian8 [utilizator]

    absenta celor ce lipsesc de la serviciu , azi de la CSM , este motivata/justificata ? sau e chiul ?

    daca au anuntat lipsa din timp (ca orice angajat) e ok , dar daca nu ... la alti angajatori esti dat afara instant daca refuzi sa vi la munca si inchizi telefonul ...

    dar probabil ca judecatorii au alt regim de "angajare" ...
    • +4 (6 voturi)    
      . (Miercuri, 22 august 2012, 12:34)

      StiLLME [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Cam acelasi regim pe care l-au avut si USLasii cand au absentat din parlament. Intreaba-l pe Cacarau cum e cu absentele, ca el e as la acest capitol.
  • +21 (23 voturi)    
    numire riscanta (Miercuri, 22 august 2012, 11:37)

    catalin72 [utilizator]

    Cred ca e putin cam riscanta numirea d-nei Pivniceru ca ministru,ea ,asa cum am vazut ,se urca in prima masina care opreste linga ea ...daca pateste ca studenta aia japoneza ,o i-a unu si ,Doamne Fereste,o violeaza s-o sugruma ??
  • +14 (16 voturi)    
    si daca ... (Miercuri, 22 august 2012, 11:39)

    egroeg5 [utilizator]

    s-a recurs la aceasta alternativa numai ca sa se intarzie semnarea de catre Antonescu a decretului de gratiere a lui Nastase si tot merita apreciata inexistenta cvorumului.
    • -6 (10 voturi)    
      pai daca pe asta functioneaza csm-ul (Miercuri, 22 august 2012, 12:02)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui egroeg5

      atunci ar fi de apreciat daca parlamentul "nu reuseste" sa se intruneasca pana cand csm-ul isi face treaba ?
      • +4 (6 voturi)    
        ca si cum... (Miercuri, 22 august 2012, 12:49)

        egroeg5 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        pana acum n-ar mai fi facut-o. Dar cred ca nu ai inteles pe unde incercam sa atrag atentia.Ponta si USL sunt atat de disperati sa rezolve schimbarea lui Morar.Kovesi ,sa-l gratieze pe Nastase si sa "salveze" multe dosare penale incat trebuie sa actioneze pana la reinstalarea dlui Basescu.Cum Ponta nu vrea sa apara vizibil in actiune(fiind interimar la Justitie) si se fereste sa implice direct PSD,face orice sa o aduca pe Pivniceru pana la reinstalarea dlui Basescu.Dupa cum vezi,scopul este mai mult decat nobil.Sper ca il apreciezi pe masura.
  • +9 (11 voturi)    
    unde e Pop (Miercuri, 22 august 2012, 11:43)

    AliKimiku [utilizator]

    Sa vina sa desfiinteze CSM-ul.
    Ponta e siderat cum de isi permite cineva sa ii foloseasca propriile arme. Adica tocmai el care a facut greva parlamentara doua luni de zile nu stie cum e cu amanarile ?
    Ma bucur nespus ca CSM ul i-a dat palma binemeritata impostorului.
  • +3 (5 voturi)    
    Pe procurori,pe mama lor... (Miercuri, 22 august 2012, 11:44)

    catalin72 [utilizator]

    " Sa-i lasam in pace pe judecatori, sa nu-i mai fotografiem atata, sa-i lasam sa-si faca datoria dar si ei sa inteleaga ca au o datorie fata de lege si cetateni".
    Are dreptate Mickey Mouse ,trebuie sa-si pastreze energia si spatiul de emisie pt atacarea procurorilor ...
  • +8 (10 voturi)    
    Dottore (Miercuri, 22 august 2012, 11:49)

    StiLLME [utilizator]

    Bai ce ne mai invata Dottore asta pe noi cum e cu legile si el nici macar un masterat sau doctorat nu are. E praf.
  • +9 (11 voturi)    
    pai taticu (Miercuri, 22 august 2012, 11:51)

    Gobelin [utilizator]

    cum adica "tara are nevoie de ministru de justitie"?
    domnu' Ponta, sa-ti aminteasca cineva ca:
    1- TU l-ai mutat pe Corlatan de la justitie?
    2 - TU esti azi, si vei fi si maine ministru de justitie.

    nu te duci TU maine sa te bati pentru buget?
    halal, exact de buget iti pasa tie!
  • +2 (4 voturi)    
    siiigur (Miercuri, 22 august 2012, 11:55)

    ggna [utilizator]

    Prindeti judecatoarea Labus!
  • +6 (8 voturi)    
    Una peste bot complotistilor ! (Miercuri, 22 august 2012, 11:56)

    Alex2009 [utilizator]

    "Şedinţa de plen a Consiliului Superior al Magistraturii se amână pentru mâine, 23 august 2012, cu respectarea calendarului de şedinţe publice anunţat (săptămâna 20-24 august 2012) şi cu CU MENŢINEREA ORDINII DE ZI afişate pe pagina de internet a Consiliului."
  • +10 (16 voturi)    
    Hai la lupta cea mare ! (Miercuri, 22 august 2012, 12:06)

    Revolutionarul [utilizator]

    Desi sunt revolutionar cu acte in regula si in aceste momente ar trebui sa ma aflu in Piata Universitatii pentru a urla din toti bojogii Jos Basescu",ma simt obligat sa stau acasa si sa comentez aici despre dezamagirea generala provocata de nerealizarea cvorumului la sedinta CSM de astazi,in care trebuia sa i se dea cale libera Monei Pivniceru spre ocuparea Ministerului Justitiei.Iata cum CSM-ul cu intentie sau nu, impiedica bunul mers al democratiei in Romania.Din aceasta cauza,Ministerul Justitiei nu-si poate desfasura activitatea in conditii normale astfel ca Procurorul General Codruta Keovesi nu poate fi inlocuita din functie.La fel si Daniel Morar,de la DNA. Marele nostru sef,Dan Voiculescu nu poate pune ,in felul acesta,mana pe justitie,fara de care nu se poate acapara puterea in statul roman. Lovitura de stat este astfel pusa in pericol.Norocul nostru este ca ,desi Basescu a fost repus in functie,aceasta repunere nu este valabila decat prin intrunirea Parlamentului care nu se stie daca vineri,cand ea este programata sa aiba loc,se va intruni cvorumul necesar .Pai de ce sa se realizeze cvorumul la Parlament daca el nu s-a intrunit la CSM? Nu s-ar inregistra astfel un dezechilibru intre puetrile statului ? Dca nu e cvorum undeva sa nu fie nici altundeva. Oricum daca maine CSM va avea cvorum si Mona Pivniceru va primi scaunul de la Ministerul Justitiei,iar vineri ea va putea veni cu propunerile pentru DNA si Parchetul General,pe care Presdintele Interimar le va decreta pe ultima suta de metri.Dupa aceea ,Basescu poate sa revina sanatos la Cotroceni,justitia va fi a noastra in vecii vecilor.Basescu va sta la Cotroceni ca o momaie fara sa mai poata misca un deget. Dosarele impotriva oamenilor nostri vor fi oprite si ce bagati in puscarie de catre regimul Basescu vor fi eliberati,iar Adrian Nastase va fi gratiat de Crin Antonescu tot pe ultima suta de metri si astfel se va face dreptate. Oricum,Basescu,daca nu se potoleste va suporta consecintele.
  • +2 (4 voturi)    
    Sa nu fie dezamagit Ponta! Si nici Crin. (Miercuri, 22 august 2012, 12:16)

    Sorin111957 [utilizator]

    Greva parlamentara a USL a generat si LEGITIMAT fenomenul absenteismului: la sedintele parlamentare, la vot, la sedintele CSM, etc.
    Victor Ponta nu poate sa infiereze acest absenteism, avand in vedere ca el si Crin Antonescu au facut din modul de viata al ultimului din cei mai sus numiti un mod de a face politica.
    Eu unul nu am fost la vot si nu am sa ma mai duc la vot pentru ca sunt in greva ELECTORALA.
    Singura diferenta dintre grevistii parlamentari si cei electorali este ca primii au fost platiti din banii nostri pentru absenteism iar ceilalti, sunt acuzati de primii, pentru ca nu si-au exercitat un drept constitutional si nu o obligatie.
  • +3 (5 voturi)    
    august - luna de concedii (Miercuri, 22 august 2012, 12:31)

    Ion Zapada [utilizator]

    pentru mai toata lumea...se pare ca mai putin pt. alde pontache.
    apropo, antenescu lucra? ca vorba aia, asta nu a lucrat de 20 de ani. ..acu', in plina vara, canicula, l-a gasit lucrul?
  • -6 (8 voturi)    
    Din cite stiu (Miercuri, 22 august 2012, 12:33)

    miguelito [utilizator]

    azi trebuia sa se discute si bugetul justitiei. Sa inteleg ca CSM nu doreste buget? Pai sa-i lase fara bani, sa vezi atunci cum se roaga de Ponta sa vina la sedinta CSM. Ca romanu-i revolutionar pina se ajunge la banii lui, dupa aceea... :))
    • +1 (3 voturi)    
      ce are (Miercuri, 22 august 2012, 12:55)

      efz [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      sula cu prefectura, paralel.
    • 0 (0 voturi)    
      2013 (Miercuri, 22 august 2012, 13:01)

      Draky [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      Se discuta de 2013 ,mai e timp, ce atata graba!
    • +1 (1 vot)    
      BUGETUL (Miercuri, 22 august 2012, 13:14)

      zmeurat [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      chiar daca nu se discuta, prea multi bani nu o sa vada nici cei de la CSM, din simplu motiv ca , probabil in luna decembrie acest guvern iresponsabil nu o sa mai aiba nici banii de pensii sa mai dea.Programul de guvernare a acestor "soareci opariti si rime" (citat din Badea ) are un singur punct:
      sa-l dea jos pa Basescu
  • +1 (1 vot)    
    Pai nu e clar ? (Miercuri, 22 august 2012, 13:45)

    blackbik [utilizator]

    Pana cand hotararea CCR nu se publica in Monitorul Oficial, Mona nu va putea fi ministru?
    Chiar trebuie desenat?
    Vreau sa vad si eu daca Mona va fi investita de Basescu.....:D
  • +4 (4 voturi)    
    mai Ponta... (Miercuri, 22 august 2012, 14:00)

    ggna [utilizator]

    o stat Pop Interimar 45 zile si iaca, n-o fost urgent, chit ca era bacalaureat...
    chiar crezi ca nu se vede cu ochiul liber ca vrei musai, azi, s-o pui pe aia la justitie, cu mandat expres? Sau chiar crezi ca inghitim galusca la fel ca si cu ...nestiinta a cui e masina in care doamna respectabila s-a urcat? Numai doamnele mai putin serioase nu stiu de la inceput in ce masina se urca, dar intotdeauna stiu DE CE. Doamna Pivniceru stia de ce?
  • -1 (1 vot)    
    Eu am auzit altceva... (Miercuri, 22 august 2012, 15:47)

    doario [utilizator]

    Cum ca doamna Pivniceru stie multe despre Traian Basescu, multe fiind cat se poate de grave, de factura penala. Acum, cat priveste intarzierea s-a ca fiind Ministru' al Justitiei...o fi o coincidenta ? Intreb si eu, nu dau cu paru'.
  • 0 (0 voturi)    
    Absente!!! (Miercuri, 22 august 2012, 16:36)

    lili_99ro1234731152636 [utilizator]

    Membri CSM nu vin la serviciu iar Ponta zice ca nu e bine; dar cand el si USL lipseau din parlament, adica cand refuzau sa ia parte la sedintele parlamentului, cu era bine sau rau?