UPDATE Judecatorul CCR Ion Predescu: Aspazia Cojocaru a inclinat balanta la CCR in favoarea lui Basescu

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 21 august 2012, 15:07 Actualitate | Esenţial


Scorul de 6 la 3 pentru invalidarea referendumului, luat azi in plenul Curtii Constitutionale, nu putea fi atins decat in cazul unei "dezertari". Judecatoarea care a inclinat balanta a fost Aspazia Cojocaru, a confirmat pentru Gandul judecatorul Ion Predescu, potrivit Mediafax.

Au votat pentru validarea referendumului: Ion Predescu, Acsinte Gaspar, Tudorel Toader (toti trei din tabara USL).

Au votat pentru invalidarea referendumului: Augustin Zegrean (presedinte), Petre Lazaroiu, Mircea Stefan Minea, Iulia Antoanella Motoc (din tabara PDL-Basescu) Puskas Valentin Zoltan (prpous de UDMR) si Aspazia Cojocaru (propusa de PSD in CCR).

"Asa a iesit. Ea, cea de la PSD, a hotarat lucrurile", a declarat Predescu pentru Gandul. "Am luptat si noi cat am putut. Asa a iesit insa. Luati datele de la Guvern si analizati-le sa vedeti cat erau de limpezi", a precizat judecatorul.

UPDATE: Contactat ulterior de EVZ, Ion Predescu a afirmat: "Cand, domnule, cand am declarat pentru Gandul? Azi?! Nu, domnule, nu am disponibilitatea necesara sa fac declaratii" si a inchis telefonul.

Ion Predescu este decanul de varsta al CCR, el urmand sa implineasca 85 de ani in luna octombrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


12312 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Dap... (Marţi, 21 august 2012, 15:09)

    Geos Costan [utilizator]

    E clar: se va sparge USL-ul!
  • +21 (21 voturi)    
    felicitari Aspazia! (Marţi, 21 august 2012, 15:10)

    paolalaan [utilizator]

    ai dat dovada de intelepciune Dumnezeu sa ti dea sanatate ca ne ai scapat de mafioti!
    • -10 (16 voturi)    
      Aspazia care e o securista de altfel (Marţi, 21 august 2012, 15:45)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui paolalaan

      E acuma o albim putin ca a votat pt cine trebuie.
      • +7 (7 voturi)    
        daca era cum spui.. (Marţi, 21 august 2012, 16:17)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        .. nu vota contra varanului...
        • -4 (6 voturi)    
          poate tocmai de aceea a votat asa (Marţi, 21 august 2012, 16:47)

          e_boda [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

          Anul viitor ii expira mandatul si cine stie ce o astepta ? Asa a trecut in tabara "buna"...
          Cat despre colaborarea cu securitatea...este dovedita prin decizie definitiva. Asa cum si decizia in cazul Voiculescu este definitiva.
  • +15 (15 voturi)    
    da predescu asta (Marţi, 21 august 2012, 15:14)

    gicu007 [utilizator]

    caruia i se pare ca datele de la Guvern sunt clare are si creieri in cap sau si-i i-a lasat acasa? Ce era clar in datele Guvernului si nu ne-am dat noi seama? Acelasi guvern a aprobat listele electorale de pe 29, deci ciocu mic nea predescule...
    • +19 (19 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 21 august 2012, 15:38)

      GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui gicu007

    • +11 (11 voturi)    
      ce creier (Marţi, 21 august 2012, 15:50)

      Rolfians [utilizator] i-a raspuns lui gicu007

      crezi ca mai are tataie asta la anii lui (84 parca) :(
  • +17 (17 voturi)    
    sedintele CCR (Marţi, 21 august 2012, 15:15)

    mos ion roata [utilizator]

    au caracter secret,doar deciziile sunt publice.Exceptie -comunistii.
  • +16 (16 voturi)    
    judecator CCR (Marţi, 21 august 2012, 15:19)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Dupa mine, un judecator CCR trebuie sa cunoasca la perfectie Constitutia (in vigoare) a tarii sale,si trebuie sa judece in perfecta concordanta cu prevederile Constitutiei, si nu dupa sentimente,visuri etc. ale lui sau a grupului care la pus acolo sa judece.. Si nu este sau nu ar trebui sa fie voie, ca un judecator sa puna in vileag fapta altora, care in cazul de speta a judecat dupa constinta/cunostiintele ei si nu dupa interele grupurilor care au propulsat-o.Bravo EI!
    • +9 (9 voturi)    
      Dai si lupta! (Marţi, 21 august 2012, 16:27)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      Acest venerabil domn, care trebuia sa fie de mult timp la binemeritata pensie, in loc sa se ocupe de constitutionalitate si legalitate, se straduie de opt ani sa inclune balantele in favoarea celor care l-au propulsat acolo.
  • +17 (17 voturi)    
    Vot politic (Marţi, 21 august 2012, 15:20)

    mircearh [utilizator]

    Asta e vot politic. E evident. Ce mi se pare nostim - si ma bucura in acelasi timp- e ca hotii de la USL nici sa-si pastreze proprii hoti nu pot . Cand esti hot, macar sa fii un hot capabil.
    Base i-a ciuruit pe toate partile si din toate directiile.
  • +15 (15 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 21 august 2012, 15:23)

    Sthelian [utilizator]

    Nu mai exista secretul votului decit cind va convine!
    Si frumoasa matematica stie tovarasul Predescu: 46>50.
  • +15 (15 voturi)    
    Si pe dumnealui, (Marţi, 21 august 2012, 15:25)

    vorana [utilizator]

    pe dl. Predescu cine il judeca pentru ca iese cu declaratii instigatoare impotriva colegilor, in presa? Adica dumnealui spune ca-i limpede majoritatea judecatorilor constitutionali sunt vanduti lui Basescu, nu ca e limpede ca nimic nu-i limpede la USL...
  • +14 (14 voturi)    
    s-a schimbat legea (Marţi, 21 august 2012, 15:30)

    javier [utilizator]

    de functionare a CCR? judecatorii nu mai au obligatia de a pastra secretul deliberarii si al votului?
  • +14 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 21 august 2012, 15:33)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    si in continuare gresit. (Marţi, 21 august 2012, 15:37)

    Crisis [utilizator]

    Rezultatul referendumului avea nevoie de un vot 6 - 3 pt validare. Orice alte optiune ar fi invalidat referendumul.
  • +11 (11 voturi)    
    Toată cinstea (Marţi, 21 august 2012, 15:37)

    Kute [utilizator]

    judecătorilor CCR care au înţeles să nu se raporteze la nimic altceva decât la Lege. Veniţi-vă-n fire oameni buni, avem de construit o ţară. Cei ce au alte obiective să mai cumpănească sau să plece!
  • +11 (11 voturi)    
    Oricum Predescu este un cretin... (Marţi, 21 august 2012, 15:39)

    mihg [utilizator]

    Tot ce s-a discutat in ultimele saptamani si chiar luni sfideaza logica, dar rau. Singurul criteriu dupa care trebuie sa judece orice judecator este legea, atat. Daca nu s-a intrunit cvorumul, cum poate un judecator de la CC sa voteze validarea referendumului? Cum pot cei 3 sa fie judecatori si sa mai ai si incredere in ei cand ei sfideaza logica? Dar pe dl Predescu l-am mai vazut si in alte randuri ce ii poate mintea. Discutia despre cvorum a fost tot timpul inutila, pt. ca s-a discutat intotdeuna post factum. Daca ai stabilit niste reguli dupa care se desfasoara o actiune, respecta-le. Daca observi ca nu au fost bune poti sa le schimbi, dar pt viitor. Un exemplu ar fi si cu o lege a pensiilor, daca parlamentul voteaza o lege prin care cetatenii pot iesi la pensie la 50 de ani, iar dupa 2 ani parlamentul modifica legea si spune ca pot iesi la 55 de ani, nu-i mai chemi inapoi la munca pe cei deja iesiti.
    • -4 (4 voturi)    
      legea pensiilor.... (Marţi, 21 august 2012, 16:39)

      Mishhu [utilizator] i-a raspuns lui mihg

      un exemplu nu tocmai potrivit, daca te referi la acea lege a pensiilor votata cu numaratoarea doamnei Anastase
      • +2 (2 voturi)    
        legea pensiilor (Marţi, 21 august 2012, 17:34)

        somesanu [utilizator] i-a raspuns lui Mishhu

        Era doar un exemplu teoretic, nu se iese la pensie la 50 de ani.
        Cred ca legea aia de care zici nici nu a fost promulgata de Basescu si s-a intors la parlament. Mai informeaza-te si afla amanunte.
  • +10 (10 voturi)    
    DEMOCRATIA A INVINS TEMPORAR (Marţi, 21 august 2012, 15:41)

    Joan [utilizator]

    Aspazia Cojocaru a scris istorie. Bravo dumneai ca a rezistat sub atatea presiuni politice si cu "minerii" in strada scosi de dl Voiculescu. Pana la urma ratiunea a invins prostitutia politica. Pacat de cei 3 care au votat neconstitutional si mai sunt si barbati, unde se mai zice ca meseria cea mai veche din lume este a femeilor !!!!

    Romania este in UE un fel de Ucraina. Jumatate din popor este prooccidental si jumatate pro-Rusia. Din pacate partizanii pro-rusi niciodata nu au respectat legile, constitutia si au dus lupta politica prin orice mujloce fie ele si anti-constitutionale ori anti-democratice.

    Dl Basescu trebuie sa provoace aleceri anticipate in primavara altfel se va supune la o noua suspendare. Crin Antonescu, lider autoritar, antidemocrat si totalitar trebuie impins in cursa prezidentiala dupa desfasurarea alegerilor parlamantare dar nu mai tarziu de vara viitoare. Doar asa poporul roman se poate salva de acest lider cu accese paranoice. Ponta si PSD minte, ignora evidenta sau se face ca nu vede, manipuleaza abil, dar Crin Antonescu este dement de-a dreptul, paranoic si trebuie rapid indepartat.
  • +8 (10 voturi)    
    inconstienta sau premeditare? (Marţi, 21 august 2012, 15:50)

    EmanuelPopa [anonim]

    deci, judecatoarea Aspazia Cojocaru a fost amenintata cu moartea acum ceva timp referitor la fix acelasi subiect, iar acum colegul dansei, judecatorul Ion Predescu, ambii trimis de PSD la Curte, dezvaluie cum a votat aceasta. este vorba de inconstienta sau premeditare?
  • +9 (9 voturi)    
    dovada (Marţi, 21 august 2012, 15:54)

    Lucian* [utilizator]

    modul in care s-a votat dovedeste in plus necesitatea ca CCR sa fie scos de sub influenta politica.

    Practic prin aceste voturi s-a dovedit ca judecatorii tin cont de partidul care i-a pus in scaun si nu de constitutie.

    Probabil ca Aspazia a fost singurul judecator care nu a tinut cont de partid.
  • +6 (6 voturi)    
    Ion Predescu e cam retard... (Marţi, 21 august 2012, 16:12)

    Frantz [anonim]

    Cum adica "Am luptat si noi cat am putut"!?
    "LUPTAT" in ce sens exact?

    Cum adica "Aspazia Cojocaru (...)a hotarat lucrurile"?!
    Cifrele arata clar citi au fost la vot si legea se aplica. PUNCT. Nu e nimic de interpretat la 2+2=4.

    Cine la pus pe incoerentu asta in CCR??
    • +4 (4 voturi)    
      raspunsul (Marţi, 21 august 2012, 16:40)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Frantz

      la la intrebarile tale e unul: Iliescu ...
      pentru apropiati, nea Nelu, mai draga :)
    • -4 (4 voturi)    
      2 +2 = 4 (Marţi, 21 august 2012, 16:40)

      Mishhu [utilizator] i-a raspuns lui Frantz

      dar ce te faci cand 2 este de fapt 1 sau 0,5?
    • 0 (0 voturi)    
      mama ei de scoala... (Miercuri, 22 august 2012, 8:43)

      e_boda [utilizator] i-a raspuns lui Frantz

      Cand ai trecut ultima oara pe acolo ?
  • +5 (5 voturi)    
    fascinant!!!! (Marţi, 21 august 2012, 16:41)

    cred [utilizator]

    In acceptiunea acestui senil ,hotaririle CCR nu se iau tinind seama de legi si regulamente,ci in functie de interesele celor care numit acolo ,Vazand acum componenta si cei care i-au propus ,imi explic linistea lui dootore de ieri si faptul ca a itors-o ca la Ploiesti, cu acel 6 la 4 voturi. Nu se astepta ca acea doamna judecatoare sa respecte legea.Este halucinant in ce termeni gandeste acest mosulica decrepit...lupta,tradare,asa a iesit...Mare iti este gradina Doamne!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Corect spus! (Marţi, 21 august 2012, 17:12)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui cred

      Dar pe langa faptul ca e senil si decrepit mai este si un jeg de betiv care face umbra degeaba pamantului!
  • +1 (1 vot)    
    predescu (Miercuri, 22 august 2012, 2:33)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    e nascut in giudetul olt. Nu poate depasi acest handicap. Asa s-a nascut, asa va muri, cit de curind, sper eu. Fatalitate, soarta, oricum ceva imposibil de schimbat.